*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909246 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PANATHAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2338 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 06:55:28 μμ »
Συναδελφοι, νομίζω οτι πρέπει να υπάρξει ένας ,όσο το δυνατόν, πιο δίκαιος τρόπος για την δημιουργία του νέου πίνακα,ώστε να μην χαθούν οι κόποι κανενός.Δηλαδή, ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ από τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών με τη σειρά. Σ' αυτόν τον πίνακα να μετράει όποιο προσόν έχει ο καθένας.Για παράδειγμα,τα μόρια πάνω από την βάση του καλύτερου Ασέπ ,η προυπηρεσία του καθενός ένα μόριο το μήνα όπως μετρούσε.Αν θέλουν να πριμοδοτήσουν μεταπτυχιακά,computer,ξένες γλώσσες,ας το κάνουν.Να σταματήσει να ισχύει το 20% των τριτέκνων και να παίρνουν ένα μπόνους 5 μόρια και οι πολύτεκνοι 10 μόρια χωρίς να μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες.Οι διοριστέοι του Ασέπ του 2009 με ΦΕΚ να μπουν πρώτοι στους πίνακες.Δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξαντληθεί το 60-40 για όλους τους κλάδους.Αυτό μπορεί να καθυστερήσει πολύ,αφού δεν γίνονται διορισμοί μονίμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2339 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:27:36 μμ »
Συναδελφοι, νομίζω οτι πρέπει να υπάρξει ένας ,όσο το δυνατόν, πιο δίκαιος τρόπος για την δημιουργία του νέου πίνακα,ώστε να μην χαθούν οι κόποι κανενός.Δηλαδή, ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ από τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών με τη σειρά. Σ' αυτόν τον πίνακα να μετράει όποιο προσόν έχει ο καθένας...
...Αν θέλουν να πριμοδοτήσουν μεταπτυχιακά,computer,ξένες γλώσσες,ας το κάνουν.Να σταματήσει να ισχύει το 20% των τριτέκνων και να παίρνουν ένα μπόνους... και οι πολύτεκνοι... χωρίς να μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες.Οι διοριστέοι του Ασέπ του 2009 με ΦΕΚ να μπουν πρώτοι στους πίνακες...
Δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξαντληθεί το 60-40 για όλους τους κλάδους.Αυτό μπορεί να καθυστερήσει πολύ,αφού δεν γίνονται διορισμοί μονίμων.

Συνάδελφε Panathas έγραψες ότι πιο ορθολογικό και ελπιδοφόρο έχω διαβάσει εδώ και καιρό κατα την ταπεινή μου γνώμη...
Συμφωνώ απόλυτα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2340 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:43:31 μμ »
Συναδελφοι, νομίζω οτι πρέπει να υπάρξει ένας ,όσο το δυνατόν, πιο δίκαιος τρόπος για την δημιουργία του νέου πίνακα,ώστε να μην χαθούν οι κόποι κανενός.Δηλαδή, ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ από τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών με τη σειρά. Σ' αυτόν τον πίνακα να μετράει όποιο προσόν έχει ο καθένας.Για παράδειγμα,τα μόρια πάνω από την βάση του καλύτερου Ασέπ ,η προυπηρεσία του καθενός ένα μόριο το μήνα όπως μετρούσε.Αν θέλουν να πριμοδοτήσουν μεταπτυχιακά,computer,ξένες γλώσσες,ας το κάνουν.Να σταματήσει να ισχύει το 20% των τριτέκνων και να παίρνουν ένα μπόνους 5 μόρια και οι πολύτεκνοι 10 μόρια χωρίς να μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες.Οι διοριστέοι του Ασέπ του 2009 με ΦΕΚ να μπουν πρώτοι στους πίνακες.Δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξαντληθεί το 60-40 για όλους τους κλάδους.Αυτό μπορεί να καθυστερήσει πολύ,αφού δεν γίνονται διορισμοί μονίμων.
Eτσι πρεπει,αλλά θα το δουμε;....

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2341 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:52:37 μμ »
Συναδελφοι, νομίζω οτι πρέπει να υπάρξει ένας ,όσο το δυνατόν, πιο δίκαιος τρόπος για την δημιουργία του νέου πίνακα,ώστε να μην χαθούν οι κόποι κανενός.Δηλαδή, ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ από τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών με τη σειρά. Σ' αυτόν τον πίνακα να μετράει όποιο προσόν έχει ο καθένας.Για παράδειγμα,τα μόρια πάνω από την βάση του καλύτερου Ασέπ ,η προυπηρεσία του καθενός ένα μόριο το μήνα όπως μετρούσε.Αν θέλουν να πριμοδοτήσουν μεταπτυχιακά,computer,ξένες γλώσσες,ας το κάνουν.Να σταματήσει να ισχύει το 20% των τριτέκνων και να παίρνουν ένα μπόνους 5 μόρια και οι πολύτεκνοι 10 μόρια χωρίς να μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες.Οι διοριστέοι του Ασέπ του 2009 με ΦΕΚ να μπουν πρώτοι στους πίνακες.Δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξαντληθεί το 60-40 για όλους τους κλάδους.Αυτό μπορεί να καθυστερήσει πολύ,αφού δεν γίνονται διορισμοί μονίμων.

Συμφωνώ και εγώ. Και αυτό είναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ. Δικαιοσύνη δεν είναι να βάλεις να προηγούνται κατηγορίες έναντι άλλων,χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ. Αυτό είναι κοροιδία.
Για παράδειγμα το ότι είμαι πολύτεκνος, δεν με κάνει καλύτερο δάσκαλο ή καθηγητή
Το ότι είμαι ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΙ !!!!!


Αυτονόητα πράγματα. Τα προσόντα του καθένα, ο ΑΣΕΠ και προυπηρεσία ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ οπωσδήποτε και αυτά μόνο.

Αυτοί είναι ικανοί να βάλουν να προηγούνται και κάτοικοι παραμεθορίων περιοχών. Πραγματικά αν θέλουν να αλλάξει η Ελλάδα, πρέπει να το αποδείξουν με αυτονόητες πράξεις και όχι να λένε λόγια και λόγια
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 07:55:04 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2342 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:55:15 μμ »
Και αν θελουν ν'αλλαξουν κατι,ας μας δωσουν πριμοδοτηση,πχ για τα μορια του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2343 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 07:59:31 μμ »
Συναδελφοι, νομίζω οτι πρέπει να υπάρξει ένας ,όσο το δυνατόν, πιο δίκαιος τρόπος για την δημιουργία του νέου πίνακα,ώστε να μην χαθούν οι κόποι κανενός.Δηλαδή, ΕΝΑΣ ΕΝΙΑΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ από τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις μονίμων και αναπληρωτών με τη σειρά. Σ' αυτόν τον πίνακα να μετράει όποιο προσόν έχει ο καθένας.Για παράδειγμα,τα μόρια πάνω από την βάση του καλύτερου Ασέπ ,η προυπηρεσία του καθενός ένα μόριο το μήνα όπως μετρούσε.Αν θέλουν να πριμοδοτήσουν μεταπτυχιακά,computer,ξένες γλώσσες,ας το κάνουν.Να σταματήσει να ισχύει το 20% των τριτέκνων και να παίρνουν ένα μπόνους 5 μόρια και οι πολύτεκνοι 10 μόρια χωρίς να μπαίνουν πρώτοι στους πίνακες.Οι διοριστέοι του Ασέπ του 2009 με ΦΕΚ να μπουν πρώτοι στους πίνακες.Δεν μπορούμε να περιμένουμε να εξαντληθεί το 60-40 για όλους τους κλάδους.Αυτό μπορεί να καθυστερήσει πολύ,αφού δεν γίνονται διορισμοί μονίμων.

Γιατι , τι σε πειραζει ο πινακας αναπληρωτων με τα σημερινα κριτηρια οπως τα ξεραμε?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2344 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:01:09 μμ »
Το καλύτερο σύστημα μοριοδότησης ήταν αυτό για εμένα που μετρούσε σήμερα. 1 μόριο για κάθε μήνα και ένα μόριο για κάθε μονάδα πάνω από τη βάση ΑΣΕΠ. Αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει α εξακολουθεί να μετράει και για αναπληρωτές και ωρομίσθιους, μπορούν να προστεθούν σε αυτό το σύστημα και τα υπόλοιπα προσόντα των υποψηφίων (όχι όμως επειδή είμαι απολυμένος να προηγούμαι ή ότι άλλο σκαρφιστούν που μοιάζει τρελό και αναξιόπιστο).

Για μονίμους το πιο λογικό για εμένα είναι: ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΣΕΠ να μπορούν να ενταχθούν στη λίστα μόνιμων.
Κανονικά το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για αναπληρωτές, αλλά εκεί μπορεί να υπάρχει μια ελαστικότητα και να ισχύει ότι σήμερα περιπου, από την στιγμή που δεν υπάρχει φως για νέο ΑΣΕΠ στο άμεσο μέλλον.
Δεν είναι ο άλλος βλάκας που πήγε και έδωσε ΑΣΕΠ για διορισμό. Υπήρχαν νέοι που έδωσαν ΑΣΕΠ που χρειάζονταιστην εκπαίδευση για ανανέωση του εκπαιδευτικού δυναμικού και μεγαλύτεροι σε ηλικία που παρά την ηλικία και προυπηρεσία πήγαν και αυτοί και έδωσαν ΑΣΕΠ και πέτυχαν. Αυτή είναι η πραγμτατικότητα.
Δηλαδή αυτοί που έδωσαν εξετάσεις και πέτυχαν ήταν τα κορόιδα και οι άλλοι οι έξυπνοι;; E όχι αυτό θα αλλάξει επιτέλους στην Ελλάδα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 08:06:26 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος V4Vendetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2345 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:17:21 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι

Πραγματικά παρακολουθώ τις συζητήσεις δια δήθεν κατάργηση των μορίων του ΑΣΕΠ και θα ήθελα να παρέμβω να επισημάνω πως στερείται σοβαρότητας κάθε τέτοια πρόταση. Αν κάποιος ρίξει μια ματιά στις προτάσεις για τα μέτρα που θα μας σερβίρουν σε λίγες μέρες για απολύσεις από το δημόσιο, αυτοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ είναι από τους πρώτους που ετοιμάζονται προς αποχώρηση. Θεωρώ πως ακριβώς ίδια λογική θα ακολουθηθεί παντού δίνοντας αυστηρή προτεραιότητα στα μόρια του ΑΣΕΠ και ακολουθώντας συντελεστές ν.3848 για τα υπόλοιπα. Είναι δεδομένο πως οι κυβερνώντες σε περίοδο "ισχνών αγελάδων" θα προτάξουν την αξιοκρατία και τον ΑΣΕΠ αφού έτσι και αλλιώς δεν θα διορίζουν (ούτε προσλαμβάνουν) κανέναν. Αν ήταν παχιές οι αγελάδες θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για το σύστημα που θα ετοίμαζαν να σερβίρουν....

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2346 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:19:24 μμ »
καλησπέρα και εγώ συμφωνώ με αυτό τον τρόπο αξιολόγησης αλλά είμαι καινούργια στον χώροτης εκπαίδευσης και έχω ΑΣΠΑΙΤΕ και επιτυχία στον ΑΣΕΠ τεχνικών ειδικότήτων του 2008. Θέλω να ρωτήσω τους πιο παλιούς αν με  το άνοιγμα των πινάκων ( όποτε και αν γίνει) τα μόρια που έχω από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ χάνονται? Δεν με έχουν καλέσει ακόμα αναπληρώτρια αν και είμαι αρκετά ψηλά και προς το παρόν δεν έχω μόρια πτουπηρεσίας.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2347 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:20:51 μμ »
καλησπέρα και εγώ συμφωνώ με αυτό τον τρόπο αξιολόγησης αλλά είμαι καινούργια στον χώροτης εκπαίδευσης και έχω ΑΣΠΑΙΤΕ και επιτυχία στον ΑΣΕΠ τεχνικών ειδικότήτων του 2008. Θέλω να ρωτήσω τους πιο παλιούς αν με  το άνοιγμα των πινάκων ( όποτε και αν γίνει) τα μόρια που έχω από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ χάνονται? Δεν με έχουν καλέσει ακόμα αναπληρώτρια αν και είμαι αρκετά ψηλά και προς το παρόν δεν έχω μόρια πτουπηρεσίας.
ευχαριστώ

Aυτό λέμε ότι δεν πρέπει να χαθούν τα μόρια. που πιστεύω ότι στο τέλος όλα αυτα είναι φήμες΄και φόβοι και δεν θα χαθούν

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2348 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:25:30 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι

Πραγματικά παρακολουθώ τις συζητήσεις δια δήθεν κατάργηση των μορίων του ΑΣΕΠ και θα ήθελα να παρέμβω να επισημάνω πως στερείται σοβαρότητας κάθε τέτοια πρόταση. Αν κάποιος ρίξει μια ματιά στις προτάσεις για τα μέτρα που θα μας σερβίρουν σε λίγες μέρες για απολύσεις από το δημόσιο, αυτοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ είναι από τους πρώτους που ετοιμάζονται προς αποχώρηση. Θεωρώ πως ακριβώς ίδια λογική θα ακολουθηθεί παντού δίνοντας αυστηρή προτεραιότητα στα μόρια του ΑΣΕΠ και ακολουθώντας συντελεστές ν.3848 για τα υπόλοιπα. Είναι δεδομένο πως οι κυβερνώντες σε περίοδο "ισχνών αγελάδων" θα προτάξουν την αξιοκρατία και τον ΑΣΕΠ αφού έτσι και αλλιώς δεν θα διορίζουν (ούτε προσλαμβάνουν) κανέναν. Αν ήταν παχιές οι αγελάδες θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για το σύστημα που θα ετοίμαζαν να σερβίρουν....
Που το ειδες οτι αυτοι χωρις ασεπ θα φυγουν πρωτο? Τουλαχιστον στην εκπαιδευση......κατι ακουγεται οτι αυτοι που δεν εχουν οργανικη θα οργωσουν ολη την ελλαδα...δλδ και παλι καποια βυσματα τωρα θα απρουν τυχαια οργανικη......και καποιοι αλλοι θα πανε παντου.....ή θα αναγκαστουν να παραιτηθουν.....
Αν επρεπε ενα κομματι να φυγει πρωτο ειναι αυτο των ιδαχ που ειχε αποκλειστικα υπηρεσια μονο σε ιδιωτικα( το μεγαλυτερο ποσοστο εμπαινε με βυσμα) ...που εχει ακουστει σε αλλο επαγγελμα στον ιδιωτικο επειδη κλεινει η επιχειρηση να πρεπει το δημοσιο να σε αποκαταστησει με διορισμο κιολας...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2349 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:26:27 μμ »
καλησπέρα και εγώ συμφωνώ με αυτό τον τρόπο αξιολόγησης αλλά είμαι καινούργια στον χώροτης εκπαίδευσης και έχω ΑΣΠΑΙΤΕ και επιτυχία στον ΑΣΕΠ τεχνικών ειδικότήτων του 2008. Θέλω να ρωτήσω τους πιο παλιούς αν με  το άνοιγμα των πινάκων ( όποτε και αν γίνει) τα μόρια που έχω από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ χάνονται? Δεν με έχουν καλέσει ακόμα αναπληρώτρια αν και είμαι αρκετά ψηλά και προς το παρόν δεν έχω μόρια πτουπηρεσίας.
ευχαριστώ

Aυτό λέμε ότι δεν πρέπει να χαθούν τα μόρια. που πιστεύω ότι στο τέλος όλα αυτα είναι φήμες΄και φόβοι και δεν θα χαθούν
Μακαρι,φιλοι μου ,μακαρι......

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2350 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:28:42 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι

Πραγματικά παρακολουθώ τις συζητήσεις δια δήθεν κατάργηση των μορίων του ΑΣΕΠ και θα ήθελα να παρέμβω να επισημάνω πως στερείται σοβαρότητας κάθε τέτοια πρόταση. Αν κάποιος ρίξει μια ματιά στις προτάσεις για τα μέτρα που θα μας σερβίρουν σε λίγες μέρες για απολύσεις από το δημόσιο, αυτοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ είναι από τους πρώτους που ετοιμάζονται προς αποχώρηση. Θεωρώ πως ακριβώς ίδια λογική θα ακολουθηθεί παντού δίνοντας αυστηρή προτεραιότητα στα μόρια του ΑΣΕΠ και ακολουθώντας συντελεστές ν.3848 για τα υπόλοιπα. Είναι δεδομένο πως οι κυβερνώντες σε περίοδο "ισχνών αγελάδων" θα προτάξουν την αξιοκρατία και τον ΑΣΕΠ αφού έτσι και αλλιώς δεν θα διορίζουν (ούτε προσλαμβάνουν) κανέναν. Αν ήταν παχιές οι αγελάδες θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για το σύστημα που θα ετοίμαζαν να σερβίρουν....
Κανεναν,δεν θα διωξουν...ο πινακας που ''ακουγεται'' απο τον ΑΣΕΠ θα γινεται ,καταλαβες ... ;)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2351 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 08:32:50 μμ »
Πραγματικά παρακολουθώ τις συζητήσεις δια δήθεν κατάργηση των μορίων του ΑΣΕΠ και θα ήθελα να παρέμβω να επισημάνω πως στερείται σοβαρότητας κάθε τέτοια πρόταση. Αν κάποιος ρίξει μια ματιά στις προτάσεις για τα μέτρα που θα μας σερβίρουν σε λίγες μέρες για απολύσεις από το δημόσιο, αυτοί που έχουν διοριστεί χωρίς ΑΣΕΠ είναι από τους πρώτους που ετοιμάζονται προς αποχώρηση........... Είναι δεδομένο πως οι κυβερνώντες σε περίοδο "ισχνών αγελάδων" θα προτάξουν την αξιοκρατία και τον ΑΣΕΠ αφού έτσι και αλλιώς δεν θα διορίζουν (ούτε προσλαμβάνουν) κανέναν. Αν ήταν παχιές οι αγελάδες θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για το σύστημα που θα ετοίμαζαν να σερβίρουν....
Καταρχάς δεν έχει ακουστεί,προς το παρόν,τίποτα για απολύσεις εκπ/κών.Θα πρότεινα να περιμένουμε και να δούμε τις τελικές αποφάσεις,γιατί το πρόσφατο παρελθόν μας υποχρεώνει να είμαστε επιφυλακτικοί.Θυμίζω ότι μόλις  διέρρευσαν (πριν 1-2 μήνες περίπου) ότι η γραπτή αξιολόγηση θα ξεκινήσει από τους διορισμένους χωρίς ΑΣΕΠ δ.υ.,μετά από 5-6 ημέρες το πήραν αμέσως πίσω κι άρχισαν να μιλούν για γραπτή αξιολόγηση ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.Το πολιτικό και συνδικαλιστικό μας σύστημα έχει αποδείξει τόσα χρόνια ότι εχθρεύεται την αξιοκρατία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.