*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909878 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2478 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:28:37 μμ »
Ειλικρινά απορώ που υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν ότι όσοι δεν έχουν οργανική και αρνηθούν να (ξανα)οργώσουν την Ελλάδα, πρέπει να παραιτηθούν για να μπουν όσοι έχουν όρεξη να δουλέψουν.
Συνάδελφοι φαίνεται ότι όντως η φτώχεια φέρνει γκρίνια, αλλά εδώ κοντεύουμε να γίνουμε ανθρωποφάγοι, είναι αν μη τι άλλο άδικο, συμφωνώ ότι όσοι δεν έχουν ακόμα διοριστεί και βλέπουν ότι τα όνειρα τους δεν θα γίνουν ποτέ πραγματικότητα, θυμώνουν, πικραίνονται, απογοητεύονται και το ένα φέρνει το άλλο.
Η ζωή είναι άδικη, το γνωρίζω πολύ καλά γιατί ανήκω σε μια γενιά συναδέλφων που χαντακώθηκε από την επετηρίδα, που περίμενε εγκλωβισμένη σε μια λίστα μέχρι και πάνω από 10 χρόνια μετά την αποφοίτηση από το πανεπιστήμιο να διοριστεί. Μια γενιά που έκανε ανελλιπώς χαρτιά για αναπλήρωση, αλλά ποτέ δεν ήπιε νερό γιατί τότε η επιλογή των αναπληρωτών δεν γινόταν από την κεντρική διοίκηση (ξέρετε πως γινόταν, έτσι μαζεύτηκαν κάτι περίεργες προϋπηρεσίες τύπου 16μήνου για όσους θυμούνται..), και όταν έγινε αυτό άρχισαν άλλα παρατράγουδα (πχ θεολόγοι, μαθηματικοί, φιλόλογοι διορίστηκαν μαζεύοντας προϋπηρεσία από τα γνωστά σε όλους μας σεμινάρια κάποιων ωρών στην πληροφορική), και όσοι πρόλαβαν έχει καλώς, οι άλλοι τρεχάτε ποδαράκια μου.
Μιλάω για τη γενιά που αφού χαντακώθηκε κυριολεκτικά από το σύστημα της επετηρίδας, κλήθηκε να επιλέξει ασεπ ή αδιοριστία? , και μη ξεχνάμε το ξύλο της αρκούδας που έπεσε το 1998 που έγινε ο πρώτος διαγωνισμός ασεπ, τη γενιά που έδωσε σε 2, 3 ή και περισσότερους εξευτελιστικούς διαγωνισμούς ασεπ για να διοριστεί, και δεν τα κατάφεραν όλοι, γνωρίζω αξιολογότατους συναδέλφους που έμειναν απέξω και λυπάμαι αφάνταστα για αυτό.
Και μιλάω έτσι για τον διαγωνισμό αυτό (παρόλο που κι εγώ με ασεπ διορίστηκα) γιατί ναι είναι εξευτελιστικό να δίνεις τέτοιου τύπου εξετάσεις, να ζητάς να πας στο γνωστό..μέρος και να σε συνοδεύει συνάδελφος μέχρι την πόρτα ξέρετε ..ποιά.
Αλλά και τότε υπήρχαν ανατροπές, το 2002 κατά Αρσένη όλοι οι διορισμοί θα γίνονταν από ασεπ, τελευταία στιγμή άλλαξε η ποσόστωση και έγινε 75-25 κατ αρχήν μην επαναλαμβάνω και τα υπόλοιπα, γιατί όλοι ξέρουμε ότι καταργήθηκε η πάλαι ποτέ επετηρίδα για να ξεφυτρώσουν άλλες δεν ξέρω εγώ πόσες λίστες (μην τα ξαναλέμε)..
Ε λοιπόν αυτή η γενιά που κατάφερε να διοριστεί με ασέπ, που εξισώθηκε με τον 22χρονο απόφοιτο εκείνης της εποχής, που δεν αποζημιώθηκε ποτέ για τα χρόνια υποχρεωτικής αναμονής στην παλαιά επετηρίδα, που ακόμα περιμένει εκείνο το πδ του ενιαίου μισθολογίου για την αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα μπας και ξεφύγει από τον ε ή δ βαθμό, που ποτέ δε θάρθει (το πδ) γιατί δε βγαίνουν τα νούμερα, πως κάνετε έτσι, αυτή η γενιά βολοδέρνει ακόμα μακριά από το σπίτι της, και δεν μιλάω για μένα εγώ πρόλαβα και γύρισα, όχι βέβαια στην περιοχή μου , αλλά δεν το κάνω και θέμα που τρέχω σε 2, φέτος κινδύνεψα και σε 3 σχολεία 1-2 ώρες μακριά από το σπίτι μου χωρίς αμάξι (όταν διοριστήκαμε δεν μας ζήτησαν και δίπλωμα βλέπετε...).
Είναι η ίδια γενιά που  παραμένει "στη διάθεση" ή πήρε "οργανική" - ανόργανη που τη βγάζει συνεχώς υπεράριθμη ,είτε από κακές προσωπικές επιλογές είτε από κακές συγκυρίες (αλλαγή αναλυτικών προγραμμάτων, συγχωνεύσεις, κλπ), και να θέλουμε και καμιά 20ετία ακόμα για σύνταξη (πάνω από 40 χρόνια δουλείας ¨λάστιχο")
Γιατί αυτή η γενιά, αυτοί οι άνθρωποι μέσης ηλικίας πια (που όμως στα σχολεία αντιμετωπίζονται ως νεοσύλλεκτοι φαντάροι) να ακούνε (και μάλιστα από συναδέλφους) ότι αν δεν θέλουν να συνεχίσουν το τρέξιμο θα πρέπει να παραιτηθούν και να φύγουν για να έρθουν άλλοι πιο ¨ορεξάτοι"? Δεν βαριόμαστε απλά κουραστήκαμε από το πολύ τρέξιμο, σε καμία περίπτωση όμως δεν κάνουμε τη χάρη σε κανένα να τα παρατήσουμε.Τον κόπο μας δεν τον πετάμε στα σκουπίδια...
υγ Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για τη μεγάλη έκταση του μηνύματος και για το ύφος της γλώσσας που χρησιμοποιώ, τα έγραψα όλα αυτά για να τα θυμηθούμε οι παλιότεροι και για να μαθαίνουν οι νεώτεροι, αυτή η χώρα έχει συνηθίσει να τρώει τα παιδιά της.., ας μην τρωγόμαστε και μεταξύ μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2012, 11:38:44 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:36 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2479 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:38:04 μμ »
nikolopol φυσικά και θέλω να γίνονται αξιοκρατικά οι αποσπάσεις..και σε αρκετά σχολεία γίνονται πολλά εις βάρος συναδέλφων...είτε είναι μόνιμοι είτε αναπληρωτές...και θα σου πω ότι επειδή υπήρξα και αναπληρώτρια αλλά και ωρομίσθια τα έχω ζήσει και αυτά που λες...Όμως τα έζησα και ως μόνιμη πηγαίνοντας σε μια κλειστή κοινωνία, πρώτη φορά σε σχολείο που οι περισσότεροι συνάδελφοι ήταν ντόπιοι..οπότε καταλαβαίνεις τι έγινε με το πρόγραμμα..ΑΛΛΑ μίλησα, το έκανα θέμα και τελικά έγιναν αλλαγές στο πρόγραμμα...
Φυσικά έχω πάει και σε σχολεία που τα πράγματα ήταν σχεδόν ιδανικά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα...
Σχετικά με τις απεργίες...εκεί αν υπάρχει μεγάλη ποικιλία...Έχω πάει σε σχολείο που δεν απεργεί κανένας και έχω πάει και σε σχολείο που το κλείσαμε λόγω απεργίας!!
Σχετικά με τις αποσπάσεις...όπως είπα σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που έχουν βύσμα..αλλά υπάρχουν και άλλοι που πραγματικά έχουν πρόβλημα...και οκ...ίσως να είναι εύκολο να βγάλεις χαρτί από ψυχίατρο...αλλά κακά τα ψέμματα μερικοί συνάδελφοι κάνουν μπαμ ότι δεν είναι καλά...και δεν είναι μόνο τα ψυχολογικά προβλήματα...υπάρχουν και άλλα...
Και στο παράδειγμα που έδωσα σου είπα μια σημαντική παράμετρο..στην οποία δεν έχουν καμία σχέση όσοι είναι αποσπασμένοι...με τις αλλαγές που έγιναν στις ώρες μαθημάτων, στις αναθέσεις, με τις συγχωνεύσεις σχολείων..κάποιοι έχασαν την οργανική τους ή δεν κατάφεραν να πάρουν...γιατί λοιπόν το υπουργείο μετά από μερικά χρόνια να τους στείλει σε άσχετο ΠΥΣΔΕ ή να τους διώξει...κι εγώ συνάδελφε είμαι ήδη μακριά απ το σπίτι μου και τον σύζυγό μου...όπως και πολλοί άλλοι μόνιμοι ή αναπληρωτές...
Όσο για την ΟΛΜΕ...δεν έχω και την καλύτερη γνώμη για τους συνδικαλιστές...οπότε δεν θα σχολιάσω...

Συναδελφε ....μα αμα δεν κανουν τιποτα οι μονιμοι για να γινονται ολα αξιοκρατικα και να παει ο καθενας εκει που πρεπει ....τοτε δεν θα υπαρχουν καποιοι που θα αναγκαστει το υπουργειο να τους στειλει οπου να ναι?...αφου στην πραγματικοτητα αυτοι φταινε...κανουν καμια κινηση οι μονιμοι για να διορθωθει αυτη η κατασταση????
Επισης....οι μονιμοι κινησανε καμια διαδικασια ή να πιεσουν το υπουργειο για να ειναι ολοι οι αναπληρωτες στην ωρα τους και να διατηρηθει η ευρυθμη λειτουργια του σχολειου...εστω και τυπικα....να βγαλουν μια ανακοινωση ....τιποτα....τωρα συναδελφε ο απλος πολιτης ξερεις τι βλεπει???? Οτι δεν αντιδραμε καθολου αρα καλα μας κανουν....και να μας αυξησουν το ωραριο και να μας στειλουν σε ολη την ελλαδα.....
Συμφωνω οτι ναι δεν πρεπει να σε σε στειλουν σε ολη την Ελλαδα(παραδειγμα) αλλα εσυ και εγω τι κανουμε για αυτο, παραδεχομαστε απλα οτι καποιοι ειναι βυσματα και μενει εκει η κατασταση?? ή μηπως συναδελφε νομιζεις οτι τα βυσματα ειναι πολυ λιγα???......γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει ουτε για πλακα.....???δεν κανουμε τιποτα ...αρα καλα να παθουμε...και οταν συναδελφε ερθει εκεινη η ωρα που απευχομαι ...τοτε τι θα κανεις???και τι θα κανω???(παρολο που δεν ειμαι μονιμος βαζω και τον εαυτο μου), θα πας τοτε να διαμαρτυρηθεις?τοτε θα ειναι πολυ αργα.....

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2480 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:47:15 μμ »
@silkcut,

Σωστά όλα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2481 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:48:41 μμ »
Ούτε και η ανθρωποφαγία συναδέλφων, ούτε και η συνεχής άφεση των αμαρτιών που μας έφτασαν ως εδώ για να βολεύονται κάποιοι. Ας ξεφύγουμε από τη στρεβλή νοοτροπία ότι η καταγγελία των αυθαιρεσιών του κλάδου είναι αντισυναδελφική συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:36 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2482 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 11:52:13 μμ »
Ειλικρινά απορώ που υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν ότι όσοι δεν έχουν οργανική και αρνηθούν να (ξανα)οργώσουν την Ελλάδα, πρέπει να παραιτηθούν για να μπουν όσοι έχουν όρεξη να δουλέψουν.
Συνάδελφοι φαίνεται ότι όντως η φτώχεια φέρνει γκρίνια, αλλά εδώ κοντεύουμε να γίνουμε ανθρωποφάγοι, είναι αν μη τι άλλο άδικο, συμφωνώ ότι όσοι δεν έχουν ακόμα διοριστεί και βλέπουν ότι τα όνειρα τους δεν θα γίνουν ποτέ πραγματικότητα, θυμώνουν, πικραίνονται, απογοητεύονται και το ένα φέρνει το άλλο.
Η ζωή είναι άδικη, το γνωρίζω πολύ καλά γιατί ανήκω σε μια γενιά συναδέλφων που χαντακώθηκε από την επετηρίδα, που περίμενε εγκλωβισμένη σε μια λίστα μέχρι και πάνω από 10 χρόνια μετά την αποφοίτηση από το πανεπιστήμιο να διοριστεί. Μια γενιά που έκανε ανελλιπώς χαρτιά για αναπλήρωση, αλλά ποτέ δεν ήπιε νερό γιατί τότε η επιλογή των αναπληρωτών δεν γινόταν από την κεντρική διοίκηση (ξέρετε πως γινόταν, έτσι μαζεύτηκαν κάτι περίεργες προϋπηρεσίες τύπου 16μήνου για όσους θυμούνται..), και όταν έγινε αυτό άρχισαν άλλα παρατράγουδα (πχ θεολόγοι, μαθηματικοί, φιλόλογοι διορίστηκαν μαζεύοντας προϋπηρεσία από τα γνωστά σε όλους μας σεμινάρια κάποιων ωρών στην πληροφορική), και όσοι πρόλαβαν έχει καλώς, οι άλλοι τρεχάτε ποδαράκια μου.
Μιλάω για τη γενιά που αφού χαντακώθηκε κυριολεκτικά από το σύστημα της επετηρίδας, κλήθηκε να επιλέξει ασεπ ή αδιοριστία? , και μη ξεχνάμε το ξύλο της αρκούδας που έπεσε το 1998 που έγινε ο πρώτος διαγωνισμός ασεπ, τη γενιά που έδωσε σε 2, 3 ή και περισσότερους εξευτελιστικούς διαγωνισμούς ασεπ για να διοριστεί, και δεν τα κατάφεραν όλοι, γνωρίζω αξιολογότατους συναδέλφους που έμειναν απέξω και λυπάμαι αφάνταστα για αυτό.
Και μιλάω έτσι για τον διαγωνισμό αυτό (παρόλο που κι εγώ με ασεπ διορίστηκα) γιατί ναι είναι εξευτελιστικό να δίνεις τέτοιου τύπου εξετάσεις, να ζητάς να πας στο γνωστό..μέρος και να σε συνοδεύει συνάδελφος μέχρι την πόρτα ξέρετε ..ποιά.
Αλλά και τότε υπήρχαν ανατροπές, το 2002 κατά Αρσένη όλοι οι διορισμοί θα γίνονταν από ασεπ, τελευταία στιγμή άλλαξε η ποσόστωση και έγινε 75-25 κατ αρχήν μην επαναλαμβάνω και τα υπόλοιπα, γιατί όλοι ξέρουμε ότι καταργήθηκε η πάλαι ποτέ επετηρίδα για να ξεφυτρώσουν άλλες δεν ξέρω εγώ πόσες λίστες (μην τα ξαναλέμε)..
Ε λοιπόν αυτή η γενιά που κατάφερε να διοριστεί με ασέπ, που εξισώθηκε με τον 22χρονο απόφοιτο εκείνης της εποχής, που δεν αποζημιώθηκε ποτέ για τα χρόνια υποχρεωτικής αναμονής στην παλαιά επετηρίδα, που ακόμα περιμένει εκείνο το πδ του ενιαίου μισθολογίου για την αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα μπας και ξεφύγει από τον ε ή δ βαθμό, που ποτέ δε θάρθει (το πδ) γιατί δε βγαίνουν τα νούμερα, πως κάνετε έτσι, αυτή η γενιά βολοδέρνει ακόμα μακριά από το σπίτι της, και δεν μιλάω για μένα εγώ πρόλαβα και γύρισα, όχι βέβαια στην περιοχή μου , αλλά δεν το κάνω και θέμα που τρέχω σε 2, φέτος κινδύνεψα και σε 3 σχολεία 1-2 ώρες μακριά από το σπίτι μου χωρίς αμάξι (όταν διοριστήκαμε δεν μας ζήτησαν και δίπλωμα βλέπετε...).
Είναι η ίδια γενιά που  παραμένει "στη διάθεση" ή πήρε "οργανική" - ανόργανη που τη βγάζει συνεχώς υπεράριθμη ,είτε από κακές προσωπικές επιλογές είτε από κακές συγκυρίες (αλλαγή αναλυτικών προγραμμάτων, συγχωνεύσεις, κλπ), και να θέλουμε και καμιά 20ετία ακόμα για σύνταξη (πάνω από 40 χρόνια δουλείας ¨λάστιχο")
Γιατί αυτή η γενιά, αυτοί οι άνθρωποι μέσης ηλικίας πια (που όμως στα σχολεία αντιμετωπίζονται ως νεοσύλλεκτοι φαντάροι) να ακούνε (και μάλιστα από συναδέλφους) ότι αν δεν θέλουν να συνεχίσουν το τρέξιμο θα πρέπει να παραιτηθούν και να φύγουν για να έρθουν άλλοι πιο ¨ορεξάτοι"? Δεν βαριόμαστε απλά κουραστήκαμε από το πολύ τρέξιμο, σε καμία περίπτωση όμως δεν κάνουμε τη χάρη σε κανένα να τα παρατήσουμε.Τον κόπο μας δεν τον πετάμε στα σκουπίδια...
υγ Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για τη μεγάλη έκταση του μηνύματος και για το ύφος της γλώσσας που χρησιμοποιώ, τα έγραψα όλα αυτά για να τα θυμηθούμε οι παλιότεροι και για να μαθαίνουν οι νεώτεροι, αυτή η χώρα έχει συνηθίσει να τρώει τα παιδιά της.., ας μην τρωγόμαστε και μεταξύ μας...

ΘΑ συμφωνησω σε ολα συναδελφε....μας εκμεταλλευονται ολους ..τι ΚΑΝΟΥΜΕ για αυτο μου λες????σαφεστατα να μην φυγει κανενας και δεν πρεπει να φυγει κανενας ...η πορτα της εκπαιδευσης αρχισε να κλεινει απο την Διαμαντοπουλου.....απλα τωρα σφραγιζει....αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ανοιξει πισω πορτα για να αδειασει...και αυτο το ξερουμε ολοι οι μονιμοι και αναπληρωτες....το θεμα ειναι τι κανουμε για να μην γινει?( και μιλαω για το αδειασμα, το ξεσφραγισμα το ξεχναμε)...τιποτα...απλα περιμενουμε και προσευχεται ο καθενας στο ανωτερο πλασμα που πιστευει μπας και δεν βρισκεται σε αυτους που θα φυγουν...και οσοι νομιζουν οτι δεν θα γινει γελιουνται πραγματικα......γιατι απολυσεις θα υπαρξουν...ειτε του χρονου ειτε σε 5 χρονια....
Καμια πικρια δεν βγαινει συναδελφε...........χαιρομαι που δουλευω στην εκπαιδευση ,θα ηθελα να συνεχισω να δουλευω, μου αρεσει το λειτουργημα που κανω,αλλα δεν ανεχομαι να μου το στερησουν  επειδη ο αλλος εχει βυσμα και παραμενει σε μια θεση χωρις καν να κανει τις υποχρεωσεις του...(γραφεια----απεσπασμενοι σε βουλευτες-πολιτικα γραφεια--ψευτικες ψυχολογικες εκθεσεις) αμα ειναι ολοι οι παραπανω πρεπει να φυγουν απο το παιδειας ..ας πανε σε αλλο υπουργειο για να γλιτωσουμε και τις πολλες απολυσεις.....
αλλα ολα δεν θα αλλαξουν απο μονα τους ουτε απο αυτους που τα φερανε σε αυτη την κατασταση.....θα πρεπει να αλλαξουν απο  εμας ...αλλα απο οτι βλεπω και  εμεις σαν ψαρακια τρωμε τα διαφορα τυρακια απο τα μμεκαι απλα δεν αντιδραμε..........
το ξερ ω οτι εχουμε παει σε αλλο θεμα την συζητηση συναδελφοι και ζητω συγνωμη.....

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2483 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:03:47 πμ »
Αντί να λογομαχείτε, διαβάστε το άρθρο του Κάτσικα στην alfavita για τους αναπληρωτές.

Εκτελούνται κυριολεκτικά χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί από τη νέα σχολική χρονιά.


Πρόκειται για τη μεγαλύτερη "εκκαθάριση" - "εκτέλεση" χιλιάδων αναπληρωτών εκπαιδευτικών οι οποίοι, μετά από χρόνια "τρέξιμο" από τη μια άκρη στην άλλη της χώρας, καταδικάζονται σε ανεργία.

Προφανώς το κενό θα το καλύψουν οι εκατοντάδες συγχωνεύσεις - λουκέτα σχολείων, η αύξηση του ωραρίου των εκπαιδευτικών και οι μετατροπή τους σε λάστιχο με την "απελευθέρωση" των μετακινήσεών τους από περιοχή σε περιοχή. 

Με ένα νήμα είναι δεμένο το τσάκισμα του μισθού, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης  και η απειλή της απόλυσης με τις συγχωνεύσεις σχολείων και την καταδίκη σε ανεργία χιλιάδων εκπαιδευτικών.

Με ένα νήμα πρέπει να είναι δεμένη και η απάντηση μονίμων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών, μαθητών και γονιών για να μην ανοίξει η πόρτα της κόλασης.

Χρήστος Κάτσικας

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 10:10:04 πμ από eugenia2 »
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2484 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:13:05 πμ »
Για ποια καταγγελία αυθαιρεσιών του κλάδου ή της διοίκησης μιλάμε και από ποιόν?
Γνωρίζετε ότι στα χρόνια της λάσπης (επί Ευθυμίου) το σωτήριο έτος 2003 (με διοριστέους ΑΣΕΠ 2002 )στην πρώτη φουρνιά διορισμών διοριστέων, διορίζονταν σε δυσπρόσιτα καταθέτοντας αιτήσεις απευθείας στο υπουργείο (εν αγνοία των διευθύνσεων, ναι όπως το ακούτε) επιτυχόντες του διαγωνισμού ασεπ 2000 (που κλήθηκαν με ατομικές προσκλήσεις) στα πλαίσια της χρηστής διοίκησης  >:( >:(, και χωρίς να έχουν δικαστική απόφαση, ναι από τους πίνακες ασεπ 2000 που είχαν λήξει φυσικά, εφόσον είχε τρέξει ο νέος διαγωνισμός...μεταξύ αυτών και συνάδελφοι διοριστέοι του ασεπ 2002 της δεύτερης όμως χρονιάς, οι οποίοι πήραν στα χέρια τους την υπόσχεση διοικητικού στελέχους του υπουργείου ότι θα κάτσουν μόνο ένα χρόνο στα δυσπρόσιτα (τότε έτρεχε η υποχρεωτική τριετής παραμονή σε αυτά), ώστε την άλλη χρονιά να διοριστούν κανονικά σε μη δυσπρόσιτο...τι κι αν έπαιρναν τη θέση συναδέλφων...όλες οι έννοιες τελικά έχουν μια σχετικότητα... :( :( :(
Και εμείς σπάσαμε τα πόδια μας μια ολόκληρη χρονιά, να ανεβοκατεβαίνουμε στους ορόφους της Μητροπόλεως για να βρούμε το δίκιο μας, και χρειάστηκαν 2 δικαστικές αποφάσεις για να δικαιωθούμε και να κερδίσουμε τον αναδρομικό διορισμό που δικαιούμασταν, αλλά άξιζε τον κόπο...τι κι αν μας είπαν μετά λαμόγια....ας είναι καλά όλοι...όλοι στη ζωή αυτή παίρνουμε κάποια στιγμή αυτό που μας αξίζει, το πιστεύω ακράδαντα, απλά κάποιοι τόχουν γραμμένο να ταλαιπωρούνται περισσότερο, φαίνεται όταν γεννήθηκαν θα ήταν ο ...Ερμής ανάδρομος...
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας? νομίζετε..απλά η αμείλικτη πραγματικότητα, και τότε και εμείς είχαμε καταφύγει στην ολμε, προκλητικά απούσα από όλο τον αγώνα μας γιατί δεν ήμασταν διορισμένοι άρα όχι για αυτούς συνάδελφοι, είπαμε συνδικαλιστικός βάλτος και ωχαδελφισμός...
Για αυτό σας κατανοώ, και σας συμβουλεύω, πρέπει μόνοι σας να δράσετε και να αντιδράσετε, να σπάσετε και εσείς τα πόδια σας για να μην σπάσετε ..κάτι άλλο..., γιατί ναι Ευγενία η εξουσία είναι τραγικά αυθαίρετη και σε εκτελεί...
ΥΓ. και πάλι ζητώ συγνώμη για το ύφος της γραφής μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 12:17:04 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2485 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:13:39 πμ »
Αυτή η κατάσταση της ομαδικής ψυχολογικής κακοποίησης, συναδελφοι,συγγνώμη που θα το πω,αλλά μου προκαλεί εμετό. Χιλάδες από εμας μετά από τόσα χρόνια δουλειάς ακυρωνόμαστε βίαια από ανθρώπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και που έχουν παίξει το παιχνίδι τους στις πλάτες  μιας ολόκληρης χώρας  υποθηκεύοντας το μέλλον και την αξιοπρέπεια των παιδιών της. Είναι τουλάχιστον ντροπή και αίσχος...όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και τρίχες κατσαρες...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2486 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:19:28 πμ »
και θα ήθελα να προσθέσω: η μόνη αξιοκρατία που εφαρμόζεται σε αυτή τη χώρα είναι ο θάνατος.Όλα τα άλλα είναι υπό διαπραγμάτευση:αξιοπρέπεια, συνειδήσεις κλ.π.Ζητώ συγγνώμη για το καυστικό ύφος μου, αλλά έτσι αισθάνομαι.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2487 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:25:13 πμ »
fainareti, γι'αυτό μην είσαι και τόσο σίγουρη στις μέρες μας! Σκέψου ότι οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν κατά 40%. Με άλλα λόγια, εξαιτίας της πολιτικής τους, κάποιοι οδηγούνται πολύ πολύ νωρίτερα στο θάνατο απ'ότι θα μπορούσε να γίνει υπό φυσιολογικές συνθήκες!!! Οπότε ακόμα και στο θάνατο δεν υπάρχει αξιοκρατία και ισονομία!
(Μόλις θυμήθηκα μια φράση του Αλμπέρ Καμύ:"να αυτοκτονήσω ή να φτιάξω καφέ;")
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2488 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:31:30 πμ »
Eίναι ό,τι πιο λυπηρό το να πεθαίνουν άνθρωποι με αυτόν τον τρόπο και ζητώ συγγνώμη, γιατί δεν το σκέφτηκα με αυτόν τον τρόπο-δεν έβαλα στο νου μου τον όρο αυτοκτονία.Είναι ακραία αυτά που μας συμβαίνουν και κανείς μας δεν πίστευε ποτέ ότι θα έφτανε η στιγμή να ζήσουμε τέτοιες καταστάσεις. Δυστυχώς γινόμαστε κυνικοί, χωρίς να το θέλουμε.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2489 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:37:52 πμ »
Έχω πολλή οργή!!! Διάβασα κι αυτό που πόσταρε η apri, ότι αν δεν προλάβεις να διοριστείς μέσα σε 3 χρόνια, αίρεται η υποχρέωση του κράτους να σε διορίσει και χάνεις το δικαίωμα!!!
http://www.pde.gr/index.php?topic=27122.msg627949;topicseen#new
Ρε, πάνε καλά;;;;  Άλλοι υπεξαίρεσαν δημόσιο χρήμα, εμείς θα τα πληρώσουμε; Και ανεχόμαστε ακόμα τον κάθε πανηλίθιο (βλ. Βορίδης) να λέει να κάνουν οι τράπεζες πλειστηριασμό ακόμα και στην πρώτη κατοικία; Πραγματικά τους χρειάζεται ΚΡΕΜΑΛΑ!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2490 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:43:33 πμ »
για να μην παρεξηγηθώ.....
εγώ δεν ακυρώνω κανέναν ούτε τους κόπους και τις προσπάθειες του .ίσα ίσα σέβομαι και εκτιμώ όλους αυτούς που με κόπο και με αγώνες και με "βόλτες " ανα την Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται ,κατάφεραν αυτό που κατάφεραν.
Εγώ μιλάω αποκλείστικα για τον κλάδο μου (Πληροφορική) και για την κατάσταση που επικρατεί σε αυτόν με τους υπεράριθμους κτλ.Δεν δέχομαι εγώ (και δεκάδες αλλοι συνάδελφοι ) να ξεροσταλιάζουμε πάνω απο έναν υπολογιστη καθε Σεπτεμβρη για το ποτε θα δεηθεί το υπουργείο να καλέσει αναπληρωτες και το ίδιο διάστημα να διαβάζω για τόσους υπεράριθμους σε κάποιους νομούς
Εκει είναι η ένσταση μου...γιατί να μας υποβάλλουν σε αυτη τη διαδικασία αφου τόσοι άνθρωποι απλώς κάθονται???Ας βάλουν αυτούς να τελειώνει το θέμα.Με αυτόν τον τρόπο και εμας γλιτώνουν σπό την ταλαιπωρία και το κυριότερο δεν χρειάζεται σαν πολίτες αυτού του ρημαδοκράτους να πληρωνουμε ανθρώπους να καθονται...σε αυτούς αναφερόμουν.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2491 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 12:50:37 πμ »
Έχω πολλή οργή!!! Διάβασα κι αυτό που πόσταρε η apri, ότι αν δεν προλάβεις να διοριστείς μέσα σε 3 χρόνια, αίρεται η υποχρέωση του κράτους να σε διορίσει και χάνεις το δικαίωμα!!!
http://www.pde.gr/index.php?topic=27122.msg627949;topicseen#new
Ρε, πάνε καλά;;;;  Άλλοι υπεξαίρεσαν δημόσιο χρήμα, εμείς θα τα πληρώσουμε; Και ανεχόμαστε ακόμα τον κάθε πανηλίθιο (βλ. Βορίδης) να λέει να κάνουν οι τράπεζες πλειστηριασμό ακόμα και στην πρώτη κατοικία; Πραγματικά τους χρειάζεται ΚΡΕΜΑΛΑ!!!
Αυτό το νόημα είχε και η υποχρέωσή μας να υπογράψουμε τη σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αναπληρωτή εκπαιδευτικού ορισμένου χρόνου. Μας χρησιμοποιούν όσο μας χρειάζονται και μετά στον κάλαθο των αχρήστων! Ούτε δεσμεύσεις, ούτε υποχρεώσεις. Τώρα δένει το πάζλ...σιγά, σιγά...
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 783
Σύνολο: 799

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.