*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 905636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2730 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 07:12:15 μμ »
οι 24μηνιτες αργα η γρηγορα θα διοριστουμε απο ολους τους κλαδους...αυτο ειναι σιγουρο...
Πείτε το ίδιο και για τους ΦΕΚΙΤΕΣ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2731 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 07:28:50 μμ »
Σοφία δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Όταν μάθω κάτι θα σε ενημερώσω. Βλέπω ότι κάποιοι αναπαράγουν πράγματα που δεν ισχύουν. Ακόμα δεν ξέρουν όχι τι θα γίνει διότι δεν έχει συγκροτηθεί καν η επιτροπή που θα το κάνει αυτό. Τώρα για να μιλήσουμε ανοικτά εάν ο Υπουργός θέλει να βολέψει ημετέρους όπως έκανε και η προκάτοχος του το 2010 με τους 800 δάσκαλους χωρίς οργανική τι να πω (Σημειωτέων πολλοί από αυτούς διοριστήκαν με 24 ωρο γυμναστικής....) Δεν είμαι και μέσα στο μυαλό του ...... Πάντως έχω ενημέρωση αφού ως 24 μηνο είμαστε οργανωμένοι και σε κάθε περίπτωση έχουμε φροντίσει και ενημερώσει όλο τον πολιτικό κόσμο. Να είσαι λοιπόν σίγουρη ότι εάν συμβεί το παραπάνω σενάριο θα εκτεθούν κάποιοι ανεπανόρθωτα
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2732 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:46:44 μμ »
Μα και παλι τι αξια θα εχει να μετραει ενας ασεπ για 50 χρονια  αν δεν γινονται διορισμοι?
E, κατ'αυτή τη λογική τι νόημα έχει να μετράνε και τα μόρια της προυπηρεσίας αν δεν γίνονται διορισμοί; Τα μόρια του ΑΣΕΠ αποκτήθηκαν με αντικειμενικό τρόπο και συμβάλουν στο να καθορίζεται μία συγκεκριμένη κατάταξη στον πίνακα αναπληρωτών. Γιατί να καταργηθούν από τη στιγμή που αποτελούν κριτήρια κατάταξης από το '98; Ποιον ενοχλούν να υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2733 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:38:21 μμ »
Δεν νομίζω να γίνουν μεγάλες ανατροπές. Γιατί να θελήσουν να έρθουν σε σύγκρουση με χιλιάδες αναπληρωτές με έναν νέο άσχετο νόμο προσλήψεων σε σχέση με τα ισχύοντα;  Ακόμα και αν προστεθεί η προϋπηρεσία από την επόμενη περίοδο, στην περίπτωση που θα αλλάξουν το νόμο προσλήψεων (κάτι άλλο σε σχέση με τον 3848) θα πρέπει να ορίσουν και σε αυτή την περίπτωση μεταβατική περίοδο. Το ίδιο θα πρέπει να ισχύσει και με τους φεκίτες (να δοθεί μεταβατική περίοδο ή να εφαρμοστεί από τον επόμενο ΑΣΕΠ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2734 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:17:01 μμ »
..
Δε νομιζω πως ειπε κανενας κατι τετοιο. Το οτι καταργουνται τα μορια απο ΑΣΕΠ μονο εδω μεσα το εχω διαβασει.
και εγω το ίδιο.πήρα τηλεφωνο στο υπουργείο και είπαν οτι δεν εχουν ακουσει καθολου τέτοια ειδηση.. Μην δημιουργουμε πανικό άδικα...

Αποσυνδεδεμένος manosmc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2735 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:24:51 μμ »
Μα και παλι τι αξια θα εχει να μετραει ενας ασεπ για 50 χρονια  αν δεν γινονται διορισμοι?
E, κατ'αυτή τη λογική τι νόημα έχει να μετράνε και τα μόρια της προυπηρεσίας αν δεν γίνονται διορισμοί; Τα μόρια του ΑΣΕΠ αποκτήθηκαν με αντικειμενικό τρόπο και συμβάλουν στο να καθορίζεται μία συγκεκριμένη κατάταξη στον πίνακα αναπληρωτών. Γιατί να καταργηθούν από τη στιγμή που αποτελούν κριτήρια κατάταξης από το '98; Ποιον ενοχλούν να υπάρχουν;
εε αφού αποκτήθηκε με αντικειμενικό τρόπο τα μόρια του ΑΣΕΠ, οι προυπηρεσίες από τα σχολεία για πες μου πως αποκτήθηκαν.. εχω κάτι προυπηρεσίες μερικές από τις δεκάδες που έχω μαζέψει κατα καιρούς όπως απο σχολεία Γυμνασιο Κρανίδι Αργολίδος, 3ο λύκειο Αιγίου, 6θεσιο δημοτικό Διακοφτό,Λύκειο Κατουνας Αιτωλοακαρνανιας.
Για πες μου Green γιατι μπορεί να εχω πάθει αλτσχάϊμερ ,να ξαναπάω στις υπηρεσίες να αναθεωρήσω αν ειναι ή οχι αντικειμενικές οι προυπηρεσίες...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2736 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 10:35:35 μμ »
@manosmc
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι η γενίκευση της επιμέρους δικής σου υποπερίπτωσης δεν αποτελεί το κριτήριο του τι συνέβη σε μερικές εκατοντάδες χιλιάδες προσλήψεις αναπληρωτών. Δεν θέλω πάλι να αναφέρω τα παραθυράκια απόκτησης αδιαφανών προϋπηρεσιών. Παρόλα αυτά εγώ δεν είπα να καταργηθεί η προϋπηρεσία ως κριτήριο μεταξύ άλλων κριτηρίων, απάντησα στον συνάδελφο που είπε ότι είναι «λογικό» να εξαλειφθούν τα μόρια του ΑΣΕΠ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2012, 10:37:33 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2737 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 09:33:20 πμ »
Δεν νομίζω να γίνουν μεγάλες ανατροπές. Γιατί να θελήσουν να έρθουν σε σύγκρουση με χιλιάδες αναπληρωτές με έναν νέο άσχετο νόμο προσλήψεων σε σχέση με τα ισχύοντα;  Ακόμα και αν προστεθεί η προϋπηρεσία από την επόμενη περίοδο, στην περίπτωση που θα αλλάξουν το νόμο προσλήψεων (κάτι άλλο σε σχέση με τον 3848) θα πρέπει να ορίσουν και σε αυτή την περίπτωση μεταβατική περίοδο. Το ίδιο θα πρέπει να ισχύσει και με τους φεκίτες (να δοθεί μεταβατική περίοδο ή να εφαρμοστεί από τον επόμενο ΑΣΕΠ).
Εδώ έχεις λάθος ! εγώ (όχι εγώ προσωπικά αλλά άλλοι που είναι στον ίδιο πίνακα ασεπ + 24 μηνο και γυμναστής) δεν δουλεύω διότι ευνοήθηκε ο κλειδωμένος πίνακας της προϋπηρεσίας του κλάδου μου αυτά τα 3 χρόνια και κάποιοι τρίτεκνοι. Εγώ δεν σου μιλάω για το γεγονός το ότι δεν πρέπει να δουλεύει κανείς αναπληρωτής στον κλάδο μου αφού δεν έγιναν οι απαραίτητοι διορισμοί << συμφώνα με τις ανάγκες>> δηλαδή και τις αναπληρώσεις.
Εάν ίσχυε επίσης  ο 3848 ποιος θα δούλευε; Ο ασεπιτης 24 μηνιτης η ο αυτός που έχει μόνο προϋπηρεσία; Άπλα ένα πχ σου δίνω γιατί κάτι πρέπει να αλλάξει!

‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2738 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:10:06 πμ »
Αν και δε με αφορά άμεσα το θέμα, εφαρμόζοντας, όμως, απλή λογική, υπάρχει σοβαρά κάποιος ο οποίος να πιστεύει ότι μπορεί να καταργηθούν τα μόρια του ΑΣΕΠ ή ότι δε θα διοριστούν έστω και το 3054 οι ΦΕΚίτες; Και μιλάω απολύτως σοβαρά, γνωρίζοντας ότι ακόμη και σε αυτή την Μπανανία που ζούμε 2 ψήγματα νομιμότητας πρέπει να έχουν απομείνει.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2739 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:52:42 πμ »
troktiko

Δεν είμαι υπέρ των ανατροπών είτε με το άνοιγμα των πινάκων είτε με την ολική αλλαγή του νόμου προσλήψεων. Δεν είναι σωστό κάθε χρόνο να βγαίνει νέος νόμος που να ανατρέπει τον προηγούμενο. Αυτό που θέλω να τονίσω στην προηγούμενη τοποθέτηση είναι το εξής. Αν ανοίξουν μόνο οι πίνακες θα έχουμε αρκετές ανατροπές. Αν όμως αλλάξει ταυτόχρονα και ο νόμος προσλήψεων πιθανόν να έχουμε ολική ανατροπή στους πίνακες και μεγάλες αντιδράσεις από τους εκπαιδευτικούς. Θεωρώ ότι το δεύτερο θα το αποφύγουν. Όλα αυτά τα λέω γιατί το υπουργείο διαμηνύει ότι θα ξεκλειδώσει τους πίνακες.

Η θέση μου είναι ίδια με αυτή των περισσοτέρων συναδέλφων: Άμεση πρόσληψη αυτών που κατοχύρωσαν δικαίωμα πριν κλειδώσουν οι πίνακες και στην συνέχεια προκύρηξη ΑΣΕΠ με εξασφάλιση ικανού αριθμού θέσεων. Να κόψουν το λαιμό τους και να εξασφαλίσουν. Διαφωνώ δηλαδή με τους συναδέλφους που διαλαλούν στο φόρουμ τέρμα το πάρτυ, τώρα ήρθε ο λογαριασμός, μαζί τα φάγαμε και άλλα τέτοια. Ναι να γίνουν περικοπές αλλά τα βάρη ισοκατανεμημένα. Να μην αποκλειστεί δηλαδή η νέα γενιά για τα λάθη των προηγούμενων.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2740 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:07:54 πμ »
loumbago,
να υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που το πιστεύουν μικρό το κακό. Αν υπάρχουν όμως ΄΄σοφοί΄΄ νομοθέτες που θεωρούν ότι μπορούν να περάσουν τέτοια μέτρα πρέπει να προβληματιστούμε.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2741 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:08:01 πμ »
οι 24μηνιτες αργα η γρηγορα θα διοριστουμε απο ολους τους κλαδους...αυτο ειναι σιγουρο...
Πείτε το ίδιο και για τους ΦΕΚΙΤΕΣ!!!!!
Eννοειται. καταρχην ηδη καποιες ειδικοτητες διοριστηκαν ολοι! 60-40 24μηνο του 2010. Δε το καταλαβαινω. δεν ειναι λογικο να πει ειχα 10 ατομα φεκιτες να διορισω. τους 7 τους διορισα τους 3 τους πεταω. δε στεκει πως το λενε!

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2742 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 04:05:52 μμ »
Kαι πάλι εξακολουθούμε να γράφουμε εδώ μέσα ότι ευελπιστεί ο κάθένας και όχο ότι γνωρίζει. Αν γνωρίζει κανείς κάτι σίγουρο ασ μας το πει ,έστω και με έμμεσο τρόπο. Διατυπώσεις του στυλ ''γνωρίζω αλλά δεν λέω,'' και ο ένας να γνωρίζει διαφορετικά από τον άλλο δεν ξέρω πώς γίνεται. Τουλάχιστον ας  λέγατε , όλοι όσοι ισχυρίζεστε ότι γνωρίζετε, τα ίδια .Αλλά ή θα λέτε διαφορετικά ή θα ισχυρίζεστε ότι γνωρίζετε χωρίς να λέτε. Εγώ προσωπικά αν όλοι όσοι λέτε ότι ξέρετε , καταλάβω ότι ξέρετε και έχετε και σύμπνοια απόψεων , δεν έχω λόγο να μην σας πιστέψω.Αλλά εμπεριστατωμένα και όχι ο κάθένας ό, τι ελπιζει για να βολευτεί. Έλεος συνάδελφοι, έλεος!!!! Έχουμε χάσει κάθε ίχνος επικοινωνίας και έχουμε χωριστεί σε ομάδες για το ποιά θα γίνει πιο πιστευτή και ποιά θα επικρατήσει τελικά ώστε να πάρει το χειροκρότημα.

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #2743 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 05:26:08 μμ »
Φαινεται νομιζω οταν καποιος αναφερει κατι εχοντας ενημερωση απο το υπουργειο. Φαινεται επισης κι οταν εκθετει την προσωπικη του αποψη. Μορφωμενοι ανθρωποι ειμαστε κ καταλαβαινουμε την προσωπικη και υποκειμενικη αποψη απο την ενημερωση. Tωρα αν καποιος ισχυριζεται οτι γνωριζει ενω δεν γνωριζει και παραπλανει η ψευδεται για καποιο λογο η για να σπασει πλακα αυτο ειναι αλλο θεμα!!!!! Ειπαμε φορουμ ειναι εδω και στα φορουμ οι προσωπικες αποψεις παντα εκφραζονται. Επισης μερικες φορες προσπαθουμε με τη λογικη να ερμηνευσουμε ο,τι μας "πασαρει" το υπουργειο αναλογα με τις διαθεσεις του για να μην μας πιανει πανικος!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 05:32:02 μμ από k_g »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159850
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.