*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ  (Αναγνώστηκε 3800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:49:26 μμ »
Υποθέτω το είδατε όλοι/όλες αυτό:

"Εγκύκλιος του Ειδικού Γραμματέα Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα

Ο Ειδικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Μιχάλης Κοντογιάννης, απέστειλε εγκύκλιο καλώντας τους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων Αγγλικής Γλώσσας, Φυσικής Αγωγής, Πληροφορικής, Καλλιτεχνικών, Μουσικής και Θεατρικών Σπουδών, οι οποίοι απασχολούνται στα Δημοτικά Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ), να αποστείλουν το παραγόμενο εκπαιδευτικό υλικό καθώς και την εκπαιδευτική πρακτική.

Στο πλαίσιο υλοποίησης των Πράξεων «Στήριξη των Σχολείων με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα» στους Άξονες Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» (ΕΣΠΑ), το υλικό θα αξιολογείται και θα αναρτάται στην ιστοσελίδα της Ειδικής Υπηρεσίας Εκπαιδευτικών Δράσεων του Υπουργείου (www.eye.minedu.gov.gr), με τη δυνατότητα συνεχούς εμπλουτισμού του, ώστε να αποτελεί χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο".

Νομίζω ότι είναι σαφές ποιοι θα επιμορφώσουν τους εκπαιδευτικούς που θα διδάξουν τα αντικείμενά μας: ΕΜΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ. Αν προσθέσετε και τα «ενισχύονται θεσμικά οι διδασκαλίες» και «οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων συνεπικουρούμενοι από τους δασκάλους» της Πρότασης Β’, το πράγμα «κουμπώνει» μια χαρά...  Πέρυσι παρακαλούσα να κάνω ένα τέτοιο πρότζεκτ (όχι βέβαια για να το στείλω στο υπουργείο, αλλά για να χαρούν τα παιδάκια μου στο σχολείο), και μου έλεγαν ότι απαγορεύεται η βιντεοσκόπηση – φέτος επιβάλλεται, για να αναρτηθεί ώστε να αποτελέσει ένα «χρήσιμο εκπαιδευτικό εργαλείο». Ωραία απάντηση μετά τη διαμαρτυρία μας... Εσείς θα στείλετε υλικό; Λυπάμαι, αλλά εμένα δεν με πείθουν για τις καλές τους προθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 10:52:10 μμ »
Άλλο και τούτο... :o

Εδώ ο κόσμος χάνεται... :-X

Σιγά μην μπούμε και στη διαδικασία να μας βραβεύσει το υπουργείο παιδείας. Είναι γνωστό άλλωστε ότι όλοι μας τηρούμε απαρέγκλιτα την ύλη του φοβερού ;D βιβλίου που έγραψαν τα μεγάλα μυαλά του Π.Ι.

Πολύ φοβάμαι όμως, Έλλη, ότι κάποια επίδοξα "πρότυπα" θα μασήσουν και θα το κάνουν...

YΓ: Ασχέτως της παραπάνω εγκυκλίου, νομίζω ότι η κινηματογράφηση ενός δρώμενου, παράστασης κτλ. επιτρέπεται αν υπογράψουν οι γονείς σχετική δήλωση και πρόκειται βέβαια για σχολική δραστηριότητα.

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 11:06:08 μμ »
Το ξανασκέφτηκα...

Στέλνω το πρώτο μου εκπαιδευτικό υλικό...

Bertolt Brecht, "Το τραγούδι της απεργίας" (1929-1930)

“Βγες έξω, σύντροφε! Ρίσκαρε

Τη δεκάρα, που ούτε δεκάρα πια δεν είναι

Τον τόπο για ύπνο που πάνω του πέφτει η βροχή

Και της δουλειάς τη θέση που αύριο θα χάσεις!

Μπρος, στο δρόμο έξω! Αγωνίσου!

Να περιμένεις άλλο πια δε γίνεται, είναι αργά πολύ!

Βοήθα τον εαυτό σου βοηθώντας μας: Κάνε πράξη

Την αλληλεγγύη!

Βγες έξω, σύντροφε, αντιμέτωπος με τα όπλα και

Διεκδίκησε το μεροκάματό σου!

Σαν ξέρεις πως δεν έχεις τίποτα να χάσεις

Όπλα αρκετά οι αστυνόμοι τους δεν έχουν!

Μπρος, στο δρόμο έξω! Αγωνίσου!

Να περιμένεις πια δε γίνεται, είναι αργά πολύ!

Βοήθα τον εαυτό σου βοηθώντας μας: Κάνε πράξη

Την αλληλεγγύη!”



Χμμμ... Περιμένω την αξιολόγηση... ;) ::)

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 12:23:39 πμ »
Millhaven μου, σε αξιολογώ εγώ και σε προάγω πάραυτα!

Χωρίς πλάκα, όντως ο κόσμος καίγεται και καταρρέει το σύμπαν (πάλι όμως αύριο εγώ κι ένας συνάδελφος θα απεργήσουμε στο ένα σχολείο, στο άλλο ίσως τρεις – τέλος πάντων). Όμως με εξοργίζει που εξακολουθούν να μας κοροϊδεύουν μες στα μούτρα μας τις ειδικότητες – αφού το είπε ξεκάθαρα ο κ. Κοντογιάννης ότι δε βρίσκει τίποτε κακό στο να διδάξουν άλλοι εκπαιδευτικοί τα μαθήματά μας, γιατί δε λένε καθαρά «κύριοι, καλείστε να επιμορφώσετε τους συναδέλφους σας, γιατί άμα τελειώσουνε τα ΕΣΠΑ, άντε γεια – το θέατρο θα παραμείνει σταθερά στα σχολεία (όπως έγραφε και ο κ. Γραμματάς), αλλά θα το διδάξουν δάσκαλοι και λοιποί... θεατροπαιδαγωγοί». Όσο για το ότι προσπαθούν να περάσουν την εγκύκλιο και εν είδει άτυπης αξιολόγησης, νομίζω πως δεν ψαρώνουμε πια – αν ήθελαν αξιολόγηση ας το έλεγαν ξεκάθαρα, κι αν γίνει αξιολόγηση, θα γίνει για όλους.

ΥΓ. Στο προηγούμενο ποστ μου, εκ παραδρομής (όχι σαν την παραδρομή του υπουργείου, που κατά λάθος δεν περιέλαβε το μάθημά μας στην ΥΑ), έγραψα «ενισχύονται θεσμικά οι διδασκαλίες», εννοώντας ασφαλώς «συνδιδασκαλίες», όπως γράφει η Πρόταση. Αμ, πώς αλλιώς;

Φιλιά   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Κοντογιάννη για τα ΕΑΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2012, 11:05:03 μμ »
Έγκριση Προγραμμάτων Σπουδών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την Πιλοτική τους Εφαρμογή, του επιστημονικού πεδίου «Πολιτισμός και Δραστηριότητες Τέχνης»
Περιλαμβάνεται και το Πρόγραμμα Σπουδών για το μάθημα της Θεατρικής Αγωγής.

http://www.pde.gr/index.php?page=4094

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 210
Σύνολο: 215

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.