*

Αποστολέας Θέμα: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ  (Αναγνώστηκε 27089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5736
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 06:24:08 μμ »
Δικαίωμα κοπής χρήματος, απ' ό,τι ξέρω, έχει μόνο η κεντρική κρατική τράπεζα. Οι υπόλοιπες εμπορικές τράπεζες ασχολούνται με την αποταμίευση και τον δανεισμό. Κάποιες είναι κρατικές και είναι λιγότερο κερδοσκοπικές, κάποιες ιδιωτικές και περισσότερο κερδοσκοπικές.
Δεν ξέρω ποια άλλη μέθοδο διοίκησης της τράπεζας έχεις στο μυαλό σου και ούτε μπορώ και να την κρίνω, γιατί το όλο θέμα ξεφεύγει από τις γνώσεις μου.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 06:36:05 μμ »
Δικαίωμα κοπής χρήματος, απ' ό,τι ξέρω, έχει μόνο η κεντρική κρατική τράπεζα. Οι υπόλοιπες εμπορικές τράπεζες ασχολούνται με την αποταμίευση και τον δανεισμό. Κάποιες είναι κρατικές και είναι λιγότερο κερδοσκοπικές, κάποιες ιδιωτικές και περισσότερο κερδοσκοπικές.
Δεν ξέρω ποια άλλη μέθοδο διοίκησης της τράπεζας έχεις στο μυαλό σου και ούτε μπορώ και να την κρίνω, γιατί το όλο θέμα ξεφεύγει από τις γνώσεις μου.

Τελευταία διάβασα και εγώ έκπληκτος πως η τράπεζα Ελλάδος είναι ιδιωτική, όπως και η ευρωπαική κεντρική τράπεζα. Είναι ΑΕ με μετόχους, μερίσματα  κλπ... Δεν γνωρίζω ακριβώς την λειτουργία τους και τον βαθμό ανεξαρτησίας τους από την πολιτική εξουσία. Κάποιος πιο ενήμερος, αν και offtopic  ::) , ας μας ενημερώσει...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 06:45:09 μμ »
Δικαίωμα κοπής χρήματος, απ' ό,τι ξέρω, έχει μόνο η κεντρική κρατική τράπεζα. Οι υπόλοιπες εμπορικές τράπεζες ασχολούνται με την αποταμίευση και τον δανεισμό. Κάποιες είναι κρατικές και είναι λιγότερο κερδοσκοπικές, κάποιες ιδιωτικές και περισσότερο κερδοσκοπικές.
Δεν ξέρω ποια άλλη μέθοδο διοίκησης της τράπεζας έχεις στο μυαλό σου και ούτε μπορώ και να την κρίνω, γιατί το όλο θέμα ξεφεύγει από τις γνώσεις μου.

Τελευταία διάβασα και εγώ έκπληκτος πως η τράπεζα Ελλάδος είναι ιδιωτική, όπως και η ευρωπαική κεντρική τράπεζα. Είναι ΑΕ με μετόχους, μερίσματα  κλπ... Δεν γνωρίζω ακριβώς την λειτουργία τους και τον βαθμό ανεξαρτησίας τους από την πολιτική εξουσία. Κάποιος πιο ενήμερος, αν και offtopic  ::) , ας μας ενημερώσει...
Έτσι είναι. Το ίδιο ισχύει και για την κεντρική ευρωπαϊκή τράπεζα. Επομένως, με ποιο σκεπτικό έχει εκχωρηθεί το δικαίωμα κοπής και διακίνησης του χρήματος σε ιδιώτες; Πώς ένα κράτος έχει δώσει στις τράπεζες τέτοια δικαιώματα; Πώς για τη τύχη ολόκληρων λαών καθορίζουν άνθρωποι που δεν τους επιλέξαμε ποτέ; Τι δουλειά έχει η κεντρική ευρωπαϊκή τράπεζα να θέτει όρους για εργασιακά, συνταξιοδοτικά κτλ; Τι είδος δημοκρατίας είναι αυτό που έχουμε; Αν αυτό δεν είναι ολοκληρωτισμός τι είναι, τελοσπάντων; Απλές απορίες είναι αυτές, για να διαπιστώσουμε πόσο παράλογο είναι αυτό το σύστημα που έχουμε δεχτεί ως αυτονόητο και λογικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 06:49:09 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 07:12:27 μμ »
Δικαίωμα κοπής χρήματος, απ' ό,τι ξέρω, έχει μόνο η κεντρική κρατική τράπεζα. Οι υπόλοιπες εμπορικές τράπεζες ασχολούνται με την αποταμίευση και τον δανεισμό. Κάποιες είναι κρατικές και είναι λιγότερο κερδοσκοπικές, κάποιες ιδιωτικές και περισσότερο κερδοσκοπικές.
Δεν ξέρω ποια άλλη μέθοδο διοίκησης της τράπεζας έχεις στο μυαλό σου και ούτε μπορώ και να την κρίνω, γιατί το όλο θέμα ξεφεύγει από τις γνώσεις μου.

Τελευταία διάβασα και εγώ έκπληκτος πως η τράπεζα Ελλάδος είναι ιδιωτική, όπως και η ευρωπαική κεντρική τράπεζα. Είναι ΑΕ με μετόχους, μερίσματα  κλπ... Δεν γνωρίζω ακριβώς την λειτουργία τους και τον βαθμό ανεξαρτησίας τους από την πολιτική εξουσία. Κάποιος πιο ενήμερος, αν και offtopic  ::) , ας μας ενημερώσει...

Απ' ότι ξέρω, η ΤτΕ έχει διοικητή που διορίζεται από την εκάστοτε κυβέρνηση. Στην ΕΚΤ ο διοικητής/πρόεδρος διορίζεται από την ευρωπαϊκή επιτροπή, αν δεν κάνω λάθος (θυμάστε και ποιος ήταν αντιπρόεδρος στην ΕΚΤ πριν μερικά χρόνια, ε; Να βοηθήσω.. το όνομά του ξεκινάει από Παπα- και τελειώνει σε -δήμος  ;D )
Οπότε, με τα παραπάνω δεδομένα, πως ακριβώς προκύπτει το συμπέρασμα ότι είναι ιδιωτικές;


Υ.Γ. Από την ιστοσελίδα της ΤτΕ:

Παράθεση
Οι μετοχές της Τράπεζας της Ελλάδος είναι ονομαστικές και εισηγμένες στην Χρηματιστήριο Αθηνών Α.Ε. από 12 Ιουνίου 1930.

Σήμερα, κατόπιν διαδοχικών αυξήσεων, το μετοχικό κεφάλαιο της Τράπεζας της Ελλάδος ανέρχεται σε €111.243.361,60 διαιρούμενο σε 19.864.886 μετοχές ονομαστικής αξίας €5,60 εκάστη και το πλήθος των μετόχων της ανέρχεται περίπου σε 19.000.

Το ότι έχει μετοχές στο ΧΑΑ δεν την κάνει αυτόματα ιδιωτική. Σημασία έχει ποιος είναι ο μεγαλύτερος μέτοχος (που είναι το κράτος). Τώρα, θα μου πείτε, τι δουλειά έχουν οι μέτοχοι στην κεντρική τράπεζα μιας χώρας.. μαζί σας!

Υ.Γ.2 Διαβάζοντας και στην βικιπαιδεια:

Παράθεση
Η Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία είναι Ανώνυμη Εταιρεία, έχει ειδικά προνόμια, ειδικές αρμοδιότητες αλλά και περιορισμούς, όπως ότι δεν μπορεί να λειτουργεί ως εμπορική τράπεζα και το ποσοστό του Ελληνικού κράτους στην μετοχική της σύνθεση δεν μπορεί να υπερβαίνει το 35% όπως ορίζεται στο καταστατικό της.


O Διοικητής της Τράπεζας επιλέγεται από το Γενικό Συμβούλιο της Τράπεζας και μετά από εγκριση του Υπουργικού Συμβουλιου και η θητεία του, όπως και των Υποδιοικητών, είναι εξαετής.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 07:27:56 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:24:01 μμ »
Λόγω οικονομικής κρίσης:
 1. Καταργείται η φράση αγανακτισμένου γείτονα "Θα κάνετε ησυχία να κοιμηθούμε, δουλεύουμε αύριο" (σιγά να μην δουλεύετε από αύριο!!).
 2. Κατά συνέπεια καταργείται και η συνώνυμη έκφραση "Τελειώνετε κυρία μου, έχουμε και δουλειές" (δεν έχετε είπαμε!!).
 3. Μη ορθή θεωρείται επίσης και η έκφραση "Μια δουλειά σε βάλαμε να κάνεις" (Μία; αχαχαχαχαχα.......!!!).
 4. Καταργείται πλ...έον το σύνθημα "Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" (Βρες εσύ πελάτη και μετά δώσε του και δίκιο!!).
 5. Καταργείται από τα σχολεία το μάθημα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού (εκτός και αν το διατηρήσουμε, έτσι ρε παιδί μου, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις).
 6. Πλέον από το Δημοτικό, η δημιουργία προτάσεων θα αξιολογείται μόνο ως προς την ορθογραφία και τη γραμματική (η σύνταξη είναι πλέον ανύπαρκτος όρος).
 7. Η φράση "εθελοντική εργασία" θεωρείτε πια πλεονασμός. Ο όρος "εργασία" από μόνος του, αρκεί για να αποδώσει το ίδιο νόημα.
 8. Τέλος, έπειτα και από σύμφωνη γνώμη της Εταιρίας Προστασίας του Παιδιού και του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, στην κατηγορία της Κακοποίησης Ανηλίκου συμπεριλαμβάνεται και η ερώτηση προς μικρά παιδιά:
 "Εσύ, τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις;" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:27:58 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:44:27 μμ »
Απ' ότι ξέρω, η ΤτΕ έχει διοικητή που διορίζεται από την εκάστοτε κυβέρνηση. Στην ΕΚΤ ο διοικητής/πρόεδρος διορίζεται από την ευρωπαϊκή επιτροπή, αν δεν κάνω λάθος (θυμάστε και ποιος ήταν αντιπρόεδρος στην ΕΚΤ πριν μερικά χρόνια, ε; Να βοηθήσω.. το όνομά του ξεκινάει από Παπα- και τελειώνει σε -δήμος  ;D )
Οπότε, με τα παραπάνω δεδομένα, πως ακριβώς προκύπτει το συμπέρασμα ότι είναι ιδιωτικές;


Υ.Γ. Από την ιστοσελίδα της ΤτΕ:

Παράθεση
Οι μετοχές της Τράπεζας της Ελλάδος είναι ονομαστικές και εισηγμένες στην Χρηματιστήριο Αθηνών Α.Ε. από 12 Ιουνίου 1930.

Σήμερα, κατόπιν διαδοχικών αυξήσεων, το μετοχικό κεφάλαιο της Τράπεζας της Ελλάδος ανέρχεται σε €111.243.361,60 διαιρούμενο σε 19.864.886 μετοχές ονομαστικής αξίας €5,60 εκάστη και το πλήθος των μετόχων της ανέρχεται περίπου σε 19.000.

Το ότι έχει μετοχές στο ΧΑΑ δεν την κάνει αυτόματα ιδιωτική. Σημασία έχει ποιος είναι ο μεγαλύτερος μέτοχος (που είναι το κράτος). Τώρα, θα μου πείτε, τι δουλειά έχουν οι μέτοχοι στην κεντρική τράπεζα μιας χώρας.. μαζί σας!

Υ.Γ.2 Διαβάζοντας και στην βικιπαιδεια:

Παράθεση
Η Τράπεζα της Ελλάδος, η οποία είναι Ανώνυμη Εταιρεία, έχει ειδικά προνόμια, ειδικές αρμοδιότητες αλλά και περιορισμούς, όπως ότι δεν μπορεί να λειτουργεί ως εμπορική τράπεζα και το ποσοστό του Ελληνικού κράτους στην μετοχική της σύνθεση δεν μπορεί να υπερβαίνει το 35% όπως ορίζεται στο καταστατικό της.


O Διοικητής της Τράπεζας επιλέγεται από το Γενικό Συμβούλιο της Τράπεζας και μετά από εγκριση του Υπουργικού Συμβουλιου και η θητεία του, όπως και των Υποδιοικητών, είναι εξαετής.

Συγνώμη που επεμβαίνω ξαφνικά στη συζήτηση αλλά από τα παραπάνω προκύπτει ότι η ΤτΕ ΔΕν είναι δημόσια (και όχι μόνο από την έννοια της εξυπηρέτησης του δημοσίου συμφέροντος). Το ότι ο Παπαδήμος ήταν αντιπρόεδρος της ΕΚΤ και τώρα μας τον φορέσανε πρωθυπουργό αυτό επιβεβαιώνει. Το Υπουργικό Συμβούλιο απλώς υπογράφει τυπικά το διορισμό του Διοικητή και τίποτα άλλο. Πότε ήταν η τελευταία φορά που εξέφρασε αντίρρηση σε επιλογή του Συμβουλίου της Τράπεζας?
Το Καταστατικό της ΤτΕ είναι στη σελίδα της, μπορεί (και πρέπει) ο καθένας μας να το διαβάσει (και να φρίξει!).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2012, 08:45:58 μμ από FKark »

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 09:05:06 μμ »
δεν φαινεται οτι εχουμε απολυταρχικο καθεστως, απλα δεν εχουν βγει τεθωρακισμενα!!! αποφασιζουν και διαταζουν.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 21, 2012, 09:05:29 μμ »
Και να προσθέσω ότι το κράτος έχει μόνο το 6% των μετοχών στην ΤΤΕ. Οι υπόλοιποι μέτοχοι είναι άγνωστοι!!! :o Δηλαδή, αυτός που έχει δικαίωμα να ασκεί νομισματική πολιτική  στη χώρα μας είναι ο άγνωστος Χ!!! Ναι, είναι τόσο παράλογο το σύστημα τους.

Και κάτι άλλο:  κάποιοι καλοθελητές (δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές) θέλουν να μας παρουσιάσουν μόνο τον κίνδυνο που διατρέχουμε από τους κακούς Γερμανούς. Αντίθετα, τα εγχώρια πιράνχας τα ονομάζουμε εταίρους και πάμε και κάνουμε και διάλογο για τα εργασιακά μαζί τους. Μετά, παρουσιάζονται οι Δασκαλόπουλοι ως τίμιοι εργοδότες που συμφωνούν με τα συμφέροντα των εργαζομένων, αλλά δήθεν τους πιέζει η κακή Τρόικα και τους αναγκάζει να αλλάξουν τις συμβάσεις και να μειώσουν μισθούς. Τι λέτε, ρε; Ο Μάνεσης Έλληνας είναι που απέλυσε 50 Χαλυβουργούς, γιατί αρνήθηκαν να μπουν και να εργαστούν για 500 ευρώ (μακρύς ο κατάλογος των καλών Ελλήνων που η κακή Τρόικα τους πίεσε, ώστε να πάρουν πίσω και το παραμικρό δικαίωμα από τους εργαζομένους τους) Το κεφάλαιο, που έλεγε και ο μακαρίτης ο Μαρξ, δεν έχει πατρίδα. Πατρίδα τους είναι το κέρδος τους. Μη μασάτε τις καραμέλες τους. Δεν είμαστε Έλληνες εναντίον Γερμανών. Είμαστε εκμεταλλευόμενοι εναντίον εκμεταλλευομένων. Ακούγεται κομμουνιστικό όλο αυτό και κάποιοι μπορεί να βγάζετε σπυράκια. Κάποτε μπορεί να έβγαζα κι εγώ, αλλά για ψάξτε το καλύτερα! Είναι και αυτή μια άποψις, νιώθετε, που θα έλεγε και ο Καβάφης  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μνημόνιο 2 - Γενική Απεργία ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 07:32:28 μμ »
Συνάδελφοι.... καπιταλισμός λέγεται....


αλλά ας μη το αναλύουμε σε αυτό το θέμα, ε; :) Έχει ξεφύγει η συζήτηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161767
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.