*

Ψηφοφορία

Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου?"

Ναι
52 (34.4%)
Οχι
99 (65.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 150

Αποστολέας Θέμα: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";  (Αναγνώστηκε 40014 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 18, 2012, 07:52:31 πμ »
Πάντως φρέσκο "κρέας" και πρόθυμο υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:16 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:20:50 πμ »
Δεν το εβαλα ποτε και ουτε θα το βαλω.Αναπληρωτης σημαινει αν θελω,οταν θελω και οπου θελω δηλ.αν με βολευει παω αλλιως οχι.Αφου δεν υπαρχει διορισμος στον οριζοντα,εγω αποφασισα να κανω αυτη τη δουλεια μονο εφοσον δεν διαταρασσει την οικογενειακη μου γαληνη.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:03:25 πμ »
Πάντως φρέσκο "κρέας" και πρόθυμο υπάρχει...

Λίγο βαρύ δεν ακούγεται;Υπάρχουν νέοι άνθρωποι που έχουν τη δυνατότητα μετακίνησης οπουδήποτε αλλού, δεν μπορούμε να τους στερήσουμε την ευκαιρία επειδή δεν μπορούμε να πάμε εμείς. :(

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:08:49 πμ »
Φοβάμαι ότι ο καθένας κρίνει και με βάση τα δεδομένα του κλάδου του. Συνάδελφοι που μέχρι τώρα είχαν την πολυτέλεια να δουλεύουν στο σπίτι τους και ποτέ δεν ξενιτεύτηκαν δεν μπορούν να συγκρίνονται με συναδέλφους που εκ των πραγμάτων πρέπει να βάλουν όλη την Ελλάδα μήπως τους πάρουν κάπου. Να δω όμως έτσι και οι πρώτοι μείνουν του χρόνου άνεργοι, τι θα κάνουν του παραχρόνου. Γιατί στα λόγια εύκολοι είναι οι ηρωισμοί, αλλά όταν συνειδητοποιήσουν ότι με 1,5 εκατομμύρια ανέργους, η πιθανότερη εναλλακτική είναι η ανεργία ή στην καλύτερη περίπτωση η θέση στον ιδιωτικό τομέα για 600 ευρώ το μήνα (αυτά δίνουν πλέον όπου και να ρωτήσετε), πολλά δεδομένα θα αλλάξουν στο μυαλό τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:16 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:14:42 πμ »
 :)Όπως εξηγώ και στους δικούς μου, μιλάμε με βάση τα δεδομένα πριν την 6η Μαΐου.Δεν κατηγορώ κανέναν....

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:56:13 πμ »
Ασφαλώς και ο καθένας κρίνει με τα μέχρι τώρα δεδομένα  του  κλάδου  του. Και  ασφαλώς  υπάρχει  πολύ  "νέο αίμα¨(καλύτερο από το "φρέσκο κρέας" , ε  Antigoni;) μέχρι λίγο πάνω  από  τα  30  χωρίς  δική  του  οικογένεια  πρόθυμο  να  γνωρίσει  τις  ομορφιές  της  Ελλάδας  και  να  ζήσει μια δεύτερη φοιτητική ζωή...με  ότι  ήθελε  προκύψει , που  έλεγαν  και  στις  αγγελίες  γνωριμιών! ;D Αν  έχεις  οικογένεια  και  χρειάζεται  να  κουβαλήσεις  μαζί  σου  παιδιά και...μάνα-πεθερά , ή να δίνεις λεφτά για  παιδικούς  σταθμούς  και  ξοδεύεις  περισσότερα  απ'  όσα  παίρνεις , χωρίς  την  προοπτική  διορισμού (τα  μοριάκια  που  λέγαμε  παλιά), το βάζεις  δυσκολότερα το κουτάκι  απ'  ότι παλιότερα!
Προσωπικά όπως ξαναείπα , δεν  το  έβαλα ποτέ , και  αυτό μου έχει στοιχήσει το διορισμό, αλλά  κάτω από τις ίδιες συνθήκες που επικρατούσαν τότε για μένα , πάλι το ίδιο θα έκανα! Αμετανόητος! Το  δις  εξαμαρτείν...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 18, 2012, 11:59:35 πμ »
Η τοποθέτησή μου δεν είχε να κάνει με αυτούς που λόγω αυξημένων οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορούν και πρακτικά να πάνε οπουδήποτε, αλλά για αυτούς που δηλώνουν ότι δεν το κάνουν για ιδεολογικούς λόγους.

Υ.Γ. Οι λίγο πάνω από τα 30 θεωρούνται "νέο αίμα";

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:10:58 μμ »
Να  φανταστείς ότι εγώ θεωρώ ακόμα  τον εαυτό  μου  νεαρό! ;D
Αναφέρομαι στους χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις , και  μιλάμε  έτσι κι αλλιώς γι  αυτούς που  έχουν πάρει πτυχίο (άρα σίγουρα πάνω από 22)  και ,για τις περισσότερες  ειδικότητες , έχουν προλάβει να δώσουν ΑΣΕΠ (για  να  έχουν κάποια μόρια στον  πίνακα  αναπληρωτών για να δουλεύουν-εξαιρούνται δάσκαλοι , καλλιτεχνικών , οικιακής  οικονομίας κ.α.-), άρα πτυχίο του 2008 στην καλύτερη , άρα 25 είναι το κάτω όριο για τις περισσότερες  ειδικότητες. Να μη βάλω και 7-8 χρόνια περιθώριο; Να το 30 και λίγο!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:52:48 μμ »
 ;Dε, λοιπόν, εμείς οι νεοαιμίτες καμιά φορά δεν ελέγχουμε τις συνθήκες της ζωής μας οπότε αναγκαζόμαστε να αλλάξουμε συνήθειες.Θα ήθελα πάρα πολύ να βάλω το κουτάκι αλλά μας έτυχε κάτι οικογενειακό έκτακτο, δεν το περιμέναμε φέτος, δεν το λες καλό, οπότε άλλαξα προγραμματισμό...Δεύτερη φοιτητική ζωή;Μπαααααααα, αν μένεις στα νησιά, όλη η ζωή σου φοιτητική θα είναι ;D, αλλά "ανάγκα και θεοί πείθονται"....

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 18, 2012, 04:04:48 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=4450

Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτή την τροποποίηση;
Φαίνεται περιέργη

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 18, 2012, 08:40:40 μμ »
Φοβάμαι ότι ο καθένας κρίνει και με βάση τα δεδομένα του κλάδου του. Συνάδελφοι που μέχρι τώρα είχαν την πολυτέλεια να δουλεύουν στο σπίτι τους και ποτέ δεν ξενιτεύτηκαν δεν μπορούν να συγκρίνονται με συναδέλφους που εκ των πραγμάτων πρέπει να βάλουν όλη την Ελλάδα μήπως τους πάρουν κάπου. Να δω όμως έτσι και οι πρώτοι μείνουν του χρόνου άνεργοι, τι θα κάνουν του παραχρόνου. Γιατί στα λόγια εύκολοι είναι οι ηρωισμοί, αλλά όταν συνειδητοποιήσουν ότι με 1,5 εκατομμύρια ανέργους, η πιθανότερη εναλλακτική είναι η ανεργία ή στην καλύτερη περίπτωση η θέση στον ιδιωτικό τομέα για 600 ευρώ το μήνα (αυτά δίνουν πλέον όπου και να ρωτήσετε), πολλά δεδομένα θα αλλάξουν στο μυαλό τους.

Καλησπέρα! Γιατί βρε Green...το Υπουργείο τι δίνει παραπάνω...;;  ??? ??? Δίνει 800 κάτι και τα 200 plus φεύγουν σε ενοίκιο όταν είσαι εκτός της πόλης σου...άρα στα ίδια δεν είμαστε...;;   Εκτός αν αρχίσουν να συγκατοικούν πλέον οι εκπαιδευτικοί...:-\ :-\  Και επίσης στον ιδιωτικό τομέα...μπορεί....μπορεί ξαναλέω, αν και δύσκολα...να κάτσει μια δουλειά με 600 ευρώ που δεν θα είσαι το καλοκαίρι άνεργος και κάθε φθινόπωρο με την ψυχή στο στόμα για το αν θα σε ξανακαλέσουν...Και θα μου πεις πως μπορεί κάλλιστα να σε απολύσουν απ'τον ιδιωτικό...ε...το ίδιο ισχύει πλέον και για το Υπουργείο  Παιδείας...κανένας (εκτός από ελάχιστους κλάδους και περιπτώσεις δεν ξέρει αν θα δουλεύει και του χρόνου)  Αυτή είναι η δική μου οπτική πλέον,αν και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να βρεις κάτι καλούτσικο στον ιδιωτικό τομέα...ουσιαστικά το ίδιο ζυγιάζω μια δουλειά των 600 ευρώ στο σπίτι σου με την αναπλήρωση μακριά...Με μόνη επιφύλαξη ότι μπορεί στον ιδιώτη να δουλεύεις και 10 ώρες για τα 600...Κοινώς...από παντού....σκ@τ@!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2012, 08:42:49 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 19, 2012, 12:51:22 πμ »
Kαταρχάς ακόμα οι αναπληρωτές δεν παίρνουν 800 ευρώ, κατά μέσο όρο ο μισθός τους είναι 900-950 ευρώ. Κατά δεύτερον στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιθανό να μην κάνεις κάτι πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου, κάτι που δεν έχει μικρή βαρύτητα για πολλούς. Κατα τρίτον, σε ψυχολογικό επίπεδο, η εποχική απασχόληση ως αναπληρωτής σου δημιουργεί την προοπτική -ή ενδεχομένως και την ψευδαίσθηση πλέον- μίας πιο μόνιμης δουλειάς μελλοντικά.

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 19, 2012, 10:36:11 πμ »
καλημερα και απο εμενα....παρακολουθησα την συζητηση και ειπα να καταθεσω την οχι και τοση αισιοδοξη αποψη μου....ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να μην βαλω κουτακι.ειμαι αναπληρωτρια δυο χρονια και φετος σε νησι...ηδη με τις μειωσεις και την ακριβεια δυσκολευομαι να τα βγαλω περα,οταν μαλιστα εδω και δυο μηνες ο μισθος ειναι 670ευρω και φτανουν μονο για το νοικι και τις βενζινες.αγαπω πολυ αυτο που κανω και δεν εχω παιδια και υποχρεωσεις αλλα πιστευω οτι ομισθος μας δεν επιασε ακομη πατο και θα μειωθει και αλλο..ποιος ο λογος λοιπον να ξενιτευομαι και να δυσκολευω την δικη μου ζωη και των αλλων ,ζητωντας συνεχεια οικονομικη βοηθεια,οταν μαλιστα δεν μετραει και η προυπηρεσια?μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα και να βγουμε ολοι λαθος αλλα δεν το βλεπω :( οχι λοιπον στο κουτακι σιγουρα .......θα ειναι σαν να αποδεχομαι την ολη ξεφτιλα που εχει πλεον το επαγγελμα μας >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 19, 2012, 11:57:14 πμ »
Προσωπικά ναι, θα το ξαναβάλω.
Ένα άτομο είμαι, άμα με στείλουν στους Φούρνους Ικαρίας, κουτσά στραβά θα τα βγάλω πέρα.
Προτιμάω να έχω δουλειά και μια υποτυπώδη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη  έστω κι έτσι, παρά να ζω με την έγνοια, αν θα έχω ιδιαίτερα κτλ.
Εδώ το φίλο μου τον είχαν στην Καλονή και δούλευε και σε πιτσαρία για να τα βγάλει πέρα.
αφου υπηρχε και πιτσαρια παλι καλα... 8)...εγω μαλλον θα το ξαναβαλω αν και με κουρασε μια βουνο μια θαλασσα...αντεχει οριακα η τσεπη μου...μετα οψομεθα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 724
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.