*

Ψηφοφορία

Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου?"

Ναι
52 (34.4%)
Οχι
99 (65.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 150

Αποστολέας Θέμα: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";  (Αναγνώστηκε 39846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:16:00 πμ »
Kαταρχάς ακόμα οι αναπληρωτές δεν παίρνουν 800 ευρώ, κατά μέσο όρο ο μισθός τους είναι 900-950 ευρώ. Κατά δεύτερον στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ πιθανό να μην κάνεις κάτι πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σου, κάτι που δεν έχει μικρή βαρύτητα για πολλούς. Κατα τρίτον, σε ψυχολογικό επίπεδο, η εποχική απασχόληση ως αναπληρωτής σου δημιουργεί την προοπτική -ή ενδεχομένως και την ψευδαίσθηση πλέον- μίας πιο μόνιμης δουλειάς μελλοντικά.
\

Green...συγγνώμη...αλλά ένας βασικά νοήμων άνθρωπος εαν πλέον περιμένει μονιμοποίηση απ'το Υπουργείο Παιδείας...τι να πω...;;; Φαίνεται πως θέλει πολλά χρόνια ακόμη για να δεχτούμε στο μυαλό μας την καινούρια κατάσταση του δημοσίου!! Ο μισθός του αναπληρωτή σε καμία περίπτωση δεν είναι 900 κάτι ευρώ...οι του ΕΣΠΑ που τους τα κόψαν απ'τον Νοέμβριο και δεν είχαν μπέρδεμα με τα αναδρομικά....δεν έπαιρναν πάνω από 870 το πολύ!! Επίσης ως νεοδιόριστος...(ανέκδοτο βέβαια από δω και πέρα) ο πρώτος μισθός δεν θα ξεπερνάει τα 650 ευρώ ίσως και λιγότερα μετά από ό,τι έπεται τον Ιούνιο.
Ξέρω πως έξω στις υπόλοιπες δουλειές είναι το ίδιο οι μισθοί και χειρότεροι,αλλά όχι πως και το Υπουργείο Παιδείας (δεδομένου πως είτε αναπληρωτής είτε μόνιμος θα είσαι μακριά) προσφέρει κάτι καλύτερο...!! Ο καθένας τα ζυγιάζει όπως θέλει σ'αυτή τη ζωή...Επίσης παίζει ρόλο το πού μένει καθένας...εγώ είμαι από επαρχία αλλά τελευταία ζω στα περίχωρα της Αθήνας και βλέπω, επειδή έχω εμπειρία κι από επαρχία και από εδώ τώρα, πως στην επαρχία έχουν πεθάνει για τα καλά όλες οι δουλειές, αλλά στην Αθήνα για τους εξειδικεύμένους (και δεν εννοώ ένα απλό πτυχίο,αλλά τους έχοντες μια πιο σπάνια εξειδίκευση) κάτι παίζει ακόμη...και το βεβαιώνω κι από προσωπική εμπειρία. Αλλά δεν ζουν όλοι στην Αθήνα φυσικά και γι αυτό κατανοώ πως ο καθένας μιλάει με βάση τις εμπειρίες και τις δυνατότητες πρόσβασης που έχει... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2012, 12:17:56 πμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος paxos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:22:55 πμ »
...μπα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:23:32 πμ »
φετος λεω να βαλω μονο το κουτακι...ετσι για να μην κουραζω και τους συναδελφους μεσα στις διευθυνσεις!  8)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος paxos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:27:13 πμ »
φετος λεω να βαλω μονο το κουτακι...ετσι για να μην κουραζω και τους συναδελφους μεσα στις διευθυνσεις!  8)

τωρα που το βλεπω, δεν ειναι κι ασχημο.
να μην περιμενουν   πολυ και  οι υπολοιποι στις ουρες των διαδρομων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος mariag_83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Home is where your heart is (ΠΕ06)
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 20, 2012, 01:35:01 πμ »
Πολύ καλό το ερώτημα που έθεσες,αγαπητέ συνάδελφε...είναι αυτό ακριβώς που με βασανίζει και μένα τον τελευταίο καιρό,δεδομένου ότι η περίοδος αιτήσεων πλησιάζει...το αυτοκίνητό μου "έγραψε" 100.000 χιλιόμετρα μέσα σε 3,5 χρόνια-έγινε το δεύτερο σπίτι μου!Κουράζεσαι κάποια στιγμή να μαζεύεις βαλίτσες και να μετακομίζεις ή να τρως ώρες ατελείωτες ώσπου να φτάσεις στο σχολείο σου..εμένα η δική μου απάντηση είναι ΟΧΙ-ίσως όμως βάλω τελευταίες επιλογές κάποιες περιοχές που συνήθως έχουν κενά(βλέπε Κρήτη)...από το να πάω στο Καστελλόριζο,καλύτερα εκεί....βέβαια,θα γυρίσω πίσω με 0 λεφτά στην τσέπη και θα καταντήσω να ζητάω από τους γονείς μου στα 29 μου να μου δίνουν λεφτά να πάω για καφέ...ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ!!!Α!Καλή τύχη σε όλους μας,ό,τι κι αν επιλέξουμε...
Πρόσεχε τι εύχεσαι,γιατί μπορεί όταν το αποκτήσεις να μην έχεις τι να το κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 20, 2012, 04:29:23 μμ »
<οπουδηποτε αλλου>? δεν παζει πλεον.
παλιοτερα επειδη η προυπηρεσια ηταν διεξοδος διορισμου (εστω κ παρα πολυ αργα ή ουτοπικα) αξιζε να πας καπου κ ας μπαινεις μεσα,ηταν κατι σαν μια <επενδυση> για το μελλον.
τωρα καποιος να παει στου διαολου τη μανα για 800 ευρω συνηθως δεν αξιζει,αλλα ειναι κατα περιπτωση.
πχ αν καποιος δεν πληρωνει ενοικιο κ τρωει στη μανα του, τοτε εχει διαφορά. Στο νησι ή καπου μακρια υπολογιζεις νοικι/κοινοχρηστα/αεροπορικα κτλ ενα 450αρι περιπου.Αρα θα δουλευεις για 350 ευρω .
αν τα  βγαζεις κ σπιτι σου, γιατι να πας αλλου,δεν εχει νοημα.
Γενικοτερα το βλεπεις μονο σαν <προσθαφαιρεσεις ευρω>πλεον, οχι σαν μεσο διορισμου.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 20, 2012, 04:47:15 μμ »

Γενικοτερα το βλεπεις μονο σαν <προσθαφαιρεσεις ευρω>πλεον, οχι σαν μεσο διορισμου.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να διοριστεις αν δεν περασεις αρκετα χρονια ως αναπληρωτης με το ισχυον συστημα μοριοδοτησης.Οχι φυσικα οτι ειναι σιγουρο λογω των γνωστων συνθηκων αλλα σου δινει ενα σημαντικο προβαδισμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 20, 2012, 04:53:00 μμ »
συμφωνω οτι δινει προβαδισμα. Απλα εχει μεγαλη διαφορα το σιγουρο που υπηρχε πριν (αν συμπληρωνες αρκετη προυπηρεσια) , με το μπονους στον ασεπ , εφοσον για καποιον οι θυσιες ειναι μεγαλες.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 20, 2012, 05:14:37 μμ »
<οπουδηποτε αλλου>? δεν παζει πλεον.
 Στο νησι ή καπου μακρια υπολογιζεις νοικι/κοινοχρηστα/αεροπορικα κτλ ενα 450αρι περιπου.
Μπα, είναι πολύ περισσότερα.
Όταν νοικιάζεις σπιτι έχεις κοινόχρηστα, θέρμανση αεροπορικά δεν καταλαβαίνεις πώς ξοδεύονται τα λεφτά.
Αέρα φεύγουν.Εγώ πέρσι με 1300 και την κόρη μου μαζί,μού έφταναν ίσα-ίσα.
Σίγουρα θα υπάρξουν εκπαιδευτικοί που θα βάλουν το κουτάκι, κυρίως όσοι δεν έχουν ξαναδουλέψει.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 20, 2012, 06:07:42 μμ »
Δεν το εβαλα ποτε και ουτε θα το βαλω.Αναπληρωτης σημαινει αν θελω,οταν θελω και οπου θελω δηλ.αν με βολευει παω αλλιως οχι.Αφου δεν υπαρχει διορισμος στον οριζοντα,εγω αποφασισα να κανω αυτη τη δουλεια μονο εφοσον δεν διαταρασσει την οικογενειακη μου γαληνη.

Εύγε!!!!!!!!!!!!!!!!

Για κάποιον που είπε ότι οι αναπληρωτές παίρνουν 900-950 ευρώ..Αναπληρώτρια στον Πειραιά παίρνω αυτή τη στιγμή με το νέο μισθολόγιο 836 ευρώ μείον τα αναδρομικά που μου αφαίρεσαν επειδή δεν ενταχθήκαμε από τον Ιανουάριο πήρα για Μάρτιο 636 ευρώ...τα οποία θα συνεχίσω να παίρνω ως τον Ιούνιο... >:( >:( >:( Αν δεν αλλάξει η κατάσταση μετά την 6η Μαΐου θα πρέπει να κάνω και 2η δουλειά.

Όσο για το κουτάκι...μέχρι τώρα το έβαζα..από δω και πέρα δεν θα το ξαναβάλω.

Αποσυνδεδεμένος alice86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • ΠΕ79.01
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 31, 2012, 02:33:02 μμ »
Δεν το έχω βάλει ποτέ λόγω υποχρεώσεων, ούτε και φέτος το έβαλα. Με καλούν σαν ΑΜΩ κοντά στο σπίτι μου (μερικές φάσεις αργότερα όμως), γλιτώνω μετακινήσεις και πολλά άλλα ψυχοφθόρα και μου μένουν κ στην άκρη, δεν ξεπερνάω και το αφορολόγητο και είμαι κομπλέ. Παρ' όλα αυτά το 'χω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να το βάλω το κουτάκι μια χρονιά, έτσι για την εμπειρία!!!

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βαλετε το "οπουδηποτε αλλου"?
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 31, 2012, 02:53:08 μμ »
Το  έβαζα πάντα,φέτος όχι και δεν ξέρω καν αν θα συμπληρώσω όλες τις επιλογές των περιοχών ή θα περιοριστώ μόνο στις κοντινές..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:37:52 μμ »
Θα το ξαναέβαζα  μόνο, εάν ξεκλείδωναν οι πίνακες, και ξαναμετρούσαν εκ νέου τα μόρια. Όπως έχουν τώρα τα πράγματα, όχι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα (ξανα)βάλετε το "οπουδήποτε αλλού";
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:38:45 μμ »
Το  έβαζα πάντα,φέτος όχι και δεν ξέρω καν αν θα συμπληρώσω όλες τις επιλογές των περιοχών ή θα περιοριστώ μόνο στις κοντινές..
tttzzz, η προθεσμία υποβολής αιτήσεων δεν έληξε; Με μπἐρδεψες, γιατί χρησιμοποιείς μελλοντικό χρόνο.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.