*

Αποστολέας Θέμα: απορία για ενιαίο πίνακα  (Αναγνώστηκε 4952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dark.blue

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απορία για ενιαίο πίνακα
« στις: Αύγουστος 03, 2007, 07:12:25 μμ »
προσπαθώ εδω και αρκετό καιρό να καταλάβω πως λειτουργεί το "σύστημα". Αρχικα λοιπόν κάθε χρόνο βγαίνει η  εγκύκλιος για τη σύνταξη του πινακα αναπληρωτών και ωρομισθίων. Μετα βγαίνουν τα αποτελέσματα, οι πίνακες (που φαινονται στο e-aitisi). Βγαινου και άλλα αποτελέσματα που να λένε ποιους τελικά παίρνουν αναπλητωτες για τη φετινή χρονια η καλουν τον καθλενα προσωπικα?Αργότερα βγαινει και μια άλλη προκύρηξη για τον μόνιμο διορισμό. σωστα??? Μεσα στην προκυρηξη αναγραφεται ποιοι πρέπει να κάνουν αίτηση.ρωταω λοιπόν είναι όλοι αυτοι που αναφέρονται στον πινακα "ενιαίος πινακας διορισμων" που υπαρχει στα αποτελέσματα για τους πίνακες των αναπληρωτων?? Δηλαδή αυτος ο πινακας συντασσεται με βαση ποιο εχουν δικαιωμα να κανουν αιτηση για μόνιμο διορισμό? Στον πινακα αυτον υπάρχουν και τα όνοματα των φετινων επιτυχόντων του ασεπ?
ειμαι στην κατηγορια ΠΕ13. Ο υφυπουργος ειπε οτι  φέτος θα παρουν 12 απο ασεπ, 8 απο ενιαιο πινακα και 2 απο 30μηνο. στον πινακα του 30μηνου ομως δεν υπαρχει καποιο ονομα..οι 2 αυτες θέσεις πως θα καλυφθουν??
και κατι τελευταιο..στην εγκυκλιο για μόνιμο διορισμο  αναφέρει οτι εχουν δικαιωμα να κανουν αίτηση(ρωτησα και πάνω αν είναι αυτοι που αναφερονται στον "ενιαιο πινακα διορισμων") όσοι συγκεντρώνουν μέχρι και 39,κατι μόρια. τι εννοει "μέχρι και".πως βγαίνουν τα μόρια??οσο λιγότερα εχείς τοσο πιο ψηλα είσαι?? γιατι δεν λέει "απο τοσα μόρια και πάνω"?? Αν πάω στο γραφείο β'θμιας εκπαιδευσης θα μου λύσουν αυτες τις απορίες?
Θα εκτιμούσα ιδιαιτερα την προσπάθεια απαντησης.Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:29:06 »

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2007, 07:26:45 μμ »
Kαλησπέρα.Το μόνο στο οποίο μπορώ να σε βοηθήσω είναι ότι καλούν για μόνιμο διορισμό όσους από τον πίνακα 40%(πραγματική προυπηρεσία) έχουν συγκεντρώσει μόρια έως και 39(στην περίπτωσή σου).Αυτό σημαίνει ότι ένας που έχει μαζέψει 27 μόρια δεν μπορεί να καταθέσει αίτηση διορισμού.Η βάση είναι 39 και πάνω...
Πολλοί μάλιστα από τους επιτυχόντες του φετινού ασεπ υπάρχει περίπτωση να είναι και διοριστέοι και στον πίνακα του 40%.Αυτοί λοιπόν διαλέγουν με ποιο τρόπο θα θέλουν να διοριστούν.Δηλαδή εάν ένας είναι διοριστέος με σειρά 456 μέσω διαγωνισμού ασεπ και στον πίνακα του 40% έχει θέση 73 φυσικά θα προτιμήσει να διοριστεί μέσω του πίνακα του 40% γιατί θα πετύχει καλύτερη θέση και θα έχει περισσότερες πιθανότητες να τον στείλουν εκεί που επιθυμεί.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Εγώ στην θέση σου πάντως θα έπαιρνα καλού κακού ένα τηλέφωνο στη β'βάθμια ή θα πήγαινα εκεί για να μου λυθούν όλες οι απορίες!!!!
Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!
 ;D

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2007, 07:31:06 μμ »
Να συμπληρώσω ότι  αίτηση για μόνιμο διορισμό κάνουν και οι διοριστέοι μέσω διαγωνισμού και εκείνοι του 40%

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2007, 07:49:32 μμ »
Όπως είπες, κάθε χρόνο, αρχές καλοκαιριού, βγαίνει η εγκύκλιος για τη σύνταξη των πινάκων αναπληρωτών και ωρομισθίων και καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να κάνουν αίτηση. Από αυτές τις αιτήσεις βγαίνουν 3 πίνακες:
1. Ο πίνακας διορισμών (καθαρής προϋπηρεσίας), στον οποίο μπαίνουν μόνο όσοι έχουν προϋπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου. Δεν μετράνε τα μόρια του ΑΣΕΠ. Από τον πίνακα αυτόν γίνονται μόνιμοι διορισμοί σε ποσοστό 40% (το υπόλοιπο 60% καλύπτεται από τους διοριστέους του ΑΣΕΠ).
2. Ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών (ή πίνακας Β), στον οποίο περιλαμβάνονται όσοι έχουν προϋπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου και οι επιτυχόντες των δύο τελευταίων ΑΣΕΠ. Από αυτόν τον πίνακα προσλαμβάνονται αναπληρωτές. Για τους ωρομίσθιους βγαίνει πίνακας ανά περιφερειακή διεύθυνση (αν και δεν έχουν βγει πίνακες τα 2 τελευταία χρόνια).
3. Ο πίνακας αναπληρωτών μηδενικής προϋπηρεσίας (ή πίνακας Γ), στον οποίο μπαίνουν όσοι δεν έχουν ούτε προϋπηρεσία ούτε μόρια από ΑΣΕΠ, και η κατάταξη γίνεται με βάση τον χρόνο κτήσης του πτυχίου. Από αυτόν τον πίνακα προσλαμβάνονται αναπληρωτές μόνο εφόσον έχει εξαντληθεί ο προηγούμενος πίνακας.

Αφού ανακοινωθούν αυτοί οι πίνακες (και τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ, αν είναι χρονιά διαγωνισμού), βγαίνει εγκύκλιος για μόνιμους διορισμούς. Δικαίωμα για αίτηση έχουν
α) Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, από τους οποίους καλύπτεται το 60% των διορισμών της χρονιάς
β) Ένας αριθμός από τους εγγεγραμμένους στον πίνακα διορισμών (καθαρής προϋπηρεσίας), δηλαδή όσοι έχουν από Χ (ανάλογα με την ειδικότητα) μόρια προϋπηρεσίας και πάνω (αυτό εννοούν όταν λένε "μέχρι τόσα μόρια" - κακή διατύπωση  :P ). Από αυτούς καλύπτεται το 40% των διορισμών της χρονιάς.
Και στις δύο περιπτώσεις (διοριστέων του ΑΣΕΠ και πίνακα διορισμών) δίνουν δικαίωμα για αίτηση σε περισσότερους από όσους πρόκειται να διοριστούν.
Υπάρχουν επίσης οι 30μηνίτες, που υπάγονται σε ειδική ρύθμιση και διορίζονται εξτρά (πέραν του 60%-40%). Φέτος είναι η τελευταία χρονιά που ισχύει αυτή η ρύθμιση. Οι αριθμοί που ανακοίνωσε ο Καλός για φετινούς διορισμούς από 30μηνο  στις περισσότερες περιπτώσεις δεν αφορούν πραγματικούς 30μηνίτες, αλλά επιπλέον διορισμούς από τον πίνακα του 40%  (αυτό συμβαίνει και στον δικό σου κλάδο).

Αφού γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί, βλέπουν τι κενά υπάρχουν και καλούν αναπληρωτές από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, ανάλογα με τη σειρά που έχουν στον πίνακα (δηλαδή το σύνολο των μορίων τους από προϋπηρεσία ή/και ΑΣΕΠ) και τις περιοχές που έχουν δηλώσει. Αναπληρωτές παίρνουν όλο το χρόνο, δηλαδή μπορεί να πάρουν ακόμη και τον Μάρτιο. Τα ονόματα όσων καλούνται ανακοινώνονται στο ίντερνετ (δεν ειδοποιούν τον καθένα ξεχωριστά).
Επίσης κάθε περιφερειακή Δ/νση καλεί ωρομίσθιους (σε αυτή την περίπτωση ειδοποιούν τηλεφωνικά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2007, 02:42:57 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:29:06 »

Αποσυνδεδεμένος dark.blue

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2007, 09:19:20 μμ »
ioanna89 σε ευχαριστω θερμα!!!!!! μου ξεκαθαρισες εντελως το τοπιο.δε μενει παρα να περασω και απο τη β'βαθμια να κανω και εκει καποιες ερωτησεις!σας ευχαριστω ολους!

Αποσυνδεδεμένος ANASTASIA$$$

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 03, 2007, 09:23:43 μμ »
Σχετικά με τους ΠΕ20 για αναπληρωτές τι παίζει?
Ειμαι ωρομισθια με 2 και κατι μορια.
Υπάρχει ελπίδα?
Πόσους απο εμάς θα πάρουν περίπου φέτος?
Πόσους πήραν πέρσι ? ???

Αποσυνδεδεμένος alexandra77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2007, 01:48:43 μμ »
Να ρωτησω κ εγω εδω πριν το κανω νεο θεμα...

1) Εχω προυπηρεσια 23 μηνες κ κατι μερες, και μορια 14,2

2) Ειμαι στην σειρα 622 στο ενιαιο πινακα η στο 40% (δεν καταλαβα την διαφορα αλλα τελος παντων)

Εφοσον ανακοινωθηκε οτι θα διορισουν 1.050 νηπιαγωγοι σημαινει οτι θα με διορισουν μια και ειμαι στην σειρα που αναφερω? Να σημειωσω οτι στην αιτηση για μονιμο διορισμο δεν δηλωσα σε δυπροσιτα σχολεια αλλα μονο σε περιοχες πελλοπονησσου κ σε κανενα νησι διοτι εαν δηλωνα σε δυπροσιτο σχολειο κ αν με διοριζαν δεν θα ειχα το δικαιωμα να ζητησω αποσπαση η μεταθεση.

Και τελικα η ερωτηση ειναι οτι αν με διορισουν τελικα κ ζητησω αποσπαση, σε ποσους μηνες θα γυρισω στην καταγωγη μου μιας και ειμαι ΑΜΕΑ?

Ευχαριστω και συγνωμη για τις ερωτησεις...  :-[
ΠΕ60 ΣΜΕΑ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2007, 02:18:34 μμ »
alexandra, στον πίνακα του 40% (από τον οποίο γίνονται μόνιμοι διορισμοί) μετράει μόνο η προϋπηρεσία.
Στον πίνακα αναπληρωτών (από τον οποίο προσλαμβάνονται αναπληρωτές) μετράνε και η προϋπηρεσία και τα μόρια από τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Μάλλον σε αυτόν έχεις σειρά 622, αλλά δεν αφορά τους μόνιμους διορισμούς.

Αν έχεις 23 μήνες προϋπηρεσία, τότε η σειρά σου στον πίνακα του 40% (μόνιμων διορισμών) είναι γύρω στο 350:
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_diorismwn_07/PE60.html
Από τον πίνακα του 40% θα διοριστούν 500 άτομα, οπότε είσαι σε καλή σειρά διορισμού και σχεδόν σίγουρα θα διοριστείς σε μια από τις περιοχές που δήλωσες.

Για το πότε μπορείς να πάρεις απόσπαση, ας απαντήσει κάποιος/α συνάδελφος που ξέρει καλύτερα το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2007, 02:20:18 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2007, 03:03:10 μμ »
Σχετικά με τους ΠΕ20 για αναπληρωτές τι παίζει?
Ειμαι ωρομισθια με 2 και κατι μορια.
Υπάρχει ελπίδα?
Πόσους απο εμάς θα πάρουν περίπου φέτος?
Πόσους πήραν πέρσι ? ???

Για να σε πάρουν αναπληρώτρια το βλέπω αρκετά χλωμό. Για ωρομίσθια όμως θα σε πάρουν σίγουρα
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2007, 03:12:57 μμ »
Θα πάρουν άραγε καμιά 10αριά ΠΕ20 αναπληρωτές φέτος, δεδομένου ότι δεν έγιναν διορισμοί; Ποιος να ξέρει ε;Όπως πάντα είμαστε της τελευταίας στιγμής!

Αποσυνδεδεμένος MrDegree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • La vita e bella
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2007, 03:41:34 μμ »
Θα πάρουν άραγε καμιά 10αριά ΠΕ20 αναπληρωτές φέτος, δεδομένου ότι δεν έγιναν διορισμοί; Ποιος να ξέρει ε;Όπως πάντα είμαστε της τελευταίας στιγμής!

Την προηγούμενη χρονιά που διορίσαν αρκετούς πήραν καμια 15ρια αναπληρωτες ΠΕ19-ΠΕ20 κατα τον Φεβρουάριο.
Φέτος που δεν γίνονται και διορισμοί θεωρώ ότι θα πάρουν παραπάνω αλλα δε νομίζω να πάρουν και πολλούς περισσότερους.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2007, 05:23:03 μμ »
Σχετικά με τους ΠΕ20 για αναπληρωτές τι παίζει?
Ειμαι ωρομισθια με 2 και κατι μορια.
Υπάρχει ελπίδα?
Πόσους απο εμάς θα πάρουν περίπου φέτος?
Πόσους πήραν πέρσι ? ???
Κάλεσαν 19 άτομα ΠΕ19-20 κατά τον Φεβρουάριο.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία για ενιαίο πίνακα
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2007, 05:28:11 μμ »
Φέτος που δεν γίνονται και διορισμοί θεωρώ ότι θα πάρουν παραπάνω αλλα δε νομίζω να πάρουν και πολλούς περισσότερους.

Απ' ότι κατάλαβα δεν πολυενδιαφέρεται το υπουργείο για τον κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20. Όσους διόρισε διόρισε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161711
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.