*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών  (Αναγνώστηκε 32101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 10, 2012, 10:16:15 πμ »
Θα διαφωνήσω. Είναι προβληματική η αντίληψη ότι στο Δημόσιο πρέπει να υπηρετούν μόνο τα κομματόσκυλα και όσοι δε μπορούν να σταδιοδρομήσουν αλλού. Ειδικά για την εκπαίδευση: δε μπορεί να είναι συνειδητή επιλογή κάποιου που αγαπάει το δημόσιο σχολείο να το υπηρετεί και ταυτόχρονα να εξελίσσεται επιστημονικά; Εγώ μετά το διορισμό μου απέκτησα δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό και τώρα συνεχίζω με δεύτερο μεταπτυχιακό. Και φυσικά εξοργίζομαι με τη μισθολογική εξαθλίωση του νέου μισθολογίου, αλλά...


συμφωνω...
δεν νομιζω κανενας απο εμας να κοπιαζει τοσο πολυ για την επικαιροποιηση των γνώσεών και με τη βούλα ενός μεταπτυχιακού ή διδακτορικού, σκεπτόμενος μόνο επιδόματα και προαγωγες...
το "σκουλίκι" της μόρφωσης ή το έχεις ή δεν το έχεις... έκανα το δευτερο μεταπτυχιακό μου, ενω ήξερα ότι ετσι κι αλλιως δεν αναγνωρίζεται...
το έκανα από "βίτσιο" αν μου επιτρεπεται η εκφραση, τη στιγμή που ακόμα είχα άδεια μητρότητας... έτσι για να μη ζημιώσουμε και το δημόσιο με αδειες (ίσως εκεί οφέιλεται οτι το μωράκι μου ειναι τόσο φιλομαθές  ;)... να βλέπει μια μανα μόνο να διαβαζει από τότε που ήταν στα σπλάχνα μου και τη γέννησή του ακόμα... :P)

αν τωρα ήρθε ένας νόμος, ο οποίος μας εξυπηρετεί και όλας, γιατί να μην τον αξιοποιήσουμε;

και τωρα στο θεμα μας...
επειδη φανταζομαι τωρα καταλαγιασαν τα θέματα και οι αρμοδιότητες της νεας κυβερνησης...
καιρός ειναι να το σκαλίσουμε ξανα και το δικο μας θεμα...
δυστυχως για την υποθεση μας ο κος Αλευρας δεν επανεξελεγη (για την υποθεση μας και μονο τονιζω για να μην υπαρξει παρεξηγηση)
οποτε προτεινω να κανουμε ενα κοινο εγγραφο ως ομαδα και να το στειλουμε σε αρμόδιους βουλευτες επιτροπων, ωστε το εγγραφο να επιχειρηματολογει επι του θεματος, χωρις να αφηνει κενα... οπως αφηνει ο νομος...
επισης και μεμονωμενα, όσοι γνωριζουμε καποιους βουλευτες να κινησουμε το θεμα...
η ισχυς εν τη ενωσει!!!!

καλημερα σας!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2012, 10:24:16 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:31 »

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 12, 2012, 10:06:41 πμ »
Συνάδελφοι,

μετά από αρκετές αποσπασματικές κινήσεις πολλών απο μας, ώστε να αποσαφηνιστεί η δυνατότητα ή όχι της προσμέτρησης των δύο μεταπτυχιακών (2+1) σύμφωνα με τον πρόσφατο νόμο, θεωρώ ότι είναι σκόπιμο να δράσουμε ομαδικά και όχι ατομικά...

Είναι, ίσως, καλύτερα να συντάξουμε ένα κοινό κείμενο και αν ειναι δυνατόν με νομικούς όρους, ώστε να έχει ισχυρή επιχειρηματολογία....όπως αυτή του συναδέλφου που αναφέρθηκε στο κενό του νόμου σχετικά με τους κατόχους δυο διδακτορικών...

Οπότε, απευθύνω κάλεσμα σε όλους εμάς που τους απασχολεί το ζήτημα, να συντονιστούμε και να κινηθούμε συντονισμένα...

σας ευχαριστώ πολύ
αναμένω την ανταπόκρισή σας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 10:32:48 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 12, 2012, 11:11:12 πμ »
+++++

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 12, 2012, 11:52:03 πμ »
καλεσμα και σε μονιμους αλλα και σε οσους εχουν δυο μεταπτυχιακα και ελπιζουν σε διορισμο στο δημοσιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:31 »

Αποσυνδεδεμένος xck30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 13, 2012, 11:47:31 πμ »
μπορουμε απο δευτερα να συνταξουμε ενα κειμενο και να κανουμε προσθαφαιρεσεις και τροποποιησεις μεχρι να μας ικανοποιησει η τελικη του μορφη...
οποτε μετα να το στειλουμε με μέιλ σε αρμοδιους...
στην προκειμενη δε ζηταμε αμεσα λεφτα (αφου εχουν παγωσει ολες οι προαγωγες) αλλα μοριοδοτηση τους... οποτε δεν νομιζω αν τελικα ειναι συννομο το αιτημα μας να εχουμε προβλημα

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 13, 2012, 12:53:49 μμ »
++++++++++ :)

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 13, 2012, 01:25:48 μμ »
παιδιά συγνώμη δεν κατάλαβα το topic ίσως ..και γω έχω 2 μαστερ...υπάρχει κάποιος νόμος για πιο πολλά μόρια?

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 15, 2012, 01:34:55 μμ »
Eπειδη δηλαδη κατσατε και κανατε δυο μεταπτυχιακα μονο και μονο για να μπειτε στο δημοσιο παει να πει οτι πρεπει και να γινει ετσι; Αυτη η χωρα πραγματικα ειναι μια αηδια και μιση. Ο καθε ενας κανει οτι θελει να κανει και μετα απαιτει κιολας να γινουν και νομοι του κρατους και να προηγειται σε σχεση με τους αλλους, επειδη ετσι πιστευει και ετσι επραξε αυτος, δηλαδη με το ετσι θελω.
Για πειτε μου πραγματικα και με επιχειρηματα, σε τι βοηθαει το μεταπτυχιακο ή το δευτερο μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ακριβως; Στο οτι καλειται κανεις να διδαξει μαθηματα του 1ου ετους την σχολης σε χαμηλοτερο επιπεδο, στην καλυτερη των περιπτωσεων; Σε αυτο βοηθαει; Γινεστε ετσι καλυτεροι ή ικανοτεροι εκπαιδευτικοι;
Να γινονται οσοι αξιζουν μονο, και οχι οσοι εχουν απλα χαρτια και χαρτακια τα οποια πηραν με μηδενικο κοπο και αντιγραφες στο πλειστον των περιπτωσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 01:45:58 μμ από balder »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 15, 2012, 01:53:37 μμ »
Επίσης για ποιο λόγο να πάει κανείς στο Πανεπιστήμιο, αν θέλει να μπει στην εκπαίδευση;
Αφού ό,τι θα κληθεί να διδάξει, το έχει ήδη διδαχθεί από τα σχολικά του χρόνια...  ???
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 15, 2012, 01:53:58 μμ »
Eπειδη δηλαδη κατσατε και κανατε δυο μεταπτυχιακα μονο και μονο για να μπειτε στο δημοσιο παει να πει οτι πρεπει και να γινει ετσι; Αυτη η χωρα πραγματικα ειναι μια αηδια και μιση. Ο καθε ενας κανει οτι θελει να κανει και μετα απαιτει κιολας να γινουν και νομοι του κρατους και να προηγειται σε σχεση με τους αλλους, επειδη ετσι πιστευει και ετσι επραξε αυτος.
Για πειτε μου πραγματικα και με επιχειρηματα, σε τι βοηθαει το μεταπτυχιακο ή το δευτερο μεταπτυχιακο στην εκπαιδευση ακριβως; Στο οτι καλειται κανεις να διδαξει μαθηματα του 1ου ετους την σχολης σε χαμηλοτερο επιπεδο, στην καλυτερη των περιπτωσεων; Σε αυτο βοηθαει; Γινεστε ετσι καλυτεροι ή ικανοτεροι εκπαιδευτικοι;
Να γινονται οσοι αξιζουν μονο, και οχι οσοι εχουν απλα χαρτια και χαρτακια τα οποια πηραν με μηδενικο κοπο και αντιγραφες στο πλειστον των περιπτωσεων.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

 Αυτά όλα δεν γίνονται σε κανένα κράτος. Σε όλα τα κράτη θεωρούν για συγκεκριμένες θέσεις ή ένα μαστερ ή ένα διδακτορικό. Τα πιο πολλά έχουν νόημα αν αναφέρεται η θέση σε θέση ερευνητή, μιας και 2 διδακτορικά δείχνουν καλύερη εμπειρία ερευνητή. Η προσμέτρηση 2 μαστερ για την ίδια θέση και μάλιστα σε σχολεία, δεν προσφέρει τίποτα. Δεν δείχνει απολύτως τίποτα για το κατοχό τους, ότι πρέπι να προηγείται έναντι ενός άλλου που έχει ένα μαστερ στο αντικείμενο της εκπαίδευσης. Ούτε πιο καταρτισμένος είναι, ούτε μεγαλύτερη εμπειρία σε θέματα διδασκαλίας έχει. Επιτέλους πρέπει να σταματήσει αυτή η ανωμαλία αυτή στην Ελλάδα. Δηλαδή αν είμαι φιλόλογος και έχω μεταπτυχιακό στην αρχαιολογία της αιγύπτου και ένα ακόμα στην διδακτική της φιλολογίας, είμαι καλύτερος εκπαιδευτικός από έναν που έχει μόνο μάστερ στην διδακτική της φιλολογίας. Όχι βέβαια.

Τα 2 μαστερ το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να διεκδικεί κάποιος περισσότερες θέσεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ καλύτερα άλλους για 1 μόνο θέση. Π.χ. ένας που έχει μαστερ στην ειδική αγωγή και στην διδακτική της φυσικής, μπορεί να έχει δικαίωμα συμμετοχής και σε θέσεις διδασκαλίας τόσο στην γενική όσο και στην ειδική αγωγή.

Με το σκεπτικό αυτό αμα εγώ έχω 5 μαστερ, διότι προφανώς έχω οικονομική δυνατότητα και με ταίζει μέχρι τα 50 ο μπαμπάς και η μαμά, τότε θα έπρεπε να στείλω και εγώ επιστολή προκειμένου να έχω εις πενταπλούν περισσότερα μόρια από έναν που έχει 1, για την ίδια θέση.

Αυτό δεν έχω δει να γίνεται σε καμία σοβαρή χώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 01:56:37 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 15, 2012, 01:59:37 μμ »
@foibos Ακριβως ετσι, σε καμια σοβαρη χωρα δεν γινονται αυτα. Αυτα ειναι κλασικες ελληνικες διαστρεβλωσεις, οπου ο καθε ενας θελει να προμοταρει τον εαυτο του και τα χαρτια του εις βαρος των υπολοιπων.

@julie Μην διαστρεβλωνεις αυτα που γραφω για δημιουργια εντυπωσεων. Αυτο το οποιο εγραψες, το εγραψες εσυ και οχι εγω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2012, 02:03:41 μμ από balder »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:05:45 μμ »
Επειδή η απορία γεννάει τη γνώση (όχι πάντα βέβαια), ποια η θέση σας ως προς τη μοριοδότηση που θέλετε:

2 μάστερ > 1 διδακτορικό ? (υπόψιν ότι, στις περισσότερες περιπτώσεις, ο κάτοχος διδακτορικού έχει ήδη και μάστερ, αλλά στην περίπτωση που δεν έχει; π.χ. ειδικά προγράμματα διδακτορικών, στο εξωτερικό κυρίως)


Επίσης, στα 3 μάστερ δώρο ο διορισμός;  ???  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:16:46 μμ »
Επίσης, στα 3 μάστερ δώρο ο διορισμός;  ???  ::)

Καπως ετσι. Και αυτο το βλεπεις απο την (πολυ) βαρια βιομηχανια παραγωγης πτυχιουχων και απονομης μεταπτυχιακων, την οποια εχουμε δημιουργησει σε αυτην την χωρα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο για κατόχους δύο μεταπτυχιακών
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 15, 2012, 02:23:16 μμ »
Επειδή η απορία γεννάει τη γνώση (όχι πάντα βέβαια), ποια η θέση σας ως προς τη μοριοδότηση που θέλετε:

2 μάστερ > 1 διδακτορικό ? (υπόψιν ότι, στις περισσότερες περιπτώσεις, ο κάτοχος διδακτορικού έχει ήδη και μάστερ, αλλά στην περίπτωση που δεν έχει; π.χ. ειδικά προγράμματα διδακτορικών, στο εξωτερικό κυρίως)


Επίσης, στα 3 μάστερ δώρο ο διορισμός;  ???  ::)

Σε καμία περίπτωση 2 μαστερ > από 1 διδακτορικό. Και να πούμε τα πράγματα με το ονομά τους. Γιατί οι περισσότεροι νεοέλληνες κάνουν 2 μάστερ;; Διότι πολύ απλά έχουν κάνει ήδη 1, ξέρουν πάνω κάτω τον τρόπο και λένε μετά, ε δεν βαριέσαι αφού ξέρω περίπου πως δουλεύει τοπράγμα ας κάνω και ένα ακόμα. Μα αυτό δεν προσφέρει κάτι στο κατοχό του. Το γεγονός ότι έχει 2 μαστερ δεν σημαίνει ότι ξέρει να ερευνά καλύτερα τα πράγματα, να ψάχνει. Το μόνο που προσφέρει είναι ότι ανοίγει ένα δεύτερο δρόμο για κατάληψη θέσης σε διαφορετικό αντικείμενο. Εννοείται ότι και 2 μαστερ σε συναφή αντικείμενα επίσης δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο σε ένα κάτοχο από 1 μαστερ στο ίδιο αντικείμενο.
Το διδακτορικό έχει άλλο τρόπο έρευνας, πιο σοβαρής, και γενικά περισσότερο κόπο. Δεν θα πρέπει να ισοπεδώνεται 1 διδακτορικό με 2 μάστερ (που είναι σίγουρο ότι ο κάτοχος ε δεν κουράστηκε και τόσο πια πολύ να πάρει τα 2 αφού πήρε ήδη το 1 )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162077
  • Σύνολο θεμάτων: 19239
  • Σε σύνδεση σήμερα: 580
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.