*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση  (Αναγνώστηκε 3387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος simonabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης του τελευταίου εξαμήνου στο ΤΕΠΑΕ του ΑΠΘ, καλούμαστε να πραγματοποιήσουμε μία έρευνα-project στα νήπια. Ένα από τα προτεινόμενα θέματα είναι το "Τρύπες παντού". Θα ήθελα να ακούσω τις ιδέες σας κ τις προτάσεις για το τι θα μπορούσα να κάνω, καθώς μου φαίνεται αρκετά πρωτότυπο, αλλά ταυτόχρονα δύσκολο θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2012, 09:00:49 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2012, 08:11:13 μμ »
Εμένα μου ήρθαν στο νου
Μυρμηγκοτρυπες και γενικά τρύπες ζώων , σπηλιες, πηγάδια, κουφάλες δέντρων

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2012, 08:32:12 μμ »
εμενα παλι μου ηρθαν στο μυαλο τρυπες ανθρωπινου σωματος ( εννοω μυτη, αυτια ;) ), οι "Τρυπες" το συγκροτημα, τρυπες για σκουλαρικια, τρυπα της λεκανης, τρυπα της πριζας, τρυπες για βυσματα η/υ και τρυπα απο σωληνα

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:00:33 μμ »
Μαύρη τρύπα, τρύπα του όζοντος...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:40:11 μμ »
Όλα αυτά καθώς και ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτούν τα παιδιά μπορεί να δουλευτεί στα πλαίσια του project....

Και μπορεί να γίνει και μια επίσκεψη σε κάποιον που έχει γεωτρύπανο (έτσι δεν λέγεται;;;;) για να δουν τα παιδιά πώς μπορούμε να ανοίξουμε μεγάλες και βαθιές τρύπες.
Από εκεί μπορεί να επεκταθεί στα στρώματα της Γης μέχρι τον πυρήνα, στα ηφαίστεια, στο σύμπαν, πλανήτες, σεισμούς..........

Γενικά το project επεκτείνεται!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος simonabos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:18:22 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το θέμα είναι ότι η διάρκεια του δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 8 ημέρες και φοβάμαι μην επεκταθεί πολύ... Επίσης με προβληματίζει κυρίως η εισαγωγή στο θέμα και όχι τόσο οι σχετικές δραστηριότητες. Πώς θα μπορούσα να κινήσω το ενδιαφέρον των παιδιών, τι υλικό θα μπορούσα να παρουσιάσω ώστε να ξεκινήσω το στάδιο της ανίχνευσης των ιδεών;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:51:34 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το θέμα είναι ότι η διάρκεια του δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 8 ημέρες και φοβάμαι μην επεκταθεί πολύ... Επίσης με προβληματίζει κυρίως η εισαγωγή στο θέμα και όχι τόσο οι σχετικές δραστηριότητες. Πώς θα μπορούσα να κινήσω το ενδιαφέρον των παιδιών, τι υλικό θα μπορούσα να παρουσιάσω ώστε να ξεκινήσω το στάδιο της ανίχνευσης των ιδεών;



Βασικά το project πρέπει να ξεκινάει παό τα παιδιά και να προχωρά σύμφωνα με τα δικά του ςενδιαφέροντα. Ξεκινάς δηλαδή από κάτι και μπορεί να βρεθείς σε κάτι τελέιως διαφορετικό. Γνωρίζω πολύ καλά ότι στα πλαίσια πρακτικών το ξεκινάν οι φοιτητές, άρα δεν μιλάμε τόσο για project όσο για διαθεματική προσέγγιση θέματος.
Μπορεί, λοιπόν, να ξεκινήσεις όπως ξεκινά η διαθεματική. Με την επίσκεψη δηλαδή (στο project η επίσκεψη ή γίνεται στη μέση ή το κλείνει).
Βρες κάποιον που ανοίγει τρύπες και πηγαίνετε να είτε πώς γίνεται. Μιλήστε για το πώς βγαίνει το νερό από τη γή, πώς κάνουμε θεμέλια σε μια οικοδομή (και εκεί τρύπα ανοίγει), πώς βγαίνει το πετρέλαιο (και επίκαιρο!! ). Και μετά....όπως πάει.......Αν επιτρέπεται μια μαντεψιά, θα έλεγα ότι θα πάει στην ερώτηση "αν ανοίξουμε μια τρύπα μπορούμε να πάμε στην άλλη άκρη της Γης; Και τι θα βρούμε εκεί; Τι υπάρχει εκεί;" Και περνάμε και στις αρχικές ιδέες των παιδιών για τη Γη..... Από εκεί μπορείς να περάσεις στη Γη, στα ηφαίστεια (άλλες τρύπες!!! ) και πέρασαν οι 3-4 μέρες. Αν στην περιοχή υπάρχει κάποια σπηλιά που τη γνωρίζουν τα παιδιά, μιλάτε για τις σπηλιές, βλέπετε φωτογραφίες, μιλάτε για τη χρησιμότητα τους (κατοικίες παλιά, ζώα που ζουν μέσα....).....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:07:36 πμ »
Αν το σχέδιο εργασίας γίνει σε νηπιαγωγείο αγροτικής περιοχής, θα μπορούσατε να κάνετε έναν περίπατο παρατηρώντας την φύση την άνοιξη.  Θα κινήσεις το ενδιαφέρον των παιδιών – αν δεν το έχουν προσέξει από μόνα τους – στο έδαφος όπου υπάρχουν πολλές τρύπες, διαφόρων μεγεθών.  Είναι σίγουρο ότι θα αναρωτηθούν γιατί υπάρχουν αυτές οι τρύπες  και ποιος τις έκανε.   Αν μιλήσετε για μυρμήγκια, τυφλοπόντικες, σκουλήκια και ότι άλλο ζει σ’ αυτά θα μπορούσατε άνετα να δουλέψετε 8 μέρες.

Ένα γεωτρύπανο σε ένα γειτονικό χωράφι ή ένα πηγάδι θα μπορούσε επίσης να είναι κάτι που θα μπορούσατε να επισκεφτείτε.

Αποσυνδεδεμένος Λαλου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2012, 01:33:34 μμ »
κι εμενα μου ζητησαν την βοηθεια μου στο συγκεκριμενο θέμα κι εχει κολλησει το μυαλο μου..πως θα μπορουσε να ειναι ενα πιθανο ιστογραμμα με θέμα τις τρύπες??όσο για την αφόρμηση θα πρότεινα το βιβλίο "ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ"
Claire Didier, Καστανιώτης. επίσκεψη που αλλού θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί??...δεν μπορώ να κατεβάσω ιδέες... :o

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2012, 11:21:53 μμ »
η γνώμη μου είναι οτι δεν μπορεί να σταθεί έτσι αόριστα το θέμα τρύπες
πρέπει να γίνει πιο συγκεκριμένο,εφ'όσον πρέπει να δουλευτεί σε 8 ημέρες
ασφαλώς μιλάμε για θεματική προσέγγιση αλλά όπως είπε η emmaki στις σχολές τα πρότζεκτ ξεκινούν από τους φοιτητές και όχι από τα παιδιά

οι τρύπες που ανοίγουν τα ζώα για μένα είναι μια καλή ιδέα
καθώς και οι τρύπες που θα βρει κάποιος στο ανθρωπογενές περιβάλλον

*βάλτα να σκάψουν και καμιά τρύπα(με φτυαράκια) και να κάνουν εκτιμήσεις,μετρήσεις,συγκρίσεις.χαίρονται να σκάβουν ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2012, 09:28:19 πμ »
Για αφόρμηση, δείξε τους μια τρύπα στον τοίχο. Αν δεν υπάρχει (πραγμα σπανιο) πες τους πως πονούσε πολυ το δοντάκι σου χτες και αναγκαστηκες να πας σε οδοντιατρο. Ο γιατρος ειδε μια μικρη τρυπουλα στο φρονιμήτη και αμεσως εβαλε τον τροχο,για να καθαρισει τη μικρη τρυπούλα και να τη σφραγισει.
Επισης μπορεις να ξεκινησεις με ενα μερμυγκάκι..."πούθε βγήκε αυτό το μικρο ζωακι"?
Απο τρύπες γενικά, άλλο τιποτα....κυριολεκτικά και μεταφορικά!
Θα τα καταφερεις, μην φοβασαι. Εχω εμπιστοσυνη στους νηπιαγωγους  ;) 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για πραγματοποίηση έρευνας σε πρακτική άσκηση
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2012, 11:30:20 μμ »
Καλησπέρα, τελείωσα το ΤΕΠΑΕ πριν λίγα χρόνια. Θα σου πω εγώ τι έκανα επειδή διάλεξα επίσης πολύ γενικό θέμα (στους ανθρώπους αρέσει να χτίζουν....). Είχα προετοιμάσει 18 δραστηριότητες. Το που θα πάει ένα θέμα εξαρτάται απο το τι ερεθίσματα θα δώσεις στα παιδιά. Ενδεικτικά σου λέω οτι απο τις 18 δραστηριότητες πραγματοποίησα τις 8 και άλλες 12 που όντως βγήκαν απο τα παιδιά αλλά είχα μαζέψει πολύ υλικό. Όλα όσα ανέφεραν (τρύπες στην γή, στα δόντια, στα ρούχα) είναι δική σου επιλογή. Προσωπικά θα σου έλεγα όχι δόντια και σώμα γιατί τα παιδιά είναι αρκετά μεγάλα Μάρτιο- Απρίλιο (εξαρτάται και το τμήμα βέβαια). Οι τρύπες στην γη είναι ένα θέμα που πάντα τα συναρπάζει. Αν έχεις και λίγο χώμα στο σχολείο, ακόμα καλύτερα. Εγώ θα σκεφτόμουν τι θα αρεζε στα παιδιά και θα προετοίμαζα έναν σεβαστό αριθμό δραστηριοτήτων. Βασικά μπορείς να έχεις ένα χαρτί πάντα μαζί σου, και να γράφεις ότι σου έρχεται. Ύστερα κάνε μια επιλογή με κριτήριο το τι πιστεύεις οτι θα άρεζε στα παιδιά. Αν κάνεις το προτζεκτ δεύτερη, κάνε μια χαλαρή συζήτηση με τα παιδιά. π.χ. κάτι εύκολο είναι " με πήρε η αδερφή μου τηλέφωνο και μου είπε οτι είδε μια τρύπα, ήταν τόσο αναστατωμένη που δεν μπόρεσε να μου πει που ήταν¨,εσεις τι πιστεύετε; Δεν είναι ανάγκη να είναι όλα τα παιδιά, μπορείς να το κάνεις στο ολοήμερο ή στο ελεύθερο παιχνίδι της συμφοιτήτριας σου. Απλα να δεις που θα σε πάνε τα παιδιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.