*

Αποστολέας Θέμα: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας  (Αναγνώστηκε 19136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:15:42 μμ »
Έχω ένα προβληματισμό σχετικά με έναν μαθητή του σχολείου μου και θα ήθελα βοήθεια.

Στα παιδιά που εξετάζονται προφορικά ανήκει και ένα παιδί που απ' ότι έχω διαπιστώσει δεν έχει πρόβλημα. Στο σχολείο είμαι ενάμιση μήνα μόνο οπότε ρώτησα και την άλλη συνάδελφο που έχει το τμήμα απ' την αρχή της χρονιάς για να σιγουρευτώ. Μου είπε το ίδιο πράγμα, μάλιστα μου είπε ότι εξέφρασε τη γνώμη της στους γονείς κι αυτοί αντέδρασαν πολύ έντονα, δεν άκουσαν τα επιχειρήματά της και επέμειναν πολύ ότι πρέπει να εξετάζεται προφορικά.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, δεν κάνει καθόλου ορθογραφικά, ο γραπτός λόγος του έχει συνοχή, στο διαγώνισμα μάλιστα που έβαλα στο τμήμα βρήκε ένα συνώνυμο που δεν το είχε σκεφτεί κανένα άλλο παιδί (ούτε εγώ).

Όταν ρώτησα το διευθυντή μου είπε ότι ουσιαστικά οι γονείς του επέμειναν να αναγνωριστεί ως δυσλεκτικός, και έφεραν χαρτί από νοσοκομείο. Δεν έχει περάσει από ΚΔΑΥ.
Είναι νόμιμο αυτό;
Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία για να κριθεί κάποιος δυσλεκτικός;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:33:03 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι 2 χρόνια σε Τμήμα Ένταξης και δε νομίζω πως αυτά τα παιδιά κρίνονται επίτηδες δυσλεξικά ή με μαθησιακές δυσκολίες.
Δε γνωρίζω ακριβώς την κατάσταση του παιδιού που αναφέρεσαι, απλά να σου πω πως πολλά προβλήματα δε φαίνονται με την πρώτη.
Το παιδί δείχνει τη δυσκολία του στο Δημοτικό απ' όπου και πρέπει να παραπεμφθεί σε Κέντρα  Αξιολόγησης του Υπουργείου, τα γνωστά ΚΕΔΔΥ, ή κατάλληλα Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα που δέχεται το Υπουργείο.
Οι γονείς έχουν δώσει τη συγκατάθεσή τους για αυτή την αξιολόγηση.
Στο Γυμνάσιο χρειάζονται για την παραπομπή κάποια γραπτά ( κυρίως Έκθεσης που φαίνεται ξεκάθαρα το πρόβλημα), και μια Περιγραφική Έκθεση του Εκπαιδευτικού του Τμήματος Ένταξης.

http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item608

Στα Νέα Αρχεία αναφέρονται τα Κέντρα Αξιολόγησης
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2012, 09:36:29 μμ »
Εργάζομαι σε ΚΕΔΔΥ ως εκπαιδευτικός.

Η γνωμάτευση/διάγνωση των ειδικών αναγνών (άρα και της δυσλεξίας) γίνεται είτε από ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ) είτε από Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ΔΗΜΟΣΙΟΥ νοσοκομείου.

Αν το παιδί έχει χαρτίο από ΙΠ και το επιθυμεί μπορεί να εξετάζεται προφορικά.

(Πάντως η διάγνωση δεν γίνεται απλά και μόνο βλέποντας το παιδί. Υπάρχουν τεστ που γίνονται τόσο από ψυολόγο όσο και από εκπαιδευτικό καθώς και άλλες διαδικασίες)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2012, 10:36:40 μμ »
Όταν ρώτησα το διευθυντή μου είπε ότι ουσιαστικά οι γονείς του επέμειναν να αναγνωριστεί ως δυσλεκτικός, και έφεραν χαρτί από νοσοκομείο.

Πάντως απορώ με την ανευθυνότητα αυτών των γονέων. Γιατί να στιγματίσουν το παιδί τους ενώ ίσως και να μην έχει πρόβλημα?
Πλέον η αγορά εργασίας είναι απαιτητική. Ποιος θα προσλάμβανε κάποιον που γνωρίζει ότι έχει χαρτί δυσλεξίας και δεν έχει δώσει ποτέ του γραπτές εξετάσεις?
Ακόμα και πανελλήνιες σε ορισμένες περιζήτητες σχολές δεν μπορεί να δώσει (π.χ. αστυνομία, στρατό κλπ).
Καλή η βόλεψή μας, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:54:52 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2012, 12:20:21 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.


Στο Γυμνάσιο χρειάζονται για την παραπομπή κάποια γραπτά ( κυρίως Έκθεσης που φαίνεται ξεκάθαρα το πρόβλημα), και μια Περιγραφική Έκθεση του Εκπαιδευτικού του Τμήματος Ένταξης.


Το παιδί είναι στη Γ' Γυμνασίου, και το μάθημα για το οποίο κοιτούσα το γραπτό του και έτριβα τα μάτια μου είναι η έκθεση. Δεν είχε ούτε ένα ορθογραφικό λάθος και είχε συνοχή. Όταν το είδα νόμιζα ότι τον είχα μπερδέψει με άλλο παιδί. Η συνάδελφος που τον είχε και τα προηγούμενα χρόνια μου είπε το ίδιο πράγμα. Και επιπλεόν μου είπε ότι οι εκπιαδευτικοί του σχολείου δεν ρωτήθηκαν, ούτε συμπλήρωσαν τα έγγραφα που καλούνται να συμπληρώσουν κανονικά οι εκπαιδευτικοί.


(Πάντως η διάγνωση δεν γίνεται απλά και μόνο βλέποντας το παιδί. Υπάρχουν τεστ που γίνονται τόσο από ψυολόγο όσο και από εκπαιδευτικό καθώς και άλλες διαδικασίες)

Αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως υπάρχουν "άκρες" στο νοσοκομείο και το χαρτί δόθηκε έτσι. Δεν ξέρω αν γίνονται αυτά, εσύ πιθανόν να γνωρίζεις καλύτερα λόγω της εμπειρίας σου.

Όταν ρώτησα το διευθυντή μου είπε ότι ουσιαστικά οι γονείς του επέμειναν να αναγνωριστεί ως δυσλεκτικός, και έφεραν χαρτί από νοσοκομείο.


Πάντως απορώ με την ανευθυνότητα αυτών των γονέων. Γιατί να στιγματίσουν το παιδί τους ενώ ίσως και να μην έχει πρόβλημα?
Πλέον η αγορά εργασίας είναι απαιτητική. Ποιος θα προσλάμβανε κάποιον που γνωρίζει ότι έχει χαρτί δυσλεξίας και δεν έχει δώσει ποτέ του γραπτές εξετάσεις?
Ακόμα και πανελλήνιες σε ορισμένες περιζήτητες σχολές δεν μπορεί να δώσει (π.χ. αστυνομία, στρατό κλπ).
Καλή η βόλεψή μας, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι!!!!!!!!

Πρόκειται για ένα παιδί που ενώ έχει δυνατότητες δεν προσπαθεί. Αν δεν είχε το χαρτί της δυσλεξίας και δεν εξεταζόταν προφορικά θα είχε σίγουρα χαμηλότερους βαθμούς. Ίσως αυτό να γνωρίζουν οι γονείς και επιμένουν.

Ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2012, 09:19:19 πμ »
συγνωμη αλλα vicky γιατι το παιδι θεωρεις οτι ειναι στιγματισμενο.. τι  ειναι κανενα μιασμα η δυσλεξια .. για ονομα του θεου , για προσεξτε λιγακι πως εκφραζεσθε..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:42:04 πμ »
Πρόκειται για ένα παιδί που ενώ έχει δυνατότητες δεν προσπαθεί. Αν δεν είχε το χαρτί της δυσλεξίας και δεν εξεταζόταν προφορικά θα είχε σίγουρα χαμηλότερους βαθμούς. Ίσως αυτό να γνωρίζουν οι γονείς και επιμένουν.

Ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινίσεις.



Αν δεν προσπαθεί και νομίζει ότι οι προφορικε΄ς εξετάσεις είναι πιο έυκολες, δυστυχώς θα απογοητευτεί στις Πανελλαδικές (ή όπως θα λέγονται τότε)....

Κάθε χρόνο καλούσαν τη μητέρα μου για εξετάστρια στην έκθεση. Αυτό που έλεγε πάντα είναι ότι τα παιδιά που διάβαζαν φαινόταν, όπως φαινόταν και εκείνα που πήγαιναν και ήλπιζαν ότι θα τα "λυπηθούν"....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος shou-shou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:58:36 πμ »
Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου,για να με κατευθύνει όποιος γνωρίζει...μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε ΚΕΔΔΥ για να σου δώσουν πιστοποίηση για μαθησιακές δυσκολίες ή υπάρχει περιορισμός π.χ εξαρτάται την περιοχή που μένεις?τα ραντεβού κλείνονται σε εύλογο χρονικό διάστημα ή υπάρχει μεγάλη αναμονή?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:08:12 πμ »
Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου,για να με κατευθύνει όποιος γνωρίζει...μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε ΚΕΔΔΥ για να σου δώσουν πιστοποίηση για μαθησιακές δυσκολίες ή υπάρχει περιορισμός π.χ εξαρτάται την περιοχή που μένεις?τα ραντεβού κλείνονται σε εύλογο χρονικό διάστημα ή υπάρχει μεγάλη αναμονή?


Απευθύνεσαι στο ΚΕΔΔΥ ανάλογα με την περιοχή που είναι το σχολείο.Αν μιλάμε για επαρχία υπάρχει ένα σε κάθε πρωτεύουσα νομού. Στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν περισσότερα, οπότε ανάλογα με το πού ανήκει το σχολείο.

Η αναμονή εξαρτάται από το περιστατικό (π.χ. σε μας παίρνει προτεραιότητα η Γ Λυκείου) και τη λίστα αναμονής και από το προσωπικό που υπάρχει (π.χ. σε μας εγώ είμαι σε εκπαιδευτική άδεια και υπάρχει μία νηπιαγωγός για 5 ώρες την εβδομάδα, επόμενο είναι η λίστα με τα μικρά παιδιά πλέον να είναι τεράστια γιατί δεν προλαβαίνει)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:08:04 μμ »


Αυτό που υποψιάζομαι είναι μήπως υπάρχουν "άκρες" στο νοσοκομείο και το χαρτί δόθηκε έτσι.

η υποψία σου μπορεί να έχει βάση πάντως

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2012, 01:10:35 μμ »
Συνάδελφοι, η δυσλεξία δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει κάποιος να ντρέπεται. Και ποιος είπε ότι δε θα προσλάβουν κάποιον λόγω δυσλεξίας; Άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να μιλήσεις γι' αυτό με τον εργοδότη σου. Μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Από εκεί και πέρα σαφώς είναι σημαντικό η διάγνωση να είναι ουσιαστική και να έχει ως στόχο την περαιτέρω βοήθεια του παιδιού
[/quote]

Πάντως απορώ με την ανευθυνότητα αυτών των γονέων. Γιατί να στιγματίσουν το παιδί τους ενώ ίσως και να μην έχει πρόβλημα?
Πλέον η αγορά εργασίας είναι απαιτητική. Ποιος θα προσλάμβανε κάποιον που γνωρίζει ότι έχει χαρτί δυσλεξίας και δεν έχει δώσει ποτέ του γραπτές εξετάσεις?
Ακόμα και πανελλήνιες σε ορισμένες περιζήτητες σχολές δεν μπορεί να δώσει (π.χ. αστυνομία, στρατό κλπ).
Καλή η βόλεψή μας, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι!!!!!!!!
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2012, 02:58:59 μμ »
Συνάδελφοι, η δυσλεξία δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει κάποιος να ντρέπεται. Και ποιος είπε ότι δε θα προσλάβουν κάποιον λόγω δυσλεξίας; Άσε που δεν είσαι υποχρεωμένος να μιλήσεις γι' αυτό με τον εργοδότη σου. Μη λέμε ό,τι θέλουμε.
συγνωμη αλλα vicky γιατι το παιδι θεωρεις οτι ειναι στιγματισμενο.. τι  ειναι κανενα μιασμα η δυσλεξια .. για ονομα του θεου , για προσεξτε λιγακι πως εκφραζεσθε..

Κάποιοι μάλλον, δεν ξέρω για ποιο λόγο, δεν θέλουν να καταλάβουν το βαθύτερο νόημα αυτών που λέω.
Είπα ότι ένα παιδί με δυσλεξία πιθανώς θα είναι στιγματισμένο στην απαιτητική και δύσκολη πλέον αγορά εργασίας (ήδη δυσλεκτικοί μαθητές δεν γίνονται δεκτοί σε υψηλόβαθμες σχολές που εξασφαλίζουν αποκατάσταση π.χ. αστυνομία, στρατός).
Για το λόγο αυτό, δεν κατανοώ την επιμονή των γονέων να εξετάζεται το παιδί τους προφορικά και να μην έχει περάσει έστω για μία δεύτερη γνώμη και από ΚΕΔΔΥ.
Εγώ φυσικά δεν υποτιμώ παιδιά με παρόμοιο πρόβλημα. Το αντίθετο!
Τέλος, σίγουρα σε κάποιες δουλειές (π.χ. διοικητικός, δικηγόρος) το συγκεκριμένο πρόβλημα γίνεται εμφανές στον εργοδότη, όσο και αν κάποιος προσπαθήσει να το κρύψει! Φυσικά δε μιλάω για δουλειές όπως πακετάς, τεχνίτης κλπ.
Δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2012, 04:20:31 μμ »

Κάποιοι μάλλον, δεν ξέρω για ποιο λόγο, δεν θέλουν να καταλάβουν το βαθύτερο νόημα αυτών που λέω.
Είπα ότι ένα παιδί με δυσλεξία πιθανώς θα είναι στιγματισμένο στην απαιτητική και δύσκολη πλέον αγορά εργασίας (ήδη δυσλεκτικοί μαθητές δεν γίνονται δεκτοί σε υψηλόβαθμες σχολές που εξασφαλίζουν αποκατάσταση π.χ. αστυνομία, στρατός).
Για το λόγο αυτό, δεν κατανοώ την επιμονή των γονέων να εξετάζεται το παιδί τους προφορικά και να μην έχει περάσει έστω για μία δεύτερη γνώμη και από ΚΕΔΔΥ.
Εγώ φυσικά δεν υποτιμώ παιδιά με παρόμοιο πρόβλημα. Το αντίθετο!
Τέλος, σίγουρα σε κάποιες δουλειές (π.χ. διοικητικός, δικηγόρος) το συγκεκριμένο πρόβλημα γίνεται εμφανές στον εργοδότη, όσο και αν κάποιος προσπαθήσει να το κρύψει! Φυσικά δε μιλάω για δουλειές όπως πακετάς, τεχνίτης κλπ.
Δυστυχώς!


Δηλαδή κάποιος δυσλεκτικός μπορεί να γίνει μόνο πακετάς, τεχνίτης και όχι κα΄τι με "κύρος";

Και γιατί κάποιος να χρειαστεί να το κρύψει;
Σήμερα κάποιος άνετα μπορεί να ξεπεράσει το πρόβλημα του γραψίματος και της ορθογραφίας με τη χρήση υπολογιστή.
Επίσης, η έγκαιρη παρέμβαση (που σημαίνει διάγνωση και αποδοχή της δυσλεξίας και μετά δουλειά με το παιδί) βοηθά στο να μάθει το παιδί "τρικ" να παρακάμπτει τα όποια προβλήματα έχει.

Μάλλον δεν γνωρίζεις φοιτητές με δυσλεξία οι οποίοι έχουν εισαχθεί από τους πρώτους στη σχολή τους και είναι άριστοι μέσα στη σχολή. Επίσης προφανώς δεν γνωρίζεις επαγγελματίες με δυσλεξία. Εγώ γνωρίζω και πλιτικούς μηχανικούς, και δικηγόρους, και στελέχη μεγάλων πολυεθνικών (τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Ακριβής διαδικασία για πιστοποίηση δυσλεξίας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2012, 08:13:46 μμ »

Δηλαδή κάποιος δυσλεκτικός μπορεί να γίνει μόνο πακετάς, τεχνίτης και όχι κα΄τι με "κύρος";

Και γιατί κάποιος να χρειαστεί να το κρύψει;
Σήμερα κάποιος άνετα μπορεί να ξεπεράσει το πρόβλημα του γραψίματος και της ορθογραφίας με τη χρήση υπολογιστή.
Επίσης, η έγκαιρη παρέμβαση (που σημαίνει διάγνωση και αποδοχή της δυσλεξίας και μετά δουλειά με το παιδί) βοηθά στο να μάθει το παιδί "τρικ" να παρακάμπτει τα όποια προβλήματα έχει.

Μάλλον δεν γνωρίζεις φοιτητές με δυσλεξία οι οποίοι έχουν εισαχθεί από τους πρώτους στη σχολή τους και είναι άριστοι μέσα στη σχολή. Επίσης προφανώς δεν γνωρίζεις επαγγελματίες με δυσλεξία. Εγώ γνωρίζω και πλιτικούς μηχανικούς, και δικηγόρους, και στελέχη μεγάλων πολυεθνικών (τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό)

Φυσικά και δεν είπα ότι ο δυσλεκτικός μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ πακετάς ή τεχνίτης και εννοείται ότι δεν υποτιμώ τα συγκεκριμένα επαγγέλματα! Είναι δική σου εκτίμηση!
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πλέον η αγορά εργασίας είναι απαιτητική, δύσκολη έως ανύπαρκτη και δυστυχώς ρατσιστική.
Ίσως μιλάς για τις παλαιότερες "χρυσές" εποχές, όπου οι ευκαιρίες ήταν πολλές για ΟΛΟΥΣ.
Ο αδελφός μου παρεμπιπτόντως είναι δικηγόρος : δεν γίνεται ολόκληρη η δουλειά του στον υπολογιστή!
Σε κάθε περίπτωση δεν υποτιμώ κανέναν, απλά μου κάνει εντύπωση (για να γυρίσουμε και στο θέμα μας) η επιμονή των γονιών να θέλουν σώνει και καλά να προσδώσουν τον τίτλο "δυσλεκτικός/ή" στο παιδί τους.
Η εποχή μας είναι ιδιαίτερη, η χώρα μας περισσότερο ρατσιστική ως προς τη διαφορετικότητα (δυστυχώς) και αυτό φαίνεται από την άρνηση παραγωγικών-περιζήτητων σχολών να δεχτούν δυσλεκτικούς μαθητές (όπως και πολλούς άλλους).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.