*

Αποστολέας Θέμα: Υπουργείο σε Αποσύνθεση  (Αναγνώστηκε 7843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2012, 10:41:10 μμ »
 ;D ;D ;D ;D  κατ΄αρχην κράξε όσο θες γιατί καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται!!  :P :P :P

κατά δεύτερον, αν διαβάσεις αυτό που έγραψε ο Patreas θα δεις πως με αφορμή αυτό το γεγονός περιγράφει το Υπουργείο σε αποσύνθεση.Συγκεκριμένα αναφέρει:


Κατά δεύτερον, είναι ενδεικτικό της κατάστασης αποσύνθεσης που επικρατεί στο Υπουργείο, για την οποία έχω και προσωπική αντίληψη.

Τι να πρωτοθυμηθώ: βιβλία και φωτοτυπίες, συνεχείς ανακοινοποιήσεις στο ορθό, συνεχόμενες αντικρουόμενες εγκύκλιοι (π.χ. για τα στελέχη Εκπαίδευσης), μέχρι και αντιμετώπιση των ίδιων θεμάτων διαφορετικά από κάθε Διεύθυνση (2η ειδικότητα από τις Περιφέρειες, κατάταξη αναπληρωτών από τις Διευθύνσεις), οφειλόμενη σε ασαφείς ή ανύπαρκτες οδηγίες από το Υπουργείο.


επομένως, η "αποσύνθεση" αναφέρεται σαφώς στην big picture! Αλλιώς θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι το συγκεκριμένο ήταν ένα τόσο δα λαθάκι ενώ όλα τα άλλα το Υπουργείο τα κάνει περίπου τέλεια...

ε αυτό κι αν ήταν λογικό άλμα!!  :-X :-X
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2012, 11:48:45 μμ »
Πολύ μπιρι μπιρι για μια λεπτομέρεια μπρος στο μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 14, 2012, 12:05:43 πμ »
κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είναι που δημιουργησαν το μπάχαλο που λέγεται Ελλάδα. Αν ακόμα επιμένουμε να φερόμαστε με τον ίδιο τρόπο -αγνοώντας σημαντικές λεπτομέρειες - ή που δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τι συμβαίνει , ή που έχουμε όφελος να συνεχιστεί το μπάχαλο.....  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2008
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 20, 2012, 11:59:50 μμ »
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%924459-16%CE%9A

Άιντε παλικάρια μου! Διορθώστε και το "Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ" στην αρχή της απόφασης και θα είστε τέλειοι! Άδικα σας κατηγόρησα! Όλα πάνε ρολόι στο Υπουργείο!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 21, 2012, 02:01:19 πμ »

Εντάξει, το διόρθωσαν στο τέλος τα παιδιά. Όλα μαζί θα τα κάνουν; Να μην κουράζονται κιόλας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2012, 09:28:10 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2012, 10:12:07 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2012, 09:45:02 πμ »
Αν και δεν έχει να κάνει με αποσύνθεση...

Ο πόλεμος της συνέντευξης

"Εγώ δεν έχω καμία κόντρα με την κα Διαμαντοπούλου την οποία και εκτιμώ και έχω συνεργαστεί μαζί της για να φτιάξουμε το νόμο για το νέο λύκειο"
"Εφαρμόζω τον νόμο και διαφέρω από την κα Διαμαντοπούλου στην τακτική της εφαρμογής του νόμου."
http://www.pde.gr/index.php?page=4348

"Την κα Διαμαντοπούλου την εκτιμώ είναι μια πολιτικός σκεπτομένη και δραστήρια, δεν υπάρχει κόντρα, υπάρχει διαφορά στην αντίληψη και στην τακτική που μπορεί να εφαρμοστεί  ο νόμος που συνέταξε."
http://www.pde.gr/index.php?page=4353

"Μιλάμε για την τακτική της εφαρμογής και νομίζω ότι μέχρι τούδε η τακτική που ακολουθήθηκε απέτυχε παταγωδώς. Δεν είναι μομφή προς την κ. Διαμαντοπούλου, είναι περιγραφή μίας πραγματικότητας. "
http://www.pde.gr/index.php?page=4350

"Λοιπόν ποιος εφαρμόζει το νόμο, η κ. Διαμαντοπούλου ή εγώ; Νομίζω ότι εγώ εφαρμόζω το νόμο στην πράξη."
"Εγώ δεν έχω τα μέσα και τον τρόπο να εμφανίζω τις απόψεις μου, δεν έχω επιτελείο συμβούλων και δημοσιογράφων για να εμφανίζω πράγματα."
http://www.pde.gr/index.php?page=4352

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2012, 12:08:14 μμ »
Φαντάσου να ήταν κανένας επαγγελματίας πολιτικός στη θέση του.. τι θα άκουγε η Αννούλα!
Όχι ότι απαλλάσσεται των ευθυνών του, αλλά καλά της τα λέει!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 31, 2012, 01:04:01 μμ »
πρεπει να εχει κανεις μεγαλο ταλεντο για να προκαλεσει τετοια διαλυση στο υπουργειο, ωστε οποιος αναλαμβανει να χασει το μπουσουλα!!! και αυτο μολις σε δυο χρονια!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση και σε Αναβρασμό...
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2012, 08:42:54 μμ »
σε αποσύνθεση και σε αναβρασμό...
(για να μην ανοίγω νέο θέμα)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
«Βράζει» από το πρωί ο τομέας Παιδείας του ΠΑΣΟΚ , όταν στην Ιπποκράτους  οι επιτελείς διάβασαν το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ του esos ότι ο υπουργός Παιδείας Κ. Αρβανιτόπουλος ανακοίνωσε στον Ειδικό Γραμματέα του υπουργείου Παιδείας Μιχάλη Κοντογιάννη ότι τη θέση του την καταλαμβάνει ο πρώην πρόεδρος του παιδαγωγικού ινστιτούτου Σωτήρης Γκλαβάς.

  Επιπλέον και το χθεσινό ρεπορτάζ του esos ότι ετοιμάζεται και η αντικατάσταση του Γενικού Γραμματέα του υπουργείου Παιδεία με τον καθηγητή Θανάση Κυριαζή, ήταν που «ξεχείλισε» το ποτήρι και το θέμα , σύμφωνα με πληροφορίες, έφτασε και στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελο Βενιζέλο.
 Σύμφωνα με πληροφορίες του esos η γραμμή που δόθηκε από το ΠΑΣΟΚ στους  Γενικούς και Εδικούς Γραμματείς του υπουργείου Παιδείας είναι να κάτσουν στα γραφεία τους και να μην φύγουν , δεδομένου ότι καμία αλλαγή δεν πρόκειται να γίνει πριν τις προγραμματικές δηλώσεις και πριν υπάρξει συνεννόηση για το ποια πρόσωπα θα αλλάξουν μεταξύ των τριών κομμάτων που συγκροτούν την κυβέρνηση.


και

"Να δοθούν γενικές οδηγίες στους Γενικούς Γραμματείς των υπουργείων για το αν πρέπει να υποβάλουν τις παραιτήσεις τους ή όχι, ζητά από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Ε. Βενιζέλο ο Γενικός Γραμματέας Θρησκευμάτων του υπουργείου Παιδείας, Γιώργος Καλαντζής, με τρισέλιδη επιστολή."

εδώ η επιστολή που δημοσιεύει το esos



κι ένα τελευταίο για την Αννούλα μας, από τη συνέντευξη του νέου υφυπουργού κ. Παπαθεοδώρου στην εκπομπή «Άκρως Ραδιοφωνικό και απόρρητο» για το αν έχει προβλήματα ο Νόμος της κας Διαμαντοπούλου:

Θ. ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ: «Νομίζω ότι όλοι έχουν παραδεχτεί σοβαρές ατέλειες σ' αυτό το νόμο. Δεν πρέπει ούτε όμως να δαιμονοποιούμε ούτε να θεοποιούμε ένα νομοθετικό κατασκεύασμα».



Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 405
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2012, 09:05:15 μμ »
Δεν ξέρω για αποσύνθεση αλλά με τη νέα σύνθεση του Υπουργείου το lobby των πανεπιστημιακών αποδείχτηκε πανίσχυρο.
Με τις υγείες μας.

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2012, 09:44:32 μμ »
Συνάδελφοι,οι πανεπιστημιακοί έχουν συνδικαλιστές ικανούς και όχι ανίκανους.Οι δικοί μας συνδικαλιστές για να εμπορευτούν τις ψήφους των αναπληρωτών(λες και δεν είμαστε όλοι εκπαιδευτικοί)τους μοίρασαν σε ασεπίτες,40%,24μηνα,30μήνα,ΟΑΕΔίτες,αναπληρωτές καθηγητές πρωτοβάθμιας και δεν συμμαζεύεται.Ποίοι απο όλους τους παραπάνω να ξεσηκωθούν,όταν η κάθε ομάδα προσπαθεί να πετύχει το καλύτερο που μπορεί για την ομάδα της;Τί κάνει η ΟΛΜΕ;Τον διαιτητή!Με τέτοιες προυποθέσεις δεν πάμε πουθενά!!!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Υπουργείο σε Αποσύνθεση
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 29, 2012, 12:44:05 μμ »

 

«Κολοκυθιά» στο υπουργείο Παιδείας με τους γραμματείς Δεν παραιτούνται γιατί δεν έχουν λάβει εντολή από εκείνους που τους όρισαν!
 

Με «φαρσοκωμωδία» μοιάζει τις τελευταίες ημέρες η προσπάθεια …συναίνεσης στο υπουργείο Παιδείας. Όπως αναφέρουν πληροφορίες από το κτίριο του Αμαρουσίου, οι γραμματείς που είχαν ορισθεί από τις προηγούμενες ηγεσίες στο υπουργείο αρνούνται να παραιτηθούν, με το επιχείρημα ότι Νέα Δημοκρατία, ΠαΣοΚ και ΔΗΜΑΡ συγκυβερνούν και δεν έχουν λάβει σχετική εντολή από εκείνους που τους όρισαν!

Το θέμα δημιουργεί κωλυσιεργία στον ορισμό των νέων γενικών και ειδικών γραμματέων που έχουν στο μεγαλύτερο μέρος τους επιλεγεί, αλλά δεν μπορούν να ορισθούν επισήμως όσο κάθονται στις θέσεις τους οι προηγούμενοι.

Συγκεκριμένα, τρεις πρώην γραμματείς δεν έχουν υποβάλει τις παραιτήσεις τους γραπτώς ως όφειλαν, αλλά αντίθετα παραμένουν στα γραφεία τους ζητώντας αξιολόγηση του έργου τους από εκείνους που τους όρισαν!

Επικαλούνται μάλιστα επικαλούνται συνεννοήσεις με τις ηγεσίες του ΠαΣοΚ και της ΔΗΜΑΡ, ώστε να λάβουν επίσημα εντολή για το θέμα.


Μάρνυ Παπαματθαίου, ΤΟ ΒΗΜΑ
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=464631

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.