*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 8974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 28, 2012, 09:25:31 μμ »
Η δική μου απορία είναι γιατί δεν κάνεις αίτηση για απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:53 »

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 28, 2012, 09:37:44 μμ »
φυσικά και θα κάνω αίτηση για απόσπαση...
αλλά πάλι  αλλάζουμε θέμα  ::)

να γίνω πιο σαφής: έχω προσωρινή τοποθέτηση στην Α ΠΥΣΔΕ και χρωστάω υπηρέτηση...
υπάρχει θέση στη Β ΠΥΣΔΕ όπου υποβάλλω αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ ΣΕ ΠΥΣΔΕ...
γιατί δε με ζητάνε για τις ανάγκες τις υπηρεσίας
ώστε να μην πάω στην άλλη άκρη (ξεχρέωμα της "οργανικής") αφού
και εκείνοι με χρειάζονται και ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ
και έγώ εξυπηρετούμαι...;



Η δική μου απορία είναι γιατί δεν κάνεις αίτηση για απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 28, 2012, 09:59:47 μμ »
Η συναδελφος upsidedown εκανε μια πολυ συγκεκριμένη ερωτηση,τη διατυπωσε σαφεστατα  και παρακαλω να μεινουμε σε αυτη και μονο διχως σχολιασμους. Ευχαριστώ,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:30:54 μμ »
upsidedown, "για τις ανάγκες της υπηρεσίας" είναι ΟΛΕΣ οι αποσπάσεις. Δεν είναι δυνατόν να αποσπαστεί υπάλληλος κάπου που ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη. Η διαφορά που αναφέρονται οι παραπάνω συνάδελφοι, είναι οι αποσπάσεις "με αίτηση" ή "χωρίς αίτηση". Οι δεύτερες δίνουν συνήθως περισσότερα μόρια και (πάλι συνήθως) γίνονται κατόπιν συνενόησης και συνδιαλλαγής και η απουσία αίτησης του εκπαιδευτικού είναι προσχηματική.

Πάνω στην ερώτησή σου: δεν υπάρχει άλλος τρόπος απόσπασης εκτός του να κάνεις αίτηση (για εντός ή εκτός ΠΥΣΔΕ) τον καιρό που γίνονται οι αιτήσεις (ή όποτε άλλωτε θέλεις, αλλά μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας). Το γιατί βλέπεις εσύ κενά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει, μπορεί να συμβαίνει λόγω πολλών πραγμάτων και σίγουρα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις το γιατί (αν είναι όντως κενά). Και όχι, δεν μπορείς να "προτείνεις" με οποιονδήποτε τρόπο στην υπηρεσία να μετακινηθείς κάπου.
Τέλος, οι διορισμοί δεν γίνονται ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ υπάρχουν κενά. Πάντα υπάρχουν κενά σε πάμπολλες περιοχές, τα οποία όμως καλύπτονται με άλλους τρόπους και όχι μέσω διορισμών. Δεν είναι τόσο ... γραμμική η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:46:53 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:36:51 μμ »
Στο σαφές λοιπόν ερώτημα "γιατί δε με ζητάνε για τις ανάγκες τις υπηρεσίας ώστε να μην πάω στην άλλη άκρη ... αφού και εκείνοι με χρειάζονται και ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ και έγώ εξυπηρετούμαι;" επιστρατεύω υπομονή και απαντώ:

Η υπηρεσία δε μπορεί να ξέρει πού έχεις συμφέροντα, και πού θα ήθελες να υπηρετήσεις ώστε να σε πάει αυτόματα χωρίς να το αιτηθείς. Ούτε έχει κανένα λόγο να σε μετακινεί από τόπο σε τόπο, αν δεν πλεονάζεις. Επίσης, δεν ξέρεις αν υπάρχουν άλλα άτομα που ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη περιοχή, που να έχουν περισσότερα μόρια ή σοβαρότερους λόγους να μετακινηθούν. Ακόμη, η διαδικασία απόσπασης 'για τις ανάγκες της υπηρεσίας' αποσκοπεί στην εξυπηρέτηση συγκεκριμένων, εξαιρετικών αναγκών που δε μπορούν να καλυφθούν διαφορετικά (εν προκειμένω με αίτηση σου).

Και ενώ λοιπόν υπάρχει θεσμοθετημένος, δίκαιος και μάλλον διαφανής -πλέον- τρόπος να εξυπηρετηθεί το αίτημά σου, έρχεσαι και ρωτάς πως να τον παρακάμψεις, ώστε να αποκτήσεις ένα προβάδισμα σε σχέση όσους, αφελώς φαίνεται, αιτούνται την απόσπασή τους. Στο ερώτημα αυτό η απάντηση είναι: αφήνοντας κατά μέρος την όψιμη "αγανάκτηση" του Νεοέλληνα και ζητώντας εκδούλευση από τους πολιτικούς που μουντζώνεις, από τους αιρετούς που κράζεις ή από τα στελέχη που αμφισβητείς.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2012, 12:51:07 μμ »
βρε παιδιά ηρεμήστε!  ;D
δε μίλησα για μόρια,  ούτε υπονόησα ότι θέλω να πάρω τη θέση κάποιου άλλου και εγώ να τσεπώσω τα μόρια του!!!

Οι συνάδελφοι με ηρεμία περίμεναν την διασαφήνιση της απορίας σου και από τη στιγμή που έγινε, έλαβες και σαφείς απαντήσεις. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις μελών που προτρέχουν προσπαθώντας να ανοίξουν τα μάτια στους υπόλοιπους, με υπερβολές, αλλά εκτίθενται. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2012, 09:52:35 μμ »
προς "hapiness"


" Δεν είναι τόσο ... γραμμική η διαδικασία".
αυτή όχι μόνο γραμμική δε λέγεται...αλλά τεθλασμένη...κοινώς πας καλαμάτα - λαμία μέσω κομοτονής...ναι εχω χάσει τα λόγια μου καθώς από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λογική στο σύστημά τους!!!

σ'ευχαριστώ όμως για το χρόνο κ τον κόπο σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2012, 09:54:52 μμ από upsidedown »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2012, 10:10:26 μμ »
προς "hapiness"


" Δεν είναι τόσο ... γραμμική η διαδικασία".
αυτή όχι μόνο γραμμική δε λέγεται...αλλά τεθλασμένη...κοινώς πας καλαμάτα - λαμία μέσω κομοτονής...ναι εχω χάσει τα λόγια μου καθώς από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λογική στο σύστημά τους!!!

σ'ευχαριστώ όμως για το χρόνο κ τον κόπο σου!
Μην το παίρνεις έτσι upsidedown . Υπάρχει λογική στο σύστημα, αλλά υπάρχει και πολλή γραφειοκρατεία και ΦΥΣΙΚΑ έχει και πολύ ρουσφέτι. Πχ το ξέρεις πως υπάρχει νόμος που απαγορεύει τους διορισμούς στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη; Γιατί νομίζεις ότι έγινε αυτός ο νόμος; Δεν είναι λογικό και προφανές ότι ό,τι κενά έχουν αυτές οι πόλεις θα καλυφθούν και με το παραπάνω από μεταθέσεις και αποσπάσεις; Επίσης, το "έμαθα αργότερα ότι υπήρχαν κενά και σε άλλους νομούς - ΠΥΣΔΕ που με ενδιαφέρουν!" είναι πολύ φλου. Το "έχω κενό" δεν σημαίνει απαραίτητα "έχω κενή οργανική θέση". Μπορεί να αναφέρεται σε λειτουργικά κενά αυτό που έμαθες. Ή σε κενά που δεν δικαιολογούν την ίδρυση οργανικής (πχ ωράριο σε πολλά σχολεία). Γενικά πρέπει να ενημερωθείς λίγο και να ξεδιαλύνεις τα διοικητικά θέματα σχετικά με τα κενά και το πως καλύπτονται.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2012, 10:21:13 μμ »
προς marcus"Η υπηρεσία δε μπορεί να ξέρει πού έχεις συμφέροντα, και πού θα ήθελες να υπηρετήσεις ώστε να σε πάει αυτόματα χωρίς να το αιτηθείς. Ούτε έχει κανένα λόγο να σε μετακινεί από τόπο σε τόπο, αν δεν πλεονάζεις. Επίσης, δεν ξέρεις αν υπάρχουν άλλα άτομα που ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη περιοχή, που να έχουν περισσότερα μόρια ή σοβαρότερους λόγους να μετακινηθούν. Ακόμη, η διαδικασία απόσπασης 'για τις ανάγκες της υπηρεσίας' αποσκοπεί στην εξυπηρέτηση συγκεκριμένων, εξαιρετικών αναγκών που δε μπορούν να καλυφθούν διαφορετικά (εν προκειμένω με αίτηση σου). "
- πρώτον, δε μου έδωσε καν το δικαίωμα εξ αρχής να γνωρίζει πού θέλω να υπηρετήσω (το έγραψα και παραπάνω)
- δεύτερον, δεν έχω δει ποτέ μια ανακοίνωση σε ιστοσελίδα του υπουργείου, να λέει: αυτά είναι τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΑ της χώρας και παράλληλα να βγάζει μια λίστα ανά ειδικότητα με τους υποψήφιους με σειρά προτεραιότητας.
- τρίτον, θα συμφωνήσουμε νομίζω σε αυτό, δεν είμαστε στην εποχή που ανακαλύφτηκε η τυπογραφία, επομένως ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να μηχανοργανωθούν οι προτιμήσεις των σχολείων και των εκπαιδευτικών ώστε να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ ζήτησης και προσφοράς (όσο είναι δυνατόν).


"Και ενώ λοιπόν υπάρχει θεσμοθετημένος, δίκαιος και μάλλον διαφανής -πλέον- τρόπος να εξυπηρετηθεί το αίτημά σου, έρχεσαι και ρωτάς πως να τον παρακάμψεις" -
θα διαφωνήσω απόλυτα στο ότι είναι δίκαιος κα διαφανής ο τρόπος. το ότι κάποιοι "θεσμοθέτησαν" μια κατάσταση επειδή τους βολεύει, δε σημαίνει ότι είναι δίκαιο και ηθικό.


"ώστε να αποκτήσεις ένα προβάδισμα σε σχέση όσους, αφελώς φαίνεται, αιτούνται την απόσπασή τους."- από την αρχή, έχεις παρεξηγήσει το σκοπό της ερώτησή μου..δεν πειράζει, δε με γνωρίζεις οπότε δε θα μπορέσω να σε πείσω για το αντίθετο. πάντως εξακολουθώ να θεωρώ εύλογη την απορία μου χωρίς να έχω πάρει απάντηση σε αυτό που ακριβώς ρωτάω.

ωστόσο, σε ευχαριστώ κ σένα για το χρόνο σου και την απάντησή σου


Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 29, 2012, 10:39:47 μμ »
προς "hapiness"


" Δεν είναι τόσο ... γραμμική η διαδικασία".
αυτή όχι μόνο γραμμική δε λέγεται...αλλά τεθλασμένη...κοινώς πας καλαμάτα - λαμία μέσω κομοτονής...ναι εχω χάσει τα λόγια μου καθώς από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει λογική στο σύστημά τους!!!

σ'ευχαριστώ όμως για το χρόνο κ τον κόπο σου!
Μην το παίρνεις έτσι upsidedown . Υπάρχει λογική στο σύστημα, αλλά υπάρχει και πολλή γραφειοκρατεία και ΦΥΣΙΚΑ έχει και πολύ ρουσφέτι. Πχ το ξέρεις πως υπάρχει νόμος που απαγορεύει τους διορισμούς στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη; Γιατί νομίζεις ότι έγινε αυτός ο νόμος; Δεν είναι λογικό και προφανές ότι ό,τι κενά έχουν αυτές οι πόλεις θα καλυφθούν και με το παραπάνω από μεταθέσεις και αποσπάσεις; Επίσης, το "έμαθα αργότερα ότι υπήρχαν κενά και σε άλλους νομούς - ΠΥΣΔΕ που με ενδιαφέρουν!" είναι πολύ φλου. Το "έχω κενό" δεν σημαίνει απαραίτητα "έχω κενή οργανική θέση". Μπορεί να αναφέρεται σε λειτουργικά κενά αυτό που έμαθες. Ή σε κενά που δεν δικαιολογούν την ίδρυση οργανικής (πχ ωράριο σε πολλά σχολεία). Γενικά πρέπει να ενημερωθείς λίγο και να ξεδιαλύνεις τα διοικητικά θέματα σχετικά με τα κενά και το πως καλύπτονται.

στο τελευταίο έχεις δίκιο...δεν έχω πλήρη εικόνα, και για να είμαι ειλικρινής, τις απορίες μου τις έχω λύσει σχεδόν αποκλειστικά από αυτο εδώ το φόρουμ, διότι είναι λίγα τα χρόνια που είμαι στην εκπαίδευση,
και συνεχώς ρωτάω και συνεχώς ανακαλύπτω...
δε με ενημέρωσε ποτέ κανείς τι είναι τα λειτουργικά, τι είναι οι οργανικές κλπ και συμπεριφέρονται όλοι ότι είναι αυτονόητο! υπάρχει καποιος οδηγός, και μου ξέφυγε τι να πω; (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι και θεωρηθεί ότι είμαι ο νεοέλληνας που τα θέλει όλα έτοιμα..! και να καταλαβαίνετε τι εννοώ...)

πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι το σύστημα θα έπρεπε να είναι πιο ξεκάθαρο και απλοποιημένο...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 29, 2012, 11:22:19 μμ »

δε με ενημέρωσε ποτέ κανείς τι είναι τα λειτουργικά, τι είναι οι οργανικές κλπ και συμπεριφέρονται όλοι ότι είναι αυτονόητο! υπάρχει καποιος οδηγός, και μου ξέφυγε τι να πω; (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι και θεωρηθεί ότι είμαι ο νεοέλληνας που τα θέλει όλα έτοιμα..! και να καταλαβαίνετε τι εννοώ...)

πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι το σύστημα θα έπρεπε να είναι πιο ξεκάθαρο και απλοποιημένο...
Η αλήθεια είναι ότι η υπηρεσία δεν φροντίζει να ενημερώσει για αυτά τα θέματα. Ο λόγος για το οποίο συμβαίνει αυτό όμως δεν είναι αποκλειστικά "αναλγησία" ή "τεμπελιά" ή "απερισκεψία". Είναι αυτός ο όρος στο σύνταγμα που λέει ότι κανένας πολίτης δεν δικαιούται να αγνοεί νόμο που είναι δημοσιευμένος σε ΦΕΚ. Και όλοι αυτοί οι όροι που λέμε, κάπου είναι δημοσιευμένοι. Σαν ΔΥ είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε όλα τα ΦΕΚ και τις εγκυκλίους του Υπουργείου. Βέβαια, αυτό είναι ανέφικτο, οπότε βασικά κάνεις ότι μπορείς. Κατ' αρχάς διαβάζεις τις εγκυκλίους (που δεν είναι πολλές) και εν συνεχεία τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.

btw υπάρχει ήδη μηχανοργάνωση των προτιμήσεων των εκπαιδευτικών. Πως είναι δυνατόν να μην το ξέρεις; Δεν έχεις κάνει αίτηση απόσπασης; Και γιατί θεωρείς την διαδικασία αποσπάσεων αδιαφανή τώρα που είναι πλέον με μοριοδότηση;

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2012, 05:28:42 μμ »

δε με ενημέρωσε ποτέ κανείς τι είναι τα λειτουργικά, τι είναι οι οργανικές κλπ και συμπεριφέρονται όλοι ότι είναι αυτονόητο! υπάρχει καποιος οδηγός, και μου ξέφυγε τι να πω; (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι και θεωρηθεί ότι είμαι ο νεοέλληνας που τα θέλει όλα έτοιμα..! και να καταλαβαίνετε τι εννοώ...)

πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι το σύστημα θα έπρεπε να είναι πιο ξεκάθαρο και απλοποιημένο...
Η αλήθεια είναι ότι η υπηρεσία δεν φροντίζει να ενημερώσει για αυτά τα θέματα. Ο λόγος για το οποίο συμβαίνει αυτό όμως δεν είναι αποκλειστικά "αναλγησία" ή "τεμπελιά" ή "απερισκεψία". Είναι αυτός ο όρος στο σύνταγμα που λέει ότι κανένας πολίτης δεν δικαιούται να αγνοεί νόμο που είναι δημοσιευμένος σε ΦΕΚ. Και όλοι αυτοί οι όροι που λέμε, κάπου είναι δημοσιευμένοι. Σαν ΔΥ είμαστε υποχρεωμένοι να διαβάζουμε όλα τα ΦΕΚ και τις εγκυκλίους του Υπουργείου. Βέβαια, αυτό είναι ανέφικτο, οπότε βασικά κάνεις ότι μπορείς. Κατ' αρχάς διαβάζεις τις εγκυκλίους (που δεν είναι πολλές) και εν συνεχεία τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.

btw υπάρχει ήδη μηχανοργάνωση των προτιμήσεων των εκπαιδευτικών. Πως είναι δυνατόν να μην το ξέρεις; Δεν έχεις κάνει αίτηση απόσπασης; Και γιατί θεωρείς την διαδικασία αποσπάσεων αδιαφανή τώρα που είναι πλέον με μοριοδότηση;

συμφωνώ ότι είναι υποχρέωσή μας να ενημερωνόμαστε...και φυσικά δε λέω ότι εγώ τα κάνω όλα τέλεια και το κράτος φταίει για όλα...αλλά πώς μπορείς να παρακολουθείς όλους τους νέους νόμους όταν για το ίδιο θέμα μπορεί να υπάρχουν κάθε χρόνο αναθεωρήσεις, νέοι παράγραφοι, καταργήσεις παλιοτέρων παραγράφων (που μάλιστα σου λένε πάλι να ανατρέξεις σε παλιότερους) κλπ νόμους που ούτε οι νομικοί δε θα έχουν υπόψη τους...για να μην πουμε για τα παραθυράκια που αφήνουν και τις ασάφειες...

τελοσπάντων θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα συνεχίσω να διαβάζω τις εγκυκλίους και ότι ¨περνάει" από μπροστά μου...η γνώση είναι δύναμη ...

όσο για τη μηχανοργάνωση, δεν εννοούσα ότι δεν καταγράφονται οι προτιμήσεις μας (αυτό εξάλλου το ξέρω κ από πρώτο χέρι) - απλώς αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε να γίνει όπως στις πανελλήνιες...δηλαδή οι αποφάσεις να βγαίνουν συναρτήσει των μορίων μας, των προτιμήσεών μας αλλά και των κενών θέσεων που διατίθενται από τον κάθε νομό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159561
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.