*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 8990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« στις: Μάρτιος 28, 2012, 12:26:46 πμ »
Γεια σας,
γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να ζητηθεί απόσπαση για έναν εκπαιδευτικό
για τις ανάγκες της υπηρεσίας και από ποιον γίνεται; με ποια κριτήρια;

αν πχ βρω κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:13 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2012, 12:35:25 πμ »
απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας :   ακόμα ένα παράθυρο συνδιαλλαγής μεταξύ εκπαιδευτικού και διοικησης/συνδικαλιστή/ κόμματος/επιτελάρχη/ μέσου κτλ κατά το οποίο ο πρώτος τσιμπάει πολλά μόρια χωρίς να τα υπηρετήσει ποτέ και θεμελιώνει και δικαίωμα μετάθεσης ενώ δεν έχει πατήσει στην περιοχή που ανηκει και ο δευτερος τσιμπάει ψηφαλάκια ή άλλου είδους διευκολυνσεις....

πχ. έστω ο χ εκπ/κός ανήκει στο δυσπρόσιτο Γ/σιο Πραμάντων. Για τις "ανάγκες της υπηρεσίας" αποσπαται στα Γιάννενα όπου και έχει σπίτι !! Αλλά παίρνει μόρια Πραμάντων.... Δεν τον χάλασε!! Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί κάποιοι έχουν τόσα πολλά μόρια ε;  :) :) 

το σωστό ειναι ο καθένας να παίρνει τα μόρια του τόπου που υπηρετει ( ειδικα αν αυτό είναι δίπλα στο σπίτι του)...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 28, 2012, 07:31:15 πμ »
Καλημέρα bitch. Είσαι σίγουρη για τα μόρια που λαμβάνει εκπαιδευτικός με απόσπαση σε άλλο μέρος;
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:27:12 πμ »

Μια ερώτηση, έγινε για άλλη μια φορά αφορμή να διατυπωθούν οι γνωστές θέσεις, με την γνωστή αφ`υψηλού αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών, χωρίς να απαντηθεί. Φυσικά και ο αποσπασμένος δεν λαμβάνει τα μόρια της οργανικής του θέσης, οπότε και οι νουθεσίες είναι περιττές.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:59:13 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2012, 10:55:17 πμ »
Εγώ πάλι νομίζω πως ο αποσπασμένος όντως λαμβάνει τα μόρια της οργανικής του θέσης, εφ' όσον η απόσπαση δεν έγινε κατόπιν αίτησής του.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2012, 11:14:50 πμ »
...εφόσον δεν υπολείπονται της θέσης στην οποία αποσπάται.
Παρόλα αυτά ο/η συνάδελφος που δημιούργησε το θέμα δεν έθεσε θέμα μοριοδότησης αλλά διαδικασίας που γίνονται οι αποσπάσεις για ανάγκες της υπηρεσίας. :-\

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2012, 11:28:56 πμ »

Συνάδελφε Marcus, αυτό που γράφεις ισχύει και είναι και λογικό αφού η απόσπαση γίνεται χωρίς την αίτηση του εκπαιδευτικού. Η αρχική ερώτηση όμως δεν αφορούσε αυτή την κατηγορία εκπαιδευτικών που έτσι κι αλλιώς, πρέπει να περισσεύουν στα σχολεία τους για να διατεθούν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2012, 03:12:27 μμ »
γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να ζητηθεί απόσπαση για έναν εκπαιδευτικό για τις ανάγκες της υπηρεσίας ... αν πχ βρω κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;

Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ερώτημα, και ειδικά το κομμάτι που τόνισα, νομίζω πως το ερώτημα είναι 'πως να πάρω απόσπαση σε σχολείο που με ενδιαφέρει, αλλά να φανεί σαν να μην το είχα ζητήσει εγώ (ώστε να μη χάσω τα μόρια)'; Ενδεχομένως να παρεξηγώ, και να μην πρόκειται για τόσο θρασεία κουτοπονηριά.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2012, 03:20:16 μμ »
Γεια σας,
γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να ζητηθεί απόσπαση για έναν εκπαιδευτικό
για τις ανάγκες της υπηρεσίας και από ποιον γίνεται; με ποια κριτήρια;

αν πχ βρω κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σε τι ειδους αποσπαση αναφερεσαι (εντος περιοχων αρμοδιοτητας του ιδιου ΠΥΣΔΕ, εντος περιφερειακης διευθυνσης, σε επιπεδο επικρατειας);
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2012, 04:05:14 μμ »
γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να ζητηθεί απόσπαση για έναν εκπαιδευτικό για τις ανάγκες της υπηρεσίας ... αν πχ βρω κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;

Ξαναδιαβάζοντας το αρχικό ερώτημα, και ειδικά το κομμάτι που τόνισα, νομίζω πως το ερώτημα είναι 'πως να πάρω απόσπαση σε σχολείο που με ενδιαφέρει, αλλά να φανεί σαν να μην το είχα ζητήσει εγώ (ώστε να μη χάσω τα μόρια)'; Ενδεχομένως να παρεξηγώ, και να μην πρόκειται για τόσο θρασεία κουτοπονηριά.

Δεν αποκλείεται να είναι και έτσι όπως τα λες, αλλά από την έκφραση δε βγαίνει συμπέρασμα γιατί και οι κανονικές αποσπάσεις σε φορείς έτσι χαρακτηρίζονται. Ας μας λύσει ο ίδιος λοιπόν την απορία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2012, 04:10:17 μμ »
Καλημέρα bitch. Είσαι σίγουρη για τα μόρια που λαμβάνει εκπαιδευτικός με απόσπαση σε άλλο μέρος;

όταν η απόσπαση γίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσίας χωρίς αίτηση του εκπ/κού αυτός λαμβάνει τα περισσότερα μόρια. Η πρακτική είναι πάω από σχολείο που βρίσκεται τέρμα Θεού σε κεντρικό αλλά λαμβάνω τα περισσότερα μόρια...
Αν παρακολουθήσει κανείς τις περιπτώσεις αυτές θα δει ότι μιλάμε για συγκεκριμένα κάθε φορά άτομα που όλως τυχαίως και ω του Θαύματος, απασπώνται σε σχολεία κοντά στο σπίτι τους...

και όχι - δεν περισσεύουν !! Γιατί στην οργανική τους πάει κάποιος άλλος !

Επομένως, η απάντηση στην ερώτηση "πώς μπορεί να ζητηθεί αποσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας " είναι - βυσματικά.
Η απάντηση στην ερώτηση "από  ποιον γίνεται ;" είναι - απο αυτόν που έχει συμφέρον να σε εξυπηρετήσει.
Η απάντηση στην ερώτηση " με ποιο κριτήριο;" είναι - με το κριτήριο των κατάλληλων γνωριμιών..

τι ακριβώς δεν καταλάβατε στα παραπάνω; Δεν πρόκειται για αφ' υψηλού αντιμετώπιση των εκπ/κών αλλά για αφ' υψηλού αντιμετώπιση μιας αρρωστημένης κατάστασης. Ναι, υπάρχουν και περιπτώσεις πραγματικών αποσπάσεων για τις ανάγκες της υπηρεσίας αλλά αυτές μετρώνται στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού.

Ωστόσο, κάποιοι επιλέγετε αντί να τα βάλετε με αυτούς που με λαμογιά "κλέβουν" μόρια να τα βάλετε με αυτούς που σας ανοίγουν τα μάτια...

γιατί όταν ας πούμε το αρχικό ερώτημα τίθεται ως εξής : " αν πχ βρώ κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;" τι ακριβώς σημαίνει; - είναι ή δεν είναι με αίτηση ( προφορική) του εκπ/κού και κατ' εξυπηρέτηση του συμφέροντός του;
Καλημέρα σε όλους!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2012, 04:19:29 μμ »
Νομίζω πως από τη φράση '...αν βρω κενό σε κάποια περιοχή...' (όχι υπηρεσία) συνάγεται πως δε μιλά για φορέα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2012, 08:49:39 μμ »
βρε παιδιά ηρεμήστε!  ;D
δε μίλησα για μόρια,  ούτε υπονόησα ότι θέλω να πάρω τη θέση κάποιου άλλου και εγώ να τσεπώσω τα μόρια του!!!

ειλικρινά δε γνωρίζω τη διαδικασία και για αυτό ρώτησα  -πρώτον
και δεύτερον, ο λόγος που ρωτάω είναι διότι όταν βγήκαν οι θέσεις για διορισμό (μετά από ασεπ)
μας πρότειναν 10 νομούς - ΠΥΣΔΕ ενώ έμαθα αργότερα ότι υπήρχαν κενά και σε άλλους νομούς - ΠΥΣΔΕ που με ενδιαφέρουν!
Συνεπώς, λόγω "συστήματος" μας διόρισαν εκεί που ήθελαν και όχι εκεί που υπάρχουν κενές θέσεις (και δε μιλάω για μεγαλουπόλεις αλλά για επαρχία). Άρα αφού βλέπουν ότι ενδιαφέρομαι για μια συγκεκριμένη περιοχή, και υπάρχει κενό γιατί δε με ζητάνε;;;

Δηλαδή δεν είναι εύλογη η απορία μου?  ::)  :-\

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 28, 2012, 08:51:39 μμ »
από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ

Γεια σας,
γνωρίζει κάποιος πώς μπορεί να ζητηθεί απόσπαση για έναν εκπαιδευτικό
για τις ανάγκες της υπηρεσίας και από ποιον γίνεται; με ποια κριτήρια;

αν πχ βρω κενό σε κάποια περιοχή μπορώ να τους το προτείνω εγώ;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σε τι ειδους αποσπαση αναφερεσαι (εντος περιοχων αρμοδιοτητας του ιδιου ΠΥΣΔΕ, εντος περιφερειακης διευθυνσης, σε επιπεδο επικρατειας);

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.