*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644715 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KALLIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 21, 2012, 06:56:20 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να απαντήσω στους συναδέλφους που ξαφνιάστηκαν και απόρησαν με τους δημοτικούς αστυνομικούς, διότι είμαι σύζυγος δημοτικού αστυνομικού και συνάδελφός σας θα είναι και η δική μου απόσπαση από φέτος στις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις, εάν και εφόσον πραγματοποιηθεί..
Οι δημοτικοί αστυνομικοί πλέον με πρόσφατο νόμο που αναφέρεται στην εγκύκλιο υπάγονται στα σώματα ασφαλείας και θα ήθελα να σας πω ότι καθόλου δεν με χαροποιεί αυτό, διότι μπορεί να σημάνει πολλές αλλαγές στις συνθήκες και στα ωράρια εργασίας τους, λαμβάνοντας υπόψη δε και τους πενιχρούς πλέον μισθούς των αστυνομικών, τις μετακινήσεις τους και τους κινδύνους που διατρέχουν καθημερινά...θα προτιμούσα να μη συνέβαινε αυτό και ας μην ήμουν στις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις...και αναρωτιέμαι, γιατί να είμαστε τόσο καχύποπτοι πάντοτε και απαξιωτικοί με τους άλλους αν δεν έχουμε καμία ενημέρωση επί του θέματος που κατακρίνουμε; Εκτός και αν γνωρίζετε κάτι άλλο που εγώ δεν ξέρω...Τέλος, όσον αφορά τις αποσπάσεις όσων είναι σύζυγοι εκπαιδευτικών, όλοι πιστεύω συμφωνούμε ότι θα έπρεπε κι αυτές να γίνονται κατά προτεραιότητα, αλλά αντί να τις συγκρίνουμε με άλλες αποσπάσεις και να φέρνουμε σε αντιπαράθεση συναδέλφους γιατί αναρωτιέμαι τόσα χρόνια δεν έχουμε καταφέρει να νομοθετηθούν;
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:45 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 21, 2012, 07:04:36 μμ »
μηπως γνωριζει καποιος:
5 ή 10 επιλογές έχουμε τελικά;
Και τα πυσδε που θα τα βρουμε;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 21, 2012, 07:06:34 μμ »
Παιδιά ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει για τις αποσπάσεις σε ΑΕΙ; πρέπει το ΑΕΙ να σε προτείνει; πρέπει να προσφέρεις διδακτικό έργο, άρα να έχεις τό ίδιο πτυχίο με τους φοιτητές του ΑΕΙ που ζητάς; ειλικρινά δε γνωρίζω καθόλου το νέο καθεστώς που επικρατεί! Αν κάποιος γνωρίζει καλά το θέμα ας μας ενημερώσει!
 Και κάτι ακόμα: αιτήσεις απόσπασης σε εκκλησιαστικά είχαν γίνει πέρυσι ή όχι; αξίζει να προσπαθήσει κανείς ή η υπόθεση είναι...χαμένη για τους εκτός των εκκλησιαστικών κύκλων;ευχαριστώ!
Παιδιά επανέρχομαι στα ερωτήματά μου...Ξέρει κανείς;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 21, 2012, 07:08:27 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, στις περυσινές αποσπάσεις σε φορείς σου έδινε τη δυνατότητα να κάνεις αίτηση σε 2 διευθύνσεις εκπαίδευσης. (π.χ. μπορούσες να ζητήσεις απόσπαση και για τη Δ/νση Δ/θμιας Α' Αθήνας και για τη Β' Αθήνας)

Φέτος από ότι βλέπω το αλλάξανε και δίνεται η δυνατότητα για μια και μόνο Διεύθυνση, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:26:45 »

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 21, 2012, 07:12:07 μμ »
Περιμέναμε με αγωνία τις βελτιωτικές προτάσεις για τις αποσπάσεις .......αλλα μάταια.  Αντι αυτού πέρασαν αλαγές που καθιστούν δυσκολότερη την απόσπαση...Ελεος..

1.Δικαίωμα επιλογής ΜΟΝΟ  σε μία Διεύθυνη ... γαιτι;

2.Δικαίωμα επιλογής ΜΟΝΟ σε 5 ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ...... γιατί;

Φαίνεται πως ψάχνουν προφάσεις να μήν δώσουν αποσπάσεις

Πού είναι οι αιρετοί που θα έκαναν βελτιωτικές προτάσεις στο αντικειμενικά άδικο σύστημα των αποσπάσεων;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 21, 2012, 07:12:26 μμ »
μηπως γνωριζει καποιος:
5 ή 10 επιλογές έχουμε τελικά;
Και τα πυσδε που θα τα βρουμε;
................
δ) Για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να επιλέγουν μέχρι και πέντε προτιμήσεις ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ αντίστοιχα.  (σελ. 3 της εγκυκλίου)
Τα ΠΥΣΔΕ είναι ο κάθε νομός που θα δηλώσεις...πχ ΠΥΣΔΕ Ιωαννίνων,ΠΥΣΔΕ Άρτας,ΠΥΣΔΕ Πρεβέζης,κλπ....στην ουσία δηλώνεις τους νομούς.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 21, 2012, 07:25:10 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση αλλα αυτο ισχυει για ολους ισως τους νομους εκτος θεσνικη και αθηνα. Ετσι δεν ειναι; Υπαρχει πυσδε Πειραια;

Οσον αφορα το πρωτο ερωτημα που δεν απαντηθηκε, εχει κανεις καμια ιδεα; Η αιτηση εχει 10 επιλογες, θυμιζω, αλλα η εγκυκλιος αναφερει 5.

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 21, 2012, 08:50:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Διορίστηκα το 2010 και ανήκω στους "τυχερούς" που πήραν μετάθεση φέτος. Παρόλα αυτά, όμως, και θέλοντας να πετύχω την καλύτερη δυνατή τοποθέτηση - δηλ, να αποφύγω τα πέραν των 20 χιλιομέτρων από το σπίτι μου σχολεία για ευνόητους λόγους (έξοδα καθημερινής μετακίνησης) - θα ήθελα να κάνω αίτηση και για απόσπαση (εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ).
'Ομως, πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ακόμη δεν ξέρω σε ποια μονάδα έχω τοποθετηθεί; Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ όπου θα μετατεθώ και, λίγο-πολύ, μου είπαν να περιμένω πρώτα να δω αν θα πάρω οργανική για να έχω και δικαίωμα απόσπασης! Μια κι η υπάλληλος δε μου ακούστηκε αρκετά σίγουρη για όσα μου μετέφερε, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ισχύει / πρόκειται να ισχύσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;   ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2012, 08:55:31 μμ από eudaimwn »

Αποσυνδεδεμένος fatme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 21, 2012, 09:01:11 μμ »
καλησπέρα παιδιά και από εμένα! θα ήθελα να ρωτήσω και αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Είμαι δασκάλα και ο συζυγός μου εργάζεται σε ιδιωτικό σχολείο - (Δευτεροβάθμια)από το Σεπτέμβριο 2011,έχει σύμβαση 2 ετών.Μπορώ να πάρω τα μόρια της συνυπηρέτησης. ;;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 21, 2012, 09:05:11 μμ »
Οι αποσπάσεις των συζύγων των ένστολων των σωμάτων ασφαλείας, γίνονται κατά προτεραιότητα, όχι επειδή το επάγγελμα των συζύγων είναι δύσκολο ή επικίνδυνο, αλλά επειδή η δικιά τους υπηρεσία τους εξαναγκάζει σε αρκετά συχνές μεταθέσεις (θεωρητικά. Χωρίς να λαμβάνω υπόψη την ψηφοθηρία). Το ίδιο ισχύει και για τους δικαστικούς. Οι ακαδημαϊκοί (που αναφέρθηκαν), απ' όσο ξέρω δεν έχουν θέμα εξαναγκαστικής μετάθεσης, κατά συνέπεια και οι σύζυγοί τους δεν υπάρχει λόγος να έχουν κάποια ειδική μεταχείριση. Και το ίδιο ακριβώς θα πω και για τους συζύγους των δημοτικών αστυνομικών ΕΑΝ η υπαγωγή τους στα σώματα ασφαλείας δεν εξυπακούεται και συχνές αναγκαστικές μεταθέσεις.

Για τους κλάδους που συστάθηκαν στην Αθμια μας πληροφόρησαν ήδη διάφοροι συνάδελφοι και εγώ προσωπικά τους ευχαριστώ. Αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ακόμα για το αν θα καταφέρει το υπουργειο να ολοκληρώσει αυτές τις διαδικασίες πριν την 1/9.

Για τον αριθμό των επιλογών, όσοι απορείτε, να μην. Ότι λέει η εγκύκλιος είναι ευαγγέλιο. Μην πάτε να κάνετε στην αίτησή σας κάτι άλλο. ΕΑΝ υπάρχει λάθος στην εγκύκλιο, θα το ανακαλύψουν σύντομα και θα στείλουν ανακοινοποίηση.

Όσοι έχετε απορίες για την συνυπηρέτηση, διαβάστε την φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων που τα λέει αναλυτικά αν δικαιούστε και τι δικαιολογητικά χρειάζονται.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 21, 2012, 09:44:48 μμ »
Δεν υπάρχει λάθος στον αριθμό των επιλογών. Μπορούν να δηλωθούν πέντε ΠΥΣΔΕ. Οι δέκα γραμμές αφορούν στην επιλογή με και χωρίς συνεξέταση. Δλδ πέντε ΠΥΣΔΕ χωρίς συνεξέταση και τα ίδια ΠΥΣΔΕ με συνεξέταση..

( για αυτή την απάντηση ευχαριστώ τον Patreas και είναι απολύτως έγκυρη ! - γιατί σωστό είναι να αποδίδουμε τα εύσημα εκεί που ανήκουν. ). ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος roumpini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 21, 2012, 11:40:40 μμ »
Καλησπέρα,
μήπως ξέρετε τι σημαίνει "με την απόσπαση σε φορείς ή υπηρεσίες του ΥΠΔΒΜΘ δε θεμελιώνεται δικαίωμα μετάθεσης"; Βρίσκεται σε ξεχωριστή παράγραφο και μοιάζει ανεξάρτητο από τους μετατεθιμένους και γενικά όσους δεν έχουν υπηρετήσει την οργανική τους.
Εμένα δηλαδή που έχω υπηρετήσει την οργανική μου με αφορά;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3371
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 21, 2012, 11:52:12 μμ »
Παράθεση
Ομως, πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ακόμη δεν ξέρω σε ποια μονάδα έχω τοποθετηθεί; Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ όπου θα μετατεθώ και, λίγο-πολύ, μου είπαν να περιμένω πρώτα να δω αν θα πάρω οργανική για να έχω και δικαίωμα απόσπασης! Μια κι η υπάλληλος δε μου ακούστηκε αρκετά σίγουρη για όσα μου μετέφερε, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ισχύει / πρόκειται να ισχύσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;   


Σωστά σου είπαν από τη ΔΙΔΕ. Για να πάρεις εσωτερική απόσπαση πρέπει να έχεις οργανική. Πρώτα λοιπόν θα πάρεις οργανική και μετά μπορείς να ζητήσεις εσωτερική απόσπαση. Θα χρωστάς όμως την οργανική. Αν δεν πάρεις οργανική και μείνεις στη διάθεση μπορείς να ζητήσεις (φαντάζομαι) μια τοποθέτηση κοντά στην περιοχή σου.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 22, 2012, 01:48:44 πμ »
Οι αποσπάσεις των συζύγων των ένστολων των σωμάτων ασφαλείας, γίνονται κατά προτεραιότητα, όχι επειδή το επάγγελμα των συζύγων είναι δύσκολο ή επικίνδυνο, αλλά επειδή η δικιά τους υπηρεσία τους εξαναγκάζει σε αρκετά συχνές μεταθέσεις (θεωρητικά. Χωρίς να λαμβάνω υπόψη την ψηφοθηρία). Το ίδιο ισχύει και για τους δικαστικούς. Οι ακαδημαϊκοί (που αναφέρθηκαν), απ' όσο ξέρω δεν έχουν θέμα εξαναγκαστικής μετάθεσης, κατά συνέπεια και οι σύζυγοί τους δεν υπάρχει λόγος να έχουν κάποια ειδική μεταχείριση. Και το ίδιο ακριβώς θα πω και για τους συζύγους των δημοτικών αστυνομικών ΕΑΝ η υπαγωγή τους στα σώματα ασφαλείας δεν εξυπακούεται και συχνές αναγκαστικές μεταθέσεις.

Για τους κλάδους που συστάθηκαν στην Αθμια μας πληροφόρησαν ήδη διάφοροι συνάδελφοι και εγώ προσωπικά τους ευχαριστώ. Αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ακόμα για το αν θα καταφέρει το υπουργειο να ολοκληρώσει αυτές τις διαδικασίες πριν την 1/9.

Για τον αριθμό των επιλογών, όσοι απορείτε, να μην. Ότι λέει η εγκύκλιος είναι ευαγγέλιο. Μην πάτε να κάνετε στην αίτησή σας κάτι άλλο. ΕΑΝ υπάρχει λάθος στην εγκύκλιο, θα το ανακαλύψουν σύντομα και θα στείλουν ανακοινοποίηση.

Όσοι έχετε απορίες για την συνυπηρέτηση, διαβάστε την φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων που τα λέει αναλυτικά αν δικαιούστε και τι δικαιολογητικά χρειάζονται.



αγαπητη happiness, θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι οι ακαδημαικοι καθηγητες δεν μπορουν ουδεποτε να ζητησουν μεταθεση σε ΑΕΙ αλλης πολης. Αυτο συνεπαγεται οτι αν εισαι εκπαιδευτικος β/θμιας σε πολη διαφορετικη απο το ΑΕΙ του συζυγου και δη σε δυσκολη για μεταθεσεις ή αποσπασεις  περιοχη, ουδεποτε προκειται να συνυπαρξουν αυτα τα δυο ατομα. Υπηρχε αυτη η διευκολυνση μεχρι και 2 χρονια πριν, αλλα την σταματατησαν γιατι η κυρια Διαμαντοπουλου θεωρησε οτι επειδη αρκετοι βουλευτες ειναι ακαδημαικοι, "¨βλογανε τα γενια τους". Αυτο τους μαρανε. Προς θεου η παρεμβαση μου δεν εχει ως σκοπο να θιξει κανεναν αλλο επαγγελματικο κυκλο. Μακαρι ολες οι οικογενειες να ειναι μαζι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.