*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644908 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KALLIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 22, 2012, 09:02:04 πμ »
Κι εγώ θα ήθελα να απαντήσω στη hapiness, ότι οι συχνές μεταθέσεις των ενστόλων δεν είναι ο μοναδικός λόγος για το ότι τους ακολουθούν οι σύζυγοί τους, άλλωστε δεν μετατίθονται όλοι οι ένστολοι συνεχώς..οι ιδιαιτερότητες της εργασίας τους και ειδικά το ότι πρέπει να προστατεύσουν ακόμη και με τη ζωή τους την ασφάλεια του κράτους εάν χρειαστεί,είναι ένας άλλος βασικός παράγοντας για  τον οποίο δίδονται σ΄αυτούς και τις οικογένειές τους κάποιες διευκολύνσεις που άλλοι δεν έχουν, ως ένδειξη τιμής για την προσφορά τους και για να επιτελούν απερίσπαστοι την έργασία τους...



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:38 »

Αποσυνδεδεμένος dahmeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 22, 2012, 09:28:23 πμ »
Καλημέρα :)
Να ρωτήσω και εγώ, δε μου έχουν απαντήσει ακόμα από το Μαστερ στην Αθήνα εάν με πάρουν, τα περισσότερα Μαστερ τώρα έβγαλαν ανακοίνωση για αιτήσεις, να το βάλω στην αίτηση απόσπασης?
Και κάτι άλλο, υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος απόσπαση Β αθήνας (ΠΕ19), ή να μην κάνω τον κόπο? :-\

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 22, 2012, 10:42:41 πμ »
Κι εγώ θα ήθελα να απαντήσω στη hapiness, ότι οι συχνές μεταθέσεις των ενστόλων δεν είναι ο μοναδικός λόγος για το ότι τους ακολουθούν οι σύζυγοί τους, άλλωστε δεν μετατίθονται όλοι οι ένστολοι συνεχώς..οι ιδιαιτερότητες της εργασίας τους και ειδικά το ότι πρέπει να προστατεύσουν ακόμη και με τη ζωή τους την ασφάλεια του κράτους εάν χρειαστεί,είναι ένας άλλος βασικός παράγοντας για  τον οποίο δίδονται σ΄αυτούς και τις οικογένειές τους κάποιες διευκολύνσεις που άλλοι δεν έχουν, ως ένδειξη τιμής για την προσφορά τους και για να επιτελούν απερίσπαστοι την έργασία τους...
Μου αρέσει που οι έχοντες κατά προτεραιότητα συνάδελφοι να επιχειρηματολογούν ποιοί θα πάρουν πρώτοι απόσπαση !!! Δηλαδή άλλοι συνάδελφοι που τί κρίμα...οι καημένοι ΔΕΝ έχουν σύζυγο εκπαιδευτικό, αστυνομικό, δημοτική αστυνομία, στρατιωτικό...ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ??? Α, με συγχωρείτε ...ξέχασα εσείς είστε ειδική περίπτωση ενώ οι άλλοι σύζυγοι που χαροπαλεύουν στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ δεν πειράζει βρε.....μπορεί να απολυθούν ανα πάσα στιγμή και θα ακολουθήσουν τον σύζυγο τους (με τα παιδιά εννοείται) όπου και εάν αυτός βρίσκεται...με χορηγό τις : "ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟΥΡΣ"

Με συγχωρείς KALLIE δεν είναι επί προσωπικού.... αλλά το σχόλιο αγγίζει όλους όσους αρθρογραφούν με αυτό το νόημα...

Αποσυνδεδεμένος eudaimwn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 22, 2012, 12:18:55 μμ »
Παράθεση
Ομως, πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που ακόμη δεν ξέρω σε ποια μονάδα έχω τοποθετηθεί; Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη ΔΙΔΕ όπου θα μετατεθώ και, λίγο-πολύ, μου είπαν να περιμένω πρώτα να δω αν θα πάρω οργανική για να έχω και δικαίωμα απόσπασης! Μια κι η υπάλληλος δε μου ακούστηκε αρκετά σίγουρη για όσα μου μετέφερε, θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς ισχύει / πρόκειται να ισχύσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;   


Σωστά σου είπαν από τη ΔΙΔΕ. Για να πάρεις εσωτερική απόσπαση πρέπει να έχεις οργανική. Πρώτα λοιπόν θα πάρεις οργανική και μετά μπορείς να ζητήσεις εσωτερική απόσπαση. Θα χρωστάς όμως την οργανική. Αν δεν πάρεις οργανική και μείνεις στη διάθεση μπορείς να ζητήσεις (φαντάζομαι) μια τοποθέτηση κοντά στην περιοχή σου.

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση συνάδελφε, εγώ από δω και πέρα, όμως, τι πρέπει να κάνω; Δηλαδή, τελικά, δικαιούμαι ή όχι να κάνω αίτηση απόσπασης τώρα (έστω και μη γνωρίζοντας ακόμη την τοποθέτησή μου) ή, θα πρέπει υποχρεωτικά να περιμένω πρώτα την κοινοποίηση της τοποθέτησης από τη μετάθεση και αναλόγως μετά να πράξω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:38 »

Αποσυνδεδεμένος SP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 22, 2012, 01:14:11 μμ »
Μήπως ξέρεται ποτέ θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των αποσπάσεων

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 22, 2012, 01:49:30 μμ »
Χαίρεται.Μια ερώτηση

Όσον αφορά τους διορισμένους το 2010, εάν τοποθετηθούν σε οργανικό κενό και το σεπτέβριο πάρουν απόσπαση σε σχολείο της ίδια ομάδας, δικαιούνται το διπλασιασμό των μορίων για το σχολείο που αποσπώνται?

Πχ, οργανική στη Κίμωλο (11μόρια) και απόσπαση στη Μήλο (8 μόρια). Θα πάρουν 8χ2=16 μόρια σχολέιου ?



Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 22, 2012, 02:43:23 μμ »
Το αίτημα εξαίρεσης του Υπ. Παιδείας , από την αναστολή προσλήψεων και υπηρεσιακών μεταβολών κατά την προεκλογική περίοδο, των μεταβολών εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης και του προσωπικού των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Ε.Α.Ε.)

http://www.pde.gr/index.php?page=4652

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 22, 2012, 02:47:56 μμ »
Δ.Μπράτης: Ποιες αλλαγές έγιναν στα κριτήρια των αποσπάσεων για το σχολ. έτος 2012-13. Ποιες προτάσεις δεν έγιναν αποδεκτές.
http://www.pde.gr/index.php?page=4653

Αποσυνδεδεμένος bluebell1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 22, 2012, 03:21:12 μμ »
Επειδή είμαι λίγο άσχετη μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει πού μπορώ να βρω μια λίστα με τα ΠΥΣΔΕ για να ξέρω τι θα δηλώσω στην αίτηση;ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 22, 2012, 03:46:28 μμ »
εδώ http://moriade.co.cc/ είναι όλες οι περιοχές της Δευτεροβάθμιας....αν θέλεις πχ να πας στην Πάτρα θα γράψεις ΠΥΣΔΕ Αχαΐας...στην ουσία είναι ο νομός στον οποίο θέλεις να πας...Δε θα γράψεις Α Αχαΐας, Β' Αχαΐας κλπ αλλά σκέτο Αχαΐας....
και όσον αφορά στους κωδικούς, μην κολάτε τόσο πολύ με τους κωδικούς γιατί όπως και να έχει θα τους βγάλει το σύστημα αυτόματα, στο αντίγραφο της ηλεκτρονικής αίτησης που θα πάρετε και θα υπογράψετε...

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 22, 2012, 04:03:37 μμ »
Τελικά, όσοι έχουν σύζυγο άνεργο πάνω από έναν χρόνο δικαιούνται τα μόρια της συνυπηρέτησης ή όχι;

Και τι ακριβώς εννοεί ο Μπράτης όταν λέει : " Συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών με σύζυγο άνεργο: Μειώθηκαν από δύο σε ένα τα χρόνια της ανεργίας προκειμένου να δικαιούται κάποιος – α, συνυπηρέτηση με σύζυγο άνεργο. Επιπλέον, δεν απαιτείται να υπάρχει επιδοτούμενη ανεργία αλλά μόνο κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ".

Μήπως κάποιος συνάδερφος γνωρίζει τι ακριβώς συμβαίνει, επειδή εγώ ειλικρινά έχω μπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 22, 2012, 05:14:23 μμ »
malioni, θα συμφωνήσω γενικά μαζί μου με μία παρατήρηση μόνο: οι εκπαιδευτικοί - σύζυγοι εκπαιδευτικών σε καμία περίπτωση δε δικαιούνται απόσπαση κατά προτεραιότητα, όπως ισχύει με συζύγους ένστολων ή δικαστών. Τώρα ποιο είναι το σκεπτικό των αποσπάσεων κατά προτεραιότητα, κι εγώ δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ. Αν είναι οι συχνές μεταθέσεις, γιατί να δικαιούνται π.χ. οι σύζυγοι δημοτικών αστυνομικών; Αν είναι η απόδοση προνομίων σε ένδειξη τιμής προς όσους προστατεύουν τη χώρα, γιατί να δικαιούνται π.χ. οι σύζυγοι δικαστών; Και αν είναι η διευκόλυνση προς ορισμένες επαγγελματικές ομάδες ώστε να επιτελούν απερίσπαστοι το έργο τους, γιατί να μη δικαιούνται π.χ. και οι σύζυγοι χειρουργών; Kallie, ούτε το δικό μου σχόλιο είναι επί προσωπικού. Απλά το θέμα είναι ότι όλοι θα ήθελαν να εξαιρεθούν, αλλά κάποιοι πρέπει και να υπηρετήσουν στα βουνά και στα νησιά. Και κάθε χρόνο ο κλήρος πέφτει στους ίδιους και στους ίδιους.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 22, 2012, 05:22:26 μμ »
Μία απορία: Διάβασα τις προτάσεις που δεν έγιναν αποδεκτές αναφορικά προς τις αποσπάσεις. Η τελευταία είναι η "μοριοδότηση των αποσπάσεων σε φορείς"! Τι σημαίνει αυτό; Πρότειναν οι αιρετοί να επανέλθουν τα βυσματικά μόρια των νησιών και των δυσπρόσιτων για τους αποσπασθέντες σε υπηρεσίες; Ή κάτι κατάλαβα λάθος;

Συνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 22, 2012, 06:08:44 μμ »
Μία απορία: Διάβασα τις προτάσεις που δεν έγιναν αποδεκτές αναφορικά προς τις αποσπάσεις. Η τελευταία είναι η "μοριοδότηση των αποσπάσεων σε φορείς"! Τι σημαίνει αυτό; Πρότειναν οι αιρετοί να επανέλθουν τα βυσματικά μόρια των νησιών και των δυσπρόσιτων για τους αποσπασθέντες σε υπηρεσίες; Ή κάτι κατάλαβα λάθος;

Κάτι κατάλαβες λάθος! Πιο πιθανό είναι να εννοούν πως θέλαν και αυτές οι αποσπάσεις να γίνονται με μετρήσιμα μόρια όπως ισχύει από πέρσι με τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔε σε ΠΥΣΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159881
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.