*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644859 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 24, 2012, 07:06:59 μμ »
Παιδιά ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει για τις αποσπάσεις σε ΑΕΙ; πρέπει το ΑΕΙ να σε προτείνει; πρέπει να προσφέρεις διδακτικό έργο, άρα να έχεις τό ίδιο πτυχίο με τους φοιτητές του ΑΕΙ που ζητάς; ειλικρινά δε γνωρίζω καθόλου το νέο καθεστώς που επικρατεί! Αν κάποιος γνωρίζει καλά το θέμα ας μας ενημερώσει!
 Και κάτι ακόμα: αιτήσεις απόσπασης σε εκκλησιαστικά είχαν γίνει πέρυσι ή όχι; αξίζει να προσπαθήσει κανείς ή η υπόθεση είναι...χαμένη για τους εκτός των εκκλησιαστικών κύκλων;ευχαριστώ!
Για 3η φορά...Ξέρει κάποιος;ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 24, 2012, 07:11:18 μμ »
Ευχαριστώ άλλη μια φορά τον Damien για τις πολύτιμες διευκρινίσεις, θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να γίνω ακόμα πιο σαφής και να πω ότι με την εσωτερική (εντός ΠΥΣΔΕ) απόσπαση που θα ζητήσω πρόθεση μου είναι όχι μόνο να παραμείνω εντός της ίδιας περιοχής του ΠΥΣΔΕ (π.χ. Β' Σερρών ας πούμε) όπου αρχικά μετατέθηκα, αλλά να μετακινηθώ σε σχολική μονάδα που θα είναι ακόμα πιο κοντά στο σπίτι μου εντός πάντα της ίδιας περιοχής μετάθεσης και πάλι (π.χ. Β' Σερρών ας πούμε). Αν κατάλαβα καλά λοιπόν, εμπίπτω στην ομάδα εκείνων που θα ζητήσουν εσωτερική απόσπαση (εντός ΠΥΣΔΕ) σε χρόνο διαφορετικό από εκείνον των τωρινών αποσπάσεων (23-05 με 01-06) και που θα ανακοινωθεί από τη νέα μου ΔΙΔΕ;

Σωστο. Εφοσον εισαι αρτι μετατεθεισα σε νεα περιοχη, στην πραγματικοτητα θα υποβαλεις προληπτικα αιτηση εσωτερικης αποσπασης στην επιθυμητη σχολικη μοναδα/ες, διοτι ακομη δεν εχουν πραγματοποιηθει οι οριστικες τοποθετησεις σε οργανικα κενα. Αν καταλαβεις οργανικη θεση, θα ισχυσει η αιτηση απόσπασής σου και, εφοσον αυτη ικανοποιηθει, θα εκκρεμει η υπηρετηση της οργανικης σου. Ειδαλλως, η αιτηση αποσπασης δεν θα ληφθει υποψιν και στη συνεχεια θα καταθεσεις νεα αιτηση προσωρινης τοποθετησης σε λειτουργικο κενο μαζι με τους υπολοιπους ευρισκομενους στη διαθεση συναδελφους.     

Damien ευχαριστώ και πάλι. Τι εννοείς όμως, με τη φράση "θα υποβαλεις προληπτικα αιτηση εσωτερικης αποσπασης στην επιθυμητη σχολικη μοναδα/ες," ; Εννοείς τώρα με αυτή τη φουρνιά αποσπάσεων ή με εκείνες (δηλ τις εσωτερικές) που θα ανακοινώσει σε εύθετο χρόνο η ΔΙΔΕ στην οποία μετατέθηκα; Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο υπουργείο  και μου είπαν να περιμένω καλύτερα  να δω πρώτα που θα τοποθετηθώ από τη μετάθεση και μετά να έρθω σε συνεννόηση με τη ΔΙΔΕ, αν επιθυμώ εσωτερική απόσπαση εντός της ίδιας περιοχής του ΠΥΣΔΕ....

Εννοω τις εσωτερικες και το "προληπτικα" αναφερεται στην περιπτωση που η Διεύθυνσή σου καλεσει τους ενδιαφερομενους να υποβαλουν αιτηση εσωτερικης αποσπασης προτου πραγματοποιηθουν οι οριστικες τοποθετησεις σε κενες οργανικες θεσεις, (πραγμα το οποιο δεν θα επρεπε να συμβει, αλλα αγνωσται αι βουλαι των λωποΠΥΣΔΕ).
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 24, 2012, 08:10:06 μμ »
Να ρωτησω κατι. Αν κλεινω διετια στο δημο μου 30/6/12, παιρνω μορια εντοπιοτητας;
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 24, 2012, 08:39:13 μμ »
με διαστημα ανεργιας απο 2-6-2011 εως και 6-01-2012 και στη συνεχεια εργασιας απο 7-02-2012 εως και σημερα δικαιουμαι συνυπηρετηση με τον συζυγο μου?
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια διευκρινιση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος v_sofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 24, 2012, 10:52:03 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν δικαιούμαι εντοπιότητα σε δύο ΠΥΣΠΕ ή όχι. Σύμφωνα με τους καποδιαστριακούς δήμους είχα εντοπιότητα στο Β' ΠΥΣΠΕ Θεσσαλονίκης, αλλά με τις συννενώσεις των δήμων στον νέο δήμο τα σχολεία της μιας δημοτικής ενότητας ανήκουν στο Α' ΠΥΣΠΕ. Μπορώ να ζητήσω να δηλώσω ταυτόχρονα εντοπιότητα και στα δύο ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 24, 2012, 10:55:49 μμ »
Να ρωτησω κατι. Αν κλεινω διετια στο δημο μου 30/6/12, παιρνω μορια εντοπιοτητας;

όχι, η εντοπιότητα πρέπει να υφίσταται την περίοδο υποβολής της αίτησης.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν δικαιούμαι εντοπιότητα σε δύο ΠΥΣΠΕ ή όχι. Σύμφωνα με τους καποδιαστριακούς δήμους είχα εντοπιότητα στο Β' ΠΥΣΠΕ Θεσσαλονίκης, αλλά με τις συννενώσεις των δήμων στον νέο δήμο τα σχολεία της μιας δημοτικής ενότητας ανήκουν στο Α' ΠΥΣΠΕ. Μπορώ να ζητήσω να δηλώσω ταυτόχρονα εντοπιότητα και στα δύο ή όχι?

όχι, στις αποσπάσεις ισχύουν οι Καλλικρατικοί Δήμοι και άρα έχεις εντοπιότητα στον Καλλικρατικό και όχι στον Καποδιστριακό Δήμο που ανήκεις.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος v_sofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 24, 2012, 11:04:38 μμ »
Ευχαριστώ πολύ bitch για την απάντηση.Απλά μου είπαν ότι δεν μπορω να δηλώσω εντοπιότητα σε δύο ΠΥΣΠΕ ταυτόχρονα και να βάλω εντοπιότητα όπου έβαζα και παλιά. Ξέρω πως λίγα άτομα βρίσκονται σε παρόμοια με τη δική μου περίπτωση και είναι και κάτι καινουριό.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 25, 2012, 11:35:39 πμ »
Εννοεί τη νέα οργανική που θα αποκτήσουν μετά από τη μετάθεση..Αν στο καπάκι κάνουν αίτηση απόσπασης,θα χρωστάνε την οργανική τους (αν έχουν βέβαια..).
Κατάλαβα, σε ευχαριστώ για την απάντηση!
  

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 25, 2012, 03:23:54 μμ »
Δ.Μπράτης: Διευκρινίσεις από το Υπουργείο Παιδείας σχετικά με την εγκύκλιο των αποσπάσεων για το θέμα της συνυπηρέτησης

http://www.pde.gr/index.php?page=4679

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 25, 2012, 04:27:45 μμ »
Να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα, μάλλον έχει απαντηθεί , αλλά είναι κάπως ανάγκη και βιάζομαι λίγο.
Τι χρειάζεται για να αποδείξεις συνυπηρέτηση με άτομο που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα?
Ένσημα ΙΚΑ ? Βεβαίωση από την εταιρεία?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 25, 2012, 07:42:14 μμ »
Να ρωτήσω κάτι στα γρήγορα, μάλλον έχει απαντηθεί , αλλά είναι κάπως ανάγκη και βιάζομαι λίγο.
Τι χρειάζεται για να αποδείξεις συνυπηρέτηση με άτομο που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα?
Ένσημα ΙΚΑ ? Βεβαίωση από την εταιρεία?

Ευχαριστώ.
από την εγκύκλιο των μεταθέσεων:
"Προκειμένου περί εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα ή ελεύθερων επαγγελματιών, βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα (ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.λ.π.) από την οποία να προκύπτει ότι ο ή η σύζυγος εργάζεται στον τόπο που ζητείται η μετάθεση τουλάχιστον τα δύο τελευταία χρόνια από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και είναι ασφαλισμένος στον οικείο ασφαλιστικό φορέα"

Με τη μόνη διαφορά που αντί για 2 χρόνια ισχύει το 1 έτος...

Αποσυνδεδεμένος ioanna22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 27, 2012, 07:29:16 μμ »
Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Είμαι 4 χρόνια σε νησί και θα ήθελα να κάνω τα χαρτιά μου για απόσπαση.Μήπως ξέρει κάποιος κάποιες περιοχές σε στεριά που να έχω περισσότερες πιθανότητες να πάρω απόσπαση?Εκτός απο το γεγονός ότι ειμαι 4 χρόνια σε παραμεθόριο δεν έχω άλλο πλεονέκτημα για να την πάρω,δηλαδή δεν ειμαι παντρεμένη ..
Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2012, 07:37:56 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 27, 2012, 07:43:02 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την αίτηση για απόσπαση σε φορείς.
Η γνώση ξένων γλωσσών αποδεικνύεται απλώς με επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου ή χρειάζεται και μετάφραση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 27, 2012, 07:45:05 μμ »
Και άλλη μια ερώτηση. Ως δικαιολογητικό για τη συνολική υπηρεσία στην αίτηση για απόσπαση εκτός ΠΥΣΔΕ, μπορούμε να καταθέσουμε αντίγραφο της αίτησης μετάθεσης, όπου αναγράφεται η προϋπηρεσία; Ρωτάω γιατί δε θα καταθέσω την αίτηση στη διεύθυνση όπου ανήκω οργανικά.
Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.