*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644711 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1778 στις: Αύγουστος 11, 2012, 10:24:50 μμ »
Ανακοινοποίηση στο ορθό μπορεί να γίνει αλλά όχι να αλλάξει όλη η λίστα, μόνο σε πολύ μικρή έκταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2012, 01:05:57 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος pva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1779 στις: Αύγουστος 12, 2012, 12:37:35 μμ »
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης: Μέχρι πότε μπορεί κάποιος να κάνει ανάκληση απόσπασης? Ρωτώ γιατί σε περίπτωση που πάρω απόσπαση και αποσπαστώ σε νησί της περιοχής π.χ Δ Μαγνησίας θα ήθελα να ξέρω αν προλαβαίνω τότε να την ανακαλέσω..επίσης αν δεν θελω να πάω σε νησί αλλά θελω να αποσπαστώ στην ηπειρωτική ελλάδα μπορώ να επικαλεστώ κάποιον λόγο? Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1780 στις: Αύγουστος 12, 2012, 12:51:23 μμ »
Έχετε το ελεύθερο να αξιοποιήσετε όλα τα μέσα που σας δίνει αυτή τη στιγμή το σύστημα να βελτιώσετε την θέση σας, αναφορικά με τον τόπο υπηρεσίας.
Χωρίς πρόθεση διδακτισμού ή μομφής, απλά ζυγίστε τα δεδομένα σας και εάν "δεν θα χαθεί και ο κόσμος" που φέτος θα υπηρετήσετε σε ένα νησί της Δ' Μαγνησίας, αποφύγετε να κάνετε αποσπάσεις επί αποσπάσεων.
Πέρυσι συνάδελφος γυμναστής δεν πήρε απόσπαση για Βορ. Ελλάδα (από Εύβοια), ίσως επειδή κάποιοι μεταξύ ημών κάνουμε μερικές φορές αλόγιστη χρήση των μέτρων. Όλοι έχουμε οικονομικά προβλήματα..
Κάποιοι έχουν και γυναίκες ή παιδιά με δυσπλασίες.. (όπως και ο παραπάνω συνάδελφος)..Που ζήτησε άνευ αποδοχών επειδή δεν υπήρχε ούτε δείγμα θέσης..

Επαναλαμβάνω, καμία μομφή για σας, την ώρα όμως που γράφω όλα αυτά έχω στον νου μου τους επί δεκαετία αποσπασμένους συναδέλφους.. Μου δώσατε μία καλή ευκαιρία να δώσω μία αφορμή να προβληματιστούμε όλοι, ότι ως προς το εάν κάναμε έλλογη χρήση του μέτρου των αποσπάσεων κάθε φορά που υπήρχε πραγματική ανάγκη και όχι επειδή "έτσι", ίσως τότε κάθε χρόνο έπαιρναν απόσπαση και όσοι πραγματικά το χρειάζονταν, χώρια που θα είχαν μπει στο περιθώριο "οι μεσίτες" των εκπαιδευτικών θεμάτων.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1781 στις: Αύγουστος 12, 2012, 01:32:15 μμ »
cd συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση. Είναι καιρός 
να προβληματιστούμε όλοι, ότι ως προς το εάν κάναμε έλλογη χρήση του μέτρου των αποσπάσεων κάθε φορά που υπήρχε πραγματική ανάγκη και όχι επειδή "έτσι", ίσως τότε κάθε χρόνο έπαιρναν απόσπαση και όσοι πραγματικά το χρειάζονταν, χώρια που θα είχαν μπει στο περιθώριο "οι μεσίτες" των εκπαιδευτικών θεμάτων.
Ειδικά τώρα που οι συνθήκες έχουν αλλάξει δραματικά με αρνητικό πρόσημο καθώς ούτε προσλήψεις γίνονται, ούτε μεταθέσεις κτλ πρέπει πρώτα από όλα εμείς να σκεφτούμε για εμάς.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:18 »

Αποσυνδεδεμένος pva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1782 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:25:53 μμ »
τεσπα εγώ άλλο ρώτησα άλλο μου απαντήθηκε...όποιος ξέρει μέχρι πότε μπορει να γίνει ανάκληση απόσπασης παρακαλώ ας ενημερώσει, ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1783 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:19:02 πμ »
Αν έχει ήδη κάποιος πάρει απόσπαση μπορεί να κάνει αίτηση ανάκληση της απόσπασης τους μέχρι 20/08/2012 σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπουργείο, αφού επικαλεστεί σοβαρούς λόγους για την ανάκληση και σύμφωνα με τα δικαιολογητικά που θα υποβάλλει. Αν δεν έχετε πάρει απόσπαση και σας απασχολεί πως θα την ανακαλέσετε όταν θα την πάρετε και δεν σας εξυπηρετεί, τότε θα πρέπει και πάλι άμεσα να κάνετε αίτηση ανάκλησης και να αποδεικνύεται ότι δεν ισχύουν οι λόγοι για τους οποίους την πήρατε. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι α) δεν γίνεται πάντα δεκτή η αίτηση ανάκλησης και β) όταν ήδη τοποθετήστε σε σχολείο είναι αργά για να ζητήσεις ανάκληση της απόσπασης.
Τέλος, αν δεν θέλετε να υπηρετήσετε σε νησί μη δηλώσετε περιοχές που περιλαμβάνουν νησιά, είναι νομίζω ο πιο σίγουρος τρόπος. Αν πάλι θέλετε οπωσδήποτε να υπηρετήσετε στο Τρίκερη που είναι η μόνη στεριά στη Δ Μαγνησία τότε δεν έχετε παρά να αποδείξετε ότι υπάρχουν πολύ σοβαροί λόγοι για να βρίσκεστε εκεί κι εάν είστε τυχεροί και υπάρχει κενό να τοποθετηθείτε εκεί.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 12:28:16 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος pva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1784 στις: Αύγουστος 13, 2012, 02:27:04 πμ »
Αν έχει ήδη κάποιος πάρει απόσπαση μπορεί να κάνει αίτηση ανάκληση της απόσπασης τους μέχρι 20/08/2012 σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του υπουργείο, αφού επικαλεστεί σοβαρούς λόγους για την ανάκληση και σύμφωνα με τα δικαιολογητικά που θα υποβάλλει. Αν δεν έχετε πάρει απόσπαση και σας απασχολεί πως θα την ανακαλέσετε όταν θα την πάρετε και δεν σας εξυπηρετεί, τότε θα πρέπει και πάλι άμεσα να κάνετε αίτηση ανάκλησης και να αποδεικνύεται ότι δεν ισχύουν οι λόγοι για τους οποίους την πήρατε. Επίσης θα πρέπει να γνωρίζετε ότι α) δεν γίνεται πάντα δεκτή η αίτηση ανάκλησης και β) όταν ήδη τοποθετήστε σε σχολείο είναι αργά για να ζητήσεις ανάκληση της απόσπασης.
Τέλος, αν δεν θέλετε να υπηρετήσετε σε νησί μη δηλώσετε περιοχές που περιλαμβάνουν νησιά, είναι νομίζω ο πιο σίγουρος τρόπος. Αν πάλι θέλετε οπωσδήποτε να υπηρετήσετε στο Τρίκερη που είναι η μόνη στεριά στη Δ Μαγνησία τότε δεν έχετε παρά να αποδείξετε ότι υπάρχουν πολύ σοβαροί λόγοι για να βρίσκεστε εκεί κι εάν είστε τυχεροί και υπάρχει κενό να τοποθετηθείτε εκεί.

Ευχαριστώ πολύ mat!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1785 στις: Αύγουστος 13, 2012, 09:24:31 πμ »
καλημερα. μηπως  κανεις  εξ  ημων  εχει  πληροφοριες  για  την  επομενη  συνεδριαση  κυσδε  (β  φαση  αποσπασεων)?

H συνεδριαση του ΚΥΣΔΕ επεται της συνεδριασης του ΚΥΣΠΕ, η οποια ειναι προγραμματισμενη για τις 28 του μηνος.
Ευχαριστω. Δηλαδη  λες  οτι  μπορει  να  εχουμε  β  φαση  πριν  τις  3/9  ή  α  περιμενουν  να  δουν  τα  κενα  την  πρωτη  εβδομαδα  κ  αναλογως  θα  δωσουν  αποσπασεις?

Θεωρω οτι η Β φαση των αποσπασεων θα εχει ολοκληρωθει πριν τις 3/9.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1786 στις: Αύγουστος 13, 2012, 10:38:50 πμ »
Συμπληρωματικές αποσπάσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από ΚΕ.Δ.Δ.Υ. ή Π.Υ.Σ.Π.Ε./Π.Υ.Σ.Δ.Ε. σε Π.Υ.Σ.Π.Ε./Π.Υ.Σ.Δ.Ε. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. για το διδακτικό έτος 2012-2013

http://www.pde.gr/index.php?page=5072

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1787 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:11:03 πμ »
Μόλις έβγαλα γραμμή στο υπουργείο!:
Μου ξεκαθάρισαν ότι η Νέα αίτηση για τους ΠΕ 05,07,08,19-20,32 που περιλαμβάνει ΚΑΙ την Πρωτοβάθμεια είναι ΚΑΙ για τη Δευτεροβάθμεια
και κακώς σε κάποιες Δ/νσεις καταχωρούσαν και επανεξέταση της παλιάς που δεν είχε τα ΠΥΣΠΕ.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1788 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:34:03 πμ »
Αν υπηρξαν διευθυνσεις που καταχωρισαν αιτησεις εις διπλουν, πραγματικα οι υπευθυνοι αγρον ηγοραζαν.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1789 στις: Αύγουστος 13, 2012, 02:38:49 μμ »
Ο Mystirios έχει δίκιο. Σήμερα πήγα κι εγώ στη Διεύθυνση και μου είπαν ότι η επανεξέταση δεν θα ληφθεί υπόψη παρά μόνο η νέα αίτηση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ που ισχύει και για τη Δευτεροβάθμια και για την Πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1790 στις: Αύγουστος 13, 2012, 02:42:33 μμ »
Μόλις έβγαλα γραμμή στο υπουργείο!:
Μου ξεκαθάρισαν ότι η Νέα αίτηση για τους ΠΕ 05,07,08,19-20,32 που περιλαμβάνει ΚΑΙ την Πρωτοβάθμεια είναι ΚΑΙ για τη Δευτεροβάθμεια
και κακώς σε κάποιες Δ/νσεις καταχωρούσαν και επανεξέταση της παλιάς που δεν είχε τα ΠΥΣΠΕ.
Κι εγω που πηγα σημερα εκανα τη νεα αιτηση και μου είπαν το ιδιο!Αρα δεν εχει νοημα να αγχωνομαστε!Καλη μας επιτυχια λοιπον!!!   :-*
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1791 στις: Αύγουστος 13, 2012, 04:53:36 μμ »
εμένα μια φίλη μου πήγε σήμερα στη Θεσ/νικη και έκανε και νέα αίτηση αλλά και χειρόγραφη αίτηση επανεξέτασης και της είπαν ότι χρειάζονται και οι δύο οι αιτήσεις!!!!Τι να πω;;;;Εγώ μάλλον αύριο θα πάω...το καθυστερώ μπας και βγάλουν κάποια διευκρίνηση, αλλά δεν το βλέπω....Το μπέρδεμα!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.