*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644470 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1890 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:08:30 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:54:42 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:46 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1891 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:10:38 μμ »
@kmos   

ή απλά να ζητάς εγγράφως εξηγήσεις για ό,τι δεν σου κάθεται...Άλλο οι εντολές άνωθεν και άλλο αν πρέπει καποιος να βάλει την υπογραφουλα του εξηγώντας τα ανεξήγητα...

Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τον mackis. Το survey είναι πλέον πολύτιμο εργαλείο μέσω του οποίου μπορούμε να ξέρουμε ανά πάσα στοιχεία ανάγκες σε οργανικά και λειτουργικά κενά, αναθέσεις, ωράρια - τα πάντα!!!  Θα πρέπει να γίνει συνείδηση πλέον η σωστή του συμπλήρωση, θα πρέπει η κάθε διεύθυνση να ορίσει ένα υπεύθυνο άτομο για τον έλεγχο και την εποπτεία του survey και μετά να δείτε πώς το πράγμα θα ρέει αβίαστα!! ( ω ναι, πιστέψτε το!! το σύστημα έτσι όπως είναι ( και προβλέπεται να βελτιωθεί κατά πολύ από το νέο έτος ) είναι δυνατό να βγάλει μέσα σε δύο λεπτά εργασίες που ενίοτε παίρνουν πάνω απο μήνα ( πχ κενά-πλεονάσματα). 

Και ναι, βεβαίως είναι ευθύνη του κάθε Διευθυντή να καταχωρίζει τα στοιχεια στο σύστημα αλλά αν θέλουμε όλοι να γίνονται τα πράγματα στην ώρα τους θα πρέπει να αρχίσουμε να πιέζουμε προς την κατεύθυνση αυτή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1892 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:15:07 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:55:05 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1893 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:36:40 μμ »
Δουλεύω συνεχώς απο το 1994. Στη διοικηση για πάνω απο πενταετία.

Από πότε χρειάζεται η υποστήριξη του Συλλόγου για να κάνεις κάτι νόμιμο; Ναι, υπάρχουν σύλλογοι ( έναν απο αυτούς τον έζησα από πάρα πολύ κοντά ) που ειναι για τον διάολο. Αλλά αυτό σημαίνει τι; ότι παύεις εσυ να κάνεις τα νόμιμα; Δε νομίζω...εξάλλου εκεί ποντάρουν.

Με τον 3848 ορίζεται ΣΑΦΩΣ ότι είναι υποχρέωση του διευθυντή να καταχωρίζει τα στοιχεία στο survey και μάλιστα ελέγχεται και πειθαρχικά για τη σωστή του συμπλήρωση. Ωστόσο στο υπουργειο και στις διευθύνσεις δε ζουμε αλλού - ξέρουμε ότι συχνά το ρόλο αυτό του καταχωριστή αναλαμβάνουν συνήθως οιι ΠΕ19-20 ή και άλλες ειδικότητες και ο Διευθυντής απλά σφραγίζει. Προφανώς αυτό γίνεται με τη συναίνεση των ειδικοτήτων αυτών ή/ και με κάποια ανταλλάγματα ( πχ λιγότερο ωράριο ). Αν υπήρχε παντελής άρνηση οι Διευθυντές θα αναγκάζονταν να τα περάσουν οι ίδιοι...
Και να σου πω κάτι; νομιζεις άμα πιεσθούν δε θα γίνουν ρόμπα; Να γίνουν λοιπον για να ξεκαθαριζει το τοπίο σιγά σιγά ....καλή η προϋπηρεσία και η συνέντευξη αλλά πιστεψέ με ξέρουμε πολύ καλά ποιοί πρέπει να είναι στις θέσεις που είναι και ποιοί όχι! Το γιατί καποιοι βρίσκονται εκεί ειναι μεγάλη κουβέντα...

έν μέρει πάντως γιατί οιι υπόλοιποι συνένοχα σιωπούμε!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:42:46 »

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1894 στις: Αύγουστος 20, 2012, 08:48:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:55:27 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1895 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:03:18 μμ »
 ;D ;D  Σε νιώθω σε πολλά από όσα λές! Τα χω ζήσει απο πολύ κοντά εξάλλου..

Θα σου πω λοιπόν: ναι, τις αναθέσεις τις "φτιάχνει"  διευθυντής και η κλίκα των "καθηγηταράδων που έχουν κατεύθυνση" . Το ωρολόγιο πρόγραμμα το ίδιο. Αλλά!!! Αυτά γίνονται γιατί δεν τους ελέγχει κανείς. Γιατί όλοι αποφασίζουν να κάνουν τον μ@λ@κ@!! Διάβασε λοιπόν τι έκανα εγώ όταν διορίστηκα : πήγα σε λύκειο και μου λέει ο διευθυντής κοίτα, να βάλεις καλούς βαθμούς. Στο καπάκι βλέπω και το πρόγραμμά μου που ήταν άλλα αντ' άλλων ( εξάωρα και επτάωρα στα καπάκια). Στο μεταξύ όσοι έκαναν δέσμες (τω καιρώ εκείνω ) ενα τριωράκι στην χειρότερη και έξω απ΄την πόρτα.... Κάνω λοιπον ένα πολύ ωραίο έγγραφο ( με κοινοποίηση σε περιφέρεια και υπουργείο  - κοινοποίηση που ποτέ δεν έστειλα αλλά εκείνοι δεν το ήξεραν ) και ζητούσα συγκεκριμένα να μου πουν  - αν ισχύει ή όχι η εικοσάβαθμη κλίμακα ή έχει καταργηθεί και αν έχει δικαιωμα ο διευθυντής να επέμβει και αν το ωρολόγιο πρόγραμμα συντάσσεται βάσει των αναγκών των εκπαιδευτικών ή των παιδαγωγικών αναγκών των μαθητών.
Εννοείται το προγραμμα άλλαξε  με τη μία, εννοείται δεν μου ξαναπαν για βαθμολογίες και τα σχετικά και καμία κόντρα δεν είχα με κανέναν ( εκτός απο αυτούς που με λοξοκοίταζαν γιατί τους χάλασα τη βολη αλλά ειλικρινά i dont give a damn  ) και μάλιστα την άλλη χρονιά πηρα οργανική στο σχολείο αυτο και μάλιστα με τον διευθυντή είχαμε πλέον γίνει κολλητοί γιατί του έκανα όλες μα όλες τις δουλειές ( μου είχε δώσει εν λευκώ και τη σχολική επιτροπή, να παραγγέλνω χαρτιά, μελάνια, αναλώσιμα ακόμα και χρώματα για να βάψουμε τους τοίχους) . θέλω να πω, οκ έκανα ό,τι έκανα αλλά δεν έκατσα να λουφάρω - αντίθετα μάλιστα! Και προγράμματα έκανα και απ΄ολα.
Κάποτε ήμουν στο ΓΡΑΣΕΠ υπεύθυνη και ενημέρωσα τα παιδιά για το δικαιώμά τους να επιλέξουν μαθήματα πέραν της πεπατημένης  (πχ υπολογιστές ). Έτσι δημιουργήθηκε τμήμα Σχεδίου και ένα ακόμα Αστρονομίας!!! Πήγαν να τα κουκουλώσουν και να καλύψουν τον πληροφορικό. Ε λοιπον τους είχα ήδη προλάβει γιατί είχα πει στα παιδιά να φέρουν πρώτα σε εμε΄να τις δηλώσεις τους και τις είχα φωτοτυπήσει επομένως είχα ό,τι στοιχεία ήθελα στα χέρια μου για να τους αποδείξω τα αυτονόητα. Φυσικά ήμουν κόκκινο πανί για πολλούς αλλά απ΄την άλλη αν θες κάτι να γίνει όπως πρέπει οφείλεις να πα΄ρεις θέση όχι να περιμένεις ως θεατής να συμβεί.
εντάξει αναλαμβάνεις φυσικά και το κόστος. Εγώ ας πούμε από ένα σημέιο και μετά δεν άντεξα, μετάθεση δεν έβλεπα με την καμία και το γύρισα στην διοίκηση. Οκ μου αρέσει και εκεί πάρα πολύ οπότε όλα καλά. Αλλά κάπως πρέπει να αρχίσει να γυρίζει ο τροχός.

τωρα με το τροχαίο σε βρίσκω υπερβολικό ( γιατί μπορεί να συμβεί ο μη γένοιτο και στην οργανική σου να πάς - δε θα συμβεί ντε και καλά επειδη πας να συμπληρώσεις αλλού).

Επίσης θα σου πω κα΄τι που πιστεύω ακράδαντα:
αυτό το ελάχιστο ( πραγματικά ελάχιστο) που λειτουργεί κάτι στα δημοσια σχολεία το οφείλει στο φιλότιμο και το "τουμπεκί" που κάνουν κάποιοι εξ υμών. Αλλά θα ήθελα να μεγαλώσει το ποσοστό αυτό.
η βλακεία είναι πράγματι αήττητη αλλά δεν ειμαι σίγουρη οτι πάντα έχουμε να κάνουμε με βλάκες. Τις περισσότερες φορές έχουμε να κάνουμε απλά με ανίκανους. Και αυτοί νικούνται πολύ εύκολα - αμέσως μόλις ξεσκεπαστούν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1896 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:12:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:55:46 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1897 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:14:51 μμ »
θα έλεγα να περιμένεις ως το τέλος του μήνα τι θα ζητήσει το survey. Θα σε εκπλήξει....

και πού να δεις το σύστημα που θα ακολουθήσει το survey....


Συμφωνώ με αυτό που λες για το φόρουμ. Να ξυπνάμε όλοι. Όλοι παίρνουμε ιδέες ο ένας απο τον άλλον. Και ο ένας γεμίζει τα κενά πληροφόρησης του άλλου. Κατά κάποιον τρόπο η συμμετοχή στα φόρα θα έπρεπε να είναι...υποχρεωτική!!!!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1898 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:40:29 μμ »
@bitch Σε λίγο καιρό η καρτέλα του σχολείου θα είναι προσβάσιμη από τον καθένα.
Πόσοι μαθητές, πόσα τμήματα, ποιος κάνει τι, κ.λ.π. Ουδέν κρυπτόν υπό του ήλιου.

@kmos δεν ξέρω αν έχεις δει την τρέχουσα έκδοση του survey...έχει βελτιωθεί κατά πολύ και σίγουρα χρειάζεται περαιτέρω βελτίωση...αρκεί να δίνουμε στους κατάλληλους ανθρώπους τις ιδέες μας...προσωπικά το κάνω...και έχω δει να γίνεται.

Συγγνώμη από όλους για το off-topic αλλά είναι ενδιαφέρουσα η συζήτηση. Οι αποσπάσεις είναι η μόνη ελπίδα για πολύ κόσμο και πρέπει να γίνονται σωστά. Για να γίνουν όμως σωστά πρέπει να υπολογιστούν σωστά τα λειτουργικά κ.ο.κ.


Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1899 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:46:31 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:56:01 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1900 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:49:28 μμ »
@bitch Σε λίγο καιρό η καρτέλα του σχολείου θα είναι προσβάσιμη από τον καθένα.
Πόσοι μαθητές, πόσα τμήματα, ποιος κάνει τι, κ.λ.π. Ουδέν κρυπτόν υπό του ήλιου.



ναι το ξέρω, αυτό είναι το σχέδιο- να βγαίνουν όλα στον αέρα και να ελέγχονται όλοι για όλα. Και πού να δεις τι ετοιμάζεται για Σεπτέμβρη ( που ίσως το ξέρεις αν δίνεις ιδέες στους κατάλληλους ανθρώπους ).  Ευτυχώς ειναι από εκείνους που ξέρουν να ακούν και να αναπτύσσουν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που θα προτεινεις  - πρώτον γιατί ξέρουν την πραγματικότητα του σχολείου και δεύτερον γιατί δεν είναι καρεκλοκένταυρα φίδια!  :) :)

@kmos
έχεις δίκιο σ αυτό που λες. Για να καθαρίσει η ήρα απ΄το στάρι πρέπει να υπάρξει πολιτική βούληση. Οι λεγόμενο "ανίκανοι να παράξουν διδακτικό έργο" χωρίζονται σε πραγματικά ανίκανους και σε ...φιδιάζοντες ανίκανους ( aka  ξύστρες). Σιγά σιγά αυτοί αρχίζουν να φαίνονται. Η περσινή ήταν χρονιά ανοχής. Η φετινή , θα δείξει!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1901 στις: Αύγουστος 20, 2012, 09:51:07 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 03:57:22 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1902 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:27:49 μμ »
Σχετικά με τη Β φάση:

1. Στις 28 Αυγούστου συνεδριάζει το ΚΥΣΠΕ για το Β' κύκλο των αποσπάσεων και πιθανότατα θα ανακοινωθούν στις 29 Αυγούστου.

2. Συμβούλιο Δ/ντών εκπ/σης δεν έχει συγκροτηθεί ακόμη για να αντικαταστήσει όσους συνταξιοδοτήθηκαν.

http://ipaideia.gr/i/%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%92-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A5-%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A0%CE%91%CE%A3%CE%95%CE%A9%CE%9D.fcb92f6828a104b5f6a3561f9cae64a8.html
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1903 στις: Αύγουστος 20, 2012, 11:29:08 μμ »
Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με τη Διεύθυνση. Ήδη σε κάποιες Διευθύνσεις "τρέχουν" οι προθεσμίες για τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων!!!

Ευχαριστώ συνάδελφε, όντως έτσι είναι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.