*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)  (Αναγνώστηκε 10955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MaryTheCherry

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2012, 10:32:41 πμ »
Καλημέρα.Είμαι φοιτήτρια αγγλικής φιλολογίας στο τρίτο έτος,και σκέφτομαι όταν με το καλό τελειώσω,να κάνω το pgce σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία.Αυτό που θα ήθελα,είναι να με διαφωτίσει οποιοσδήποτε γνωρίζει πως είναι τα πράγματα εκεί,και αν αξίζει κανείς να το κάνει(γτ δεν είναι κ λίγα τα δίδακτρα  :-\ ) .Ακόμα,ξέρεις κανείς τι γίνεται με την εμπείρια που λένε οτι χρειάζεται;Τα ιδιαίτερα πχ πιάνονται; Ευχαριστώ! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:26 »

Αποσυνδεδεμένος Trish_Diam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:48:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους!  :)

Έχω σπουδάσει κλασική φιλολογία και σκέφτομαι να κάνω το PGCE in Classics (ok, σε ένα από τα...δύο πανεπιστήμια που προσφέρεται) με σκοπό να μείνω στην Αγγλία. Έχω ακούσει ότι διδάσκονται τόσο τα ελληνικά όσο και τα λατινικά ακόμα και σε βρετανικά σχολεία (ως μαθήματα επιλογής, κυρίως) όχι μόνο σε ελληνικά και κάποιες γνωστές μου βρήκαν δουλειά σε αυτό το αντικείμενο πριν καν τελειώσουν το PGCE. Επειδή στην Ελλάδα δε βλέπω καμιά προκοπή, να το κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Trish_Diam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2014, 03:59:29 πμ »
Καλημέρα.Είμαι φοιτήτρια αγγλικής φιλολογίας στο τρίτο έτος,και σκέφτομαι όταν με το καλό τελειώσω,να κάνω το pgce σε κάποιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία.Αυτό που θα ήθελα,είναι να με διαφωτίσει οποιοσδήποτε γνωρίζει πως είναι τα πράγματα εκεί,και αν αξίζει κανείς να το κάνει(γτ δεν είναι κ λίγα τα δίδακτρα  :-\ ) .Ακόμα,ξέρεις κανείς τι γίνεται με την εμπείρια που λένε οτι χρειάζεται;Τα ιδιαίτερα πχ πιάνονται; Ευχαριστώ! :)
Γεια σου Mary! Χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την εντύπωση ότι ζητούν μία συστατική επιστολή από καθηγητή σου στη σχολή και μία από εργοδότη, οπότε με τα ιδιαίτερα δεν ξέρω τι παίζει. Επιπλέον από ό,τι ξέρω το PGCE δεν είναι καθαρά μεταπτυχιακό του τύπου "εργασίες-παρακολουθήσεις-παρουσιάσεις" κλπ. Τα έχει και αυτά, αλλά ταυτόχρονα κάνεις πρακτική σε σχολεία. Στο αντικείμενό σου υπάρχουν καλές επιλογές, εγώ θα το τολμούσα.

Αποσυνδεδεμένος marilenaaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2015, 02:33:48 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PGCE ΚΑΙ ΤΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ???????ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥΥΥΥΥ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:26 »

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό PGCE (Αγγλία)
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 12, 2015, 10:06:10 πμ »
Θα σας καταθέσω την δική μου εμπειρία από το PGCE θέλοντας να βοηθήσω όσα άτομα ρωτάνε.

Είμαι δασκάλα και αποφάσισα πριν 2,5 χρόνια να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο PGCE γιατί πίστευα (!) ότι με αυτό το μεταπτυχιακό θα έβρισκα πιο εύκολα δουλειά στην Αγγλία. Η αλήθεια είναι ότι η "υπόθεση PGCE" είναι αρκετά μπερδεμένη για έναν Έλληνα εκπαιδευτικό. Το PGCE, που πολλοί ρωτάτε, είναι ο 4ος χρόνος που κάνει ένας Άγγλος εκπαιδευτικός προκειμένου να πάρει επάρκεια QTS. Εμείς, ως Έλληνες εκπαιδευτικοί, την έχουμε ήδη αυτή την επάρκεια!Οποιοσδήποτε εκπαιδευτικός αν καταθέσει συγκεκριμένα χαρτιά σε έναν συγκεκριμένο φορέα του αγγλικού κράτους μπορεί να αποκτήσει το QTS.

Επειδή όλα αυτά δεν τα γνώριζα εξ αρχής, έκανα αρκετές προσπάθειες και ξόδεψα αρκετά χρήματα. Προσπάθησα να το φτάσω μέχρι τέλους. Το PGCE είναι ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόγραμμα (δεν είναι μεταπτυχιακό) για τους Άγγλους, γι' αυτό η προετοιμασία γι' αυτούς ξεκινάει πολύ νωρίς. Οι αιτήσεις πρέπει να κατατεθούν μέχρι τέλη Δεκέμβρη. Πολλά πανεπιστήμια κλείνουν θέσεις από νωρίς. Η αίτηση είναι αρκετά περίπλοκη. Και το ....καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι πέρα από την συνέντευξη που πρέπει να πας εκεί για να την δώσεις (skype δεν υφίσταται σ' αυτήν την περίπτωση), οφείλεις να δώσεις εξετάσεις στα Μαθηματικά και τη Γλώσσα - Professional Skills Tests... Όλα αυτά ισχύουν για τους Άγγλους εκπαιδευτικούς...

Εγώ έφτασα μέχρι τα Skills Tests...για να διαπιστώσω ότι και να τα περνούσα αποδεκτή ΔΕΝ θα γινόμουν γιατί πολύ απλά θεωρητικά έχω ήδη QTS.

Όλα αυτά ίσχυαν στην δική μου περίπτωση που είμαι εκπαιδευτικός Α/θμιας ...δεν ξέρω κατά πόσο διαφέρουν από τους εκπαιδευτικούς Β/θμιας εκπαίδευσης, εικάζω ωστόσο όχι πολύ.

Γενικά, είναι μια πάρα πολύ δύσκολη διαδικασία που πρέπει να είσαι σίγουρος εξαρχής ότι αξίζει τον κόπο να την κάνεις. Οι Άγγλοι είναι αρκετά μπερδεμένοι με το δικό μας σύστημα εκπαίδευσης και πως αυτό λειτουργεί. Στην προσπάθειά μου να μαζέψω πληροφορίες, απευθύνθηκα στο Department for Education της Αγγλίας. Αυτό που με ρωτούσαν επίμονα εκεί είναι αν θεωρούμαι eligible στη χώρα μου, δηλαδή αν έχω την δικαιοδοσία να διδάξω...Όποιος είναι eligible, απλώς δεν γίνεται αποδεκτός στο πρόγραμμα τους. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2015, 12:47:42 μμ από CheKo »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.