*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13  (Αναγνώστηκε 510397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 16, 2012, 03:37:54 μμ »
Ε και να τραβήξουμε την ταλαιπωρία που τραβήξαμε πέρσυ.... Ενώ είχε στρώσει το πράγμα και πηγαίναμε ανά ειδικότητες σε διάφορα σχολεία, πέρσυ πήγαμε στις Διεύθυνσεις όπου, ελλείψει υπαλλήλων, περιμέναμε από τα χαράματα μέχρι το μεσημέρι! Θυμάστε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:17 »

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:49:11 μμ »
κ γω που πήρα για τις απολύσεις μας δεν ήξεραν ακόμα τίποτα, στην β αθήνας. είπαν να ξαναπάρω από τρίτη. πάλι θα μας τρέχουν και στο ίκα του εργοδότη για υπογραφες και σφραγίδες! Μα τι κακό κι αυτό κάθε χρόνο!!! Δεν μπορούν να τα έχουν έτοιμα εκείνοι αυτά και μας στέλνουν εμάς; για τα μηχανογραφικά είδα ότι μέχρι 5 ιουλίου είναι η προθεσμία, άρα λογικά μετά θα ακολουθήσουν οι αιτήσεις μας, σωστά;

να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω που να το γράψω για να μου απαντήσει κάποιος. Στον κλάδο μας, γι αυτό το γράφω εδώ, υπάρχει κανείς που έχει πάει ΑΜΩ; Πόσες ώρες είχε στην δευτεροβάθμια; Πιστεύετε αξίζει; γιατί το σκέφτομαι πρώτη χρονιά να το δηλώσω, μόνο για β αθήνας βέβαια, αλλά και πάλι δεν ξέρω.. είμαι σε δίλημμα..

δεν χρειαζεται πλεον θεωρηση απο το ικα εργοδοτη. το ανεφερε μελος σε άλλο τόπικ και πράγματι το αναφερει και στην ιστοσελιδα oaed.gr

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:05:39 μμ »
αλήθειαα;;;; που το είδαμε;; θα σε ευγνωμονω γι αυτο, αν ισχυει, γιατι δεν εχω χειροτερο απο το να στεκομαι στο ικα. μου φτανει ο οαεδ!!!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:56:07 μμ »
κ γω που πήρα για τις απολύσεις μας δεν ήξεραν ακόμα τίποτα, στην β αθήνας. είπαν να ξαναπάρω από τρίτη. πάλι θα μας τρέχουν και στο ίκα του εργοδότη για υπογραφες και σφραγίδες! Μα τι κακό κι αυτό κάθε χρόνο!!! Δεν μπορούν να τα έχουν έτοιμα εκείνοι αυτά και μας στέλνουν εμάς; για τα μηχανογραφικά είδα ότι μέχρι 5 ιουλίου είναι η προθεσμία, άρα λογικά μετά θα ακολουθήσουν οι αιτήσεις μας, σωστά;

Δεν είναι καταπληκτικό, όταν κάποιος που έχει προσωπικό όφελος, να μην αντέχει την ουρά στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ να απαιτεί από άλλον να κάνει αυτή τη δουλειά για δεκάδες ταυτόχρονα, χωρίς να ξέρει μάλιστα ποιοι έχουν δικαίωμα για επίδομα ανεργίας;
Επίσης, οι συμβάσεις λήγουν την 30η Ιουνίου, οπότε οι απολύσεις δε μπορούν να εκδοθούν πιο πριν. Τι να σου πουν και την Τρίτη;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:17 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 16, 2012, 08:45:02 μμ »
κ γω που πήρα για τις απολύσεις μας δεν ήξεραν ακόμα τίποτα, στην β αθήνας. είπαν να ξαναπάρω από τρίτη. πάλι θα μας τρέχουν και στο ίκα του εργοδότη για υπογραφες και σφραγίδες! Μα τι κακό κι αυτό κάθε χρόνο!!! Δεν μπορούν να τα έχουν έτοιμα εκείνοι αυτά και μας στέλνουν εμάς; για τα μηχανογραφικά είδα ότι μέχρι 5 ιουλίου είναι η προθεσμία, άρα λογικά μετά θα ακολουθήσουν οι αιτήσεις μας, σωστά;

Δεν είναι καταπληκτικό, όταν κάποιος που έχει προσωπικό όφελος, να μην αντέχει την ουρά στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ να απαιτεί από άλλον να κάνει αυτή τη δουλειά για δεκάδες ταυτόχρονα, χωρίς να ξέρει μάλιστα ποιοι έχουν δικαίωμα για επίδομα ανεργίας;
Επίσης, οι συμβάσεις λήγουν την 30η Ιουνίου, οπότε οι απολύσεις δε μπορούν να εκδοθούν πιο πριν. Τι να σου πουν και την Τρίτη;

καλά τώρα, σοβαρά μιλάς; δεν θα συνεχίσω καν τη συζήτηση για το πώς θα μπορούσε να γίνεται υπηρεσιακά αυτό και όχι να τρέχουμε τόσοι άνθρωποι για τον ίδιο λόγο στο ικα, να στοιβαζόμαστε σε μια ουρά για μια σφραγίδα και να μας μιλάνε οι υπάλληλοι σαν να είμαστε σκουπίδια και αγράμματοι.. άσε με σε παρακαλώ πολύ που θα απολογηθώ κιόλας επειδή ζητάω φανερά κάτι που όλοι μας το θέλουμε κρυφά και το σκεφτόμαστε... ήμαρτον... δεν ξέρω τι θα μου πουν την τρίτη, γι αυτό θα πάρω, για να μάθω, γιατί ούτε αυτοί έχουν ιδέα τι θα γίνει με τα χαρτιά μας..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:40:57 μμ »

Μιλάω πολύ σοβαρά και θα ήθελα να το έκανες κι εσύ. Είναι το πιο εύκολο πράγμα να διαμαρτυρόμαστε για όλα, πίσω από ένα πληκτρολόγιο, ενώ η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική και το ξέρεις.
Φυσικά και μπορούν να βελτιωθούν πολλά πράγματα και οι αιτήσεις ακόμα θα μπορούσαν να γίνονται ηλεκτρονικά και θα γλύτωναν όλοι την ταλαιπωρία, επειδή δε γίνονται  όμως δε σημαίνει ότι φταίνε όλοι, όπως συχνά γράφεις.
Αυτά που γίνονται στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ, γίνονται επί δεκαετίες και όχι μόνο για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς. Καλό είναι να ζητάει κάποιος, αλλά είναι άλλο να ζητάς και άλλο να κατηγορείς τους πάντες. Έχει διαφορά και όταν το καταλάβεις δε θα χρειάζεται να απολογείσαι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:09:19 μμ »
μάλλον θα φταίω εγώ που έχω πέσει σε όλους τους αμόρφωτους και κομπλεξικούς δημόσιους υπαλλήλους του ικα και του οαεδ, οι οποίοι θεωρούν ότι μπορούν να παίζουν με τα νεύρα του κόσμου, λες και δεν είχαμε καλύτερη δουλειά να κάνουμε από το περιμένουμε στην ουρά τους. απολογούμαι γι αυτό τότε.  μπορεί να έχεις δίκιο και να υπάρχουν κι άλλοι (σίγουρα θα υπάρχουν, γιατί όχι, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί), μέχρι να τους βρω, η γνώμη μου δεν θα αλλάξει... και δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα, τόσο γιατί είμαστε εκτός θέματος όσο και επειδή δεν μπορώ ούτε έχω τη διάθεση να αλλάξω τη γνώμη κανενός, έχω τη δική μου και μου φτάνει. τα βλέπεις από τη μεριά σου και καλά κάνεις, αλλά μην ξεχνάς να μπαίνεις και στη θέση του άλλου καμιά φορά, που ξεκινάει με ευγένεια να εξυπηρετηθεί κι αντ'αυτού εισπράττει περιφρόνηση και αγένεια. δεν ξέρω για τους άλλους, εγώ όμως έχω βαρεθεί να γυρνάω και το άλλο  μάγουλο, εδώ και λίγο καιρό, έχω αρχίσει να αντιδράω... καληνύχτα και καλή συνέχεια!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 16, 2012, 11:10:15 μμ »
Αν καταλαβα δηλαδή σε προηγουμενη απαντηση τα ενσημα τελικα μπορουμε να τα παρουμε απο τον τόπο κατοικίας?? ή απο τη περιοχή όπου ανηκει η εκάστοτε ΔΔΕ?
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 17, 2012, 03:38:41 πμ »
μάλλον θα φταίω εγώ που έχω πέσει σε όλους τους αμόρφωτους και κομπλεξικούς δημόσιους υπαλλήλους του ικα και του οαεδ, οι οποίοι θεωρούν ότι μπορούν να παίζουν με τα νεύρα του κόσμου, λες και δεν είχαμε καλύτερη δουλειά να κάνουμε από το περιμένουμε στην ουρά τους. απολογούμαι γι αυτό τότε.  μπορεί να έχεις δίκιο και να υπάρχουν κι άλλοι (σίγουρα θα υπάρχουν, γιατί όχι, παντού υπάρχουν καλοί και κακοί), μέχρι να τους βρω, η γνώμη μου δεν θα αλλάξει... και δεν θα συνεχίσω άλλο την κουβέντα, τόσο γιατί είμαστε εκτός θέματος όσο και επειδή δεν μπορώ ούτε έχω τη διάθεση να αλλάξω τη γνώμη κανενός, έχω τη δική μου και μου φτάνει. τα βλέπεις από τη μεριά σου και καλά κάνεις, αλλά μην ξεχνάς να μπαίνεις και στη θέση του άλλου καμιά φορά, που ξεκινάει με ευγένεια να εξυπηρετηθεί κι αντ'αυτού εισπράττει περιφρόνηση και αγένεια. δεν ξέρω για τους άλλους, εγώ όμως έχω βαρεθεί να γυρνάω και το άλλο  μάγουλο, εδώ και λίγο καιρό, έχω αρχίσει να αντιδράω... καληνύχτα και καλή συνέχεια!

Να είσαι σίγουρη ότι δεν ξεχνάω να μπαίνω στη θέση κανενός, γιατί στη θέση που είσαι τώρα ήμουν για πολλά χρόνια και δεν ένοιωσα ποτέ ότι έπεφτα πάντα σε αμόρφωτους, κομπλεξικούς, αγενείς και υπερόπτες σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες. Ίσως γιατί δεν πήγαινα πάντα με προκατάληψη... ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 17, 2012, 07:44:07 πμ »
Καλη η αποψη jack , νομιζω ομως οτι η αποψη planety  ειναι πιο κοντα στο τι πραγματικα συμβαινει στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 17, 2012, 01:52:09 μμ »
 Βεβαίως και δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι του οαέδ κομπλεξικοί... Οι περισσότεροι μάλιστα είναι ευγενέστατοι αν σκεφτούμε το φόρτο εργασίας τους. Φυσικά και υπάρχουν οι εξαιρέσεις - παντού. Δηλαδή όλοι οι καθηγητές του δημοσίου ξύνονται; τι στερεότυπα είναι αυτά!

Αποσυνδεδεμένος anjee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 19, 2012, 10:06:27 μμ »
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με τις αιτησεις που κανουμε καθε χρονο για τους πινακες των αναπληρωτων. Περιπου τετοια εποχη δεν γινονται; Ξερει καποιος αν θα γινουν φετος κανονικα;
Ευχαριστω....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2012, 10:50:43 μμ από alexel »

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 19, 2012, 11:47:01 μμ »
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με τις αιτησεις που κανουμε καθε χρονο για τους πινακες των αναπληρωτων. Περιπου τετοια εποχη δεν γινονται; Ξερει καποιος αν θα γινουν φετος κανονικα;
Ευχαριστω....

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, αρχές με μέσα Ιουλίου συνήθως βγαίνουν οι προκηρύξεις για τους αναπληρωτές. Φυσικά και θα γίνουν κανονικά και φέτος. Αλλιώς δεν θα ανοίξει πχ κανένα σχολείο Ειδικής Αγωγής αφού σε αυτά κυρίως αναπληρωτές εργάζονται.

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 19, 2012, 11:52:49 μμ »
ο κ. Μπράτης στον τοίχο του στο facebook είπε τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου θα βγει η εγκύκλιος....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 424

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.