*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2012  (Αναγνώστηκε 49660 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 16, 2012, 06:02:16 μμ »
πέρσι που διατέθηκα πρώτη φορά στην σχολική μονάδα. ο γραμματέας του πύσδε έκανε δίαφορα τεχνάσματα να βολέψει τους δικούς του. και όταν πήγα να διατεθώ εγώ μου είπε να περιμένω και τους αναπληρωτές για τοποθέτηση και περίμενα δύο εβδομάδες για να τοποθετηθώ και στο τέλος τοποθετήθηκα αφού πήρα έγκριση από την ίδια την προϊσταμένη, να είναι καλά η γυναίκα που με βοήθησε.
θέλω να μάθω σε ποια εγκύκλιος το αναφέρει για να έχω πάτημα και να μπορώ να μιλήσω αφού του δώσω να διαβάσει την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 16, 2012, 07:27:47 μμ »
 Είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από πέρσι και καλύπτω λειτουργικό κενό για δύο  χρόνια στο ίδιο γυμνάσιο. Το σχολείο έχει 15 τμήματα και μέχρι πέρσι είχε 10 οργανικές θέσεις φιλολόγων. Πέρσι τον Αύγουστο συνταξιοδοτήθηκε φιλόλογος της οποίας καλύπτω το κενό. Ενώ φέτος περίμενα το ΠΥΣΔΕ να το βγάλει ως οργανικό κενό δε το έβγαλε χωρίς να υπάρχει καμία μεταβολή στον αριθμό των τμημάτων. Σκέφτομαι να υποβάλλω ερώτημα στο ΠΥΣΔΕ. Επιπλέον στο διπλανό λύκειο πέρσι υπήρξε οργανικό κενό φιλολόγου που καλύφθηκε και φέτος εμφανίζει 2 υπερραθμίες (44 ωρών).Πώς υπολογίζονται τελικά  τα οργανικά κενά;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 16, 2012, 08:48:20 μμ »
Άκουσα ότι τα οργανικά κενά φέτος από συνταξιοδοτήσεις μπορεί να μην ανακοινωθούν/ δηλωθούν όλα λόγω επικείμενων συγχωνεύσεων και αύξησης ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 16, 2012, 09:01:12 μμ »
Από σειρά προηγούμενων μηνυμάτων στο παρόν νήμα, είναι εμφανές ότι τα οργανικά κενά ανά Υπηρεσιακό Συμβούλιο δεν υπολογίζονται με τον ίδιο ενιαίο τρόπο σε όλα τα Υπηρεσιακά Συμβούλια, αλλά αναλόγως των "διαθέσεων" του κάθε Συμβουλίου, με αποτέλεσμα την πολυδιάσπαση της διοικητικής δράσης και την ταλαιπωρία των εκπαιδευτικών.

Ευθύνη για αυτό φέρει και η Κεντρική Υπηρεσία, η οποία ούτε σαφείς κατευθύνσεις δίνει για τόσο κρίσιμα θέματα ούτε έχει ποτέ αναλάβει νομοθετικές πρωτοβουλίες που θα ξεκαθάριζαν το τοπίο. Βέβαια, σε μια τέτοια περίπτωση θα ξαναπιπιλιστεί από τους αιρετούς η καραμέλα περί "παρεμβάσεων στα ανεξάρτητα Υπηρεσιακά Συμβούλια" και περί "ακύρωσης της λειτουργίας τους" (παρότι οι ίδιοι λειτουργούν ωσάν να έχουν σφετεριστεί εξουσίες οι οποίες ουδέποτε τους εκχωρήθηκαν).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 16, 2012, 10:35:38 μμ »
πέρσι που διατέθηκα πρώτη φορά στην σχολική μονάδα. ο γραμματέας του πύσδε έκανε δίαφορα τεχνάσματα να βολέψει τους δικούς του. και όταν πήγα να διατεθώ εγώ μου είπε να περιμένω και τους αναπληρωτές για τοποθέτηση και περίμενα δύο εβδομάδες για να τοποθετηθώ και στο τέλος τοποθετήθηκα αφού πήρα έγκριση από την ίδια την προϊσταμένη, να είναι καλά η γυναίκα που με βοήθησε.
θέλω να μάθω σε ποια εγκύκλιος το αναφέρει για να έχω πάτημα και να μπορώ να μιλήσω αφού του δώσω να διαβάσει την εγκύκλιο.

Αχ, συνάδελφε, τα πέρασα πέρυσι όλα αυτά ούσα αναπληρώτρια, αλλά τελικά κατάφερα να κερδίσω το δίκιο μου με μέλος του ΠΥΣΔΕ. Σπύρο, σ' ευχαριστώ!

http://blogs.sch.gr/dimtsalik/2012/04/10/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B5%CF%83-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85/

http://enotikoaristero.wordpress.com/%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%82/%C2%AB%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CF%85/
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος lev_el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 19, 2012, 03:22:27 μμ »
Καλησπερα! Μια ερωτηση θελω να κανω γιατι νομιζω πως με δουλευουν!! Την προηγουμενη σχολικη χρονια εκλεισε ενα σχολειο στο νομο που ειμαι διορισμενη κ οι υπεραριθμοι τοποθετηθηκαν σε γειτονικα σχολεια. Μια εκπαιδευτικος ομως δεν τοποθετηθηκε,δεν ξερω για ποιο λογο, και κάλυψε λειτουργικο κενο τη χρονια την προηγουμενη οπως κ αυτη τη χρονια που τελειωσε τωρα. Εφτασε η ωρα που μας εδωσαν τα οργανικα να δηλωσουμε σχολεια κ σημερα που εγινε η τοποθετηση μας ειδα οτι η πρωτη μου επιλογη καλυφθηκε απο τη συγκεκριμενη εκπαιδευτικο η οποια εχει λιγοτερα μορια απο μενα. Απο το γραφειο μου ειπαν οτι η υπεραριθμια ισχυει για 2 χρονια κ επομενως ειχε προτεραιοτητα απο ολους οσους ειμαστε στη διαθεση. Ισχυει κατι τετοιο? Γιατι εγω πρωτη φορα το ακουω.

Αποσυνδεδεμένος patra25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 19, 2012, 04:04:26 μμ »
Να ρωτήσω και γώ κάτι με τη σειρά μου, γιατί οι νόμοι αλλάζουν και γενικά τα παράθυρα φαίνονται να είναι τόσα πολλά που είναι αδύνατον να τα ξέρει κάποιος. Κατέχω οργανική θέση σε ένα σχολείο και την έχω υπηρετήσει. Στα μόρια είμαι η τελευταία και τα κενά οργανικά κενά είναι ελάχιστα πιο κοντά στο σπίτι μου σε σχέση με τη θέση που υπηρετώ τώρα. Τον οκτώβριο θα βγώ σε άδεια κυοφορίας
α) εάν πάρω βελτίωση θα πρέπει να υπηρετήσω τη θέση, μετά την άδεια για δύο χρόνια και επομένως δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση του χρόνου για βελτίωση εάν υπάρξουν καλύτερες θέσεις;
β) εάν κάνω βελτίωση είναι δυνατόν να με τοποθετήσουν σε θέση που δεν έχω δηλώσει;
γ) Είναι δυνατόν να χάσώ με κάποιο τρόπο την οργανική μου, π.χ εάν δηλώσω σχολείο που δεν έχει ώρες (και δεν το ξέρω) ή θα πρέπει το σχολείο να έχει τουλάχιστον 11 ώρες για να είναι οργανικό κενό;
                                                                                                                       ευχάριστω, καλό κουράγιο σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 19, 2012, 06:40:12 μμ »
Καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μας δόθηκαν τα κενά για οργανικές θέσεις και συμπλήρωσα 5. Αν οι προηγούμενοι από μένα καλύψουν αυτές τις θέσεις τι θα γίνει? Θα συνεχίσω να είμαι στη διάθεση ή θα με τοποθετήσει το ΠΥΣΠΕ από μόνο του σε κενή θέση? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος lev_el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 19, 2012, 08:52:24 μμ »
popai θα μεινεις στη διαθεση και η οργανικη θεση θα παραμεινει κενη.Δε σε στελνουν οπου θελουν,αυτο γινεται μονο οταν καλυπτεις λειτουργικο κενο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 19, 2012, 09:35:21 μμ »
Στην πραγματικότητα υπάρχει μία και μόνη περιπτωση που το ΠΥΣΔΕ σε τοποθετεί αναγκαστικά σε οργανικό κενό. Και αυτό συμβαίνει όταν για κάποιο λόγο απομείνουν οργανικά κενά - δλδ κενά που δεν τα δήλωσε κανείς- οπότε τότε το ΠΥΣΔΕ τοποθετεί υποχρεωτικά σε αυτά αυτόν απο τη διάθεση ΠΥΣΔΕ που έχει τα ΛΙΓΟΤΕΡΑ μόρια.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 19, 2012, 09:42:02 μμ »
Καλησπερα! Μια ερωτηση θελω να κανω γιατι νομιζω πως με δουλευουν!! Την προηγουμενη σχολικη χρονια εκλεισε ενα σχολειο στο νομο που ειμαι διορισμενη κ οι υπεραριθμοι τοποθετηθηκαν σε γειτονικα σχολεια. Μια εκπαιδευτικος ομως δεν τοποθετηθηκε,δεν ξερω για ποιο λογο, και κάλυψε λειτουργικο κενο τη χρονια την προηγουμενη οπως κ αυτη τη χρονια που τελειωσε τωρα. Εφτασε η ωρα που μας εδωσαν τα οργανικα να δηλωσουμε σχολεια κ σημερα που εγινε η τοποθετηση μας ειδα οτι η πρωτη μου επιλογη καλυφθηκε απο τη συγκεκριμενη εκπαιδευτικο η οποια εχει λιγοτερα μορια απο μενα. Απο το γραφειο μου ειπαν οτι η υπεραριθμια ισχυει για 2 χρονια κ επομενως ειχε προτεραιοτητα απο ολους οσους ειμαστε στη διαθεση. Ισχυει κατι τετοιο? Γιατι εγω πρωτη φορα το ακουω.

αυτό που σου είπαν ...περίπου ισχύει! Πράγματι οι υπεράριθμοι τοποθετούνται κατά προτεραιότητα των υπολοίπων εφόσον με αίτησή τους ζητησουν να κριθούν ως υπεράριθμοι ( οπότε και χαρακτηρίζονται ονομαστικά ) αλλά η υπεραριθμία σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για μια διετία. Κάθε χρόνο κινειται η ίδια διαδικασία προκειμένουν να κριθούν και στη συνέχεια να τοποθετηθούν οι υπεράριθμοι.

Να ρωτήσω και γώ κάτι με τη σειρά μου, γιατί οι νόμοι αλλάζουν και γενικά τα παράθυρα φαίνονται να είναι τόσα πολλά που είναι αδύνατον να τα ξέρει κάποιος. Κατέχω οργανική θέση σε ένα σχολείο και την έχω υπηρετήσει. Στα μόρια είμαι η τελευταία και τα κενά οργανικά κενά είναι ελάχιστα πιο κοντά στο σπίτι μου σε σχέση με τη θέση που υπηρετώ τώρα. Τον οκτώβριο θα βγώ σε άδεια κυοφορίας
α) εάν πάρω βελτίωση θα πρέπει να υπηρετήσω τη θέση, μετά την άδεια για δύο χρόνια και επομένως δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση του χρόνου για βελτίωση εάν υπάρξουν καλύτερες θέσεις;
β) εάν κάνω βελτίωση είναι δυνατόν να με τοποθετήσουν σε θέση που δεν έχω δηλώσει;
γ) Είναι δυνατόν να χάσώ με κάποιο τρόπο την οργανική μου, π.χ εάν δηλώσω σχολείο που δεν έχει ώρες (και δεν το ξέρω) ή θα πρέπει το σχολείο να έχει τουλάχιστον 11 ώρες για να είναι οργανικό κενό;
                                                                                                                       ευχάριστω, καλό κουράγιο σε όλους.

αν πάρεις νέα οργανική φέτος, ο χρόνος της άδειας κυοφορίας, κύησης , λοχέιας και ανατροφής προσμετρώνται στον χρόνο υπηρέτησης της οργανικής επομένως δε θα χρειαστεί να υπηρετήσεις όλη τη διετία εκ νέου - θα υπηρετήσεις μόνο όσο χρόνο χρειάζεται για να συμπληρωθεί η διετία - αφαιρουμένων των αδειών.

αν κάνεις βελτίωση είναι υποχρεωμένοι να σε τοποθετήσουν μόνο σε κενά που έχεις δηλώσει. Σε διαφορετική περίπτωση παραμένεις στην οργανική που ήδη κατέχεις.

η οργανική δεν χάνεται σε καμία περίπτωση. Ακόμα και σε περίπτωση υπεραριθμίας η οργανική παραμένει ως μειωμένου ωραρίου αλλά δεν χάνεται.
όσο για το κενά μειωμένου ωραρίου τα ΠΥΣΔΕ είναι υποχρεωμένα να το δηλώνουν ( ότι δηλ, υφίσταται οργανικό κενό -πάνω α πό 11 ώρες - αλλά όχι πλήρους ωραρίου ( πχ μπορεί να ειναι απο 11 έως 15 ώρες). Στην περίπτωση αυτή ο εκπ/κός θα κληθεί να συμπληρώσει σε άλλη σχολική μονάδα ωστόσο είναι στη διακριτική του ευχέρεια -εφόσον το γνωρίζει -αν θα δηλώσει ή όχι το εν λόγω οργανικό κενό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 19, 2012, 10:50:06 μμ »
Διοριστέος του 2010 αν πάρει οργανική μπορεί να κάνει αίτηση απόσπασης στην ίδια περιοχή;Θα έχει πρόβλημα με τα διπλά μόρια της τρίτης χρονιάς;
Αν νιώθεις ικανός να δίνεις χωρίς να περιμένεις πληρωμή και να παίρνεις δίχως να νιώθεις υποχρέωση,τότε μπορείς να δίνεις ή όχι,να παίρνεις ή όχι,αλλά ποτέ δεν θα μείνεις χρεωμένος.Και το πιο σημαντικό:ποτέ κανένας δεν θα σου αφήσει αξεπλήρωτο χρέος γιατί κανένας δεν θα σου χρωστάει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 19, 2012, 11:15:31 μμ »
ναι,η αποσπαση είναι αποσπαση όπως και να χει είτε είναι στην ίδια είτε σε άλλη περιοχή...και οκ αν πας πχ απο άρτα σε φιλιππιάδα ( στην ίδια περιοχή) - αν όμως πας απο πάρο στη σύρο δεν το λες και ίδιο ( και ας είναι - νομιζω- η ίδια περιοχή)....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2012
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 19, 2012, 11:35:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!!
Ο αιρετός του πυσδε της περιοχης μας λέει οτι δεν θα εχουμε πρόβλημα.Μου είπε οτι το ρώτησε στον διευθυντη της ββαθμιας και εδωσε την ίδια απάντηση.Θα ρωτήσει όμως το υπουργείο για σιγουριά.Η περιοχή μας είναι η β Εβρου.
Αν νιώθεις ικανός να δίνεις χωρίς να περιμένεις πληρωμή και να παίρνεις δίχως να νιώθεις υποχρέωση,τότε μπορείς να δίνεις ή όχι,να παίρνεις ή όχι,αλλά ποτέ δεν θα μείνεις χρεωμένος.Και το πιο σημαντικό:ποτέ κανένας δεν θα σου αφήσει αξεπλήρωτο χρέος γιατί κανένας δεν θα σου χρωστάει τίποτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.