*

Αποστολέας Θέμα: Ξεκινώντας από το 0  (Αναγνώστηκε 6538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrisd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκινώντας από το 0
« στις: Μάιος 15, 2012, 08:15:12 μμ »
Καλησπέρα σας!

Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ (μόλις λίγους μήνες) και θα ήθελα κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον να ενταχθώ στον κλάδο της εκπαίδευσης. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω κάποιον ώστε να μάθω τις ενέργειες που γίνονται γιαυτό και απευθύνομαι εδώ. Οπότε:

1. Πρέπει να εγγραφώ κάπου? (το τμήμα μου είναι πληροφορικής με καθηγητική επάρκεια)
2. Στον δημόσιο τομέα πρέπει να δώσω ΑΣΣΕΠ το γνωρίζω. Αν βέβαια δεν έχω δώσει (και ούτε βλέπω για τα επόμενα 2-3 χρόνια) τι γίνεται υπάρχουν ελπίδες για αναπληρωτής - ωρομίσθιος?
3. Στον ιδιωτικό αν δούν ένα παλικάρι 24 χρονών που θέλει να γίνεο καθηγητής χωρίς προϋπηρεσία θα βάλουν τα γέλια, οπότε τι κάνουμε...

Κάθε συμβουλή είναι δεκτή και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:24 »

Αποσυνδεδεμένος derosi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2012, 10:26:43 μμ »
H δική μου η συμβουλή είναι να πάρεις το πρώτο αεροπλάνο και να φύγεις για  άλλες πολιτείες αφού προηγουμένως κάνεις όλες τις απαραίτητες προετοιμασίες. Ειδικά για την εκπαίδευση, όσον αφορά την δική μας ειδικότητα (πληροφορική), αλλά και για άλλες, τα πράγματα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο (συγχωνεύσεις σχολείων-τμημάτων, αύξηση ωραρίου μόνιμων εκπαιδευτικών με ταυτόχρονη μείωση στις προσλήψεις αναπληρωτών, κατάργηση μαθημάτων κ.α.). Για τον ΑΣΕΠ είσαι πολύ αισιόδοξος όταν λες ότι θα γίνει στην ειδικότητά μας σε 2-3 χρόνια. Δυστυχώς θα αργήσει πάρα μα πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2012, 01:15:25 πμ »
Καλησπέρα σας!

Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ (μόλις λίγους μήνες) και θα ήθελα κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον να ενταχθώ στον κλάδο της εκπαίδευσης. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω κάποιον ώστε να μάθω τις ενέργειες που γίνονται γιαυτό και απευθύνομαι εδώ. Οπότε:

1. Πρέπει να εγγραφώ κάπου? (το τμήμα μου είναι πληροφορικής με καθηγητική επάρκεια)
2. Στον δημόσιο τομέα πρέπει να δώσω ΑΣΣΕΠ το γνωρίζω. Αν βέβαια δεν έχω δώσει (και ούτε βλέπω για τα επόμενα 2-3 χρόνια) τι γίνεται υπάρχουν ελπίδες για αναπληρωτής - ωρομίσθιος?
3. Στον ιδιωτικό αν δούν ένα παλικάρι 24 χρονών που θέλει να γίνεο καθηγητής χωρίς προϋπηρεσία θα βάλουν τα γέλια, οπότε τι κάνουμε...

Κάθε συμβουλή είναι δεκτή και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πιστεύω ότι όλες οι συμβουλές που θα πάρεις στο forum θα σε απογοητεύσουν. Έτσι όπως είναι τα πράγματα, αυτό με το αεροπλάνο που είπε πριν ο συνάδελφος ακούγεται λογικό και όχι υπερβολή. Θα πρέπει να σκεφτείς επιπλέον ότι στον ιδιωτικό τομέα ακόμα πιο πολλά γέλια θα κάνουν αν φτάσεις στα 40 και τους ζητήσεις δουλειά, έχοντας δουλέψει μόνο στην εκπαίδευση. Η εκπαίδευση, μπορεί να έχει (είχε) πολλά καλά, αλλά είναι μεγάλος μονόδρομος - αυτό θα πρέπει να το έχεις υπόψη σου.

Αλήθεια πιο τμήμα ΑΕΙ Πληροφορικής δίνει επάρκεια;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2012, 01:39:34 πμ »
Παράθεση
Αλήθεια πιο τμήμα ΑΕΙ Πληροφορικής δίνει επάρκεια;

το τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων, στον Πειραιά αν δεν κάνω λάθος....

είχε γίνει μεγάλος ντόρος τότε....είναι η μόνη σχολή πληροφορικής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:24 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2012, 09:50:23 πμ »
Φίλε, ψάξε οπουδήποτε για  ο,τιδήποτε (σχετικό ή μη με την εκπαιδευση). Καλή δυναμη και Καλή τύχη.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2012, 11:33:53 πμ »
Η συμβουλή μου είναι να μην ασχοληθείς με τον μονόδρομο της εκπαίδευσης...αν σου δοθεί η ευκαιρία φύγε για εξωτερικό...
Αν μείνεις Ελλάδα ψάξε για κάτι άλλο εκτός εκπαίδευσης ΚΑΙ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ αφού σ ενδιαφέρει η εκπαίδευση κάνε αιτήσεις στα ΙΕΚ, σε ΣΔΕ σε Β βάθμια, φροντιστήρια, ιδιωτικά σχολεία και αν σε καλέσουν να κάνεις κάποιες ώρες να το κάνεις σαν κάτι συμπληρωματικό...
Τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα στον κλάδο μας, και δεν θέλω να σε απογοητεύσω απλά να δεις την αλήθεια και να μη φας τα χρόνια σου περιμένοντας!!
Αν έχεις την δυνατότητα κάνε μεταπτυχιακό γιατί υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός!!

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2012, 01:41:24 μμ »
H συμβουλη μου ειναι η εξης εαν εχεις την δυνατοτητα αγορασε μερικα χωραφακια και ασχολησου με την γεωργια.Δεν το λεω ειρωνικα αλλα σκεφτηκες ας πουμε οτι σε ενα ΑΣΕΠ που θα γινει σε 4 χρονια :

1)Θα εχει μερικες χιλιαδες που θα εχουν αποφοιτησει μεχρι τοτε συν τους χιλιαδες παλαιμαχους εδω και μια δεκαετια και βαλε με προυπηρεσια , μεταπτυχιακα (τα οποια δεν σε σωζουν ετσι και αλλιως) κτλ...

2)Λογω μνημονιου αυξηση οριων συνταξιοδοτησης, συγχωνευσεις σχολειων ο κλαδος μπορει να μην συμμετασχει καν σε διαγωνισμο δεδομενου οτι θεωρειται και υπεραριθμος.Η μεγαλη δε πλειοψηφια του κλαδου σου ειναι νεοι κυριως κανε τωρα την συνδεση με το συνταξιοδοτικο..

3)Ο μισθος θα ειναι μειωμενος κανοντας την επιβιωση δυσκολη και λογω των παραπανω μιλαμε για δεκαπενταετια και βαλε εκτος τοπου μονιμου διαμονης.

Ισως τωρα να καταλαβες οτι τα χωραφακια παραπανω να μην τοσο ασχημη επιλογη τελικα... 8)

Αποσυνδεδεμένος cindy79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2012, 03:26:12 μμ »
Συμφωνώ με όλους παραπάνω:
αλλά αν ωστόσο θες να κάνεις τα χαρτιά σου περίμενε την προκήρυξη που θα βγει μέσα στο καλοκαίρι για να ενταχθείς στους πίνακες...μετά τις εκλογές... και δεν ξέρουμε και εμείς πότε...όσο για αναπληρωτής ξέχνα το..γιατί θα είσαι πολύ κάτω στον πίνακα...για ωρομίσθιος παίζεται σε κανά νησάκι που δεν σε συμφέρει φυσικά εκτός και αν ψαρεύεις κιόλας..:)

Αποσυνδεδεμένος chrisd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2012, 06:53:57 μμ »
Α ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ναι το γνωρίζω ότι η κατάσταση είναι τραγική ειδικά σε αυτόν τον τομέα, αλλά επειδή κάνω μαθήματα σε παιδάκια και κάποια μαθήματα προγραμματισμού σε γνωστούς μου, μου αρέσει υπερβολικά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω βγώ έξω τουλάχιστον από τώρα γιατί αυτή η καραμέλα με έχει κουράσει τόσα χρόνια λες και είμαστε ανάπηροι να κάνουμε κάτι δικό μας εδώ. Ειδικά σε αυτό το θέμα ρίχνω ευθύνες παντού, σε εμάς ως κοινωνία και μετά στους πολιτικούς. Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.

Ασχολούμαι με προγραμματισμό πάρα πολύ και γενικά με web developing αλλά σε θέσεις εργασίας πάντα υπάρχουν άλλοι που γνωρίζουν πολλά παραπάνω και συμφέρουν (πτυχίο ΤΕΙ ή και τίποτα μερικές φορές...). Οπότε δεν θέλω να ασχοληθώ μόνο με την εκπαίδευση το βρίσκω όντως πολύ χαζό.

Cindy79 είπες για τον Ιούλιο τα χαρτιά για αναπληρωτές-ωρομίσθιους. Πρέπει να κάνω κάτι από τώρα για να προλάβω γιατί το θέμα των χαρτιών στο δημόσιο είναι λίγο αλλαλούμ έως τρελλαλούμ... Δεν με χαλάει καθόλου ένα νησάκι θα βρώ και χρόνο να διαβάσω Objective C :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2012, 07:08:06 μμ »
Φίλε, αν θυμαμαι καλα, για 1η φορα που κανεις σου χρειάζονται: Αντιγραφο πτυχιου, φωτοτυπεια ταυτοτητας (επικυρωμενα) και να εχεις μαζι σου και το ΑΦΜ (εγω ειχα παει τότε το εκκαθαριστικο της φορολογικης δηλωσης μου)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2012, 07:18:19 μμ »
Α ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ναι το γνωρίζω ότι η κατάσταση είναι τραγική ειδικά σε αυτόν τον τομέα, αλλά επειδή κάνω μαθήματα σε παιδάκια και κάποια μαθήματα προγραμματισμού σε γνωστούς μου, μου αρέσει υπερβολικά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω βγώ έξω τουλάχιστον από τώρα γιατί αυτή η καραμέλα με έχει κουράσει τόσα χρόνια λες και είμαστε ανάπηροι να κάνουμε κάτι δικό μας εδώ. Ειδικά σε αυτό το θέμα ρίχνω ευθύνες παντού, σε εμάς ως κοινωνία και μετά στους πολιτικούς. Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.

Ασχολούμαι με προγραμματισμό πάρα πολύ και γενικά με web developing αλλά σε θέσεις εργασίας πάντα υπάρχουν άλλοι που γνωρίζουν πολλά παραπάνω και συμφέρουν (πτυχίο ΤΕΙ ή και τίποτα μερικές φορές...). Οπότε δεν θέλω να ασχοληθώ μόνο με την εκπαίδευση το βρίσκω όντως πολύ χαζό.

Cindy79 είπες για τον Ιούλιο τα χαρτιά για αναπληρωτές-ωρομίσθιους. Πρέπει να κάνω κάτι από τώρα για να προλάβω γιατί το θέμα των χαρτιών στο δημόσιο είναι λίγο αλλαλούμ έως τρελλαλούμ... Δεν με χαλάει καθόλου ένα νησάκι θα βρώ και χρόνο να διαβάσω Objective C :P

Ψαξε τοτε για ειδικευση στο εξωτερικο πανω σε Web Dev και μετα για δουλεια.Γερμανια και γενικα Σκανδιναβια υπαρχει ζητηση για ΙΤ.Τωρα βεβαια αν πας αναπληρωτης εχε υποψη οτι ξεκοβεις απο το τοπικο πελατολογιο
ενω του χρονου μπορει να μη σε παρουν καν και αντε ξανα απο την αρχη.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2012, 07:29:08 μμ »
Α ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ναι το γνωρίζω ότι η κατάσταση είναι τραγική ειδικά σε αυτόν τον τομέα, αλλά επειδή κάνω μαθήματα σε παιδάκια και κάποια μαθήματα προγραμματισμού σε γνωστούς μου, μου αρέσει υπερβολικά. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω βγώ έξω τουλάχιστον από τώρα γιατί αυτή η καραμέλα με έχει κουράσει τόσα χρόνια λες και είμαστε ανάπηροι να κάνουμε κάτι δικό μας εδώ. Ειδικά σε αυτό το θέμα ρίχνω ευθύνες παντού, σε εμάς ως κοινωνία και μετά στους πολιτικούς. Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.

Ασχολούμαι με προγραμματισμό πάρα πολύ και γενικά με web developing αλλά σε θέσεις εργασίας πάντα υπάρχουν άλλοι που γνωρίζουν πολλά παραπάνω και συμφέρουν (πτυχίο ΤΕΙ ή και τίποτα μερικές φορές...). Οπότε δεν θέλω να ασχοληθώ μόνο με την εκπαίδευση το βρίσκω όντως πολύ χαζό.

Cindy79 είπες για τον Ιούλιο τα χαρτιά για αναπληρωτές-ωρομίσθιους. Πρέπει να κάνω κάτι από τώρα για να προλάβω γιατί το θέμα των χαρτιών στο δημόσιο είναι λίγο αλλαλούμ έως τρελλαλούμ... Δεν με χαλάει καθόλου ένα νησάκι θα βρώ και χρόνο να διαβάσω Objective C :P

Δες εδώ συνάδερφε και πιστεύω θα σου λυθούν οι απορίες. Είναι η εγκύκλιος που βγήκε την προηγούμενη χρονιά: http://www.pde.gr/index.php?page=2802

Αποσυνδεδεμένος chrisd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2012, 11:36:20 μμ »
Πολύ ωραία! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και πάλι. ΝΑι δεν έχει κάτι περίεργο ευτυχώς. Ίδωμεν λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ξεκινώντας από το 0
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 20, 2012, 12:10:59 μμ »
Καλή αρχή και μην απογοητεύεσαι από ότι ακούς. Άνοιξε πολλές ¨πόρτες¨ για να έχεις
όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.