*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία  (Αναγνώστηκε 5303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι.Είμαι σχετικά νέος μαθηματικός (με μόλις 6 χρόνια προυπηρεσία).Θα ήθελα την βοήθεια σας στα παρακάτω θέματα μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ πιο εντατικά με ιδιαίτερα μαθήματα.
Καταρχάς όσον αφορά το Γυμνάσιο.
Πόσες πιστεύετε ότι είναι οι ενδεικτικές ώρες την εβδομάδα έτσι ώστε να καλύπτονται οι βασικές ανάγκες ενός μαθητή; Ρωτάω αυτό επειδή μέχρι στιγμής μου έχουν προσφέρει 2 ώρες την εβδομάδα για έναν μαθητή με αποτέλεσμα το μόνο που καταφέρνω είναι απλά να τον προετοιμάζω για το επόμενο μάθημα.Κάνω κάτι λάθος; Υπάρχει περιθώριο με αυτές τις 2 ώρες να προλάβω να κάνω περισσότερα πράγματα σε έναν αδύναμο μαθητή;
Κατά δεύτερο λόγο πόσα χρήματα θα ζητούσατε για κάθε ώρα σε μία επαρχιακή πόλη της Ελλάδας;

Τα ίδια ακριβώς θα ήθελα να ρωτήσω και για το λύκειο (Α και Β τάξη).Πόσες ώρες την εβδομάδα χρειάζονται (Γενική παιδεία και κατεύθυνση για την Β'); Ποιές θα ήταν οι ενδεικτικές τιμές για κάθε ώρα;
Όσον αφορά την Γ' Λυκείου το πλάνο που σκέφτομαι για έναν πολύ αδύναμο και με πολλά κενά (το τονίζω) μαθητή που θα έχω είναι 3 μαθήματα την εβδομάδα μιάμισης ώρας το καθένα μόνο για την κατεύθυνση στην τιμή των 20€ το κάθε μάθημα.Είναι λίγες οι ώρες;; Να ζητήσω περισσότερα χρήματα; Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικό πλάνο που έχει αποδώσει; Αν το παιδί δώσει και Μαθηματικά Γενικής πόσες ώρες θα μπορούσαν να προστεθούν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπιζω σε μία σύντομη χρονικά απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2012, 06:43:40 μμ »
Κανείς ρε παιδιά;;;

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2012, 09:08:50 πμ »
Αγαπητέ συνάδερφε, τα 6 χρονια προυπηρεσίας, δεν είναι και λίγα για να ψάχνεσαι ως προς τις ώρες, εκτός και αν δεν ασχολιόσουν πολύ με τα ιδιαίτερα. Οκ, δεν είναι κακό να παίρνουμε κ άλλες γνώμες.  ;)

Για έναν μαθητή γυμνασίου, είναι μια χαρά οι 2 ώρες την εβδομάδα, κι ας είναι και αδύναμος. Στην αρχή θα σου φαίνεται ότι με το ζόρι τον προετοιμάζεις για παρακάτω όπως λες, αλλα με τον καιρό, που θα αρχίζει να "στρώνει", το μάθημα θα κυλάει πιο γρήγορα, στο σχολείο θα χάνονται μαθήματα, και αργά ή γρήγορα θα πάρεις το προβάδισμα.
Κατά κανόνα δεν χρειάζονται περισσότερες από 2 ώρες την εβδομάδα στο γυμνάσιο. Και εγώ συνήθως 2ωρα έχω. Σε κάποιους αρκετά αδύναμους, το σπάω σε 1+1 και μπορώ να πω ότι βοηθάει.
Για την Α' Λυκείου ένα 2ωρο είναι υπερ-αρκετό, στην Β' Λυκείου κάνω 2 Αλγεβρα &2 Κατευθυνση, στην Γ' Λυκείου ένα 6ωρο στην Κατεύθυνση και 2 Γενικής. Ίσως το 6ωρο ακουστεί υπερβολικό, αλλά βάζω πάντα περισσότερες ώρες για να συμπληρώσω τις ώρες που χάνονται μέσα στην χρονιά από εκεί που δεν το περιμένεις!!!

Για την δική σου περίπτωση του πολύ αδύναμου+με πολλά κενά μαθητή, ίσως οι 4,5 ωρες δεν αρκούν. Θα σου ελεγα να ξεκινήσεις απο νωρίς τα θερινά, να δεις πως ανταποκρίνεται και από εκεί και πέρα να αποφασίσεις για το χειμερινό πρόγραμμα, αν θα προσθέσεις κι άλλες ώρες πέραν των 4,5.

Για να δεις που κυμαίνονται οι τιμές, δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=290.0  8)
Ελπίζω να σε βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2012, 12:05:22 μμ »
Θα ψάξω το topic που μου έδωσες αν και είναι 140 σελίδες  :P
Με βοήθησες αρκετά πάντως.Απλά να σημειώσω ότι σε αυτά τα 6 χρόνια έκανα και φροντιστήριο και ιδιαίτερα αλλά όχι Γ' Λυκείου.Στο κομμάτι των 2 ωρών στην Α λυκείου φαντάζομαι αναφέρεσαι μόνο στην Άλγεβρα έτσι; Γενικώς σας ζητούν ιδιαίτερα στην Γεωμετρία Α και Β λυκείου; Φαντάζομαι ένα 2ωρο είναι αρκετό και εκεί.
Όσον αφορά τον συγκεκριμένο μαθητή θα έλεγα σαν θερινή προετοιμασία να ξεκινήσω με 4,5 ώρες την εβδομάδα και μάλιστα διδάσκωντας εκθετική-λογαριθμηκή συνάρτηση ξανά πριν τον μπάσω στους μιγαδικούς γιατί όπως είπα και πριν τα κενά είναι πολλα,και αναλόγως να κινηθώ από Σεπτέμβρη.Γενικά για την θερινή προετοιμασία έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ως προς την διαχείρηση της ύλης; (ρωτάω γιατί είμαι προτάρης στην Γ' λυκείου).

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις  :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2012, 12:11:33 μμ »
Καλό είναι ότι μπορεί να πληρώσει ο γονιός.
Αν το παιδί έχει κενά μέχρι και στα ομόνυμα κλάσματα
θέλεις μια ώρα την ημέρα.
Ο γονιός όμως μπορεί να σου δίνει 100 ευρώ τη βδομάδα?
Πλέον κάνουν τα απολύτως απαραίτητα.
20ευρώ την ώρα είναι καλά πιστεύω.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών σε επαρχία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2012, 12:34:05 μμ »
Καλά μην κοιτάξεις και τις 140 σελίδες!  :P Εξάλλου το θέμα ξεκίνησε το 2006, οπότε πολλά έχουν αλλάξει από τότε στις τιμές! Πάρτο αντίστροφα!
Κοίτα, απο αυτά που γράφεις, θα σου πω ότι πάνω κάτω στα ίδια είμαστε, μόνο που δεν νιώθω καθόλου "πρωτάρα"! Γ' λυκείου είχα περσι απο ΕΠΑΛ και φέτος πρωτη φορά θετική, αλλά χώθηκα στα βαθιά με τη μια και γουσταρα! Βέβαια μου βγήκε ο πάτος από άποψη δουλειάς στο σπίτι!! Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο νωρίς στα θερινά, να καλύψεις ότι μπορείς από προαπαιτούμενες γνώσεις, και μην αμελήσεις το κομμάτι της κατεύθυνσης β λυκείου που είναι απαραίτητο στους μιγαδικούς κ όχι μόνο.
Α-Β λυκείου μόνο άλγεβρα κάνω. Συνήθως όταν με καλούν πρώτη φορά μου λένε ότι θέλουν 1ωρα Αλγεβρα+1 Γεωμετρία. Πιστεύω όμως ότι 1 ώρα δεν φτάνει ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο μάθημα αν θες να το διδάξεις σωστά.  Επομένως τους εξηγώ ότι είναι καλύτερα να γίνουν 2ωρες Αλγεβρα, αφού είναι εντελώς απαραίτητη για την επόμενη χρονιά ωστε να γίνει σωστή δουλειά. Ετσι και γίνεται. Αν στη μέση της χρονιάς ο μαθητής δυσκολεύεται στη Γεωμετρία κτλ κάνω ενα 2ωρο να καλύψω τα κενα, μερικές βασικές ασκήσεις και ειναι ΟΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162253
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.