*

Αποστολέας Θέμα: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13  (Αναγνώστηκε 75432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #322 στις: Αύγουστος 22, 2012, 12:53:56 μμ »
Ομοιοπαθούσα με τα φροντιστήρια:) Κι από όσα πήγα η προϋπηρεσία στο δημόσιο κατάλαβα πως τους ενοχλεί. Μόλις το ακούνε στην καλύτερη ευγενικά από τον τρόπο τους καταλαβαίνεις ότι δε θα σε πάρουν, στη χειρότερη σε ειρωνεύονται κι εσύ που έχεις ανάγκη δέχεσαι τις ειρωνίες τους σιωπώντας... Εγώ αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα να πηγαίνω παίζοντάς το μόνο κάτοχος CPE  και να κρύβω πτυχίο Αγγλικής και προϋπηρεσίες μπας και βγει τίποτα. Που καταντήσαμε εμείς της αγγλικής φιλολογίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #323 στις: Αύγουστος 22, 2012, 12:56:07 μμ »
Βρε planety μην είσαι τόσο ντροπαλή. Θα μείνεις άνεργη επειδή πρέπει να απολογηθείς στον καθένα χαρτί και καλαμάρι τι θα κάνεις σε περίπτωση που σε καλέσουν Μάη και ποια θα είναι η επιλογή σου αν είναι Μάρτης ή Απρίλης; Γιατί εσύ θα είσαι ευχαριστημένη αν σε καλέσουν μετά το Μάρτιο; Είναι τόσο μικρό το χρονικό διάστημα που απομένει, που ακόμα και το υπουργείο δε βάζει ποινή σε όποιον επιλέγει να μην αναλάβει υπηρεσία!

Βάλε μπρος για την αναζήτηση φροντιστηρίου, γιατί θα είναι δύσκολη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #324 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:08:07 μμ »
Lasid μιας και γενικά σε βρίσκω ενημερωμένο μπορείς να μου πεις αν προτού κληθεί κάποιος ως αναπληρωτής έχει ελάχιστες π.χ. 3 ώρες/βδομάδα σε ένα δημόσιο Ι.Ε.Κ., μπορεί μετά την πρόσληψη να συνεχίσει να δουλεύει στο ΙΕΚ ή πρέπει να παραιτηθεί? Έχω ακούσει για άδεια από το ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ εφόσον δεν έχεις πλήρες ωράριο στο ΙΕΚ αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Να ξέρουμε αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση κι αλλού ή αν θα κλείσουμε μετά από παραίτηση την πόρτα μια και για πάντα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #325 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:13:14 μμ »
Ναι το έχω ακούσει κι εγώ ότι με άδεια από το ΠΥΣΔΕ μπορείς να έχεις λίγες ώρες σε ΙΕΚ, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει στην περίπτωση κάποιου που έχει αναλάβει τις ώρες στο ΙΕΚ πριν προσληφθεί ως αναπληρωτής. Ας απαντήσουν και άλλοι συνάδελφοι που ξέρουν καλύτερα αυτά τα διαδικαστικά θέματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:44:14 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #326 στις: Αύγουστος 22, 2012, 01:22:50 μμ »
Εγώ είχα βρει αυτό, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου που δούλευε σε ιεκ πριν τον καλέσουν αναπληρωτή να μας πει τι ισχύει στην πράξη. Σ' ευχαριστώ πάντως κι αν κάποιος γνωρίζει ας μας ενημερώσει γιατί πιστεύω ότι ενδιαφέρει πολλούς

Έγγραφο με Αρ. Πρωτ. 123297/Δ2/11.11.2010/ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣΑ/ΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ -ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ -ΤΜΗΜΑ Α’ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ
...Συνεπώς, για εκπαιδευτικούς που έχουν ήδη προσληφθεί με μειωμένο ωράριο, η δυνατότητα παράλληλης εργασίας σε άλλο εκπαιδευτικό φορέα επαφίεται στην αρμοδιότητα των κατά τόπους ΠΥΣΔΕ.
«η πρόσληψη εκπαιδευτικών ως αναπληρωτών ή ωρομισθίων, έστω και αν αυτοί απασχολούνται ήδη στο δημόσιο τομέα με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου, είναι επιτρεπτή, εφόσον συντρέχουν αθροιστικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:
α) η δεύτερη απασχόληση δεν είναι κατά πλήρες ωράριο εργασίας
β) η καταβαλλόμενη για αυτή ακαθάριστη αμοιβή δεν υπερβαίνει το βασικό μισθό του μισθολογικού κλιμακίου 14, και
 γ) το σύνολο των καθαρών τακτικών απολαβών και από τις δύο απασχολήσεις ή τη θέση και τη μερική απασχόληση δεν υπερβαίνει το διπλάσιο του βασικού μισθού του μισθολογικού κλιμακίου 8 (βλ. Γνωμ. Ν.Σ.Κ. 372/06, 2/97, 414/91).»

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #327 στις: Αύγουστος 22, 2012, 02:12:01 μμ »
σε αυτό με τα ιεκ δεν ξέρω να απαντήσω, αλλά θα ήθελα και εγώ να μάθω, γιατί σκέφτομαι το ιεκ του εκαβ μπας και κάνω αίτηση. πάντως δεν είναι σίγουρα δεν ειναι για όποιον τον πάρουν με πληρες.

αχ, Lasid, να αυτά τα χαρτί και καλαμάρι με έφαγαν! όλοι μου το λένε και έχουν δίκιο ότι δεν πρέπει να με νοιάζει, να μην απαντάω σε κάτι τέτοια συγκεκριμένα και να μην δίνω αναφορά, αλλά άμα ο άλλος ρωτήσει, ντρέπομαι να πω ψέματα.. εδώ όταν έφυγα από το ιδιωτικό που ήμουν καταντράπηκα, γιατί μου είπε ο διευθυντής:"απλώς ξαφνιαστήκαμε γιατί δεν μας είχατε πει ότι είχατε κάνει αίτηση και λίγο θα ταλαιπωρηθούμε τώρα να βρούμε άνθρωπο". και του λέω: "νόμιζα ότι ήταν σαφές από την στιγμή που ξέρατε ότι έδωσα ασεπ..." :-\ :-\ τι να του πεις... εγω έτσι έγινα πάντως κι ας είχα δίκιο...  :-[ :-[ :-[

θα το ψάξω όσο μπορώ, έστω με τα φροντιστήρια, αλλά μέχρι τώρα κανένα βιογραφικό σε φροντιστήριο δεν βρήκε ανταπόκριση.. να το πάρω προσωπικά;  ;D
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #328 στις: Αύγουστος 22, 2012, 02:53:54 μμ »
Ειναι πολυ λογικο να νιωθεις ασχημα στην περιπτωση που σε προσλαβει φροντιστηριο και καποια στιγμη -όποτε κι αν ειναι αυτή- σηκωθεις να φυγεις επειδη σε καλεσουν αναπληρωτη. Μην ξεχνας οτι μπορει να σε καλεσουν και πιο νωρις απο Πασχα και να πας. Ειανι δικοπο μαχαιρι. Σκεψου να ειχες εσυ φροντιστηριο και να σε παρατουσαν στη μεση της χρονιας!

Καποτε που ηταν καλυτερα τα πραγματα εβαζα μονο τους γυρω νομους -100-150 χλμ καθημερινα ωστε να μπορω να επιστρεφω για να μη χασω τη δουλεια στο φροντιστηριο. Φυσικα με παιρναν ωρομισθια αλλα κατι ηταν κι αυτό

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #329 στις: Αύγουστος 22, 2012, 04:07:43 μμ »
Planety δεν είπαμε να πεις ψέματα, αλλά δε χρειάζεται να τους δίνεις πλήρη αναφορά! Αλλιώς θα μείνεις στον άσσο.
Πρέπει να σε εκπαιδεύσουμε να μην κοκκινίζεις, τουλάχιστον όταν έχεις δίκιο. Χρειάζεσαι μία μικρή πρόοδο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #330 στις: Αύγουστος 22, 2012, 04:12:55 μμ »
Planety δεν είπαμε να πεις ψέματα, αλλά δε χρειάζεται να τους δίνεις πλήρη αναφορά! Αλλιώς θα μείνεις στον άσσο.
Πρέπει να σε εκπαιδεύσουμε να μην κοκκινίζεις, τουλάχιστον όταν έχεις δίκιο. Χρειάζεσαι μία μικρή πρόοδο!  ;)
τι κανει , προσπαθει να επιβιωσει.Παντως εγω οπου στελνω βιογραφικα δεν βαζω προυπηρεσια στην πρωτοβαθμια και την δυτεροβαθμια και για τα μεταπτυχιακα κουβεντα δεν βγαζω

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #331 στις: Αύγουστος 22, 2012, 04:17:57 μμ »
είμαι είμαι η άτιμη! κοκκινίζουσα!!  ;D ;D θέλω μαθήματα, μου το λένε και οι δικοι μου άνθρωποι,αλλά δεν αλλάζουν εύκολα αυτά. και τώρα είμαι πολύ καλή!! απαντάω κιόλας αμα ακούσω κανα κουλό στα τελευταία χρόνια! πριν 6-7 χρόνια ήμουνα να με κλαίνε οι ρέγγες! εδώ και κανά χρόνο την έχω δει αλλιώς! ::)

τώρα που το λέτε, μήπως;; μήπως να έχω ένα βιογραφικό με τα όλα του κι ένα χωρίς την προυπηρεσία του δημοσίου μπας και με προσέξει κανείς; και αν με ρωτήσουν που δούλευα θα λεω μονο ιδιαιτερα! ;)

Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #332 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:30:56 μμ »
Lasid μιας και γενικά σε βρίσκω ενημερωμένο μπορείς να μου πεις αν προτού κληθεί κάποιος ως αναπληρωτής έχει ελάχιστες π.χ. 3 ώρες/βδομάδα σε ένα δημόσιο Ι.Ε.Κ., μπορεί μετά την πρόσληψη να συνεχίσει να δουλεύει στο ΙΕΚ ή πρέπει να παραιτηθεί? Έχω ακούσει για άδεια από το ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ εφόσον δεν έχεις πλήρες ωράριο στο ΙΕΚ αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Να ξέρουμε αν μπορούμε να κάνουμε αίτηση κι αλλού ή αν θα κλείσουμε μετά από παραίτηση την πόρτα μια και για πάντα!
Πέρυσι δούλευα σε δημόσιο ΙΕΚ για 3 ώρες την εβδομάδα κ όταν με κάλεσαν ΑΜΩ με 15 ώρες, πήρα άδεια από το ΠΥΣΠΕ κανονικότατα κάνοντας μια απλή αίτηση. Μάλιστα στην άδεια συμπεριέλαβαν όλη τη σχολική χρονιά δηλ. κ το εαρινό εξάμηνο, χωρίς να το έχω καν ζητήσει. Δε γνωρίζω βέβαια αν κάτι τέτοιο θα ήταν εφικτό στην περίπτωση που ήμουν ΑΚΩ, γιατί έχω την εντύπωση ότι δίνουν άδεια για όσες ώρες υπολείπονται του πλήρους ωραρίου...     

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #333 στις: Αύγουστος 23, 2012, 04:39:16 μμ »
Εδώ δίνουν άδεια σε μόνιμους που έχουν ήδη πλήρες ωράριο να απασχοληθούν μερικώς κάπου αλλού
και εσύ πιστεύεις ότι στον αναπληρωτή θα του δίνουν το δικαίωμα μέχρι συμπλήρωσης πλήρους ωραρίου;
Μάλλον η έγκριση δίνεται για να μπορείς να ξεπερνάς νόμιμα ακόμα και το πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #334 στις: Αύγουστος 23, 2012, 05:13:06 μμ »
laura χίλια ευχαριστώ! πραγματικά με ανακούφισε η απάντησή σου γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη για το τι να κάνω. Πέρσυ που δε με πήραν αναπληρώτρια δούλεψα κατά το εαρινό εξάμηνο σε ένα ΙΕΚ κι επειδή φοβάμαι μήπως και φέτος μείνω εκτός, ήθελα να ξέρω τι να κάνω. Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλεψεις για τον κλαδο των αγγλικων 2012-13
« Απάντηση #335 στις: Αύγουστος 26, 2012, 09:01:32 πμ »
καλημέρα! Τι καλημέρα δηλαδή.. άμα ισχύσουν αυτά που είπε ο Υπουργος για αύξηση ωραρίου από φέτος... την κάτσαμε την βάρκα.. θα μου πειτε; δεν το περιμέναμε για του χρόνου έτσι κι αλλιώς; απλώς θα έρθει πιο νωρίς μάλλον... Ωραία είδηση να ξεκινάς την μέρα σου... :( :(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.