*

Αποστολέας Θέμα: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06  (Αναγνώστηκε 6317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« στις: Ιούνιος 10, 2012, 06:25:51 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας σχετικά με τις εξετάσεις IELTS.

Έδωσα αυτό το Σάββατο εξετάσεις IELTS γιατί χρειάζομαι το πτυχίο για αίτηση σε μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Παρόλο που έχω proficiency με Β μου φάνηκαν πάρα πολύ δύσκολες στο να πιάσω το 7.5 μέσω όρο και 7 σε κάθε ενότητα. Βασικά απογοητεύτηκα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή τόσο υψηλή βαθμολογία. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι δεν σκεπάζονταν με μαύρη ταινία τα ονόματα μετά την εξέταση. Και γενικά το όλο θέμα μου φάνηκε πολύ στημένη μπίζνα από το Βρετανικό.
Προτείνετε να ξαναδώσω και πόσο καλή προετοιμασία χρειάζεται;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:35 »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2012, 09:32:37 μμ »
Είχα δώσει πριν 2 χρόνια χωρίς καμιά προετοιμασία (εκτός από 2-3 τεστάκια) και χωρίς να ήμουν κάτοχος άλλου proficiency και έπιασα άνετα πάνω από 7.5 μέσο όρο. Αυτό που με δυσκόλεψε (πήρα 6.5) ήταν το speaking λόγω έλλειψης πρακτικής εμπειρίας. Απ' όσο γνωρίζω τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητούν μέσο όρο 6 ή 6,5 και όχι 7,5 που θεωρείται το C2 απλά πρέπει κανένα επιμέρους τεστ να μην είναι κάτω του 5,5. Αν όντως δεν σου φτάνουν οι βαθμοί που έγραψες τότε λύσε μερικά τεστ στο σπίτι μέχρις ότου πιάνεις άνετα τους βαθμούς που χρειάζεσαι και προσπάθησε να βρεις κάποιον ΠΕ06 για να εξασκηθείς στο speaking, και στη συνέχεια ξαναδώσε.

Υ.Γ. ΠΕ19 Πληροφορικής
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2012, 10:10:52 μμ από thymiaras »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2012, 09:51:31 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση και βασικά μπράβο σου.
Εμένα μου φάνηκε η έκθεση δύσκολη με τα γραφήματα. Δεν ξέρω. Μάλλον πρέπει να προετοιμαστώ καλύτερα και να κάνω καλύτερη κατανομή χρόνου.
Τα εξεταστρα είναι 190 ευρώ! τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος HighViolet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2012, 11:34:40 πμ »
To writing task 1 πάντα έχει να κάνει με γράφημα, στατιστική ή κάποια διαδικασία για περιγραφή. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται μια ποικιλία από εκφράσεις και linking words με τις οποίες θα περιγράψεις σωστά τα στοιχεία που έχεις.

Με Proficiency πάντως συνήθως πιάνεις εύκολα 7 και πάνω. Ωστόσο, ακόμα και αν έχεις ένα καλό επίπεδο στα αγγλικά, είναι καλό να εξοικειωθείς στη μορφή και στο τύπο ασκήσεων της εξέτασης (αλλά και στην ίδια τη γλώσσα αν έχεις πολύ καιρό να ασχοληθείς) πριν δώσεις.

Υπάρχει αρκετό υλικό και σε βιβλία και online για να κάνεις εξάσκηση και tests (πάντα με χρονομέτρηση).

Για το τι ακριβώς προετοιμασία θα χρειαστεί για να ξαναδώσεις (αν χρειαστεί να ξαναδώσεις) θα φανεί εν πολλοίς και από τα αποτελέσματα σου (βγαίνουν σε 13-14 μέρες).

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
   


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:20:35 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2012, 01:51:56 μμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας σχετικά με τις εξετάσεις IELTS.

Έδωσα αυτό το Σάββατο εξετάσεις IELTS γιατί χρειάζομαι το πτυχίο για αίτηση σε μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Παρόλο που έχω proficiency με Β μου φάνηκαν πάρα πολύ δύσκολες στο να πιάσω το 7.5 μέσω όρο και 7 σε κάθε ενότητα. Βασικά απογοητεύτηκα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή τόσο υψηλή βαθμολογία. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι δεν σκεπάζονταν με μαύρη ταινία τα ονόματα μετά την εξέταση. Και γενικά το όλο θέμα μου φάνηκε πολύ στημένη μπίζνα από το Βρετανικό.
Προτείνετε να ξαναδώσω και πόσο καλή προετοιμασία χρειάζεται;
Ευχαριστώ
γιατι εδωσες εξετασεις? με μια βεβαιωση απο την σχολη οτι ολα τα μαθηματα ειναι στα αγγλικα και τελειωνεις. Ετσι εκανα και εγω και δεν εδωσα εξετασεις.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 403
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2012, 02:47:46 μμ »
ε, δεν είμαι της αγγλικής φιλολογίας. Όντως αν έχει κάνει έστω και ενα χρόνο μάθηματα στα αγγλικά δε χρειάζεται.
θα ξαναπροετοιμαστώ καλύτερα. αν και μου φαίνεται και λίγο λοτταρία το listening π.χ. Χρειάζεται μεγάλη αυτοσυγκέντρωση.

Thank για τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 09, 2012, 06:38:49 μμ »
Proficiency Michigan ή Cambridge έχεις; Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αγγλία (όχι όλα φυσικά) δέχονται και το Proficiency του Cambridge για το μεταπτυχιακό. Βέβαια κάποια από αυτά έχουν μερικούς όρους, όπως το να το έχεις αποκτήσει τα τελευταία δύο χρόνια ή να το έχεις πάρει με B. Στείλε ένα email στα πανεπιστήμια που ενδιαφέρεσαι και ζήτα τους να σου στείλουν την πλήρη λίστα με τα πτυχία που αναγνωρίζουν. Στις αιτήσεις τους πολλές φορές αναφέρουν μόνο το IELTS, αλλά αν το ψάξεις καλύτερα δίνουν και τη δυνατότητα για PROFICIENCY CAMBRIDGE. Το έψαξα πρόσφατα για μια μαθήτριά μου γι' αυτό το γνωρίζω. Καλή επιτυχία πάντως!

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 07:38:09 μμ »
Συνάδελφοι ποιο βιβλίο προετοιμασίας προτείνετε?
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 570
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εξετάσεις IELTS βοήθεια από συναδέλφους ΠΕ 06
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 08:33:03 μμ »
Proficiency Michigan ή Cambridge έχεις; Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αγγλία (όχι όλα φυσικά) δέχονται και το Proficiency του Cambridge για το μεταπτυχιακό. Βέβαια κάποια από αυτά έχουν μερικούς όρους, όπως το να το έχεις αποκτήσει τα τελευταία δύο χρόνια ή να το έχεις πάρει με B. Στείλε ένα email στα πανεπιστήμια που ενδιαφέρεσαι και ζήτα τους να σου στείλουν την πλήρη λίστα με τα πτυχία που αναγνωρίζουν. Στις αιτήσεις τους πολλές φορές αναφέρουν μόνο το IELTS, αλλά αν το ψάξεις καλύτερα δίνουν και τη δυνατότητα για PROFICIENCY CAMBRIDGE. Το έψαξα πρόσφατα για μια μαθήτριά μου γι' αυτό το γνωρίζω. Καλή επιτυχία πάντως!

Έψαξα για ΠΜΣ στην Ολλανδία στη Θεωρητική Γλωσσολογία και άλλους τομείς σχετικούς με την αγγλική φιλολογία, αλλά όλα ζητούσαν IELTS, παρόλο που τα μαθήματα στην Αγγλική του ΑΠΘ διδάσκονται στα αγγλικά. Δεν το αναγνωρίζουν έξω. Στην Ολλανδία εξαιρούνται από την εξέταση της ξένης γλώσσας μόνο όσοι έχουν τα αγγλικά μητρική ή σπούδασαν σε αγγλόφωνα παν/μια (της Αγγλίας). Πολλά ζητούν υψηλό βαθμό στο IELTS, άριστα στο προπτυχιακό, ενώ τα ελάχιστα ΠΜΣ που δέχονται και το Proficiency θέτουν ως όρο να είναι το πολύ δύο ετών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161771
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.