*

Αποστολέας Θέμα: TESOL, TELF, etc.  (Αναγνώστηκε 1677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
TESOL, TELF, etc.
« στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:16:45 μμ »
Γεια σας! Έψαξα στο forum για θέμα πάνω σε TESOL/ TELF, αλλά από μία πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι κι έτσι ανοίγω νέο θέμα.

Είμαι σχετικά νέα στο χώρο όσον αφορά τα μαθήματα Αγγλικών. Έχω διπλώματα Αγγλικών και είμαι πτυχιούχος από Βρετανικό πανεπιστήμιο. Θέλω πολύ να εξελιχθώ στον κλάδο αυτόν και να αυξήσω τις επαγγελματικές επιλογές μου πέρα από τα ιδιαίτερα μαθήματα. Προς το παρόν τα οικονομικά μου και η όλη πολιτική κατάσταση δεν μου επιτρέπουν να ξαναφύγω άμεσα για εξωτερικό, ενώ το θέλω πολύ. Διάβασα ότι εάν κάποιος έχει Bachelor's Degree από βρετανικό πανεπιστήμιο και έχει και TESOL/TELF τότε μπορεί να διδάξει αγγλικά (ως ξένη γλώσσα) σε σχολεία στο εξωτερικό. Δε χρειάζεται, λένε, να είναι κάποιος native speaker ή να ξέρει την τοπική γλώσσα άπταιστα καθώς κατά κανόνα το μάθημα γίνεται όλο στα αγγλικά.

Έχω βρει πρόγραμμα TELF στην Ελλάδα με 1500 ευρώ. Τι είναι καλύτερο για το βιογραφικό όμως; Να κάνω το TELF στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Το έχει πάρει κανείς; Πρέπει να κάνω προετοιμασία για αυτό το πρόγραμμα; Εάν κάποιος/α το έχει κάνει αυτό το πρόγραμμα, θα με ενδιέφερε όταν έρθει εκείνη η ώρα να κάνω μαθήματα προετοιμασίας για να ξεαγχωθώ λίγο. Θα ήμουν ευγνώμων εάν λέγατε οποιαδήποτε πληροφορία, εμπειρία, γνώμη κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:26 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:53:16 μμ »
Αν αναφερεσαι στα TEFL COURSES αυτα που εχουν τον τυπο σεμιναριου και διαρκουν εντατικα περιπου ενα μηνα τα χαρακτηριζουν στο εξωτερικο "cowboy coures" δηλαδη ευκαιρια για να παρουν καποιοι χρηματα .Αν θες να διδαξεις στο εξωτερικο στον ιδιωτικο τομεα σου ζητουν το CELTA το οποιο προσφερει στην Ελλαδα το CELT ,ενα γλωσσικο κεντρο που βρισκεται Ακαδημιας .Ολα τα αλλα απλως σεμιναρια αλλα δεν σου ζητουν αυτα στο εξωτερικο .Το minimum οπως προειπα ειναι το CELTA .
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2012, 02:57:57 μμ »
Αν αναφερεσαι στα TEFL COURSES αυτα που εχουν τον τυπο σεμιναριου και διαρκουν εντατικα περιπου ενα μηνα τα χαρακτηριζουν στο εξωτερικο "cowboy coures" δηλαδη ευκαιρια για να παρουν καποιοι χρηματα .Αν θες να διδαξεις στο εξωτερικο στον ιδιωτικο τομεα σου ζητουν το CELTA το οποιο προσφερει στην Ελλαδα το CELT ,ενα γλωσσικο κεντρο που βρισκεται Ακαδημιας .Ολα τα αλλα απλως σεμιναρια αλλα δεν σου ζητουν αυτα στο εξωτερικο .Το minimum οπως προειπα ειναι το CELTA .

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το CELTA είναι αποκλειστικά για απόφοιτους Αγγλικής Φιλολογίας; Και πόσο διαρκεί;

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2012, 03:02:37 μμ »
Οχι δεν ειναι μονο για αποφοιτους Αγγλικης Φιλολογιας αλλα ειναι το "χαμηλοτερο" επιπεδο που πιστοποιει οτι δυναται να διδαξεις την Αγγλικη Γλωσσα.Προσωπικα οταν το εκανα εγω υπηρχαν ακομη και χημικοι!!! που το εκαναν εστω για να βρουν μια δουλεια ως καθηγητες Αγγλικων στο εξωτερικο .Η διαρκεια του κυμαινεται απο ενα μηνα οταν προκειται για εντατικο και μπορει να παρει και περισσοτερο οταν μιλαμε για μη εντατικο προγραμμα.Το κεντρο που ανεφερε προηγουμενως δινει νομιζω τις ημερομηνιες και ποσο χρονικο διαστημα διαρκει το CELTA COURSE.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:26 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: TESOL, TELF, etc.
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2012, 12:13:48 μμ »
Οχι δεν ειναι μονο για αποφοιτους Αγγλικης Φιλολογιας αλλα ειναι το "χαμηλοτερο" επιπεδο που πιστοποιει οτι δυναται να διδαξεις την Αγγλικη Γλωσσα.Προσωπικα οταν το εκανα εγω υπηρχαν ακομη και χημικοι!!! που το εκαναν εστω για να βρουν μια δουλεια ως καθηγητες Αγγλικων στο εξωτερικο .Η διαρκεια του κυμαινεται απο ενα μηνα οταν προκειται για εντατικο και μπορει να παρει και περισσοτερο οταν μιλαμε για μη εντατικο προγραμμα.Το κεντρο που ανεφερε προηγουμενως δινει νομιζω τις ημερομηνιες και ποσο χρονικο διαστημα διαρκει το CELTA COURSE.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2012, 01:06:38 μμ από antigoni118 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 547
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.