*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 4691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:02:35 μμ »
Παιδιά γειά.

Θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια και ωροσμίσθια πρώτη φορά φέτος και έχω μια απορία...

Αν με πάρουν (και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο), τα μόρια της χρονιάς θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν την επόμενη χρονιά για να μεταφερθώ στον πίνακα Β ή θα μετρηθούν πια μόνο στον επόμενο ΑΣΕΠ και θα ήμουν πάλι στον πίνακα Γ και την επόμενη;

Έτσι κατάλαβα αλλά το όλο σύστημα μου φαίνεται λιγάκι πεπίπλοκο... Είμαι και Αγγλίδα (παντρεμένη με Έλληνα) και η διαδικασία προσλήψεων εκεί είναι διαφορετική.

Ελπίζω να με συγχωρέσετε εάν έχω ορθογραφικά η άλλα γλωσσικά λάθη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:33:04 μμ »
Καλωσήρθες στο φόρουμ. Μην αγχώνεσαι, γράφεις καλύτερα από πολλούς που έχουν την ελληνικη μητρική τους γλώσσα, ακόμα και εκπαιδευτικούς. Δεν έχεις κανένα λάθος. Επίσης έχεις δίκιο στην κατανόηση του θέματος.

Επειδή προς το παρόν οι πίνακες προϋπηρεσίας είναι κλειδωμένοι, ακόμα και αν διδάξεις φέτος δε θα περάσεις στον πίνακα Β. Μετά το τέλος της μεταβατικής που λογικά θα ξεκλειδώσουν οι πίνακες θα φαίνεται η προϋπηρεσία σου και φυσικά τότε (αν δεν αλλάξει κάτι στο νόμο) θα μετράει μόνο ως προσαύξηση στο βαθμό του ΑΣΕΠ...όποτε γίνει αυτός!

Ναι είναι περίπλοκο όλο αυτό, αλλά το κατάλαβες σωστά. Στην Ελλάδα κάνουμε τα πράγματα στη ζωή μας περίπλοκα, γιατί μας αρέσουν οι προκλήσεις, αλλά όπως βλέπεις ακόμα αντέχουμε...αν και πολλοί είναι στα όριά τους!!!  ;) ;) ;)


Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:33:27 μμ »
Καλησπέρα και καλή αρχή.
Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι ο πίνακας Α αφορά τους εκπαιδευτικούς που έχουν αναπηρία 67% και άνω και υπάγονται σε αυτόν τον πίνακα.
Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί υπάγονται στον γενικό πίνακα Β.Πίνακας Γ δεν υπάρχει.
Όταν και αν λοιπόν εργαστείς ως αναπληρωτρια μία χρονία και ανήκεις στον πίνακα Β τότε τα μόρια σου θα εμφανιστούν σε αυτον τον πίνακα, αν ξαναδουλέψεις θα προστεθούν με τα προηγούμενα αλλα παραμένεις στον ίδιο πίνακα.
Ελπίίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:36:56 μμ »
Προφανώς κάνεις λάθος συναδέλφισσα. Όσοι κάνουν αίτηση ως αναπληρωτές και δεν έχουν προϋπηρεσία ανήκουν στον πίνακα Γ και προσπαθούν παίρνοντας την πρώτη τους προϋπηρεσία να περάσουν στον πίνακα Β.

Ο Α εφόσον είναι για ειδικές περιπτώσεις δεν αφορά το σύνολο. Ας μην αγνοούμε όμως την ύπαρξη του πίνακα Γ.
Πολλοί ήταν ή είναι εκεί για χρόνια ελπίζοντας να "ξεκολλήσουν" κάποια στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:48:48 μμ »
Ο πίνακας Γ υπάρχει γιασ όλες τις ειδικότητες;;;;
Εγώ ως φιλόλογος δεν έχω δει ποτέ μπροστά μου τέτοιον πίνακα κασι όταν είχα μηδενική προϋπηρεσία υπαγόμουν στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής προ?ϋπηρεσίας. Δεν γνωρίζω κάτι για πίνακα Γ.
Ωστόσο αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:51:52 μμ »
Πίνακας Γ ονομάζεται ο πίνακας αναπληρωτών μηδενικής προϋπηρεσίας και υπάρχει σε όλες τις ειδικότητες!
Απλά τον ήξερες με το περιφραστικό του όνομα μόνο.  ;)

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2012, 03:26:59 μμ »
Σωστά τα γραφει ο Lasid. Αν ανατρέξεις κυρίως στους παλαιοτερους πινακες προ 8ετίας θα διαπιστώσεις 3 ξεχωριστούς πίνακες.
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2012, 03:37:17 μμ »
Προφανώς λοιπόν δεν το γνώριζα γιατί το συναντούσα πάντα με την πλήρη του ονομασία.
Ευχαριστώ για τις διευκρυνίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 23, 2012, 11:37:51 πμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το καλοσώρισμα :-)

Lasid, το "περίπλοκο" σε αυτήν τη χώρα είναι μέσα στα στοιχεία που κάνει ανθρώπους σαν και μένα να έχουμε επιλέξει να ζούμε εδώ...
 
Όσο για τη γενική κατάσταση - θα το αντέξετε γιατί εσείς οι Έλληνες έχετε μεγάλη ψυχή!

Κουράγιο από μεγάλη φιλελληνίδα!!! 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2012, 04:13:28 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το καλοσώρισμα :-)

Lasid, το "περίπλοκο" σε αυτήν τη χώρα είναι μέσα στα στοιχεία που κάνει ανθρώπους σαν και μένα να έχουμε επιλέξει να ζούμε εδώ...
 
Όσο για τη γενική κατάσταση - θα το αντέξετε γιατί εσείς οι Έλληνες έχετε μεγάλη ψυχή!

Κουράγιο από μεγάλη φιλελληνίδα!!!
Να είσαι καλά και να ξέρεις ότι και οι φιλέλληνες έχουν μεγάλοι ψυχή και αντέχουν μαζί μας στις πιέσεις!

Αν χρειαστείς κάτι άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2012, 11:25:08 πμ »
Παιδιά γειά.

Θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια και ωροσμίσθια πρώτη φορά φέτος και έχω μια απορία...

Αν με πάρουν (και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο), τα μόρια της χρονιάς θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν την επόμενη χρονιά για να μεταφερθώ στον πίνακα Β ή θα μετρηθούν πια μόνο στον επόμενο ΑΣΕΠ και θα ήμουν πάλι στον πίνακα Γ και την επόμενη;

Έτσι κατάλαβα αλλά το όλο σύστημα μου φαίνεται λιγάκι πεπίπλοκο... Είμαι και Αγγλίδα (παντρεμένη με Έλληνα) και η διαδικασία προσλήψεων εκεί είναι διαφορετική.

Ελπίζω να με συγχωρέσετε εάν έχω ορθογραφικά η άλλα γλωσσικά λάθη!
Επίσης Serendipity , για να κάνεις αίτηση για εκπαιδευτικός, πρέπει να έχεις στα χέρια σου χαρτί υπηκοότητας. Στο λέω για να μην το αμελήσεις σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη :)

Αποσυνδεδεμένος Serendipity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2012, 04:39:44 μμ »
Happiness εννοείς ότι πρέπει να έχω την ελληνική υπηκότητα ή απλώς να έχω κάτι που να πιστοποιεί την αγγλική μου υπηκότητα;

Αν μιλάς για την ελληνική, έχω την εντύπωση ότι οι υπήκοοι των κρατών-μελών της Ε.Ε μπορούν να εργαστούν στην εκπαίδευση και ως αναπληρωτές και ως μόνιμοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι πρέπει να έχουμε πιστοποιητικό ελληνομάθειας.

Την ελληνική υπηκότητα τη δικαιούμαι λόγου του συζύγου, αλλά δεν την έχω κάνει γιατί όταν το έψαξα πριν μερικά χρόνια είχε παράβολο 2.000 (!) ευρώ. Ελπίζω να μην τη χρειάζομαι - είναι πολλά τα λεφτά! :(


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 24, 2012, 06:45:49 μμ »
Serendipity απ ότι θυμάμαι  η ελληνική υπηκοότητα είναι απαραίτητη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε περάσει μία Αλβανίδα χωρίς ελληνική υπηκοότητα, η οποία δεν μπόρεσε να υποβάλει αίτηση, παρόλο που είχε ξεκινήσει την διαδικασία. Πρέπει να έχεις το χαρτί στα χέρια σου. Διάβασε την περσινή πρόσκληση αναπληρωτών για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για νέο αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 24, 2012, 07:38:42 μμ »
Αν μιλάς για την ελληνική, έχω την εντύπωση ότι οι υπήκοοι των κρατών-μελών της Ε.Ε μπορούν να εργαστούν στην εκπαίδευση και ως αναπληρωτές και ως μόνιμοι. Η μόνη διαφορά είναι ότι πρέπει να έχουμε πιστοποιητικό ελληνομάθειας.

Serendipity, έτσι είναι όπως τα λες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.