*

Αποστολέας Θέμα: να παραλείψω τη junior b?  (Αναγνώστηκε 7274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 27, 2012, 03:31:21 μμ »
Ξεκίνησα με μια κοπέλα 20 χρονών, πήγα χτες για το πρώτο μάθημα ενδιαφέρεται για lower. Τα έχει αφήσει 6 χρόνια και είχε φτάσει μέχρι την e class. Στο χτεσινό μάθημα ψιλοαπογοητεύτηκα γιατί είχε πολλά κενά στο λεξιλόγιο και κάτι ασκησούλες γραμματικής σε χρόνους που της έκανα απο βιβλίο της d την δυσκόλευαν.....Το άλλο θέμα όμως ειναι οτι αυτή προς το παρόν θέλει να κάνει 2 ώρες τη βδομάδα μόνο και απο Σεπτέμβρη ίσως κάνουμε και άλλες. Με τόσο λίγες ώρες είναι το coursebook καλή επιλογή ή να κάνω τα συνηθισμένα βιβλία που ξέρω ελπίζοντας οτι θα της ξαναέρθουν οι γνώσεις?

Το προβλημα το εχει αυτη και αυτή πρεπει να βρει τη λύση (η τουλαχιστον μαζι).Πες της να στρωθεί. Να αφησει τις βολτες και τα fb, τα μπαρακια και τα γκομενιλίκια και να πιάσει το βιβλιο. Αν θελει να εχει αποτελεσμα.
Αν δεν στρωθει στο διαβασμα η ιδια, αφιερωνοντας αρκετες ωρες την εβδομαδα (αφου ιδιαιτερο ΜΟΝΟ 2 ωρες δυναται να πληρωνει), μη περιμενει πολλά.
Και γω, 3 ωρες εκανα ιδιαιτερο τη εβδομαδα για Lower, αλλα επι 3 μηνες διαβαζα συνεχεια,(εργαζομουν κιολας),....μεχρι Αγγλικά ονειρα εβλεπα. Το πηρα ομως εστω και με C.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2012, 03:32:53 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2012, 04:01:03 μμ »
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία λένε, αλλά δε νομίζω να ισχύει στην περίπτωση αυτή, ειδικά από τη στιγμή που διαπιστώνεις κενά. Στη θέση σου θα επαναλάμβανα τη D ή αν έχεις αντιληφθεί συγκεκριμένα τα κενά της, θα εστίαζα εκεί και μετά θα συνέχιζα παρακάτω. Τα Choices δεν τα έχω δουλέψει, αλλά από μαθήτριά μου που τα έκανε στο φροντιστήριο και από άλλους συναδέλφους του φόρουμ, ακούω θετικά πράγματα. Επίσης για αργότερα κοίτα και το Choices for the ECCE για να έχεις μια λογική συνέχεια στη διδασκαλία. Θα συμφωνήσω με το Μάρκο λέγοντάς σου, ότι 2 ώρες είναι λίγες και με τα κενά που λες πως έχει, θα πρέπει να καταβάλει τεράστια προσπάθεια προκειμένου να δώσει το Μάιο. Αλήθεια, για πότε το σκέφτεται;

Όσο για τα κοριτσάκια, μιλάς με τη μαμά και της εξηγείς την κατάσταση. Δε νομίζω να φέρει αντίρρηση.

Αποσυνδεδεμένος sophia_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 28, 2012, 01:15:30 πμ »
Η μεγάλη δεν μου είπε πότε θέλει να δώσει, απλά θέλει να ξεκινήσει ξανά για να μπορεί να μιλάει και την ενδιαφέρει λέει μια πιστοποίηση. Είναι κομμώτρια και προς το παρόν δεν εργάζεται. Εγώ προσωπικά δεν την κόβω να συνεχίσει για πολύ ακόμα. Εκείνη λέει οτι έχει όρεξη  να διαβάσει τώρα τι να πω! Στο λεξιλόγιο έχει πολλά κενά δηλαδή αν εξαιρέσουμε τις απλές λέξεις δεν ήξερε πολλές. Για αυτό λέω να κάνω coursebook!

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 09:46:18 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Γράφω εδώ για να μην επαναλαμβάνονται συνέχεια τα ίδια θέματα, ελπίζω να μην πειράζει την θεματοθέτρια! Σε λίγο ξεκινάω το πρώτο μου ιδιαίτερο σε ένα κοριτσάκι β' δημοτικού. Το παιδί δεν έχει ξανακάνει αγγλικά. Μου άρεσαν πολύ τα fairyland αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω τώρα το βιβλίο για junior a και του χρόνου junior b ή αυτό που συνδυάζει junior a+b σε μία χρονιά! Ποια είναι η δική σας γνώμη; Προσωπικά κλίνω προς τη δεύτερη επιλογή αλλά δε θέλω να πιεστεί το παιδί! όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες!  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:22:59 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 10:17:39 μμ »
junior a, γιατι πιστευω πως η καθε ξενη γλωσσα στην αρχη θελει γερα θεμελια και μετα χτιζεις οπως νομιζεις ως καλος αρχιτεκτονας. Το πολυ πολυ να προχωρησει συντομα και να μπεις και στη b.
δεν ειμαι ειδικος, απλως μια γνωμη διατυπωνω. 
Καλη επιτυχια και καλη αρχη,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:42:07 μμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ! Ίσως το κάνω έτσι τελικά. Απλά η άλλη λύση είναι και πιο βολική για τους γονείς φαντάζομαι αφού παίρνουν μόνο ένα βιβλίο, αλλά το ζητούμενο είναι να γίνει σωστή δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος HighViolet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:29:34 πμ »
Σε παιδάκια της Β' Δημοτικού νομίζω πως ένα οποιοδήποτε one-year course πέφτει λίγο βαρύ ιδίως όταν αυτό είναι και η πρώτη του επαφή με τη γλώσσα. Την συγκεκριμένη επιλογή θα την έκανα μόνο σε μαθητές που ξεκινάνε αργότερα τα αγγλικά και έχουν ενδεχομένως ήδη μια βάση από το σχολείο. Συνεπώς, θα σου πρότεινα και γω να ξεκινήσεις κανονικά την A Junior. Καλή σου αρχή! :)

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:52:53 πμ »
Ευχαριστώ high violet! Είναι λογικά αυτά που λέτε, καλύτερα να μην πιεστεί το παιδί είναι και μικρό...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 09:34:22 πμ »
Απέφευγε να του  μιλας ελληνικα. Μονο αγγλικά. Αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικό....Καλη αρχή  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 10:20:48 μμ »
να ρωτησω και γω κατι με τη σειρά μου?
πιστευετε από την εμπειρία σας οτι μπορεί να βγει η ύλη της A και της B Senior σε μια σχολικη χρονιά?[απο Σεπτέμβριο εως και τον Ιουνιο --όχι Μάιο που σταματανε τα φροντιστήρια]]Το παιδί είναι 'εκτη δημοτικού και ΄πολύ καλή μαθήτρια (τόσο στα ελληνικά όσο και στα αγγλικά).Απλά για καποιους λόγους έμεινε λίγο πίσω.Και δεν θέλει να δώσει για lower στο λυκειο.
Βγαινει η ύλη? ή θα ψοφησει το παιδί? τα βιβλία ειναι τα here we go της burlington.
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:12:56 μμ »
Απέφευγε να του  μιλας ελληνικα. Μονο αγγλικά. Αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικό....Καλη αρχή  ;)

Eυχαριστώ! Μόνοι αγγλικά από την αρχή λες; Δε θα μπερδευτεί; Συμφωνώ με το να μιλάμε αγγλικά στο μάθημα, αλλά δεν ξέρω πόσα αγγλικά μπορεί να ακούσει μαζεμένα από την αρχή! Άσε που η μητέρα θέλει να κάνουμε μία ώρα και αναρωτιέμαι πόσο θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε τελικά.

Έντιτ: Τελικά το παιδάκι πάει γ' δημοτικού, όχι β'! Παραπληροφόρηση.


@Asus07 Δε μπορώ να μιλήσω από εμπειρία αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις από την Α και, αν δεις ότι πάει καλά και "τα παίρνει", προχωράς στη Β την ίδια χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: να παραλείψω τη junior b?
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 05:46:46 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω στην πρόταση του MARKOS. Μην το φοβάσαι καθόλου να μιλήσεις μόνο Αγγλικά σ' ένα παιδί που ξεκινάει τώρα. Απλώς να θυμάσαι να απλοποιείς τη γλώσσα σου (εννοείται!!!)-να βοηθάς με τη γλώσσα του σώματος και ό,τι αντικείμενο έχεις πρόχειρο και θα δεις ότι το παιδί θα ενθουσιαστεί που η δασκάλα του τού μιλάει μόνο Αγγλικά και αυτό καταλαβαίνει! Επίσης εννοείται ότι κάποιες φορές μπορεί και να μην υπάρξει επικοινωνία μεταξύ σας απευθείας. Εκεί πρέπει να μην δείξεις ότι αγχώνεσαι ή απογοητεύεσαι και να μην καταφύγεις στην «εύκολη» λύση της μητρικής γλώσσας.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 05:05:17 μμ από aphrodite »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161497
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.