*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 10, 2007, 06:55:10 μμ »
Εσείς παίδες στην Τήλο πρέπει να προλάβατε και τον ξάδερφό μου (Άκης - πληροφορικός, Ζωή η γυναίκα του).

Είναι κλασικό το Τήλος ==> Ρόδος ==> όπου θες σαν πορεία μεταθέσεων?
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 10, 2007, 07:43:30 μμ »
Προτείνετε να κατεβάσω και το αυτοκίνητο την μέρα της ορκωμοσίας ή να περιμένω την τοποθέτηση? Και κάτι άλλο: πρέπει να παρουσιαστούμε 3 με 6/9. Αν παρουσιαστώ στις 6 χάνω κάτι? Ποια είναι η διαδικασία?

Αν είσαι Ρόδο ή Κω φέρε το αυτοκίνητο από την αρχή, θα κουβαλήσεις και αρκετά πράγματα. Το εισιτήριο του αυτοκινήτου Πειραιάς-Ρόδος ή Κως είναι της τάξης των 100 ευρώ, νομίζω ότι είναι αρκετά άσκοπες μετακινήσεις ειδικά στην αρχή που τα έξοδα είναι πολλά. Αν πας σε μικρότερο νησί νομίζω ότι δεν θα το χρειαστείς καθόλου αλλά θα το κρίνεις στην πορεία.

Η διαδικασία είναι η εξής: Θα πας στη διεύθυνση να καταθέσεις τα χαρτιά σου, να ορκιστείς και να κάνεις δήλωση προτίμησης για σχολείο. Μετά θα κάνεις βόλτες για 2-3 μέρες μέχρι να βγουν οι τοποθετήσεις και τελικά θα παρουσιαστείς στο σχολείο.

Οι λόγοι για να πας νωρίτερα είναι:

α) να κάνεις γνωριμίες με άλλους συναδέλφους που θα γνωρίσεις στη διεύθυνση κατά τη διάρκεια της διαδικασίας. Επειδή στην αρχή δεν γνωρίζει κανείς κανένα και το κλίμα είναι χαλαρό ("επιτέλους διορίστηκα"), το κλίμα μοιάζει πολύ με πρωτοετείς φοιτητές (όλοι μαζί για φαί και ποτό).

β) Για να μάθεις ποια είναι τα καλά σχολεία ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει (απόσταση από την πόλη, μόρια, καλός διευθυντής) για να συμπληρώσεις καλύτερα τη δήλωση προτίμησης.

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 10, 2007, 07:52:44 μμ »
Ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις. Βασικά σκέφτομαι για Ρόδο σαν πρώτη επιλογή ελπίζοντας ότι θα την "πίασω". Είμαι στην πρώτη δεκάδα των διορισθέντων στα Δωδεκάνησα, οπότε δεν το βλέπω και τόσο δύσκολο. Τα χωριά της Ρόδου με νηπιαγωγεία είναι Αρχάγγελος, Κρητηνία, Έμπωνας, Γεννάδι, Αγία Ελεούσα, Απόλλων, τουλάχιστον αυτά βρήκα εγώ...

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 10, 2007, 07:53:29 μμ »
Εσείς παίδες στην Τήλο πρέπει να προλάβατε και τον ξάδερφό μου (Άκης - πληροφορικός, Ζωή η γυναίκα του).

Είναι κλασικό το Τήλος ==> Ρόδος ==> όπου θες σαν πορεία μεταθέσεων?

Και βέβαια τον προλάβαμε τον Άκη και ίσα που τον συνηθήσαμε μας έφυγε... :(
Προσωπικά είμαι από τη Ρόδο, οπότε η περιπέτειά μου τελειώνει εδώ στη Ρόδο. Η Ρόδος δίνει μέχρι από 4 μέχρι 9 μόρια (στα δύο της δυσπρόσιτα), οπότε ναι, θεωρείται καλός "χώρος μετεπιβίβασης"  ;D

Προτείνετε να κατεβάσω και το αυτοκίνητο την μέρα της ορκωμοσίας ή να περιμένω την τοποθέτηση? Και κάτι άλλο: πρέπει να παρουσιαστούμε 3 με 6/9. Αν παρουσιαστώ στις 6 χάνω κάτι? Ποια είναι η διαδικασία?

Όπως λέει και ο vgargan, φέρε το αυτοκίνητο σου αν πας σε μεγάλο νησί (Ρόδο, Κω, ίσως και Κάλυμνο, Κάρπαθο). Οι αποστάσεις είναι σχετικά μεγάλες και θα το χρειαστείς για να βγεις για διασκέδαση, βόλτα εκτός πόλης, ψώνια και εν τέλει και σαν μία μεγάλη βαλίτσα στις μετακομίσεις σου. Για Τήλο, Σύμη, Νίσυρο, Καστελλόριζο, Κάσο, Πάτμο ακόμη και Λέρο δεν είναι απαραίτητο - οι αποστάσεις είναι μικρές. Συνήθως θα βρεις σπίτι κοντά στο σχολείο και θα πηγαίνεις με τα πόδια ή με κάποιον άλλο συνάδελφο που έχει αυτοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 10, 2007, 07:59:10 μμ »
mandy, νομίζω (ας επιβεβαιώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα) ότι στην τοποθέτηση δεν παίζει κανέναν ρόλο η σειρά διορισμού. Μετράνε μόνο τα μόρια που έχει κάποιος από γάμο, παιδιά, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση και δευτερευόντως από προϋπηρεσία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2007, 08:00:41 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:04:50 μμ »
mandy, νομίζω ότι στην τοποθέτηση δεν παίζει κανέναν ρόλο η σειρά διορισμού. Μετράνε μόνο τα μόρια που έχει κάποιος από γάμο, παιδιά, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση και δευτερευόντως από προϋπηρεσία.

Είναι ακριβώς έτσι! Δείτε κι αυτό το μήνυμα: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2516.msg23833#msg23833

Ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις. Βασικά σκέφτομαι για Ρόδο σαν πρώτη επιλογή ελπίζοντας ότι θα την "πίασω". Είμαι στην πρώτη δεκάδα των διορισθέντων στα Δωδεκάνησα, οπότε δεν το βλέπω και τόσο δύσκολο. Τα χωριά της Ρόδου με νηπιαγωγεία είναι Αρχάγγελος, Κρητηνία, Έμπωνας, Γεννάδι, Αγία Ελεούσα, Απόλλων, τουλάχιστον αυτά βρήκα εγώ...

Έχει πολλά νηπιαγωγεία στο νησί της Ρόδου.
Της πόλης θα τα βρεις εδώ: http://www.epyna.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=165
και των χωριών εδώ: http://www.epyna.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=166

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:18:10 μμ »
Δηλαδή κάποιος παντρεμένος με παιδιά προηγείται της τοποθέτησης και ας έχει πολύ μικρότερη προυπηρεσία από κάποιον χωρίς παιδιά? Εν ολίγοις κοινωνιά κριτήρια τοποθέτησης! Στην Χάλκη με βλέπω..

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 10, 2007, 08:47:15 μμ »
vsk κι ο Άκης μετά πήγε Ρόδο, στο Γεννάδιο, όπου και τον επισκέφτηκα.
'Εμενε Αρχάγγελο, για να είναι στη μέση μεταξύ Ρόδου και Γενναδίου, αφού η γυναίκα του ήταν έγκυος.

Η Ρόδος (γενικά) μου άρεσε πάρα πολύ και το Γεννάδιο είναι απίστευτη περίπτωση σχολείου με 9 μόρια.
Την Α' Δωδεκανήσου την έχω βάλει στις επιλογές μου σχετικά ψηλά, αλλά δε νομίζω να προλάβω...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 11, 2007, 01:33:38 πμ »
Παράθεση
Και κάτι άλλο: πρέπει να παρουσιαστούμε 3 με 6/9. Αν παρουσιαστώ στις 6 χάνω κάτι? Ποια είναι η διαδικασία? 
Παράθεση
Η διαφορα ειναι στο μισθο.Αν εισαι εκει στις 3 κι ορκιστειτε,ο μισθος μετραει απο εκεινη τη μερα.Αν παρουσιαστεις στις 6 κι ορκιστεις τοτε,ο μισθος θα ξεκινησει τοτε(να υπολογιζεις οτι χονδρικα ειναι 30 ευρω για καθε μερα).Δε νομιζω να περιμενουν να φτασουν ολοι οι συναδελφοι και να γινει μια ορκωμοσια.Συνηθως γινονται δυο.εγω τουλαχιστον οταν διοριστηκα δεν πηγα αμεσως κι ορκιστηκα με τη δευτερη φουρνια(ορκομωσια των δεκα λεπτων,ετσι;μην περιμενεις κατι επισημο).Καλυτερα να εισαι εκει στις 3 για να γνωρισεις λιγο το μερος που θα πας,να κανεις  τις υγειονομικες εξετασεις κι ο,τι αλλο γραφειοκρατικο προκυψει με την ησυχια σου

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 11, 2007, 10:22:02 πμ »
Παράθεση
Και κάτι άλλο: πρέπει να παρουσιαστούμε 3 με 6/9. Αν παρουσιαστώ στις 6 χάνω κάτι? Ποια είναι η διαδικασία? 
Παράθεση
Η διαφορα ειναι στο μισθο.Αν εισαι εκει στις 3 κι ορκιστειτε,ο μισθος μετραει απο εκεινη τη μερα.Αν παρουσιαστεις στις 6 κι ορκιστεις τοτε,ο μισθος θα ξεκινησει τοτε(να υπολογιζεις οτι χονδρικα ειναι 30 ευρω για καθε μερα).Δε νομιζω να περιμενουν να φτασουν ολοι οι συναδελφοι και να γινει μια ορκωμοσια.Συνηθως γινονται δυο.εγω τουλαχιστον οταν διοριστηκα δεν πηγα αμεσως κι ορκιστηκα με τη δευτερη φουρνια(ορκομωσια των δεκα λεπτων,ετσι;μην περιμενεις κατι επισημο).Καλυτερα να εισαι εκει στις 3 για να γνωρισεις λιγο το μερος που θα πας,να κανεις  τις υγειονομικες εξετασεις κι ο,τι αλλο γραφειοκρατικο προκυψει με την ησυχια σου

μάλλον εξαρτάται κι από την περιοχή. Στην Πτολεμαϊδα πάντως περιμένανε να τους "αρχίσουν" όλους μαζί, με αποτέλεσμα όσοι είχαν παρουσιαστεί πρώτοι και καλύτεροι άρχισαν να πληρώνονται μετά από καμια βδομάδα...
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 11, 2007, 10:40:42 πμ »
Παιδιά καλημέρα μετά απο πολύ καιρό.
Εύχομαι την Δευτέρα να ανακοινωθούν οι διορισμοι και να έχετε την καλύτερη τοποθέτηση
Σας δίνω παρακάτω και τον οδηγό νεοδιόριστου 'οπου μπορείτε να δείτε τον τρόπο τοποθέτησης σας

-ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ-

Α) ν.2817/2000 αρθ.8 §9 (ΦΕΚ.78 Α/14.03.2000)

Οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διορίζονται στις περιοχές μετάθεσης, τίθενται στη διάθεση των οικείων περιφερειακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά με απόφαση του προϊσταμένου της οικείας διεύθυνσης εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου σε κενές θέσεις σχολείων της περιοχής και οριστικά κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων εντός της ίδιας περιοχής, συγκρινόμενοι με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς. Οι εκπαιδευτικοί που τοποθετούνται οριστικά , ύστερα από πρόταση του περιφερειακού συμβουλίου, σε σχολεία της περιοχής μετάθεσης, τα οποία δεν είχαν περιλάβει στις προτιμήσεις τους, έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης από το επόμενο σχολικό έτος για βελτίωση της τοποθέτησης τους για σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης μόνο του ίδιου νομού και συγκρίνονται με τους λοιπούς εκπαιδευτικούς.

Β) ΠΔ.144/97 αρθ.2(ΦΕΚ.127 Α/20.6.97)

1.Οι διοριζόμενοι τοποθετούνται προσωρινά σε σχολικές μονάδες της περιοχής διορισμού με απόφαση των προϊσταμένων των οικείων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του οικείου Περιφερειακού Συμβουλίου (ν.2817/2000 αρθ.8 §9). Για το σκοπό αυτό οι προϊστάμενοι των Δ/νσεων ανακοινώνουν τις κενές θέσεις των σχολείων και καλούν τους νεοδιορισθέντες να υποβάλουν δήλωση προτίμησης προσωρινής τοποθέτησης σε ένα ή περισσότερα σχολεία της περιοχής διορισμού .

2.Σε περίπτωση που οι ίδιες θέσεις ζητούνται από περισσότερους υποψήφιους προτιμώνται κατά σειρά όσοι έχουν τις περισσότερες μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους [Μονάδες: συζύγου:4, Αου παιδιού:4, Βου παιδιού:4, Γου παιδιού:6 και 7 για κάθε ένα από τα επόμενα παιδιά (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.7 )] , συνυπηρέτησης [Μονάδες :4 (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.5,6 ) ] και εντοπιότητας [Μονάδες :2 (εφόσον ζητούν τοποθέτηση σε σχολική μονάδα Δήμου η κοινότητας που είναι δημότες. ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.9)] , όπως αυτές καθορίζονται από τις διατάξεις που ισχύουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπ/κών.

3.Οι ανωτέρω εκπ/κοί τοποθετούνται οριστικά σύμφωνα με την διαδικασία των μεταθέσεων μέσα στην ίδια περιοχή και τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9 .

Γ) Δ2/22006/25.08.99

…Σε περίπτωση ισοβαθμίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπ/κοί που υπερέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:

α) στη συνυπηρέτηση β) στην εντοπιότητα γ) στους οικογενειακούς λόγους

δ) στη συνολική υπηρεσία [Μονάδες:2 για κάθε έτος υπηρεσίας (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.3,4 )]

ε) στις δυσμενείς συνθήκες σχολείων όπου υπηρέτησαν[κάθε σχολείο έχει τις δικές του μονάδες (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.8 ) ]

Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.


Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 11, 2007, 10:56:51 πμ »

Αποσυνδεδεμένος estelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 11, 2007, 12:40:10 μμ »
Διορίζομαι στα Δωδεκάνησα. Πού πρέπει να παρουσιαστώ στις 3 Σεπτεμβρή?Στη Ρόδο?και αν ναι γνωρίζει κανείς διευθυνση?
Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 11, 2007, 01:59:22 μμ »
Διορίζομαι στα Δωδεκάνησα. Πού πρέπει να παρουσιαστώ στις 3 Σεπτεμβρή?Στη Ρόδο?και αν ναι γνωρίζει κανείς διευθυνση?
Ευχαριστω :)

Α' και Δ' Δωδεκανήσου έχουν έδρα τη Ρόδο. Η Β' είναι στην Κω και η Γ΄στην Κάλυμνο. Τηλεφώνησέ τους για το που θα παρουσιαστείς για ορκομωσία αν είσαι Β' ή Γ'.

Στη Ρόδο η Διεύθυνση Β'βάθμιας είναι στην οδό Κλαυδίου Πέππερ (περιοχή Ζέφυρος) και συστεγάζεται με την Εφορία και διάφορες υπηρεσίες της Νομαρχίας.
Χρήσιμα τηλέφωνα εδώ: http://dide.dod.sch.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=54

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.