*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234012 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thanass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #686 στις: Αύγουστος 14, 2021, 05:19:13 μμ »
Σε γενικές γραμμές το πρόβλημα στο ΓΕΛ Πάτμου υπάρχει ακόμη, απλά όχι σε τόσο έντονο βαθμο όσο παλιά, εχει βελτιωθεί η κατάσταση. Δεν είναι αποκλειστικά θέμα της Διεύθυνσης θα έλεγα, αλλά και των υπόλοιπων μόνιμων που δεν προβάλλουν καμία αντίσταση αλλά αντιθέτως βολεύονται και αυτοί κάτω από καταστάσεις. Ίσως να χειροτερέψουν φέτος τα πράγματα γιατί οι απειροελάχιστοι λογικοί μόνιμοι πάνε για σύνταξη. Κυρίως η άσχημη κατάσταση υπάρχει προς αναπληρωτές και όχι  προς νεοδιόριστους. Βέβαια όλα αυτά που επιτρέπονται τώρα με την αξιολόγηση και κάνει παντοδύναμο των εξουσιών το Διευθυντή εκεί γινόντουσαν χρόνια τώρα. Άρα τώρα που δίνεται και επίσημα το δικαίωμα τι έχει να γίνει δεν θέλω να φανταστώ.
Τι άλλες επιλογές έχετε για να σας πω αν σας συμφέρει να το ρισκάρετε; (ξερώ τα αρκετα σχολεία στα Δωδεκάνησα)

Είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφετε. Πέρα από το πόσο άσχημα μπορεί να περάσει κάποιος στο ΓΕΛ Πάτμου με τα καψόνια της Διεύθυνσης, η ταλαιπωρία με τα σπίτια έρχεται σαν κερασάκι στην τούρτα. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες έχουν αντικλείδι και μπαίνουν στο σπίτι και φυσικά κλέβουν στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, ενώ δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο άλλα να έχετε συμφωνήσει και άλλα να βρείτε τελικά. Γενικά, όποιος μπορεί να βάλει το συγκεκριμένο νησί τελευταία επιλογή, σοφά θα πράξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #687 στις: Αύγουστος 15, 2021, 08:21:27 πμ »
Κάποιος που εχει πληροφοριες για το γυμνάσιο Λειψών  ή Χάλκης; Πόσους μαθητές εχει ; Καλα σχολεια; Ευχαριστω  :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #688 στις: Αύγουστος 15, 2021, 09:28:41 πμ »
1. Γυμνάσιο Λειψών, γύρω στους 50-60 μαθητές (κάθε οικογένεια έχει 4-5 παιδιά). Καλό σχολείο (ο σύλλογος βέβαια ανανεώνεται συχνά), υπάρχει συνεννόηση.
2. Χάλκη. Πολύ μικρό σχολείο, με μονοψήφιο αριθμό μαθητών σε κάθε τάξη. Τα υπόλοιπα, ίδια με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #689 στις: Αύγουστος 15, 2021, 12:38:01 μμ »
Κατανοητό! Άρα αναμένουμε να δούμε τι θα ισχύσει. Ευχαριστώ!
Παρακαλώ! Όντως καλύτερα να περιμένουμε τι ακριβώς θα κάνουν. Να μην αποκλείσουμε και μία ΄΄γενναία΄΄ απόφαση του υπουργείου για διπλή μοριοδότηση παντού ακόμη και με παράκαμψη της νομιμότητας. Δεν θα είναι και η πρώτη φορά. Γνωρίζουν πολύ καλά πως η άλλη εξουσία η δικαστική μπορεί να αργήσει χρόνια να εκδώσει μία αρνητική απόφαση σε περίπτωση προσφυγής.

Για μία καλύτερη πληροφόρηση παραθέτω την διαβούλευση που έκανε αυτή η κυβέρνηση για να αλλάξει το νόμο της προηγούμενης όσο αφορά τον διπλασιασμό των μορίων σε σχ. μονάδες κατηγορίας Ι και πάνω. Έχουν ενδιαφέρον τα σχόλια στο κάτω μέρος:

http://www.opengov.gr/ypepth/?p=5091&cpage=1

Τελικά ΄΄πέρασε΄΄ και μπορείτε να δείτε το ΦΕΚ από σχετικό λινκ:

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355604_anaplirotes-dipli-moriodotisi-gia-proypiresia-se-dysprosita-sholeia-fek

Όμως και στο παρελθόν όπως για παράδειγμα με τον Λοβέρδο ΄΄διπλασιάζανε΄΄ την πραγματική προϋπηρεσία με νομοθετήματα χωρίς βέβαια ποτέ να την προσμετρήσουν σε μόνιμους διορισμούς:

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/n-4283-2014.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #690 στις: Αύγουστος 15, 2021, 01:13:08 μμ »
1. Γυμνάσιο Λειψών, γύρω στους 50-60 μαθητές (κάθε οικογένεια έχει 4-5 παιδιά). Καλό σχολείο (ο σύλλογος βέβαια ανανεώνεται συχνά), υπάρχει συνεννόηση.
2. Χάλκη. Πολύ μικρό σχολείο, με μονοψήφιο αριθμό μαθητών σε κάθε τάξη. Τα υπόλοιπα, ίδια με το παραπάνω.

Ευχαριστω.
Δηλαδη ολο το γυμνάσιο με λυκειακές ταξεις στη Χαλκη πόσους μαθητές εχει;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #691 στις: Αύγουστος 16, 2021, 12:32:35 μμ »
Πριν τρία χρόνια ήταν 17 (αν κάποιος ήταν εκεί την προηγούμενη χρονιά, ας μας γράψει).

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #692 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:01:48 μμ »
Καλησπέρα σας, εντυπώσεις από Λέρο κανεις? Είναι εφικτό αν δεν έχω μέσο να μετακινούμαι στα γυμνάσια του νησιού π.χ?  1ο/2ο Γυμνάσιο
Η Τήλος είναι πιο '' μαζεμενη'' από άποψη αποστάσεων των σχολικών μονάδων μεταξύ τους?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #693 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:05:15 μμ »
Καλησπέρα σας, εντυπώσεις από Λέρο κανεις? Είναι εφικτό αν δεν έχω μέσο να μετακινούμαι στα γυμνάσια του νησιού π.χ?  1ο/2ο Γυμνάσιο
Η Τήλος είναι πιο '' μαζεμενη'' από άποψη αποστάσεων των σχολικών μονάδων μεταξύ τους?

Tήλο πας με το λεωφορείο μαζι με τους μαθητές.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #694 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:05:59 μμ »
.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #695 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:14:03 μμ »
Tήλο πας με το λεωφορείο μαζι με τους μαθητές.

Το ίδιο και στη Λέρο, (μόνο που εκεί, αντίθετα με την Τήλο,  το λεωφορείο είναι δωρεάν) ή πηγαινοέρχεσαι με συναδέλφους. Στη χειρότερη περίπτωση, αν ξεμείνεις υπάρχει και ταξί με 5 ευρώ.
Στην Τήλο οι αποστάσεις μεταξύ των δύο σχολείων (Δημοτικό-Γυμνάσιο) στα δυο χωριά του νησιού είναι μεγαλύτερες (7 χιλ). Μπορείς να πηγαινοέρχεσαι και με συναδέλφους. Αν ξεμείνεις δεν υπάρχει ταξί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2021, 02:19:04 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #696 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:26:02 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #697 στις: Αύγουστος 16, 2021, 02:32:04 μμ »
Ευχαριστω.
Δηλαδη ολο το γυμνάσιο με λυκειακές ταξεις στη Χαλκη πόσους μαθητές εχει;

Χάλκη δαγκωτό. Τήλο μακριά.

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #698 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:37:55 μμ »
Μου είπε ένας φίλος προγραμματιστής ότι σε νησιά όπως Χάλκη, Τήλος κ.λ.π δεν αποκλείεται το ίντερνετ να '' σέρνεται'' σε βιντεοκλησεις π.χ.
Πέρα από τη σύνδεση μου με τον έξω κόσμο (Skype) , μου είναι πολύ σημαντικό να έχω καλό ιντερνετ για να παρακολουθώ το μεταπτυχιακό μου!! Έχει κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία στο συγκεκριμένο θεμα να μου πει?

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #699 στις: Αύγουστος 16, 2021, 05:10:31 μμ »
Δεν είναι απόλυτο αλλά είναι πιθανό. Για παράδειγμα στα Ψαρά το ιντερνετ μέχρι το 2016 αν θυμάμαι καλά το υποτιθέμενο 2άρι ήταν πολύ πιο αργό και από παλιό ISDN δεν έβλεπες ούτε τις διαφημίσεις στο youtube χωρίς να κολλά. Όταν αναβαθμίστηκε σε vdsl έγινε αρκετά πιο γρήγορο και από πόλεις. Πρέπει να μάθεις για το συγκεκριμένο μέρος που πας. Αν είναι κάρβουνο προτείνω να μην βάλεις γραμμή και να χρησιμοποιήσεις κάποιο ασύρματο 4g με αρκετά gb το μήνα που να σε καλύπτουν.

Μου είπε ένας φίλος προγραμματιστής ότι σε νησιά όπως Χάλκη, Τήλος κ.λ.π δεν αποκλείεται το ίντερνετ να '' σέρνεται'' σε βιντεοκλησεις π.χ.
Πέρα από τη σύνδεση μου με τον έξω κόσμο (Skype) , μου είναι πολύ σημαντικό να έχω καλό ιντερνετ για να παρακολουθώ το μεταπτυχιακό μου!! Έχει κάποιος από εσάς παρόμοια εμπειρία στο συγκεκριμένο θεμα να μου πει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.