*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 239718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:37:20 μμ »
Εκεί διορίστηκα κι εγώ. Μπήκα στο site της Δευτεροβάθμιας Δωδεκανήσου που δίνει πληροφορίες λίγο πολύ γνωστές. Κοίταξα όμως και χάρτη καθώς και απόστάσεις απ' τον Πειραιά και είναι λίγο πίκρα. Αεροδρόμιο έχει μόνο η Αστυπάλαια, η οποία όμως δε δίνει οργανικό κενό. Τήλος, Χάλκη, Λειψοί είναι όλαι γύρω στις 18 ώρες από Πειραιά με ένα έως δύο δρομολόγια το χειμώνα. Κοίταξα τα των 12 μορίων γιατί αφού θα ξενιτευθώ τουλάχιστον να υπάρξει κάποιο κέρδος. Ίσως τα πούμε στη Ρόδο. Σκέφτομαι να πάω στις 5.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:40:12 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, marillu!! Ήδη αισθάνομαι καλύτερα... :P Αν και αυτό είναι θέμα του καθενός, εσύ πώς θα με συμβούλευες να έρθω πρώτη φορά δεδομένου ότι θα έχω αρκετά πράγματα; Το πλόιο από ο,τι είδα είναι 12-15 ώρες. οπότε σκέφτομαι να έρθω αεροπορικώς και να στείλω τα πράγματα με το πλοίο. Και μια ακόμη ερώτηση, αν ξέρεις: αν έρθω αεροπορικώς στην Κω ( σε περίπτωση που δεν βρω εισητήριο για την Κάλυμνο), το λιμάνι της Κως είναι μακριά από το αεροδρόμιο; Σε ευχαριστώ και πάλι για όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:45:23 μμ »
maria 38  το αεροδρόμιο της Κω είναι στην Αντιμάχεια και το λιμανάκι με πλοία για Κάλυμνο στο Μαστιχάρι. Θα χρειαστείς ταξί ως εκεί.

Αποσυνδεδεμένος marillu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:50:25 μμ »
Αν έρθεις με πλοίο είναι λίγο ταλαιπορία! Η καλύτερη λύση είναι το αεροδρόμιο πιστεύω πως θα βρεις εισητήριο όμως πήγαινε να το κλείσεις τώρα! Από την Κω για να σε πάνε στο αεροδρόμειο θα σου πάρουν κανένα 20άρικο οπότε υπολόγισε τι σε συμφέρει!
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:06 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:54:08 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!! :D

Αποσυνδεδεμένος marillu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:00:40 μμ »
Παρακαλώ! όταν έρθεις Κάλυμνο και Χρειαστείς τη βοήθεια μου για οτιδήποτε πες το μου! Θα χαρώ να σε γνωρίσω :D! Α ξέχασα να επιλέξεις το 2ο Γυμνάσιο Πόλεως είναι καλό σχολείο είναι κοντά στο σπίτι, και εκεί πηγαίνει η αδερφή μου, θα σε βοηθήσω να βρείς σπίτι, αν χρειαστείς τη βοήθεια μου!!! ;)
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος marillu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:02:28 μμ »
Ξέχασα ένα "μου" εννοώ κοντά στο σπίτι μου ;D!
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:08:46 μμ »
Το φαντάστηκα ότι έλλειπε ένα "μου"!! Δεν ήθελα να φανταστώ το αντίθετο!! Όταν λες 2ο Γυμνάσιο Πόλεως, σημαίνει ότι είναι στην πρωτεύουσα; Αλήθεια, η πρωτεύουσα ποια είναι; Η Χώρα ή η Ποθιά; Δεν έτυχε να έρθω βλέπεις ποτέ στην Κάλυμνο...Και μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα  :D: έχεις καθόλου ιδέα πόσο στοιχίζει να στείλω πράγματα με το πλοίο; Σε ευχαριστώ και πάλι και για ό,τιδήποτε θα επικοινωνήσω μαζί σου,όταν έρθω στο νησί σας!  :D

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:18:31 μμ »
Θα τα πούμε σίγουρα. Εκλεισα θέση για 8.55 το πρωί της Τετάρτης με Ολυμπιακή.Τα οργανικά κενά που τα βλέπεις? Δεν τα είδα στην αρχική σελίδα της Διευθυνσής τους.

Αποσυνδεδεμένος marillu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:20:35 μμ »
Η πρωτέυουσα είναι η Πόθια :D Νομίζω ότι για να στείλεις πράγματα χρειάζεται να κόψεις φορτοτική, μπορείς και να μην κόψεις αλλά αν χαθούν δεν θα ευθύνονται! Εκτός αν τα στείλεις με κάποιο πρακτορείο τότε εξαρτάται από τον όγκο και το βάρος των πραγμάτων! maria38 θα περιμένω νέα σου ;)!Πρέπει να φύγω! Καλό βράδυ!
ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:32:04 μμ »
...η οποία όμως δε δίνει οργανικό κενό.

Συγχωρέστε με για την παρέμβαση, αλλά οι νεοδιόριστοι δεν παίρνουν οργανικά κενά τώρα (αυτό γίνεται στην αίτηση οριστικής τοποθέτησης που θα κάνουμε το Νοέμβριο). Οπότε θα πρέπει να κοιτάτε ποια είναι τα λειτουργικά κενά που δίνονται σε κάθε περιφέρεια! ;)(καλύπτονται πρώτα από εμάς και ό,τι μένει από τους αναπληρωτές)
Με το καλό και σιδεροκέφαλοι!!! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 31, 2007, 08:16:05 μμ »
Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μάθουμε τα λειτουργικά κενά στις διάφορες περιφέρειες?

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 31, 2007, 08:30:06 μμ »
Ή τα ανακοινώνουν στις ιστοσελίδες τους ή σου τα λένε από το τηλέφωνο ή δε σου τα λένε καθόλου και τα μαθαίνεις την ώρα της "κρίσεως" (κοινώς, την ώρα που κάνεις την αίτηση τοποθέτησης...) ;D
Οι περισσότερες διευθύνσεις (τουλάχιστον στην Α/θμια) επιλέγουν το τελευταίο... :P( υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια όπως η Α/θμια Κυκλάδων που τα έχει ανακοινώσει στην ιστοσελίδα της)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 31, 2007, 09:30:19 μμ »
Λοιπόν εγώ μπορώ να σας πω για Τήλο, μιας και θα είμαι εκεί για δεύτερη χρονιά αποσπασμένος ( λόγω υπεράριθμων Πληροφορικών ).
Πρόκειται για ένα νησάκι με περίπου 300-400 κατοίκους μοιρασμένους σε 2 χωριά τα Λιβάδια και το Μεγάλο χωριό. Στα Λιβάδια βρίσκετε το λιμάνι ενώ το σχολείο ( Γυμνάσιο – Λ/Τ Τάξεις ). Καράβια υπάρχουν 3, ένα που έρχεται από Πειραιά ( BlueStar η εταιρία, φεύγει από Πειραιά στις 3μ.μ κάθε Κυριακή και φτάνει στις 6:30π.μ τη Δευτέρα στο νησί), ένα που εξυπηρετεί τα Δωδεκάνησα και μόνο ( Πρωτέας, δεν θυμάμαι δρομολόγια) και του καλοκαιρινούς μήνες μέχρι μέσα Οκτώβρη το SeeStar ένα καταμαράν που πάει από Τήλο στη Ρόδο και το αντίστροφο ( ταχύτατο αλλά δεν παίρνει αυτοκίνητα, δρομολόγια αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο ανάλογα με την τουριστική κίνηση ).

Αμάξι δεν είναι απαραίτητο ( 9 χιλιόμετρα οδικό δίκτυο ), αλλά αν έχεις εξυπηρετεί. Αν υπάρχει μπορείς να νοικιάσεις σε όποιο χωριό θέλεις αν δεν έχεις επιβάλετε να νοικιάσεις στα Λιβάδια. Προσωπικά δεν άντεξα πάνω από μια βδομάδα στο Μεγάλο χωριό, εν αντιθέσει με άλλους 3 συναδέλφους που δεν το αλλάζουν το Μεγάλο χωριό με τα Λιβάδια.

Το χειμώνα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα, διασκέδαση δεν υπάρχει παρά, μόλις 2 καφετέριες, που άνοιξαν φέτος, 1 ταβέρνα, 1 μπαράκι που μάλλον θα κλείσει και ένας πολυχώρος το γνωστό Μπόζι.

Το σχολείο έχει 6 τάξεις, εργαστήριο φυσικής, πληροφορικής και βιβλιοθήκη. Οι σχέσεις μεταξύ συναδέλφων κάτι παραπάνω από άριστες.

Φυσικά δίνει 12 μόρια.
ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ : 85002
ΤΗΛΕΦΩΝΟ : 2246044248
ΦΑΞ : 2246044140
E-MAIL : mail@gym-tilou.dod.sch.gr
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ : Μυροφορίδης Γεώργιος


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2007, 09:32:00 μμ από tsompev »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 739
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.