*

Αποστολέας Θέμα: Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 234423 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 12, 2008, 02:09:23 μμ »
Στο site της Δευτεροβάθμιας θα βρείς πολλά από που δεν ξέρεις
dide.dod.sch.gr/index.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:35 »

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 12, 2008, 03:38:08 μμ »
 Ξενοδοχείο εγώ έμεινα στο Ζέφυρος την 1ή + 2η μέρα μέχρι τιην τοποθέτηση(μετά φύγαμε και τα ΠΕΚ τα κάναμε Νοέμβρη), που ήταν 4ης κατηγορίας χωρίς πρωινό ,περίπου 20 ευρώ,είναι απέναντι από τα ΕΛΤΑ 100 μέτρα από τη Δ/νση , μην περιμένεις πολυτέλειες απλά για ένα ύπνο.Ετσι κι αλλιώς μετά θα φύγετε.Αν όμως σας κρατήσουν για τα ΠΕΚ αμέσως μετά (τα ξενοδοχεία ξέρουν τι είναι τα ΠΕΚ και σας περιμένουν πως και πως)  στο κέντρο της πόλης  είναι το Plazza(πολυτελέστατο) με 45 ευρώ πρωινό μεσημεριανο βραδυνό συμφέρει .Επίσης το Lydia(πολυτελέστατο) επίσης το ίδιο kai to Manousos για τα ΠΕΚ.Αυτή την εποχή  αυτά τα τρία θα είναι ακριβά αλλά αν τους πείτε τηλεφωνικά ότι θα είστε εκπαιδευτικοί και θα πηγαίνετε συχνα  οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα γιατί θα σας έχουν πελάτες όλο το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:05:34 μμ »
ΡΟΔΟΣ:

Ξέρετε που μένουν οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι διορισμένοι στην πόλη ή έστω κοντά σε αυτή ;
Οι περιοχές είναι :
Αρχάγγελος
Μάσαρη
Έμπωνας
Αφάντου
Ιαλυσός
Καλυθιές
Σορώνη
Ελεούσα
Γεννάδιο
Κρεμαστή
Παραδείσι

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:10:46 μμ »
Διορίστηκα στο Γεννάδι!!! ολεεεεεεεε!!!
Ήταν το μοναδικό κενό στην Α' Δωδ/νήσου με 9 μόρια για ΠΕ 03 και απ'ότι φαίνεται κανείς δεν το προτίμησε από τους παραπάνω μου!

Κατα την γνώμη μου το Γεννάδι έχει την ωραιότερη θάλασσα της Ρόδου! Είσαι τυχερός πιστεψέ με!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δωδεκάνησα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:24:35 »

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:14:25 μμ »
ΡΟΔΟΣ:

Ξέρετε που μένουν οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι διορισμένοι στην πόλη ή έστω κοντά σε αυτή ;
Οι περιοχές είναι :
Αρχάγγελος
Μάσαρη
Έμπωνας
Αφάντου
Ιαλυσός
Καλυθιές
Σορώνη
Ελεούσα
Γεννάδιο
Κρεμαστή
Παραδείσι

Για Αφάντου, Καλυθιές, Κρεμαστή, Παραδείσι, Σορωνή και Αρχάγγελο (νομιζω) μπορείς κάλλιστα να μέινεις μέσα στην πόλη. Για τα υπόλοιπα καλύτερα να μείνεις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 15, 2008, 02:57:10 μμ »
Αν ψάχνετε σπιτι στη Ρόδο και τα χωριά, μπορείτε να βρείτε απο τη Ροδιακή(εφημερίδα), υπάρχουν πολλά αλλά υπάρχει και μεγάλη ζήτηση απο φοιτητές-στρατιωτικούς-αστυνομικούς...Το πράγμα θέλει ψάξιμο και τρέξιμο! Επίσης υπάρχουν και οικονομικά ξενοδοχεία για τη χειμερινή περίοδο.

Όσο για ADSL υπάρχει ο ΟΤΕ που στην συγκεκριμένη περιπτωση τον προτείνω και forthnet-vodafon που δεν τα προτείνω γιατι εχουν παγιο ΟΤΕ και δεν ειναι και σιγουρο οτι παρέχουν οτι υπόσχονται(ταχύτητα, 24ωρο)  ;)

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 02:33:59 μμ »
Παιδιά τελικά διορίστηκα (για όσους ξέρουν την περίπτωσή μου) στις 19 Νοεμβρίου στην Ρόδο με απόσπαση από Κάλυμνο. Το σχολείο μου είναι ΕΠΑΛ κοντά στην πόλη. Μου ανα8έσαν 25 ώρες με υπερωρίες 4 ώρες (δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά εγώ δεν παραπονέθηκα). Προς στιγμήν μένω σε ξενοδοχείο( το έχω κλείσει για ένα μήνα) και ψάχνω καθημερινά για σπίτι. Ενημερώστε με εσείς που έχετε περάσει από δω! Κατά καιρούς έχω μιλήσει με παιδιά (Siobaras) που ήταν εδώ αλλά τα είχαμε πει γενικά. Είμαι ευχαριστημένος για αρχή. Όλα είναι καλά και βολικά, αλλά δεν έχω ανακαλύψει τα στέκια των εκπαιδευτικών, τις περιοχές που μένουν αυτοί που διδάσκουν στο κέντρο και στις γύρω περιοχές

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 12:08:09 πμ »
mac190604 σιδηροκέφαλος και καλή πορεία. Το οτι δεν παραπονέθηκες δε σημαίνει οτι είναι και ολα οκ με τις υπερωρίες. Αυτές τις 4 ώρες μπορούσε να τις πάρει κάποιος αναπληρωτής ή ωρομίσθιος και να "μαζεύει" προϋπηρεσία για διορισμό. Ενημέρωσε σχετικά τους εκπροσώπους στο ΠΥΣΔΕ για να δεις τι θα σου πουν. Πήγες αργά στη Ρόδο και πρόλαβαν οι νέεοι φοιτητές του Πανεπιστημίου Αιγαίου και έκλεισαν τα περισσότερα σπίτια. Αν έχεις μεταφορικό μέσο ψάξε για σπίτι έξω από την πόλη, στην Ιξιά, στο Ροδίνι, στα Κοσκινού, κοντά στο Νοσοκομείο. Οι αποστάσεις είναι μικρές και δεν θα σε ενοχλήσουν. Τα μικρά σπίτια γενικά στη Ρόδο δεν είναι φθηνά, λόγω το πανεπιστημίου. Βρίσκεις πιο εύκολα μεγάλο με τα ίδια λεφτά με ένα studio. Καλή είναι και η "περιοχή των δασκάλων", πάνω από την Άννης Μαρίας. Καινούρια σπίτια και με θέρμανση κεντρική. Στη Ρόδο δεν έχουν τα περισσότερα κεντρική θέρμανση. Να προτιμήσεις 1ο ή 2ο όροφο και όχι ισόγεια γιατί η υγρασία διαπερνά τα πάντα και οι κατσαρίδες είναι το κατοικίδιο των ισογείων. Στέκια εκπαιδευτικών δεν υπάρχουν με την έννοια που αναφέρεις. Όλοι πάνε παντού. Ειδικά αν κάποιο cafe ή bar είναι καινούριο. Ρώτα και τους συναδέλφους στο σχολείο. Θα έχουν αρκετά να σου πουν. Η παλιά πόλη ενδείκνυται για βόλτες και καφεδάκια ειδικά τις μεσημεριανές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 06:21:32 μμ »
Μου είπαν ότι δεν βρίσκουν καθηγητή για 4 ώρες... και ότι είναι ενήμερω το ΠΥΣΔΕ... τώρα τι να σου πω ο θεός και η ψυχής τους! Έχω μεταφορικό μέσο και ψάχνω στις περιοχές που λες... αλλά μέτρια πράγματα και ακριβά με αυτά που παρέχουν. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως να είσαι καλά

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 17, 2009, 07:40:47 μμ »
Επειδή σίγουρα κάποιος από μας θα έχει μπει στον πειρασμό να δηλώσει ένα εκ των παραπάνω λόγω μορίων θα ήθελα να δω γνώμες και κυρίως εμπειρίες κάποιων που ήταν εκεί... ;D
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #164 στις: Ιούλιος 17, 2009, 07:48:46 μμ »
Επειδή σίγουρα κάποιος από μας θα έχει μπει στον πειρασμό να δηλώσει ένα εκ των παραπάνω λόγω μορίων θα ήθελα να δω γνώμες και κυρίως εμπειρίες κάποιων που ήταν εκεί... ;D

Από ποιότητα ζωής δεν υπάρχει καμία σύγκριση.Έβρος και πάλι Έβρος!!!Είμαι στη Γ 2 χρόνια και από επιλογή μου θα μείνω κι άλλο!!(Η Σαμοθράκη όμως που είναι Δ νομίζω είναι παρόμοια με τα άλλα)
Η Γ και Β περιοχές δίνουνη πολλά μόρια και πάντα μπορείς να πας τις βόλτες σου, τις εκδρομές σου,να έχεις τις παρέες σου και γενικά να έχεις συναναστροφές με κόσμο.Αν είσαι τύπος της απομόνωσης τα τέσσερα πρώτα που ανέφερες είναι για σένα  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 07:50:19 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #165 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:31:08 μμ »
Η Δ΄Λέσβου είναι ο Άγιος Ευστράτιος. Είσαι σίγουρος; Με καραβάκι (Αιολίς) πας από τη Λήμνο μόνο. Η Λήμνος όμως (Γ΄Λέσβου) είναι εξεραιτικη επιλογή. Το λιγότερο 11 μόρια (δευτεροβάθμια)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #166 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:38:41 μμ »
pariel μου τι κάνεις??Διάβαζα που πέρασες καλά στη Λήμνο  :D
Όμως είναι Β Λέσβου όχι Γ  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δωδεκάνησα
« Απάντηση #167 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:47:22 μμ »
Αν ισχύουν τα μόρια του malliaros στη Λήμνο έχει και 9 ενώ ο Αι Στράτης "ξερό" 12άρι..κάποιος που να έχει πάει ή να έχει άποψη? Εσύ  magda τι λες? Που είχες διοριστεί?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.