*

Αποστολέας Θέμα: Να ζητήσω αύξηση  (Αναγνώστηκε 4170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 577
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Να ζητήσω αύξηση
« στις: Ιούνιος 29, 2012, 07:00:50 μμ »
Φέτος ως φοιτητής είχα αναλάβει ένα παιδί στα Μαθηματικά Γ΄Λυκείου Γενικής παιδείας αλλά δυστυχώς δεν πιάνει  κατά πολύ τη σχολή που θέλει να πετύχει, οπότε θα τον έχω και φέτος ιδιαίτερο.Το πρόβλημά μου  είναι ότι  θέλω να αυξήσω την εξευτελιστική τιμή των 5€/h που του έκανα σε 10€/h, πως θα του το φέρω χωρίς να έρθω σε δύσκολη θέση ;


ΥΓ Σκέφτομαι να τον κάνω θερινή προετοιμασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:46 »

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2012, 07:58:18 μμ »
Ενημερωτικά, η αλβανίδα που έρχεται και μας καθαρίζει το σπίτι παίρνει 7€/h...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2012, 08:02:15 μμ »
Να το μειώσει στα πόσα δηλαδή; Ώρα και ευρώ;  :o
Βασικά κακώς δέχτηκες από την αρχή με 5, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.


PANAS τόσο μεγάλο σπίτι έχετε; Χεράκια δεν έχετε να καθαρίσετε μόνοι σας; Εκτός αν περισσεύουν τα ευρά και δεν μπορούμε να.. λερώνουμε χέρια  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2012, 08:08:31 μμ »
Φέτος ως φοιτητής είχα αναλάβει ένα παιδί στα Μαθηματικά Γ΄Λυκείου Γενικής παιδείας αλλά δυστυχώς δεν πιάνει  κατά πολύ τη σχολή που θέλει να πετύχει, οπότε θα τον έχω και φέτος ιδιαίτερο.Το πρόβλημά μου  είναι ότι  θέλω να αυξήσω την εξευτελιστική τιμή των 5€/h που του έκανα σε 10€/h, πως θα του το φέρω χωρίς να έρθω σε δύσκολη θέση ;


ΥΓ Σκέφτομαι να τον κάνω θερινή προετοιμασία.
Το ό,τι είσαι ακόμη φοιτητής, δε σημαίνει ότι πρέπει να δουλεύεις και τζάμπα. Οπωσδήποτε να ζητήσεις αύξηση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:46 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2012, 08:29:48 μμ »

Πολυ απλα θα του πεις πως την 1η χρονια εκανες ειδικη τιμη και πως κανονικα η τιμη ειναι τουλαχιστον 15 ευρω. Αρα αν θελεις να συνεχισουμε θα πρεπει να ανεβασουμε λιγο τη τιμη. 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 577
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2012, 09:48:21 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, βασικά ναι, κακώς δέχτηκα τα 5 €/h αλλά στο τέλος της χρονιάς συνειδητοποίησα πως δεν άξιζε για τόσο λίγο ο όλος ο κόπος...αν  πάλι δεν έχει την δυνατότητα να δώσει παραπάνω , θα του πω πως υπάρχει και η λύση που λέγεται φροντιστήριο, και πάλι ευχαριστώ ! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2012, 09:52:32 μμ από giannisn1991 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2012, 09:56:59 μμ »
αν είσαι φοιτητής και εννοείτε πως δεν κόβεις αποδείξεις να είσαι ελαστικός. μη τους διπλασιάσεις την τιμή. ίσως 15 ευρώ το δίωρο; είναι δύσκολες εποχές... γνώμη μου...
για να διαλέξουν φοιτητή μάλλον έχουν ανάγκη...
με 10 ευρώ βρίσκουν απόφοιτους με εμπειρία..

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2012, 11:41:11 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, βασικά ναι, κακώς δέχτηκα τα 5 €/h αλλά στο τέλος της χρονιάς συνειδητοποίησα πως δεν άξιζε για τόσο λίγο ο όλος ο κόπος...αν  πάλι δεν έχει την δυνατότητα να δώσει παραπάνω , θα του πω πως υπάρχει και η λύση που λέγεται φροντιστήριο, και πάλι ευχαριστώ ! 8)

Η λύση που λέγεται οργανωμένο φροντιστήριο θα τους κοστίσει πιο πολύ...
Σκεψου πως η δική σου 60λεπτη ώρα με τα 5 ευρώ αντιστοιχεί σε 3,75 ευρώ φροντιστηριακής ώρας (45λεπτη ή 50λεπτη). Κάνενα φροντιστήριο δεν πάιρνει τόσο λίγα...
 

Αποσυνδεδεμένος dora_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2012, 11:56:11 μμ »
κιεγω πιστευω οτι θα πρεπει να το φέρεις κάπως διπλωματικά ...αν ζητησεις απο 5ε τα διπλασια ξαφνικα φαινεται καπως οποτε καλυτερα να βρεις μια μεση λύση 15 ή 17 το δίωρο!! ;)

χρησιμοποιες κ μεταφερικο μεσο γιατι τοτε πρεπει να υπολογισεις κ βενζινη λη εισητηρια...οποτε κιαυτο ειναι ενα καλο επιχειρημα για τη αυξηση!!! :P

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2012, 09:39:34 πμ »
δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα μιλας για διπλη τιμη οποτε δεν νομιζω να το δεχτουν. αυτο που σου προτειναν οι συναδελφοι ειναι πιο λογικο και βολικο(εννοω 15/2ωρο)
γενικοτερα ειναι απαραδεκτο να υπαρχουν ανθρωποι που ζητανε 5 ευρω για μια ωρα μαθηματοσ τη στιγμη που τοσο κανει ενασ καφεσ σε μια καφετερια.τα εχουμε πει απειρεσ φορες " αν δεν μπορεις να διαθεσεις λεφτα για ιδιαιτερο στειλε το παιδι σου φροντιστηριο"
και ισα ισα που θεωρω πως ενασ φοιτητης διαθετει πολυ περισσοτερο χρον προετοιμασιας απο καποιον με εμπειρια και εχει και μεγαλυτερο αγχος για το αν θα ειναι καλος και αποδοτικος.δεν εννοω βεβαια με αυτο οτι θα πρεπει να ζητησει περισσοτερα απο εναν πτυχιουχο απλως οτι δεν θα επρεπε να υποτιμα τοσο τη δουλεια του

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 577
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:20:23 μμ »
Τελικα το έκλεισα με 12 €/h... :)

Αυτό τον καιρό έχω κι ένα παιδί που θέλει να πάει στην Αμερική και να κάνει τις μεταπτυχιακές του σπουδές εκεί και τον προετοιμάζω για τις εξετάσεις του GRE(τις ζητούν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια προτου εισαχθείς) που περιλαμβάνει μαθήματα γενικού επιπέδου πανεπιστημιακών γνώσεων ... τι τιμή να του ζητήσω ; κάτω από 20 € θα μου φανεί πολύ υποτιμητικό καθώς είναι υψηλού επιπέδου το όλο μάθημα .

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:32:43 μμ »
Μπράβο σου, αν και πάλι, σχετικά λίγα παίρνεις! Και άλλη φορά, μη ζητήσεις τόσο εξευτελιστική τιμή για προετοιμασία Γ' Λυκείου!! (Αναφέρομαι προφανώς στα 5 ευρώ/ώρα...)

Όσο για το άλλο ιδιαίτερο, τα 20/ώρα μου φαίνονται πολύ λίγα για αυτό το επίπεδο. Δες και την οικονομική του κατάσταση όμως και πράξε ανάλογα!
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:48:34 μμ »
Τελικα το έκλεισα με 12 €/h... :)

Αυτό τον καιρό έχω κι ένα παιδί που θέλει να πάει στην Αμερική και να κάνει τις μεταπτυχιακές του σπουδές εκεί και τον προετοιμάζω για τις εξετάσεις του GRE(τις ζητούν τα αμερικάνικα πανεπιστήμια προτου εισαχθείς) που περιλαμβάνει μαθήματα γενικού επιπέδου πανεπιστημιακών γνώσεων ... τι τιμή να του ζητήσω ; κάτω από 20 € θα μου φανεί πολύ υποτιμητικό καθώς είναι υψηλού επιπέδου το όλο μάθημα .

Δηλαδή από 5 ευρώ το πήγες 12 και δέχτηκε;Όχι ότι είναι πολλά,απλά κάλυψες μεγάλη διαφορά..

Όσο για το 20 € του GRE να εξετάσεις πιο ρεαλιστικές παραμέτρους από το "υψηλό επίπεδο" του μαθήματος.

Υπαρχει πολύ ικανός κόσμος που μπορεί να αντικαταστήσει οποιονδήποτε, ανά πάσα στιγμή και δυστυχώς παρέχει γνώσεις "υψηλού επιπέδου" σε τιμές ευκαιρίας.

Εγώ σε μονοψήφια αμοιβή/ανά ώρα έχω υποσχεθεί στο εαυτό μου ότι δε θα πέσω ποτέ,κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.
Για παράδειγμα,10 € παίρνει ο κομμωτής της γειτονιάς μου για ένα ανδρικό κούρεμα που διαρκεί ένα τέταρτο.
Πόσο να πέσουμε πια;
Σίγουρα όμως έχω μειώσει,στις περισσότερες περιπτώσεις το ωρομίσθιο συγκριτικά με το παρελθόν.

Υ.Γ.Ξέρω άτομο με πτυχίο και προϋπηρεσία που παίρνει 5€/ώρα.
Έχω δει και πολλές αγγελίες με 7€ πάλι από πτυχιούχους..

Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 577
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Να ζητήσω αύξηση
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 02, 2012, 08:58:41 μμ »
Επειδή αυτός είδε ότι ανέβηκε πολύ η επίδοσή του γι' αυτό κι δέχτηκε την τιμή των 12€..

Όσο για το GRE στην πόλη που είμαι δεν υπάρχει κάποιος άλλος που να κάνει κάτι ανάλογο, έτσι μπορώ σίγουρα εγώ  να προσαρμόσω την τιμή στην τιμή που επιθυμώ...αλλά θέλω να είναι λογική και να τον διευκολύνει αυτόνα προτίστως, αλλά από την άλλη όταν ακούω πως οι κομμώτριες παίρνουν για ένα βάψιμο μαλλιών μισής ώρας δουλειάς εικοσάρικο ενώ εγώ τα βγάζω σε μία ώρα τα παίρνω άσχημα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161904
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 477
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.