*

Αποστολέας Θέμα: Πινακες αναπληρωτων 2012-13  (Αναγνώστηκε 21850 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:42:30 πμ »
ΜΈΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ να μπαίνουν οι ιδιωτικοί στους δικούς μας πίνακες,γιατί όλοι ξέρουμε πολύ καλά πως είχαν επιλεχθεί σε αυτές τις θέσεις(πολύ αξιοκρατικά),οι περισσότεροι από αυτούς ούτε έχουν πάει να δώσουν ποτέ ασεπ,ουτέ έχουν γυρίσει σε κάθε χωριό της Ελλάδας,μια χαρά ήταν βολεμένοι στις πόλεις τους,ε όχι και να μπαίνουν μπροστά μας στους πίνακες.Βέβαια δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να διοριστούν αν δεν έχουν συμπληρώσει 24μήνες προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο μέχρι τις 30/06/10.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!ΜΕ ΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ?????ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ!!!!!!!ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ????ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΑ ΜΟΡΙΑ 2 ΕΤΩΝ!!!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙ!!!!!ΕΙΜΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΗ!!!!!
1.τι εννοεις να συμψηφιστει στο μισθο τους;;;
2. οσο για τους μηνες της τελευταιας διετιας εχει διευκρινιστει οτι ΔΕΝ προσμετρωνται..δε διαβασες το thread; το διαβασες κ το ξεχασες;ή μηπως επιλεκτικα αγνοεις μια παραμετρο η οποια νομιμοποιει απολυτα τη δικαιη ενταξη τους στους πινακες αναπληρωτων;η νομοθεσια το επιτρεπει κ το επετρεπε παντοτε..
3. η συζητηση ειναι ανευ λογου κ ουσιας διοτι ξεκινησε απο μια εικασια, (ραδιοαρβυλισμο θα ελεγα) ενος συναδελφου, οτι οι απολυμενοι συναδελφοι των ιδιωτικων θα κατακλυσουν τους πινακες των αναπληρωτων..απο που ακουγεται αυτο, ποιος το ειπε, που το στηριζει, ουδεις γνωριζει....αυτο που εχει ακουστει ειναι οτι πολλοι μαθητες απο ιδιωτικα επιστρεφουν στα δημοσια σχολεια..πολυ αυθαιρετο συμπερασμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 02:04:46 μμ από Stelios »
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:34 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:46:54 πμ »
καλημέρα παιδιά και από εμένα. Είμαι καινούρια στην παρέα σας. Φιλόλογος με δύο επιτυχίες στον Ασέπ και προυπηρεσία που απέκτησα μετά το διαγωνισμό. Αν είναι ποτέ δυνατόν σε αυτή τη χώρα που επικρατεί το ρουσφέτι και η αναξιοκρατία να μιλούν μερικοί για αλτρουισμό και αλληλεγγύη. Δεν ξέρω αν ακούγομαι κυνική πάντως δεν μπορεί ο κάθε απολυμένος του ιδιωτικού τομέα να διεκδικεί θέση στο δημόσιο προσπερνώντας ανθρώπους που διάβασαν και ξόδεψαν και από την τσέπη τους για να υπηρετήσουν τη δημόσια παιδεία. Δεν έχω καμιά ελπίδα ότι η χώρα αυτή θα πάει μπροστά όσο υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται μόνο για το προσωπικό όφελος αδιαφορώντας για εκείνους οι οποίοι με θεμιτά μέσα σιγά σιγά πάλεψαν για να διοριστούν. Έλεος πια

οταν εκανες τα χαρτια σου για ενταξη στους πινακες φανταζομαι διαβασες πρωτα την προκηρυξη, ε;ΟΛΕΣ τις σελιδες...δεν μπορω να καταλαβω τι το ρουσφετολογικο βρισκεις στην προκειμενη διαταξη..εφοσον προβλεπεται απο τις κειμενες διαταξεις δεν υπαρχει τιποτε το αθεμιτο κ ανομο...ουτε κ ανηθικο για να σε προλαβω..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:50:25 πμ »
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΒΕΒΑΙΑ. Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι ο κάθε ένας που δούλευε επί χρόνια δίπλα στπ σπίτι του και χωρίς βέβαια να ξέρει τι σημαίνει ΑΣΕΠ δεν μπορεί να μπαίνει όταν και όπου θέλει επειδή μερικοί προνόησαν για αυτό

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:59:28 πμ »
1. θεωρεις ως δεδομενο οτι οι υπηρετουντες σε ιδιωτικο σχολειο δεν εχουν δωσει ΑΣΕΠ ενω οσοι εργαζονται σε δημοσια σχολεια εχουν..ΛΑΘΟΣ
2. το οτι θα μπει στον πινακα ο 'καθε ενας' που λες δε σημαινει οτι θα δουλεψει οπου θελει!
3. αυτοι οι 'μερικοι που προνοησαν γι αυτο' ποιοι ειναι;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:34 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:02:11 μμ »
καλημέρα παιδιά και από εμένα. Είμαι καινούρια στην παρέα σας. Φιλόλογος με δύο επιτυχίες στον Ασέπ και προυπηρεσία που απέκτησα μετά το διαγωνισμό. Αν είναι ποτέ δυνατόν σε αυτή τη χώρα που επικρατεί το ρουσφέτι και η αναξιοκρατία να μιλούν μερικοί για αλτρουισμό και αλληλεγγύη. Δεν ξέρω αν ακούγομαι κυνική πάντως δεν μπορεί ο κάθε απολυμένος του ιδιωτικού τομέα να διεκδικεί θέση στο δημόσιο προσπερνώντας ανθρώπους που διάβασαν και ξόδεψαν και από την τσέπη τους για να υπηρετήσουν τη δημόσια παιδεία. Δεν έχω καμιά ελπίδα ότι η χώρα αυτή θα πάει μπροστά όσο υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται μόνο για το προσωπικό όφελος αδιαφορώντας για εκείνους οι οποίοι με θεμιτά μέσα σιγά σιγά πάλεψαν για να διοριστούν. Έλεος πια


οταν εκανες τα χαρτια σου για ενταξη στους πινακες φανταζομαι διαβασες πρωτα την προκηρυξη, ε;ΟΛΕΣ τις σελιδες...δεν μπορω να καταλαβω τι το ρουσφετολογικο βρισκεις στην προκειμενη διαταξη..εφοσον προβλεπεται απο τις κειμενες διαταξεις δεν υπαρχει τιποτε το αθεμιτο κ ανομο...ουτε κ ανηθικο για να σε προλαβω..
Μάλλον οπαδός του "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" είσαι.Ας ξεκινήσουμε από την ίδια την προκήρυξη η οποία δίνει στους ιδιωτικούς τη δυνατότητα να παραμείνουν στη θέση τους(στο ιδιωτικό) για ένα έτος πράγμα που προτιμούν από το να τρέχουν στα κορφοβούνια σε αντίθεση με τους υπόλοιπους οι οποίοι δεν έχουν άλλη επιλογή μια και ο πέλεκυς είναι βαρύς-->διετής αποκλεισμός.Για τους απολυμένους ιδιωτικούς να συμφωνήσω ότι καλώς ο νόμος προβλέπει διέξοδο στην δημόσια εκπαίδευση.Όμως έχουν γίνει απίστευτες λαμογιές με ιδιωτικά που άνοιξαν και έκλεισαν για εξυπηρετήσουν συγκεκριμένα άτομα και να μην μιλήσω και για συμφωνίες ιδοκτητών και εκπαιδευτικών για απόλυση από το σχολείο μετά από κάποιο χρονικό διάστημα(ικανό να τοποθετησει σε πολυ καλή σειρά στον πίνακα αναπληρωτών της ειδικότητας σου) με αντάλλαγμα μειωμένες αποδοχές.Ο νόμος λοιπόν απλά βάζει τα στανταρ.Απο κει και μετά είναι εύλογο να αναρωτιέται κάποιος αν έχει γίνει λαμογια ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:09:01 μμ »
εγώ αναφέρομαι σε όλους εκείνους που υπηρετούν στη δημόσια εκπαίδευση και έχουν διαβάσει μερόνυχτα και όχι σε εκείνους που δεν ξέρουν καν τι σημαίνει ο όρος εξετάσεις. Επιτέλους ως προυπόθεση για να δουλεύει κάποιος στο δημόσιο σχολείο ας μπει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ και μετά να ακολουθήσουν και όλα τα υπόλοιπα κριτήρια

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:45:18 μμ »
εγώ αναφέρομαι σε όλους εκείνους που υπηρετούν στη δημόσια εκπαίδευση και έχουν διαβάσει μερόνυχτα και όχι σε εκείνους που δεν ξέρουν καν τι σημαίνει ο όρος εξετάσεις. Επιτέλους ως προυπόθεση για να δουλεύει κάποιος στο δημόσιο σχολείο ας μπει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ και μετά να ακολουθήσουν και όλα τα υπόλοιπα κριτήρια

 σ αυτο μαζι σου
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:54:29 μμ »
Σωστό, κατά βάση, αυτό με την προϋπόθεση έστω επιτυχίας ΑΣΕΠ, για να μπαίνει κάποιος σε πίνακες κλπ (αυτό, βέβαια, προϋποθέτει αλλαγή στη νομοθεσία κλπ).
Τώρα, αυτό το "..που υπηρετούν στη δημόσια εκπαίδευση και έχουν διαβάσει μερόνυχτα" ας μη το λέμε παραέξω, γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι δεν σημαίνει απολύτως τίποτα! Αν μια σημαντική μερίδα (και δεν αλλάζω άποψη σε αυτό το θέμα) εκπαιδευτικών του δημοσίου και όχι μόνο, άλλα διαβάζει και άλλα καταλαβαίνει, τότε το ότι διάβαζαν μερόνυχτα (κανά άρλεκιν ίσως), δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ!  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:02:57 μμ »
Ξέρεις με τόσο μεγάλη ύλη στον ΑΣΕΠ δεν είχα την πολυτέλεια χρόνου όχι να διαβάζω άρλεκιν αλλά ούτε και να κοιμάμαι. Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι πάντως εγώ προσπάθησα και θα προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να γίνομαι καλύτερη. Από την άλλη δεν νομίζω ότι όσοι δουλεύουν χωρίς να έχουν δώσει εξετάσεις είναι και οι καλύτεροι γιατί πολύ απλά δεν το έχουν αποδείξει. Ας μη μιλήσω για παραθυράκια ΠΔΣ, Τρίτεκνοι, Πολύτεκνοι κτλ

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:10:54 μμ »
η συνεπεια, η μεταδοτικοτητα ,η ευελιξια μεσα στη σχολικη ταξη ,η διπλωματια να χειριζεσαι καταστασεις  δεν εχουν να κανουν με κανεναν ασεπ  ξερω και εκπαιδευτικους με τεραστια πειρα σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα που χωρις ασεπ κοβουν και ραβουν στην ταξη με αλλα λογια ειναι και να το χεις

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:12:08 μμ »
φτανει ρε παιδια!
πρεπει να σεβομαστε τον κοπο του καθενος ειτε αυτος λεγεται ασεπ ειτε απομακρυσμενη περιοχη για καποια μορια,ειτε ενασ χρονοσ μακρια απο οικογενεια παιδια. ο καθενας συμφωνα με την εγκυκλιο και τουσ νομουσ που υπηρχανε εκανε την επιλογη του

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 02, 2012, 01:12:52 μμ »
Προφανώς δεν αναφέρομαι σε εσένα, διοτί δεν σε γνωρίζω. Αλλά δυστυχώς έχω δει την πνευματική ένδοια πολλών εκπαιδευτικών, οπότε όσο και να διαβάζουν.. δεν σημαίνει τίποτα!
Τα παραθυράκια (πολύτεκνοι κλπ) είναι μια άλλη μεγάλη πληγή, που έχουμε συζητήσει σε άλλα θέματα παλιότερα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 02, 2012, 02:15:38 μμ »
η συνεπεια, η μεταδοτικοτητα ,η ευελιξια μεσα στη σχολικη ταξη ,η διπλωματια να χειριζεσαι καταστασεις  δεν εχουν να κανουν με κανεναν ασεπ  ξερω και εκπαιδευτικους με τεραστια πειρα σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα που χωρις ασεπ κοβουν και ραβουν στην ταξη με αλλα λογια ειναι και να το χεις

Σ'αυτό...συμφωνώ και επαυξάνω...!! Είναι καθαρά ΘΕΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!! 10 ΑΣΕΠ να έχει περάσει κάποιος, 100 παιδαγωγικές θεωρίες να ξέρει να αραδιάσει...εαν δεν το χει να τα εφαρμόσει και να κάνει την τάξη να τον ακούει, να μαθαίνει (στο μέτρο του δυνατού) και να προδεύουν τα παιδιά σε πολλά επίπεδα (όχι μονο γνωστικά)...τι να το κάνεις...;; Και έχω και ΑΣΕΠ περασμένους,αλλά ο ΑΣΕΠ δεν είναι πανάκεια για μια ζωή!! Επίσης οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων, λόγω πίεσης απ'τους προϊστάμενούς τους για ορατά αποτελέσματα, πολύ συχνά είναι εκπαιδευμένοι σε πράγματα που στο δημόσιο σχολείο περνάνε στο ντούκου και χαλαρά...Ξέρουν να αντιμετωπίζουν καταστάσεις που στο δημόσιο σχολείο δεν τις δίνουν τη βαρύτητα που πρέπει...γιατί απλά είναι δημόσιο και τα παιδιά θα είναι εκεί όσο άσχετος και να είναι ο καθηγητής...
Γι αυτό ας μην είμαστε άδικοι και αυστηροί κριτές προς όλους επειδή κάποτε διαβάσαμε όντως σαν τα σκυλιά και περάσαμε έναν ΑΣΕΠ...δεν λέω πως δεν πρέπει να υπάρχουν ίδια μέτρα και ίδια σταθμά για ΟΛΟΥΣ, αλλά δεν πρέπει και να φτάνουμε και στο άλλο άκρο να υποστηρίζουμε πως ένας ΑΣΕΠ είναι πανάκεια για όλα και μας καθιστά καθηγηταράδες και όλους τους άλλους υποδεέστερους. Όπως προανέφερα...τον κόπο που ρίχνει π.χ κάποιος που δουλεύει σε ιδιωτικό σχολείο δεν μπορούμε να τον υποτιμάμε...καλό είναι να ζητάμε τα ίδια μέτρα και σταθμά για όλους,αλλά χωρίς να υποτιμάμε τους πάντες...
Επίσης κάτι ανοησίες του τύπου παράθυρα και τρίτεκνοι πολύτεκνοι κι εμένα με βρίσκουν κάθετα αντίθετη... >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 02:23:46 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2012, 03:18:52 μμ »
δεν είμαι απόλυτη στο ότι όποιος έχει περάσει στον ΑΣΕΠ είναι αυτόματα και ο καλύτερος. Και εγώ χρόνια δούλευα στον ιδιωτικό τομέα και ξέρω τι προσπάθειες πρέπει να καταβάλεις καθημερινά για να επιβιώσεις. Όμως σκέψου τι είναι να βλέπεις στον πίνακα αναπληρωτών το όνομά σου με 23 μόρια και να έρχεται ο άλλος με τρία και να σε αφήνει χωρίς δουλειά μόνο και μόνο επειδή προσφέρει στην πατρίδα με τον αριθμό των τέκνων του. Ο ΑΣΕΠ είναι η μόνη λύση για να φύγουν όλοι εκείνοι που βλέπουν την εκπαίδευση ως χαρτζιλίκι στο ήδη υπάρχον και παχηλό εισόδημα των συζύγων τους. Φτάνει πια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.