*

Αποστολέας Θέμα: Πινακες αναπληρωτων 2012-13  (Αναγνώστηκε 21799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 02, 2012, 03:36:27 μμ »
Εγώ που δούλεψα 8χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο (εκτός ειδικότητας), είχα ένα διάστημα  δικό μου φροντιστήριο, είμαι 1 χρόνο ωρομίσθιος και 3 χρόνια αναπληρωτής του δημοσίου, έχω κάνει άπειρα ιδιαίτερα, έχω περάσει 2 ΑΣΕΠ με αξιοπρεπή επίδοση σε ώριμη ηλικία, εγώ λοιπόν,   8) γιατί αισθάνομαι τελευταία πως είμαι ένας ελαστικά εργαζόμενος, απένταρος  και, εν τέλη, ανεπαρκής αδιόριστος  :o  εκπαιδευτικός...  :(
Ίσως γιατί πολλοί παλαιοί μαθητές μου είναι πολύ πιο επιτυχημένοι από εμένα...  :)

ΥΓ. Ρε σεις, 11 χρόνια στην Ελλάδα και έχω φάει συνολικά 13 απολύσεις Ιούνιο... Πως γίνεται;  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 03:40:06 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:56 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:16:21 μμ »
panos2 διαβάζοντας το τι έχεις κάνει μέρχι τώρα νιώθω μηδενικό....Φέτος πάω για την 9η εγγραφή στον ΟΑΕΔ.Αυτό με την ώριμη ηλικία δεν το κατάλαβα, ώριμα είναι τα φρούτα :P.Και οι δικοί μου μαθητές απ' το φροντιστήριο όπου έργαζόμουν κάποτε είναι ήδη διορισμένοι....και τι μ' αυτό; Δεν αγωνιστήκαμε και δεν παλέψαμε κάτω απ' τις ίδιες συνθήκες....Επίσης δεν κατάλαβα τη φράση 11 χρόνια στην Ελλάδα, καθότι μονίμως Ελλάδα ζω, μήπως να αρχίζω να νιώθω μειονεκτικά; ;D

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:32:07 μμ »
Από ότι καταλαβαίνω κανένας δεν είπε εδώ πως όποιος περνάει τον ΑΣΕΠ είναι πιο άξιος καθηγητής. Και κανένας δεν πιστεύει ότι τα ιδιωτικά σχολεία επέλεξαν τους καλύτερους. Το πρόβλημα για μένα είναι η σειρά. Η ουρά στην οποία έχουμε στηθεί. Μπηκαμε στη ουρά με καποιους κανονες (του δημοσίου). Οι διωτικοί μπήκαν σε άλλη ουρά. Εν γνώση του νόμου με ότι αυτό συνεπάγεται. Οντως ο νόμος προβλέπει να μπούνε κάποτε στην ουρά του δημοσίου, όχι όμως με κριτήρια του ποιός είναι καλύτερος. Δεν είναι αυτό το θέμα.
Η ουρά (του δημοσίου) σταμάτησε. Και ξαφνικά κάποιοι χώνονται μπροστά, δεν είναι μόνο οι ιδιωτικοί. Νόμιμα βεβαίως. Προβλεπόμενα. Αφού τους ξέρετε (Υπουργοί, Συμβουλοι, Συνδικαλιστές). Πάντα σχεδίαζαν αυτά τα παράθυρα. Τι να πιστέψω τώρα; Ότι κάνουν συνεχώς το ΙΔΙΟ αθώο λάθος με τρύπιους νόμους, από τους οποίους επωφελούνται κάποιοι απλώς τυχεροί ή δικαιώνονται οι πιο αδικημένοι από τους υπόλοιπους; Η ότι είναι ένα καλοσχεδιασμένο παράθυρο για να ευνοήσει γνωστές τους περιπτώσεις εισ βάρος αυτών που στέκονται στην ουρά (και πιθανότατα ευνοούνται παράπλευρα και μερικοί τυχεροί). Εσείς τι θα επιλέγατε;
Αν και μάλλον ξέρω την απάντηση,  την είδα πριν 3 βδομάδες.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:42:16 μμ »
Μας κατάντησαν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας... εγώ αυτό βλέπω εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι πιο ενεργά με το φόρουμ. Θα συμφωνήσω σε αρκετά gvasilis. Αντιλαμβάνομαι την αγανάκτηση που νιώθει ένας εκπαιδευτικός που τόσα χρόνια περιμένει στην ουρά, αλλά αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί για αυτή την κατάσταση φταίνε οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί...
Τα πυρά πρέπει να πάνε προς τους "επαϊοντες" οι οποίοι προσμετρούν έτσι τις προϋπηρεσίες ώστε να βολευτούν μόνο τα βύσματα. Και ας το πάρουμε αλλιώς: αυτός που δούλεψε τα διδακτικά έτη 2011-2012 κλπ (δημόσιος ή ιδιωτικός) γιατί να μην έχει προϋπηρεσία;;;

Δε θυμώνω όμως με εκείνους που έφτιαξαν αυτές τις άθλιες διατάξεις, αλλά με εκείνους που την αγανάκτησή τους την πετάνε δεξιά και αριστερά, παραβλέποντας το γεγονός ότι όλοι χρειαζόμαστε δουλειά και όλοι έχουμε κάνει τον αγώνα μας. (και δε θα βγάλω έξω τον αγώνα μου να τον μετρήσω με των άλλων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:56 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:45:46 μμ »

Άρα συμφωνούμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 06:31:57 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:50:13 μμ »
Παιδιά, κοιτάω τόση ώρα τα όσα λέγονται και ακόμα δεν έχω καταλάβει...Έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα για αυτό το θέμα με τους ιδιωτικούς και τις σειρές στον πίνακα;Ή απλά ακούγεται;;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 02, 2012, 04:51:50 μμ »

Εγινε πέρσι
θα γίνει και φέτος
Βεβαια υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες τεχνικές. Δεν μπαίνουν ακριβώς στη λίστα του 40%. Αλλά πρακτικά διορίζονται ενώ άλλοι μένουν απ' έξω. Και είναι και λίγο πιο μπρεδεμένο ...........................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2012, 06:31:13 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 02, 2012, 05:00:35 μμ »
Α μάλιστα..Πέρσι δηλαδή πόσοι ιδιωτικοί μπήκαν στους πίνακες;;(όταν λέμε πίνακες εννοούμε των αναπληρωτών ε;;Μη μ ε παρεξηγείτε..Τώρα αρχίζω να μπαίνω στα πράγματα..)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 02, 2012, 05:13:03 μμ »
Σε τέτοιες περιπτώσεις η απάντηση είναι θολή επίτηδες. ΄Η απλώς δύσκολη γιατί πρέπει να μπεις στο e-aitisi και να ψάχνεις μόνη σου, και όχι σίγουρα.... Οπότε δεν ξέρω συνολικά

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 02, 2012, 05:16:16 μμ »
ok..ευχαριστώ gvasilis

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:16:10 μμ »
τόσοι πολλοί είναι αυτοί οι εκπαιδευτικοί;
μιλάμε πάντα για τις προϋπηρσίες που έχουν αποκτηθεί μέχρι 1η ιουλίου 2010.
το καλό είναι ότι η απόλυση ενός εκπαιδευτικού από ιδιωτικό σχολείο κρύβει από πίσω εκροή μαθητών από αυτό το σχολείο. αυτοί οι μαθητές θα πάνε σε δημόσιο σχολείο, θα αυξήσουν τον αριθμό των τμημάτων και θα αποτρέψουν ίσως την συγχώνευσή του.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:24:47 μμ »
ΜΈΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ να μπαίνουν οι ιδιωτικοί στους δικούς μας πίνακες,γιατί όλοι ξέρουμε πολύ καλά πως είχαν επιλεχθεί σε αυτές τις θέσεις(πολύ αξιοκρατικά),οι περισσότεροι από αυτούς ούτε έχουν πάει να δώσουν ποτέ ασεπ,ουτέ έχουν γυρίσει σε κάθε χωριό της Ελλάδας,μια χαρά ήταν βολεμένοι στις πόλεις τους,ε όχι και να μπαίνουν μπροστά μας στους πίνακες.Βέβαια δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να διοριστούν αν δεν έχουν συμπληρώσει 24μήνες προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολείο μέχρι τις 30/06/10.

ο νόμος λέει πως ένας ιδιωτικός εκπαιδευτικός αν μέχρι την 1η ιουλίου 2010 έχει συμπληρώσει 24 μήνες προϋπηρεσία (3 χρόνια αναπλήρωσης περίπου δηλαδή) έχει δικαίωμα να μπει στον πίνακα με τη βάση 50 έστω και αν δεν δώσει ασεπ. μιλάμε όμως για τους νένους πίνακες μετά τον ασεπ που δεν ξέρουμε πότε θα γίνει. αυτό που λες δεν το βρήκα στο νόμο. διαβάστε τον νόμο και όχι τους ερμηνευτές του γιατί γίνονται λάθη.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:28:57 μμ »
και μάλιστα λέει: απολυμένοι εκπαιδευτικοί λόγω κατάργησης των σχολείων αυτών ....

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Πινακες αναπληρωτων 2012-13
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 02, 2012, 06:29:28 μμ »
Οι απολυμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί θα μπουν στον πίνακα και θα βρεθούν μπροστά μας παρά το ότι για όλους εμάς είναι κλειδωμένοι μέχρι να γίνει καινούριος ασέπ. Το γνωρίζω από γνωστό που απολύθηκε πριν δύο χρόνια και φέτος θα κάνει τα χαρτιά του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.