*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 214917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:55:08 μμ »
τι ώρα είναι και που;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:26 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:56:19 μμ »
Δευτέρα στις 12 στο υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 08:46:48 μμ »
Παιδιά και εγώ, Β Θεσπρωτίας, θα παρουσιαστώ τη Δευτέρα. Παρά τις προτροπές της GILDA, και επειδή είμαι φύσει αισιόδοξο άτομο (θυμάσαι GILDA που 'στα λεγα εγώ';) θα ενθουσιαστώ, νομίζω θα έχει αίσιο τέλος,παρόλ'αυτά, όποιος θα είναι Αθήνα, έστω και λίγα άτομα, ας περάσει από αυτό το ρημαδοϋπουργείο. Νομίζω και εγώ ότι και αναπληρωτής να υπάρχει στην περιοχή που έχει ήδη ανακοινωθεί και θεωρητικά περισσέψει από τους ήδη ολοκληρωμένους διορισμούς (τους ποιους;!) θα εκτοπιστεί. Η διάκριση μεταξύ οργανικού και λειτουργικού κενού πάντως συνεχίζει να με μπερδεύει, πχ εκεί που έχει οργανικό κενό στην περιοχή μου, έχει δοθεί και λειτουργικό που με αναπληρωτή θα καλυφθεί (;). Ας μην προτρέχουμε όμως, ελπίζουμε στα καλά νέα της Δευτέρας.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 08:52:34 μμ »
Ελάτε βρε παιδιά δηλώστε για τη Δευτέρα. Μην επαναπαύεστε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:26 »

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:03:04 μμ »
Παιδιά κι εγώ θα πάω.

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:06:39 μμ »
Εχω ετοιμασει και επιστολη προς βουλευτες (θα τους πάρω με σειρά όλους πλην ΧΑ) .Όποιος θελει να συνυπογράψει ας μου πει (τα ορθογραφικά θα τα διορθώσω)...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το Υπουργείο Παιδείας με την υπ' αριθμόν Αρ.Πρωτ.96583/Δ2/24-08-2012/ΥΠΑΙΘΠΑ εγκύκλιό του
καλει για μόνιμο διορισμό σε κενές οργανικές θέσεις σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά το σχολικό έτος 2012-2013
εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, μεταξύ των οποίων και τους εναπομείναντες εκπαιδευτικούς
από τους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ του έτους 2008 (αριθμ. 2Π/2008, 3Π/2008 και 5Π/2008 Προκηρύξεις ΑΣΕΠ)
(ποσοστό θεσεων 60%), κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04.01, ΠΕ04.02, ΠΕ04.04, ΠΕ04.05, ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08.

Όπως προέβλεπαν οι σχετικές προκηρύξεις ΑΣΕΠ 2008 (αριθμ. 2Π/2008, 3Π/2008 και 5Π/2008) , αλλά κι όπως ορίζει το "κοινό περί δικαίου αίσθημα" ,
που τόσο έχει τσαλαπατηθεί στις μνημονιακές μέρες που ζούμε- οι θέσεις οι οποίες ενδεχομένως θα έμεναν κενές λόγω άρνησης του διορισμού από
κάποιους εκ των διοριστέων, θα καλύπτονταν από τους επόμενους στη σειρά επιτυχίας του ΑΣΕΠ , από τους επιλαχόντες δηλαδή.
Μάλιστα αυτό αναφέρει ρητά και η υπ' αριθμόν Αρ.Πρωτ.96583/Δ2/24-08-2012/ΥΠΑΙΘΠΑ
εγκύκλιος Διορισμού που εξέδωσε πρόσφατα το Υπουργείο Παιδείας στο  (Μέρος Β,Κεφ.Α) .

 Παρόλα αυτά, ξαφνικα έχει ανακύψει θέμα μη πλήρωσης των κενών θέσεων που όντως προέκυψαν από τους αντίστοιχους επιλαχόντες κάθε κλάδου.
Κύκλοι μέσα από τον ΑΣΕΠ αλλά κι από το Υπουργειο Παιδείας, επικαλούμενοι τον μνημονιακό νόμο 4038/2012 , αφήνουν να εννοηθεί ότι
τελικά οι επιλαχόντες χάνουν το δικαίωμα διορισμού! Σε συνεχείς οχλήσεις μας προς το Υπουργείο δεν έχουμε πάρει καμία σαφή απάντηση για το τι
μέλει γεννέσθαι. Δυστυχώς είναι εξαιρετικά πιθανό το Υπουργείο να αυτοαναιρέσει τα όσα το ίδιο εξήγγειλε και στην εγκύκλιο διορισμού -
θυμίζουμε εξεδώθει μόλις στις 24/8/2012 , λίγες ημέρες πριν!
 
  Δεν ζητάμε ρουσφέτι, δεν ζητάμε εξαίρεση, δεν ζητάμε εύννοια. Είμαστε εκπαιδευτικοί που αγωνιστήκαμε, δώσαμε εξετάσεις ΑΣΕΠ και βρεθήκαμε
καθόλα αξιοκρατικά στις θέσεις των επιτυχόντων των πινάκων ΑΣΕΠ. Είμαστε τουλάχιστον 2 χρόνια σε ομηρία, μιας και προ μνημονίου οι συγκεκριμένοι
διορισμοί γίνονται ανα 2 χρόνια , κι επομένως θα έπρεπε να είχαμε διοριστεί από το 2010. Απλά υπομέναμε την καθυστέρηση, προσμένωντας κάθε φορά
στην επόμενη σχολική χρονιά. Και τώρα, ανατρέπωντας κάθε προγραμματισμό στη ζωή μας,ετοιμάζονται όχι μόνο να μας αφήσουν εκ νέου αδιόριστους,
αλλά και να μας αφαιρέσουν τελείως το δικαίωμα διορισμού !!!!

  Ζητούμε την στήριξή σας στο δίκαιο αίτημά μας. Για εμάς δεν αποτελεί εμπόδιο στο όνειρό μας να εξασκήσουμε το λειτούργημα του εκπαιδευτικού
  ούτε η ενδεχόμενη πολυετής απομάκρυνση από τον τόπο κατοικίας μας κι ο χωρισμός από αγαπημένα μας πρόσωπα, ούτε οι μισθοί φιλοδώρημα, ούτε
  η εν γένη απαξίωση της δημόσιας εκπαίδευσης που επιχειρείται στις μέρες μας. Είναι τραγικό να αποτελέσει εμπόδιο η ερμηνεία μιας παραγράφου,
  ενός άρθρου ενός αμφιβόλου δικαιότητας νόμου . Είναι τραγικό να μείνουν κενές από εκπαιδευτικούς τάξεις στα ακριτικότερα σημεία της δοκιμαζόμενης
  Ελλάδας. Είναι τραγικό, τέλος,  να νομοθετείται η αναξιοκρατία, με το πρόσχημα της "σωτηρίας" της χώρας...

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:13:50 μμ »
μακαρι να πανε ολα καλα και να εχουμε καλα νεα την δευτερα.....καλη επιτυχια σε οσους θα πανε.....και οσοι περισσοτεροι τοσο καλυτερα....

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:31:33 μμ »
jerjeles περίμενε μέχρι Δευτέρα να δούμε τι θα μας πουν κ μετά την κοινοποιείς
Εγώ θα την υπογράψω

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:56:12 μμ »

Συνάδελφε jerjeles, 3 χρόνια τώρα ανήκω στο 24 μηνο των γυμναστών. 3 χρόνια τώρα διορίζομαι σύμφωνα με τις ανάγκες τις υπηρεσίας την γνωμοδότηση 308/10 κτλ. 3 χρόνια τώρα μας κοροϊδεύουν ότι είμαστε υπεράριθμοι. 3 χρόνια τώρα στην α/θμια με έχουν αντικαταστήσει με τον δάσκαλο. Από προσφυγές, επιστολές, διαμαρτυρίες, βουλή τα έχουμε κάνει όλα. Μην περιμένεις από τα πιονακια της τροικας να σου λύσουν το πρόβλημα. Αλλά φταίμε και εμείς ! την προηγούμενη εβδομάδα έγινε κινητοποίηση αδιόριστων και στο υπουργείο ήταν 40 άτομα. Ποιος και γιατί να σε υπολογίσει; Είσαι ο εύκολος στόχος.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:30:58 πμ από newseditor »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:55:35 πμ »
Έτσι είναι όπως τα λέει ο vasbio. Έμαθα από την μαύρη αγελάδα ότι είσαι στον τόπο σου αναπληρωτής. Άντε κ μόνιμος
Είμαι στο νομό ,όχι όμως στην πρώτη μου επιλογή, αν και σύμφωνα με τα πλεονάσματα-κενά που έδωσε το ΠΥΣΔΕ έπρεπε να προκύπτει(ουν) κενό(ά) για αναπληρωτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:31:18 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:13:46 μμ »
Έτσι είναι όπως τα λέει ο vasbio. Έμαθα από την μαύρη αγελάδα ότι είσαι στον τόπο σου αναπληρωτής. Άντε κ μόνιμος
Είμαι στο νομό ,όχι όμως στην πρώτη μου επιλογή, αν και σύμφωνα με τα πλεονάσματα-κενά που έδωσε το ΠΥΣΔΕ έπρεπε να προκύπτει(ουν) κενό(ά) για αναπληρωτές.
Άσε την ιστορία με την διάθεση των κενών γιατί πονάει.
Είμαι αγχωμένη για αύριο. Πολύ....

Αποσυνδεδεμένος jerjeles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:22:44 μμ »
Γιατι εισαι αγχωμενη; Αφου εχεις θετικά νέα.

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:23:13 μμ »
Αντε να δουμε αυριο τι θα γινει...οσοι ειστε απο Αθηνα πρεπει να πατε...οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα.....

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:26:56 μμ »
Γιατι εισαι αγχωμενη; Αφου εχεις θετικά νέα.
Ανυπομονώ να επιβεβαιωθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161840
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.