*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 214263 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STIV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 08:37:38 πμ »
Συνάδελφοι είμαι ο τρίτος επιλαχών στους φυσικούς, αν τελικά χρειαστεί να κινηθούμε νομικά, θα ήθελα να ενημερωθώ για να συμμετέχω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:24:17 μμ »
Υπάρχει κανείς από Αθήνα να πεταχτεί μέχρι το πρωτόκολλο του Υπουργείου να κάνει μια αίτηση για ένα αντίγραφο του αιτήματος προς το ΑΣΕΠ;
Είναι νομίζω σημαντικό για το αν κάτι δεν πάει όπως το περιμένουμε καθώς θα ξέρουμε με ποιον τρόπο το Υπουργείο υποστήριξε την εξαίρεση των εκπαιδευτικών από τον 4038.
Χάρη περίμενε να δούμε τι θα γίνει μέσα στην εβδομάδα. Εγώ αισιοδοξώ σε θετική εισήγηση από τον ΑΣΕΠ  :). Αν παρόλα αυτά είναι αρνητική θα οργανωθούμε. Έχω το τηλ του Θεοδωράτου. Είναι ενημερωμένος για τους επιλαχόντες έτσι κ αλλιώς. Δεν είναι σίγουρο ότι θα διασπάσει τις ομάδες. Ο όποιος δικηγόρος θα ζητήσει έτσι κ αλλιώς αντίγραφο του αιτήματος προς το ΑΣΕΠ. Ξέρω ότι είμαστε όλοι αγχωμένοι αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε προς το παρόν.
Οι χημικοί ας επικοινωνήσουν μαζί μου. Αν κ ήδη συμμετέχω σε προσφυγή μπορούμε σαν χημικοί αν χρειαστεί να κινηθούμε κ ξεχωριστά.

Αποσυνδεδεμένος Caravan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:33:39 μμ »
Πάντως έχω φίλη επιλαχούσα του διαγωνισμού του 2006 που διορίστηκε κανονικά και με το νόμο. Η συμπληρωματική εγκύκλιος μάλιστα βρίσκεται στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που διαφοροποιεί την περίπτωση του φίλου παραπάνω και ακόμα τραβιέται στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος dramoumar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 03:25:16 μμ »
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Είμαι η ένατη επιλαχούσα από τους μαθηματικούς που όλοι είναι 14. Διάβασα τα μηνύματά σας και ήθελα απλά να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Έχω κι εγώ επικοινωνήσει πολλάκις με το υπουργείο όπου στην αρχή μου λέγανε ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και μετά ότι έχουν στείλει αίτημα στον ΑΣΕΠ για να τους απαντήσει αν επιτρέπεται ο διορισμός μας. Επικοινώνησα και με τον κο. Γιούπη από τον ΑΣΕΠ όπου μου είπε ότι κατά την άποψή του δεν πρόκειται να διοριστούμε γιατί βγήκε πέρυσι νόμος που το απαγορεύει. Μου είπε επίσης ότι αν ήθελε το υπουργείο παιδείας να εξαιρεθεί από αυτό το νόμο έπρεπε να το είχε ζητήσει πέρυσι. Το ερώτημά μου που σε αυτό πρέπει να στηριχτούμε κατά την άποψή μου είναι γιατί το υπουργείο έβγαλε επίσημη εγκύκλιο που εξηγεί αναλυτικά ότι σε περίπτωση κενών θέσεων από τον πίνακα του ΑΣΕΠ θα διορίσει τους επόμενους στη σειρά επιτυχόντες. Όταν έκανα αυτό το ερώτημα στο υπουργείο δεν πήρα καμιά απάντηση και όταν το έκανα στον κο. Γιούπη μου είπε ότι προφανώς και ξέρανε το νόμο από το υπουργείο αλλά απλά μας εμπαίζουν!!! Κατά τη γνώμη μου όλη η πίεση πρέπει να ασκηθεί πάνω σε αυτό το επιχείρημα για να τους βγάλουμε αναξιόπιστους, γιατί αν πάμε δικαστικά εφόσον έχει βγει όντως τέτοιος νόμος δεν έχουμε καμιά ελπίδα να κερδίσουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 07:15:25 μμ »
Πάντως έχω φίλη επιλαχούσα του διαγωνισμού του 2006 που διορίστηκε κανονικά και με το νόμο. Η συμπληρωματική εγκύκλιος μάλιστα βρίσκεται στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που διαφοροποιεί την περίπτωση του φίλου παραπάνω και ακόμα τραβιέται στα δικαστήρια.
Το 2006 οι επιλαχόντες διορίστηκαν κανονικά. Εκτός όμως από τους επιλαχόντες προσέφυγαν δικαστικά και άλλοι επιτυχόντες όπως ο sfou13 για καταστρατήγηση του 60-40. Κ το δικαστήριο τους δικαίωσε. Μετά βγήκε νομίζω μια γνωμάτευση του ΝΣΚ κ πάγωσε τους διορισμούς τους. Βέβαια η εκδίκαση εκκρεμεί κ το υπουργείο το γνωρίζει κ δύσκολα θα επιχειρήσει να καταστρατηγήσει το 60-40 ξανά (καλή ώρα η περίπτωσή μας).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:14:21 μμ από GILDA »

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 07:17:07 μμ »
εγω ειμαι ο τεταρτος επιλαχων στους μαθηματικους, θα περιμενουμε και αυτην την βδομαδα να δουμε τι θα γινει....προσωπικα πιστευω οτι θα γινει γιατι απλουστατα γιατι οι οποιες ρυθμισεις ειναι μεταγενεστερες του διαγωνισμου του ασεπ....απο βδομαδα ας αρχισουμε τα τηλεφωνα ολοι καθημερινα για να καταλαβουν οτι καποιοι περιμενουν την συμπληρωματικη εγκυκλιο......το υπουργειο πρεπει να πιεσει τον ασεπ να βγαλει την εισηγηση....το περιεργο ειναι οτι παλιοτερα η συμπληρωματικη εγκυκλιος εβγαινε 3 μερες μετα απο τους διορισμους....αυτην την καθυστερηση δεν καταλαβαινω......τι αλλαξε φετος ;

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 07:17:56 μμ »
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Είμαι η ένατη επιλαχούσα από τους μαθηματικούς που όλοι είναι 14. Διάβασα τα μηνύματά σας και ήθελα απλά να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Έχω κι εγώ επικοινωνήσει πολλάκις με το υπουργείο όπου στην αρχή μου λέγανε ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και μετά ότι έχουν στείλει αίτημα στον ΑΣΕΠ για να τους απαντήσει αν επιτρέπεται ο διορισμός μας. Επικοινώνησα και με τον κο. Γιούπη από τον ΑΣΕΠ όπου μου είπε ότι κατά την άποψή του δεν πρόκειται να διοριστούμε γιατί βγήκε πέρυσι νόμος που το απαγορεύει. Μου είπε επίσης ότι αν ήθελε το υπουργείο παιδείας να εξαιρεθεί από αυτό το νόμο έπρεπε να το είχε ζητήσει πέρυσι. Το ερώτημά μου που σε αυτό πρέπει να στηριχτούμε κατά την άποψή μου είναι γιατί το υπουργείο έβγαλε επίσημη εγκύκλιο που εξηγεί αναλυτικά ότι σε περίπτωση κενών θέσεων από τον πίνακα του ΑΣΕΠ θα διορίσει τους επόμενους στη σειρά επιτυχόντες. Όταν έκανα αυτό το ερώτημα στο υπουργείο δεν πήρα καμιά απάντηση και όταν το έκανα στον κο. Γιούπη μου είπε ότι προφανώς και ξέρανε το νόμο από το υπουργείο αλλά απλά μας εμπαίζουν!!! Κατά τη γνώμη μου όλη η πίεση πρέπει να ασκηθεί πάνω σε αυτό το επιχείρημα για να τους βγάλουμε αναξιόπιστους, γιατί αν πάμε δικαστικά εφόσον έχει βγει όντως τέτοιος νόμος δεν έχουμε καμιά ελπίδα να κερδίσουμε...
Ή μας εμπαίζουν ή εξαιρούμαστε.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 07:19:59 μμ »
εγω ειμαι ο τεταρτος επιλαχων στους μαθηματικους, θα περιμενουμε και αυτην την βδομαδα να δουμε τι θα γινει....προσωπικα πιστευω οτι θα γινει γιατι απλουστατα γιατι οι οποιες ρυθμισεις ειναι μεταγενεστερες του διαγωνισμου του ασεπ....απο βδομαδα ας αρχισουμε τα τηλεφωνα ολοι καθημερινα για να καταλαβουν οτι καποιοι περιμενουν την συμπληρωματικη εγκυκλιο......το υπουργειο πρεπει να πιεσει τον ασεπ να βγαλει την εισηγηση....το περιεργο ειναι οτι παλιοτερα η συμπληρωματικη εγκυκλιος εβγαινε 3 μερες μετα απο τους διορισμους....αυτην την καθυστερηση δεν καταλαβαινω......τι αλλαξε φετος ;
Άστο geop κ παλιότερα τους τρέχανε τρελλά. Σιγά μην βγάζανε τη εγκύκλιο αμέσως....

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:28:31 μμ »
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Είμαι η ένατη επιλαχούσα από τους μαθηματικούς που όλοι είναι 14. Διάβασα τα μηνύματά σας και ήθελα απλά να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία. Έχω κι εγώ επικοινωνήσει πολλάκις με το υπουργείο όπου στην αρχή μου λέγανε ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και μετά ότι έχουν στείλει αίτημα στον ΑΣΕΠ για να τους απαντήσει αν επιτρέπεται ο διορισμός μας. Επικοινώνησα και με τον κο. Γιούπη από τον ΑΣΕΠ όπου μου είπε ότι κατά την άποψή του δεν πρόκειται να διοριστούμε γιατί βγήκε πέρυσι νόμος που το απαγορεύει. Μου είπε επίσης ότι αν ήθελε το υπουργείο παιδείας να εξαιρεθεί από αυτό το νόμο έπρεπε να το είχε ζητήσει πέρυσι. Το ερώτημά μου που σε αυτό πρέπει να στηριχτούμε κατά την άποψή μου είναι γιατί το υπουργείο έβγαλε επίσημη εγκύκλιο που εξηγεί αναλυτικά ότι σε περίπτωση κενών θέσεων από τον πίνακα του ΑΣΕΠ θα διορίσει τους επόμενους στη σειρά επιτυχόντες. Όταν έκανα αυτό το ερώτημα στο υπουργείο δεν πήρα καμιά απάντηση και όταν το έκανα στον κο. Γιούπη μου είπε ότι προφανώς και ξέρανε το νόμο από το υπουργείο αλλά απλά μας εμπαίζουν!!! Κατά τη γνώμη μου όλη η πίεση πρέπει να ασκηθεί πάνω σε αυτό το επιχείρημα για να τους βγάλουμε αναξιόπιστους, γιατί αν πάμε δικαστικά εφόσον έχει βγει όντως τέτοιος νόμος δεν έχουμε καμιά ελπίδα να κερδίσουμε...
όπως τα λές είναι!ευτυχώς που υπάρχουν μαθηματικοί και λένε τα πράγματα με το όνομα τους,γιατί οι υπόλοιπο παραμυθιάζονται άγρια κι ας θετικών επιστημών...

Αποσυνδεδεμένος geop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:30:36 μμ »
το υπουργειο παιδειας εχει δικο του νομικο τμημα, δεν πιστευω οτι ανακοινωσανε οτι οι θεσεις θα καλυφθουν και στο τελος να μην το κανουν.......θα αρχισω τα τηλ απο δευτερα ξανα......αγχωθηκα παλι....

Αποσυνδεδεμένος hariskotoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:46:47 μμ »
GILDA συμφωνώ κι επαυξάνω
Καλού καλού όμως ας είμαστε όλοι συντονισμένοι να μην ψαχνόμαστε τελευταία στιγμή αν κάτι στραβώσει

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:00:28 πμ »
Νομίζω ότι η επόμενη εβδομάδα θα είναι η πιο κρίσιμη.

Αποσυνδεδεμένος kani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:33:42 πμ »
Ας υποθέσουμε ότι βγει η εγκύκλιος και διοριστούμε...
Θα δώσουν νέες περιοχές διορισμού ή αυτές που είχαν δώσει στην εγκύκλιο διορισμού;
Αν οι περιοχές είναι ίδιες και δηλώσουμε περιοχή στην οποία έχουν πάει ήδη αναπληρωτές, τότε τι γίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:39:06 πμ από kani »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί επιλαχόντων απο τον ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:50:49 πμ »
Κρίνοντας από προηγούμενες εγκυκλίους και αφού οι αναπληρωτές θεωρητικά καλύπτουν λειτουργικά και όχι οργανικά κενά, οι περιοχές θα είναι οι ίδιες και θα εκτοπιστούν οι αναπληρωτές (ή και εμείς) σε άλλες περιοχές του νομού. Ελπίζω να είναι έτσι γιατί έχω εγκατασταθεί για τα καλά! Αλλά ας μην προτρέχουμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.