*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 10:40:00 πμ »
Για να μην αγχωνεστε, μια γνωστη μου που τελειωσε γερμανικη φιλολογια κ ορκιστηκε τον Δεκεμβριο, εστειλε τε χαρτια της (μονο πτυχιο βασικα, προυπηρεσια δεν ειχε κ βεβαιωση μετακινησης δεν πηρε) κ σε 2 εβδομαδες ειχε στα χερια της το qts!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 12:03:06 μμ »
Πάντως πέρα από την απόκτηση του Qualified Teacher Status,καλό είναι να ψάξετε  ξεχωριστά στοιχεία για την ειδικότητα σας, γιατί αν κρίνω από άλλες χώρες, δεν υπάρχει κάποιος κοινός κανόνας για την επαγγελματική αποκατάσταση των εκπαιδευτικών.
Για παράδειγμα από προσωπική μου έρευνα, έχω διαπιστώσει ότι στη Γερμανία ενώ υπάρχει σχετικά μεγάλη ζήτηση στις χαμηλές βαθμίδες εκπαίδευσης  δεν συμβαίνει το ίδιο και στις υψηλότερες βαθμίδες.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 11:44:38 πμ »
Για την βεβαίωση μετακίνησης από το υπουργείο κάνουμε αίτηση; Ξέρετε διεύθυνση ή φαξ που μπορούμε να την στείλουμε;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 02:25:20 μμ »
Beth, εχουμε γραψει σε προηγουμενα posts για αυτο το θεμα. Υπουργειο παιδειας, τμημα αναγνωρισης προσοντων. Εαν μπεις στην ιστοσελιδα του υπουργειου, σιγουρα θα βρεις τα στοιχεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:10:42 »

Αποσυνδεδεμένος nicolco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 09, 2013, 02:43:26 μμ »
Γεία σας, είμαι και εγώ απόφοιτος του Ειδικής αγωγής του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και βρίσκομαι στη Γλασκώβη. Είμαι στη φάση που κάνω τα χαρτιά μου για το General Teaching Council. Μίλησα με το gtc και μου είπαν οτι δνε θα υπάρχει πρόβλημα στην αναγνώριση του πτυχίου μου και είναι πολύ απίθανο να μην το αναγνωρίσουν αμα ήμουν qualified teacher στην Ελλάδα. Μπορεί να μην είναι mainstream primary teaching degree αλλά μου είπαν ότι ακόμα και αν η περίπτωση δεν αποτελέι την πλειοψηφία, πάλι το αναγωρίζουν με provision. Υπάρχουν πολλές κατηγορίες ανα γνωρισης πτυχίων στο GTC και μπορεί να μην πάρεις το full registration αμέσως αλλά η εγγραφή είναι αρκετή για να δουλέψεις ως δάσκαλος στην Σκωτία και λογικά και στην Αγγλία. Υπάρχουν σχολεία που σε παίρνουν ακόμα και αν δεν έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή σου αλλά έχεις ένα χαρτί που σου στέλνουν τις πρώτες δέκα μέρες αφού στείλεις τα χαρτιά σου που επιβεβαιώνει ότι ειναι σε εξέλιξη. Το δύσκολο κομμάτι είναι να πάρεις τα εγγραφά που χρειάζονται από το υπουργείο παιδείας στην Ελλάδα. Αλλά και αυτό γίνεται με υπομονή. Ρώτησα ποιες είναι οι πιθανότητες να απορριφθεί η αίτηση και μου είπαν ότι δεν βρίσκουν κάποιο λόγο εφόσον έχω πτυχίο πανεπιστήμιου και έχω διδάξει προηγουμένως στην Ελλάδα σε δημόσιο σχολέιο. Ακόμα και αν δεν έχεις διδάξει πάλι μπορείς να κάνεις registration απλά είναι πιο δύσκολο να σε πάρουν στις συνεντεύξεις αν δεν έχεις προυπηρεσία. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι εγγεγραμμένη με το sssc (social services in scotland) γιατί δουλεύω με παιδιά στη πρόνοια και τα πτυχία μου δεν έχουν καμία σχέση με social services αλλά με έγραψαν....

Ελπίζω να βοήθησα, θα σας ενημερώσω αν θέλετε όταν καταφέρω να ολοκληρώσω την εγγραφή μου, αρκεί να συνεννοηθώ με το δικό μας υπουργειο  ???



Γειά σε όλους του συναδέλφους και καλό καλοκαίρι!!!

είμαι δασκάλα ειδικής αγωγής, απόφοιτος του τμήματος ειδικής αγωγής του πανεπιστημείου θεσσαλίας. ήθελα κι εγώ να μοιραστώ τον πόνο μου μαζί σας, γιατί από ότι φαίνεται πολλοί σκέφτονται να κάνουν το βήμα και να μετακομίσουν. Εγώ αν και δουλευω από τότε που αποοίτησα, ήδη έκανα ένα μεταπτυχιακό στην Γλασκώβη, οπότε ξέρω πάνω κάτω τι ισχύει πάνω.
Γιά να βγάλεις QTS πρέπει να κάνει αίτηση στο Teaching Council. Εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου και ήμουν πολύ αισιόδοξη γι αυτό, αλλά έφαγα τα μούτρα μου. Γενικά, η κυρία που μίλησα μου είπε ότι πρέπει να έχω mainstream teaching qualifications για να μου αναγνωριστεί γρήγορα, αλλά είπε να κάνω την αίτηση μου ούτως η άλλως γιατί είναι ειδική περίπτωση η δική μου και θα πρέπει να την εξετάσουν. αυτό, όπως έχει ξαναειπωθεί θα κρατήσει 4 μήνες, οπότε το σχέδιο να μετακομίσω φέτος μάλλον ναυαγεί.

Ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος κάποια περίπτωση έλληνα με παρεμφερές πτυχίο που να πήρε το QTS γιατί εμένα μου φαινόταν ότι οι άγγλοι είναι πιο ελαστικοί σε αυτά τα ζητήματα.
Επίσης ήθελα να μάθω για την ειδική αγωγή στην Αγγλία τί παίζει. Θεωρώ-χωρίς να θέλω να φανώ αλλαζόνας- ότι τα προσόντα μου φτάνουν και περισσευουν για να είμαι δασκάλα ΕΑ πάνω και το πήρα πόλύ βαρέως σήμερα που μου είπαν ότι μπορεί να μην αναγνωριστεί το πτυχιο μου.
Επίσης, μίλησα με μία φίλη για τα πρακτορία αναπληρωτών. Ακόμα και οι 'Αγγλοι δάσκαλοι κάνουν δουλειά αναπληρωτή μία μέρας, το οποίο το θεωρώ κατάπτιστο. παρόλα αυτά εκείνη μου είπε ότι σε αυτά τα σχολεία που είσαι αναπληρωτής, θα πρέπει να δουλευεις πολύ σκληρά γιατί αυτά θα σε προσλάβουν, αν ανοίξει κάποια θέση. Πρέπει δηλαδή να εξαρτάσαι από τον διεθυντή. Κάτι τέτοια ακούω και τρελαίνομαι, αλλά και πάλι οικονομικά αξίζει να μετακομίσει κανείς.
Και επειδί ακούω πολλά για το Leeds να σας πω ότι κι εγώ εκεί προτίθεμαι να πάω! ϊσως να κάναμε κανένα γκρουπάκι; χαχαχα πάντως σοβαρά, ότι πληροφορία έχετε για την πόλη, τις δουλειές και την εκπαίδευση θα ήμουν ευγνώμων αν την μοιραζόσασταν.
Σήμερα θα μιλήσω και με κάτι συναδέλφους που μετανάστευσαν και θα σας πω περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 09, 2013, 04:06:11 μμ »
Διάβασα τα παραπάνω αλλά μπερδεύτηκα.
Αν είσαι λέει Qualified Teacher στην Ελλάδα τότε είσαι και σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ.
Άρα η όλη ιστορία είναι να γίνεις Qualified Teacher στην Ελλάδα, ώστε να αποφύγεις μεταφράσεις, αποστολή εγγράφων στο Βρετανικό Συμβούλιο κλπ. Σωστά;

Πως γίνεσαι λοιπόν Qualified Teacher στην Ελλάδα;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 09, 2013, 06:20:08 μμ »
Αίτηση για την απόκτηση QTS στην Αγγλία.
http://media.education.gov.uk/assets/files/pdf/t/teaching%20agency%20application%20for%20qts%20%20%20eea.pdf
Εγώ έστειλα πτυχίο, αναλυτική βαθμολογία, βεβαιώσεις εμπειρίας μεταφρασμένες και επικυρωμένες από το Βρετανικό Συμβούλιο και επίσης το μεταπτυχιακό μου στην Ειδική Αγωγή καθώς και φωτοτυπία διαβατηρίου.
To QTS αποτελούταν από έναν αρκετά μεγάλο αριθμό (reference number) και επιπλέον :
Age group : 6-11
Subject : General Primary.
Δεν επικοινώνησα με κάποιον στην Αγγλία, βρήκα από το internet την αίτηση και την έστειλα.
Το QTS ήρθε περίπου σε ένα μήνα.
Βέβαια, η αναμονή αυτή ήταν το 1998 όπου οι Έλληνες που έκαναν αίτηση για QTS μάλλον μετρούνταν στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 09, 2013, 11:51:09 μμ »
που τα στέλνεις τα χαρτιά;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 10, 2013, 12:19:49 πμ »
που τα στέλνεις τα χαρτιά;

Στο Coventry. H ακριβής διεύθυνση βρίσκεται στην προτελευταία σελίδα της αίτησης.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 10, 2013, 11:13:53 πμ »
Αίτηση για την απόκτηση QTS στην Αγγλία.
http://media.education.gov.uk/assets/files/pdf/t/teaching%20agency%20application%20for%20qts%20%20%20eea.pdf
Εγώ έστειλα πτυχίο, αναλυτική βαθμολογία, βεβαιώσεις εμπειρίας μεταφρασμένες και επικυρωμένες από το Βρετανικό Συμβούλιο και επίσης το μεταπτυχιακό μου στην Ειδική Αγωγή καθώς και φωτοτυπία διαβατηρίου.
To QTS αποτελούταν από έναν αρκετά μεγάλο αριθμό (reference number) και επιπλέον :
Age group : 6-11
Subject : General Primary.
Δεν επικοινώνησα με κάποιον στην Αγγλία, βρήκα από το internet την αίτηση και την έστειλα.
Το QTS ήρθε περίπου σε ένα μήνα.
Βέβαια, η αναμονή αυτή ήταν το 1998 όπου οι Έλληνες που έκαναν αίτηση για QTS μάλλον μετρούνταν στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Ελπίζω να βοήθησα.

Από το υπουργείο εξωτερικών στο μεταφραστικό τμήμα που ρώτησα για τις μεταφράσεις μου είπαν πως καλό είναι να κάνω μια διαδικασία να πάρω και σφραγίδα της Χάγης για να συνοδεψω τα δικαιολογητικά. Είχες στείλει και κάτι τετοιο;Η σελίδα στο ιντερνετ δεν αναφέρει τίποτα για εξτρα έγγραφα παρα μόνο πτυχιο μεταπτυχιακό (αν υπάρχει) και βεβαιώσεις προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 10, 2013, 03:40:01 μμ »
Από το υπουργείο εξωτερικών στο μεταφραστικό τμήμα που ρώτησα για τις μεταφράσεις μου είπαν πως καλό είναι να κάνω μια διαδικασία να πάρω και σφραγίδα της Χάγης για να συνοδεψω τα δικαιολογητικά. Είχες στείλει και κάτι τετοιο;Η σελίδα στο ιντερνετ δεν αναφέρει τίποτα για εξτρα έγγραφα παρα μόνο πτυχιο μεταπτυχιακό (αν υπάρχει) και βεβαιώσεις προυπηρεσίας.

Εγώ απευθύνθηκα στο Βρετανικό Συμβούλιο, όπου έκανα όλες τις μεταφράσεις για το QTS. Ακόμα εκεί μετέφρασα και το πιστοποιητικό γεννήσεως που μου ζήτησαν όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά (νομίζω χρειάζεται και για να βγάλεις National Insurance Number). Δεν είχα πουθενά πρόβλημα.
Στη σφραγίδα του Βρετανικού Συμβουλίου (στα αγγλικά) ανέφερε : for the cultural attache, British Embassy (για το μορφωτικό ακόλουθο Βρετανική Πρεσβεία). Δηλαδή τα χαρτιά έγιναν υπό την εποπτεία του.
Η Πρεσβεία τους στην Ελλάδα αποτελεί εγγύηση για τους Άγγλους (το κατάλαβα όταν πέρασα συνέντευξη για να βγάλω National Insurance Number) και γιατί όχι και για τους υπεύθυνους του QTS.
Εγώ βέβαια έκανα τις μεταφράσεις πριν το 1998, μπορεί κάτι να άλλαξε.
Δε γνωρίζω κάτι για τη σφραγίδα της Χάγης και γιατί χρειάζεται.
Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί να ανακατευτείς με το ελληνικό υπουργείο εξωτερικών.
Μη ξεχάσεις να στείλεις και αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων που παρακολούθησες (αναφέρεται στην αίτηση-initial teacher training diploma supplement/transcript).


Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 10, 2013, 05:29:02 μμ »
οκ ευχαριστώ. Οι μεταφράσεις στο μεταφραστικό του υπουργείου γίνονται γρηγορότερα και σε μισό κόστος. Αυτό για τη σφραγίδα της Χάγης το είπαν για να ναι κανείς 100% σίγουρος πως θα δεχτούν τα δικαιολογητικά έξω. Δεν την εκδίδουν οι ίδιοι. Ευχαριστώ αυτό για την αναλυτική βαθμολογία δεν το χα προσέξει...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 10, 2013, 07:05:34 μμ »
Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει από το πανεπιστήμιο σε επίσημα έγγραφα.
Τη ζητούν και στα έγγραφα που προσκομίζεις στο ΔΟΑΤΑΠ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 13, 2013, 06:28:12 μμ »
ως μόνιμος εκπαιδευτικός, τι χαρτι θα πρέπει να ζητήσω από την Δευτεροβάθμια που να αναγράφει όλη μου την προυπηρεσία? πως το ζητάω;
μετά αυτό το μεταφράζω υποχρεωτικά από το Βρετανικό Συμβούλιο ή το Υπ. Εξωτερικών; Δεν κάνει απλά μετάφραση από αναγνωρισμένο μεταφραστή; (το λέω για λιγότερα έξοδα και χρόνο)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.