*

Αποστολέας Θέμα: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία  (Αναγνώστηκε 113534 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 15, 2013, 06:43:48 πμ »
ως μόνιμος, για την βεβαίωση μετακίνησης, θα πρέπει να στείλω στο Υπουργείο Παιδείας πτυχία κλπ? ή κάνω μόνο αίτηση και θα με βρούν?
μήπως θέλει παράβολα? γενικά θέλει δικαιολογητικά; αν ναι ποια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:08 »

Αποσυνδεδεμένος arlecchino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 15, 2013, 09:19:19 πμ »
Να προσθέσω κάτι σχετικό-άσχετο. Καταλαβαίνω ότι λόγω της ελληνικής εμπειρίας που έχουμε όλοι ρίχνουμε τη βαρύτητα στο γραφειοκρατικό σκέλος της διαδικασίας (επικυρώσεις, παράβολα, μεταφράσεις, και τα συναφή). Το θέμα όμως είναι ότι η Αγγλία είναι άλλη χώρα και επομένως έχει άλλη κουλτούρα.
Για να το πω χοντρικά όλοι όσοι έχουν δικαίωμα να δώσουν ασεπ μπορούν να πάρουν το QTS (και θα το πάρουν αν κάνουν αίτηση). Το θέμα είναι τι γίνεται από εκεί και πέρα. Γιατί αν δεν κάνω λάθος το θέμα είναι να βρούμε δουλειά και όχι να μας δώσουν ένα ακόμα χαρτάκι να το κάνουμε κορνίζα. Στις ειδικότητες που που υπάρχουν αρκετοί Βρετανοί υποψήφιοι (ιστορία, αγγλική φιλολογία, κοινωνιολογία, κτλ) είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπορέσει κάποιος χωρίς εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε αγγλόφωνη χώρα να διεκδικήσει μία θέση. Στις θετικές επιστήμες οι υποψήφιοι είναι σαφώς λιγότεροι (επειδή η εκπαίδευση δεν πληρώνει καλά και για αυτούς υπάρχουν άλλες επαγγελματικές διέξοδοι), οπότε θα μπορούσε και κάποιος από εμάς τους νότιους με τα κουτσοαγγλικά του να τα καταφέρει. 
Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να απογοητεύσω κανέναν αλλά για να φωτίσω και άλλες παραμέτρους της διαδικασίας "αναζήτηση εργασίας στη βρετανία".
Το PGCE (postgraduate certificate in education) δίνει τη δυνατότητα απόκτησης διδακτικής εμπειρίας σε αγγλόφωνο περιβάλλον. Δεν έχει δίδακτρα και ορισμένες ειδικότητες λαμβάνουν ένα χρηματικό ποσό κάθε μήνα (δεν αρκεί για να ζήσεις).
http://www.education.gov.uk/get-into-teaching/teacher-training-options/university-based-training/pgce

Τα ελληνικά και κυπριακά σχολεία προσλαμβάνουν σε ορισμένες περιπτώσεις ωρομίσθιο προσωπικό. Οι ώρες είναι βέβαια είναι λίγες (μαξιμουμ 8-9 την εβδομάδα).

Κατακλείδα: Το QTS το πήρατε, ψάξτε τρόπους να το αξιοποιήσετε ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 15, 2013, 09:26:05 πμ »
ευχαριστούμε για τις συμβουλές. αυτή είναι η αλήθεια.

Το PGCE δεν έχει δίδακτρα; είσαι σίγουρος; περίεργο μου φαίνεται. Δεν έχω δεί ποτε free courses στην ΑΓγλία. Στην Αγγλία τίποτα δεν είναι δωρεάν. Ακόμα και τα βιβλία στα σχολεία τα πληρώνουν τα παιδιά. Οι Άγγλοι σε λίγο θα πληρώνουν και τον αέρα που αναπνέουν. Χρεώνουν τα πάντα (και ένα ποτήρι νερό αν ζητήσεις).

και πως σου δίνει την δυνατότητα απόκτησης διδακτικής εμπειρίας σε Αγγλικό σχολείο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις πόσο σύνηθες ή όχι είναι στην Αγγλία τα παιδιά σε ένα σχολείο να έχουν καθηγητή που δεν έχει μητρική γλώσσα τα ΑΓγλικά. ¨η λόγω της πολυπολιτισμικότητας που υπάρχει στην κοινωνία τους αυτό δεν είναι πρόβλημα και συνηθίζεται.
Ξέρω ότι στα πανεπιστήμιά τους διδάσκουν πολλοί που δεν είναι Αγγλοι (Κινέζοι και αρκετοί Ελληνες) οι οποίοι όπως και να το κάνουμε θα ξενίζει η προφορά τους. Στην Ελλάδα να έχεις πχ έναν Φυσικό που να μιλάει σπαστά τα Ελληνικά είναι τελείως ασυνήθιστο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 15, 2013, 11:12:52 πμ »
ευχαριστούμε για τις συμβουλές. αυτή είναι η αλήθεια.

Το PGCE δεν έχει δίδακτρα; είσαι σίγουρος; περίεργο μου φαίνεται. Δεν έχω δεί ποτε free courses στην ΑΓγλία. Στην Αγγλία τίποτα δεν είναι δωρεάν. Ακόμα και τα βιβλία στα σχολεία τα πληρώνουν τα παιδιά. Οι Άγγλοι σε λίγο θα πληρώνουν και τον αέρα που αναπνέουν. Χρεώνουν τα πάντα (και ένα ποτήρι νερό αν ζητήσεις).

και πως σου δίνει την δυνατότητα απόκτησης διδακτικής εμπειρίας σε Αγγλικό σχολείο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις πόσο σύνηθες ή όχι είναι στην Αγγλία τα παιδιά σε ένα σχολείο να έχουν καθηγητή που δεν έχει μητρική γλώσσα τα ΑΓγλικά. ¨η λόγω της πολυπολιτισμικότητας που υπάρχει στην κοινωνία τους αυτό δεν είναι πρόβλημα και συνηθίζεται.
Ξέρω ότι στα πανεπιστήμιά τους διδάσκουν πολλοί που δεν είναι Αγγλοι (Κινέζοι και αρκετοί Ελληνες) οι οποίοι όπως και να το κάνουμε θα ξενίζει η προφορά τους. Στην Ελλάδα να έχεις πχ έναν Φυσικό που να μιλάει σπαστά τα Ελληνικά είναι τελείως ασυνήθιστο

Θα σου απαντήσω εγώ

Όσο PGCE 'εχω δει είναι με δίδακτρα και μάλιστα ίδια τα ίδια δίδακτρα που ισχύουν για όλα τα μεταπτυχιακά. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο που δεν έχει δίδακτρα ή αν υπάρχει με δίδακτρα επιδοτούμενα από κάπου.

Η δυνατότητα απόκτησης εμπειρίας σου δίνεται καθώς στη διάρκεια του κάνεις πρακτική σε σχολείο. Πρόκειται ουσιαστικά για το πιστοποιητικό διδακτικής επάρκειας που ΘΑ ισχύσει και σε μας σε ΚΑΠΟΙΑ στιγμή, και από το οποίο θα απαλλάσσονται οι απόφοιτοι παιδαγωγικών τμημάτων καθώς έχουν κάνει πρακτική σε σχολεία.

Όσο για τους ξένους εκπαιδευτικούς.... η δική μου εμπειρία λέει ότι αν δεν ξέρεις άριστα τη γλώσσα δεν σε παίρνουν σε σχολείο! Μπορεί να είσαι ο καλύτερος στο αντικέιμενο σου, αλλά όταν περάσεις από συνέντευξη στο σχολείο (οι προσλήψεις γίνονται από τους διευθυντές των σχολείων) και δουν ότι έχεις θέμα τη γλώσσα (κουτσοαγγλικά)......Bye bye!
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί ξένοι, αλλά με πάρα πολύ καλή γνώση της γλώσσας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:08 »

Αποσυνδεδεμένος arlecchino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 15, 2013, 03:11:21 μμ »
Όταν το είχα ψάξει, το σωτήριο έτος 2004-05, εάν γινόσουν δεκτός σε κάποιο πανεπιστήμιο για να κάνεις το PGCE τα δίδακτρα σου θα καλύπτονταν με (χαμηλότοκο ή άτοκο, δεν θυμάμαι) δάνειο στο οποίο έμπαινε εγγυητής το κράτος. Η αποπληρωμή του δανείου θα ξεκινούσε από τη στιγμή που θα άρχιζες να βγάζεις πάνω από 15.000 λίρες το χρόνο.
Επίσης, "πληρωνόσουν" 600 λίρες το μήνα και κάποιες ειδικότητες που είχαν μικρή ζήτηση 900. Αυτά τα χρήματα δεν έπρεπε να τα επιστρέψεις.
Είναι πολύ πιθανό αρκετά από αυτά να έχουν αλλάξει. Αν ακολουθήσετε το λινκ που έβαλα παραπάνω θα δείτε τι ισχύει σήμερα

Προς τους αγγλομαθείς και αγγλοτραφείς του φόρουμ. Το ξέρω πως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Κάνω μια προσπάθεια να "μεταφράσω" πολιτισμικά τη διαδικασία γιατί κάποιος που δεν έχει ιδέα από βρετανία νομίζω ότι θα δυσκολευτεί να παρακολουθήσει την περιγραφή της ακριβής διαδικασίας. Διορθώστε και προσθέστε ότι νομίζετε. 

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 15, 2013, 03:55:22 μμ »
Αίτηση για την απόκτηση QTS στην Αγγλία.
http://media.education.gov.uk/assets/files/pdf/t/teaching%20agency%20application%20for%20qts%20%20%20eea.pdf
Εγώ έστειλα πτυχίο, αναλυτική βαθμολογία, βεβαιώσεις εμπειρίας μεταφρασμένες και επικυρωμένες από το Βρετανικό Συμβούλιο και επίσης το μεταπτυχιακό μου στην Ειδική Αγωγή καθώς και φωτοτυπία διαβατηρίου.
To QTS αποτελούταν από έναν αρκετά μεγάλο αριθμό (reference number) και επιπλέον :
Age group : 6-11
Subject : General Primary.
Δεν επικοινώνησα με κάποιον στην Αγγλία, βρήκα από το internet την αίτηση και την έστειλα.
Το QTS ήρθε περίπου σε ένα μήνα.
Βέβαια, η αναμονή αυτή ήταν το 1998 όπου οι Έλληνες που έκαναν αίτηση για QTS μάλλον μετρούνταν στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Ελπίζω να βοήθησα.

Από το υπουργείο εξωτερικών στο μεταφραστικό τμήμα που ρώτησα για τις μεταφράσεις μου είπαν πως καλό είναι να κάνω μια διαδικασία να πάρω και σφραγίδα της Χάγης για να συνοδεψω τα δικαιολογητικά. Είχες στείλει και κάτι τετοιο;Η σελίδα στο ιντερνετ δεν αναφέρει τίποτα για εξτρα έγγραφα παρα μόνο πτυχιο μεταπτυχιακό (αν υπάρχει) και βεβαιώσεις προυπηρεσίας.

δεν απαιτείται σφραγίδα Χάγης για QTS
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 15, 2013, 04:20:08 μμ »
Το QTS είναι διαβαθμισμένο;
Υπάρχει δηλαδή "καλό" "μέτριο" "καλύτερο" "άριστο" QTS;

τι θέλω να πω: έχω στα Αγγλικά μεταφρασμένο από Βρετανικό συμβούλιο το πτυχίο μου και την αναλυτική βαθμολογία από παλιά (πριν 20 χρόνια!!).
Μπορώ να στείλω αυτά μόνο για το QTS ή είναι καλύτερο να ζητήσω και να στείλω και την βεβαίωση 7ούς προυπηρεσίας που έχω τα τελευταία 7 χρόνια από όταν διορίστηκα μόνιμος;
Απλά θα πρέπει αυτήν να την ζητήσω από την Δευτεροβάθμια, να την μεταφράσω από Βρετανικό Συμβούλιο κλπ Το ρωταω για να αποφύγω αυτή τη διαδικασία αν δεν χρειάζεται.. Αρκεί μονο το πτυχίο και η βαθμολογία;

Θα πάρω δηλαδή "καλύτερο" QTS αν στείλω και την προυπηρεσία ή το ίδιο κάνει;
Τι μπορεί να χάσω αν δεν στείλω την προυπηρεσία μου;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2013, 04:24:11 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 15, 2013, 04:26:18 μμ »
Το QTS είναι διαβαθμισμένο;
Υπάρχει δηλαδή "καλό" "μέτριο" "καλύτερο" "άριστο" QTS;

τι θέλω να πω: έχω στα Αγγλικά μεταφρασμένο από Βρετανικό συμβούλιο το πτυχίο μου και την αναλυτική βαθμολογία από παλιά (πριν 20 χρόνια!!).
Μπορώ να στείλω αυτά μόνο για το QTS ή είναι καλύτερο να ζητήσω και να στείλω και την βεβαίωση 7ούς προυπηρεσίας που έχω τα τελευταία 7 χρόνια από όταν διορίστηκα μόνιμος;
Απλά θα πρέπει αυτήν να την ζητήσω από την Δευτεροβάθμια, να την μεταφράσω από Βρετανικό Συμβούλιο κλπ Το ρωταω για να αποφύγω αυτή τη διαδικασία αν δεν χρειάζεται.. Αρκεί μονο το πτυχίο και η βαθμολογία;

Θα πάρω δηλαδή "καλύτερο" QTS αν στείλω και την προυπηρεσία ή το ίδιο κάνει;
Τι μπορεί να χάσω αν δεν στείλω την προυπηρεσία μου;

τα δικαιολογητικά που θα υποστηρίζουν το αίτημά σου έχουν γραφτεί σε προγενέστερα μηνύματα
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 15, 2013, 04:35:56 μμ »
δεν μου απαντάς στην ερώτησή μου. Τα ξέρω τα δικαιολογητικά, χαίρω πολυ. εγω ρωτάω τι θα συμβεί αν δεν στείλω την βεβαίωση προυπηρεσίας. θα απορριφθεί η αίτησή μου; δηλαδή ένας που δεν έχει βεβαίωση προυπηρεσίας δεν παίρνει το QTS?
Παιρνω "καλύτερο" QTS αν έχω και προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 15, 2013, 08:07:06 μμ »
Όσο για τους ξένους εκπαιδευτικούς.... η δική μου εμπειρία λέει ότι αν δεν ξέρεις άριστα τη γλώσσα δεν σε παίρνουν σε σχολείο! Μπορεί να είσαι ο καλύτερος στο αντικέιμενο σου, αλλά όταν περάσεις από συνέντευξη στο σχολείο (οι προσλήψεις γίνονται από τους διευθυντές των σχολείων) και δουν ότι έχεις θέμα τη γλώσσα (κουτσοαγγλικά)......Bye bye!
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί ξένοι, αλλά με πάρα πολύ καλή γνώση της γλώσσας

μα εδώ ο Σημίτης που τα μιλάει με χάλια προφορά, ήταν καθηγητής στο London School of Economics.  :P Μήπως υπερβάλεις; Μήπως δεν τους ενοχλεί αν η προφορά σου δεν είναι σαν των Αγγλων κάτι που είναι πολύ δύσκολο να πετύχει κάποιος στο 100%.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 15, 2013, 09:12:29 μμ »
Δεν μίλησα για προφορά.

Μίλησα για γνώση γλώσσας.

Είναι τεράστια η διαφορά! Αν δεν μπορείς να κάνεις μάθημα, γιατί δεν γνωρίζεις τη γλώσσα επαρκώς, εννοείται ότι δεν θα σε πάρουν. Και επαρκής γνώση δεν είναι να μπορείς να συνεννοηθείς, είναι περισσότερο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 15, 2013, 11:25:23 μμ »
ok, τελικά τι γίνεται με την προυπηρεσία? αν δεν τη στείλω τι χάνω? ή τι κερδίζω αν τη στείλω?

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 17, 2013, 11:28:59 πμ »
Συμφωνώ, το θέμα της προφοράς δεν απασχολεί κανέναν, αλλά το επίπεδο της γλώσσας όλους.
Δεν θεωρώ ότι ένας μαθηματικός με καλά Αγγλικά θα δυσκολευτεί να βρει δουλειά σε σχολείο, μπορεί όμως να αναγκαστεί να δουλέψει κ εθελοντικά για λίγο, όπως θα κάνω εγώ απο Σεπτέμβριο, που κανένας δεν με δέχεται, επειδή δεν έχω πρυπηρεσία σε Αγγλικό σχολείο. Βέβαια,  δεν ανήκω σε ειδικότητα που έχει τρελλή ζήτηση.

Killbill, όπως έγραψα κ παραπάνω, φίλη μου που μόλις έβγαλε την Γερμανική Φιλολογία, πηρε το qts σε 2 εβδομάδες στέλνοντας μόνο πτυχιο κ αναλυτική.Οταν είχα πάρει εγώ τηλ στο teaching agency μου είχαν πεί: if you are a qualified teacher in Greece then you are a qualified teacher in Britain. Ο λόγος που δεν σου απαντώ με βεβαιότητα για το αν χρειάζεσαι τη βεβαιωση μετακινησης η οχι, είναι πως δεν έχω εμπειρία από σχολές που δεν έχουν παιδαγωγικά μαθήματα. Βρες κάποιον της κατεύθυνσής σου που έχει πάρει κ μάθε τι έστειλε. Επίσης το πτυχίο πρέπει να είναι με υπογραφή προέδρου τησ Σχολής, για το εξωτερικό.

Υπάρχει qts που σου ζητανε να κανεις καποια εκπαιδευση πριν, αλλα αυτο το παιρνουν οι μη Ευρωπαίοι. Ομως, επιμενω οτι πρεπει να βρεις εναν της ειδικοτητας σου που να εχει παρει qts.

Οσο για το pgce, ειναι πανακριβο (10.000 περιπου) κ αν εχεις qts δεν δικαιουσαι να το κανεις. Τα μεταπτυχιακα δεν ειναι τοσο ακριβα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 11:31:16 πμ από Alice6 »

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόκτηση Qualified Teacher Status για την Αγγλία
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 17, 2013, 12:48:32 μμ »
δεν μου απαντάς στην ερώτησή μου. Τα ξέρω τα δικαιολογητικά, χαίρω πολυ. εγω ρωτάω τι θα συμβεί αν δεν στείλω την βεβαίωση προυπηρεσίας. θα απορριφθεί η αίτησή μου; δηλαδή ένας που δεν έχει βεβαίωση προυπηρεσίας δεν παίρνει το QTS?
Παιρνω "καλύτερο" QTS αν έχω και προυπηρεσία;

μελέτησε καλύτερα την ΑΙΤΗΣΗ που θα καταθέσεις και τα συνακόλουθα έγγραφα που απαιτούνται για να υποστηρίξεις το αίτημά σου τα γράφει αναλυτικά, τα έγγραφα αυτά για να τα ζητάνε προφανώς και τα θεωρούν σημαντικά και τα αξιολογούν δεν κατανοώ γιατί επιμένεις με την προυπηρεσία εαν δηλώσεις στην αίτηση ότι έχεις προυπηρεσία δεν θα πρέπει να το υποστηρίζεις με σχετικό έγγραφο όπως ακριβώς γίνεται με τις αιτήσεις στη χώρα μας; Αυτό που μπορεί να συμβεί με κάθε αίτημα που καταθέτουμε είναι να κριθεί ανεπαρκές και να απορριφθεί. Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο qts ανάλογα με τα πτυχία που θα καταθέσεις θα πιστοποιηθείς κατ' αναλογία αυτών για διδασκαλία σε σχολεία της Βρετανίας.
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.