*

Ψηφοφορία

Ποιά περιοχή θα δηλώσετε πρώτη?

Θράκη
4 (12.9%)
Κεντρική Μακεδονία
6 (19.4%)
Δυτική Μακεδονία
0 (0%)
Νησιά Ιονίου
1 (3.2%)
Νησιά Β.Α. Αιγαίου
3 (9.7%)
Κυκλάδες
2 (6.5%)
Δωδεκάνησα
0 (0%)
Στερεά Ελλάδα
5 (16.1%)
Κρήτη
4 (12.9%)
Πελοπόνησος
6 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές διορισμού φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 26867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 12, 2007, 11:26:19 μμ »
Apuleius, το λάθος που κάνεις είναι ότι οι προσλήψεις δε γίνονται μόνο με διαγωνισμό. Γίνονται 60% από διαγωνισμό (κι αυτό το 60% είναι στην ουσία μικρότερο λόγω των 30μηνιτων) και 40% από τον Πίνακα Καθαρής Προϋπηρεσίας (στον οποίο υπάρχουν κι άτομα που δεν έδωσαν ποτέ διαγωνισμό).

Μα εφόσον οι προσλήψεις γίνονται, όπως λες, ΚΑΙ ΜΕ διαγωνισμό, οι διοριστέοι αυτού του διαγωνισμού θα έπρεπε να προηγούνται!Δηλαδή επειδή δε γίνονται μόνο με διαγωνισμό αλλά και με προϋπηρεσία, πρέπει να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα οι διοριστέοι του διαγωνισμού;;Τότε, επαναλαμβάνω, τι νόημα έχει που εμείς έχουμε αξιολογηθεί από το ίδιο το κράτος ως καλύτεροι φιλόλογοι από αυτούς;;Α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 13, 2007, 12:13:36 πμ »
Τα περί αξιολόγησης και αν εγώ κι εσύ είμαστε καλύτεροι φιλόλογοι από τον Χ ή την Ψ που ήταν επιτυχών/ούσα ή αποτυχών/ούσα νομίζω πως είναι προς λαϊκή κατανάλωση. Κι αν όμως δεχτώ ότι το ΑΣΕΠ αξιολογεί, δε νομίζω ότι θα πρέπει να έχω καλύτερη τοποθέτηση από τον συνάδελφο που επί 3-4 χρόνια δουλεύει αναπληρωτής ανά την Ελλάδα.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 13, 2007, 12:33:52 πμ »
Δηλαδή γιατί ένας που είχε γράψει 70 στους προηγούμενους διαγωνισμούς να πάρει καλύτερη θέση από αυτόν ο οποίος έγραψε 80 ή 85 στον φετινό;Μόνο και μόνο επειδή δουλεύει ήδη τρία χρόνια π.χ. ως αναπληρωτής;Τότε δεν πολυκαταλαβαίνω ποιο ειδικό βάρος έχει το να είσαι διοριστέος!
Αυτός που έγραψε στον ασεπ 2005 74,90 ήταν τότε εκτός, ενώ φέτος θα διοριζόταν με τη χαμηλότερη βάση. Όμως τον πήραν αναπληρωτή και ταλαιπωρήθηκε 2 χρόνια και του αξίζει καλυτερη θέση από εσένα, αφού έχει δοκιμαστεί και στα δύο συστήματα. Εξάλλου οι αναπληρωτές με νόμιμα μέσα τόσο περίπου γράφουν ασεπ και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοι 'δεν είναι καλοί φιλόλογοι', αφού επιμένεις να χρησιμοποιείς αυτόν τον όρο!

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 13, 2007, 12:41:27 πμ »
Καλός ή κακός ο διαγωνισμός, ovidius, δεν παύει να είναι μια αξιολόγηση!Είναι άλλο ζήτημα το τι πρέπει να γίνεται και το τι τελικά γίνεται. Μπορεί να χει χίλια στραβα κι ανάποδα ο διαγωνισμός τα οποία και εγώ αναγνωρίζω, αλλά τουλάχιστον προς το παρόν με βάση αυτόν μας αξιολογεί το κράτος. Και εφόσον μας αξιολογεί με διαγωνισμό και μας κρίνει διοριστέους, θεωρώ ότι η στοιχειώδης λογική υπαγορεύει ότι προηγούμαστε από άλλους που δεν είναι διοριστέοι αλλά απλά επιτυχόντες!!Νομίζω ότι είναι αρκετά απλό...Όσο για τους συναδέλφους που δουλεύουν 3-4 χρόνια στην Ελλάδα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μόνο γι αυτό το λόγο να έχουν ευνοϊκότερη τοποθέτηση, από τη στιγμή που θα μπορούσαν να γράψουν καλύτερα στο διαγωνισμό και να είναι διοριστέοι. Όπως λέει και η λέξη διαγωνισμός, είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχει πλέον "ανταγωνισμός" μεταξύ μας και οι καλύτεροι αυτού του ανταγωνισμού πρέπει να προηγούνται. Στην επετηρίδα όπου δεν υπήρχε αξιολόγηση ήταν εύλογο να μετράει η αρχαιότητα. Τώρα όμως γιατί;

Syllas, ξέρεις καλά ότι ελάχιστοι από αυτούς που θα διοριστούν από το 40% ήταν στο όριο του διορισμού, όπως λες!!Αλλά ακόμα και έτσι να είναι για κάποιους λίγους, γιατί να προηγούνται αυτών που έγραψαν 85 ή 86;;Και εκτός από αυτό, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται σχεδόν δεδομένο ότι ένας φιλόλογος που έχει εμπειρία 2-3 χρόνων στο σχολείο πρέπει να έχει προτεραιότητα σε σχέση με έναν πρωτοδιόριστο φιλόλογο;;Αυτή είναι μια λογική αρχαιότητας και παλαιότητας, κατάλοιπο της εποχής της επετηρίδας, που κατά τη γνώμη μου είναι ασύμβατη με τον διαγωνισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2007, 12:46:24 πμ από apuleius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:55 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:02:45 πμ »
Έχω μία απορία σχετική με το θέμα της συζήτησης. Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ με προυπηρεσία παιρνουν καλύτερες τοποθετήσεις από όσους έχουν μηδενική προπηρεσία ή δεν ισχύει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:03:24 πμ »
Παράθεση
Και εφόσον μας αξιολογεί με διαγωνισμό και μας κρίνει διοριστέους, θεωρώ ότι η στοιχειώδης λογική υπαγορεύει ότι προηγούμαστε από άλλους που δεν είναι διοριστέοι αλλά απλά επιτυχόντες!!

Έχεις μπερδευτεί... Ποιός είναι διοριστέος και ποιος επιτυχών; Η διάκριση στο συγκεκριμένο θέμα είναι : διοριστέος από ΑΣΕΠ και διοριστέος από Ενιαίο.

Παράθεση
Νομίζω ότι είναι αρκετά απλό...Όσο για τους συναδέλφους που δουλεύουν 3-4 χρόνια στην Ελλάδα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μόνο γι αυτό το λόγο να έχουν ευνοϊκότερη τοποθέτηση, από τη στιγμή που θα μπορούσαν να γράψουν καλύτερα στο διαγωνισμό και να είναι διοριστέοι.

Διαφωνώ. Και πιστεύω πως κι εσύ θα είχες διαφορετική άποψη αν μπορούσες να δεις από μεγαλύτερη απόσταση τα πράγματα.

Παράθεση
Στην επετηρίδα όπου δεν υπήρχε αξιολόγηση ήταν εύλογο να μετράει η αρχαιότητα. Τώρα όμως γιατί;
Ούτε τώρα μετράει η αρχαιότητα.

CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:03:35 πμ »
Και στον διαγωνισμό, apuleius, υπάρχουν οι προσαυξήσεις, οπότε δεν ισχύει απόλυτα το "όποιος γράψει καλύτερα=διοριστέος". Μπορεί κάποιος με μεγαλύτερο βαθμό γραπτού να μείνει έξω, επειδή τον πέρασε κάποιος άλλος με προϋπηρεσία ή καλύτερο βαθμό πτυχίου.
Όταν υπήρχε η επετηρίδα, μοναδική προϋπόθεση για τον διορισμό ήταν το πτυχίο. Τώρα (κακώς, κατά τη γνώμη μου, αφού ακυρώνεται το πτυχίο μας) είναι είτε η επιτυχία στον διαγωνισμό είτε η προϋπηρεσία. Όσοι λοιπόν πληρούν τη μια από τις δύο αυτές προϋποθέσεις, θεωρούνται διοριστέοι. Απλό είναι!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:06:55 πμ »
Έχω μία απορία σχετική με το θέμα της συζήτησης. Οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ με προυπηρεσία παιρνουν καλύτερες τοποθετήσεις από όσους έχουν μηδενική προπηρεσία ή δεν ισχύει αυτό;

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Μόνο μετά τον διορισμό προηγούνται στην επιλογή σχολείου, μόνο όμως έναντι όσων δεν έχουν μόρια από γάμο, παιδιά, συνυπηρέτηση, κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2007, 01:16:46 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:07:56 πμ »
Έχεις μπερδευτεί... Ποιός είναι διοριστέος και ποιος επιτυχών; Η διάκριση στο συγκεκριμένο θέμα είναι : διοριστέος από ΑΣΕΠ και διοριστέος από Ενιαίο.

Απάντησέ μου μόνο σε αυτό: οι του 40% είναι διοριστέοι από διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:10:27 πμ »
OXI
Είναι όμως διοριστέοι όπως κι εσύ.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:11:49 πμ »
OXI
Είναι όμως διοριστέοι όπως κι εσύ.

Ευχαριστώ. Επιβεβαίωσες αυτό που λέω....

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:13:20 πμ »
Απάντησέ μου μόνο σε αυτό: οι του 40% είναι διοριστέοι από διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;;
Μα ναι, ένας μη διοριστέος με 75,40 το 2005 έχει γράψει καλύτερα από αυτόν του 2007 με 74,85 που είναι διοριστέος.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 13, 2007, 01:13:39 πμ »
Πολύ χαίρομαι! ;D
Αν και δεν κατάλαβα που επιβεβαιώθηκες, αν εσύ αισθάνεσαι έτσι πάω πάσο ;D ;D
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές διορισμού φιλολόγων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2007, 04:18:08 πμ »
Και στον διαγωνισμό, apuleius, υπάρχουν οι προσαυξήσεις, οπότε δεν ισχύει απόλυτα το "όποιος γράψει καλύτερα=διοριστέος". Μπορεί κάποιος με μεγαλύτερο βαθμό γραπτού να μείνει έξω, επειδή τον πέρασε κάποιος άλλος με προϋπηρεσία ή καλύτερο βαθμό πτυχίου.
Όταν υπήρχε η επετηρίδα, μοναδική προϋπόθεση για τον διορισμό ήταν το πτυχίο. Τώρα (κακώς, κατά τη γνώμη μου, αφού ακυρώνεται το πτυχίο μας) είναι είτε η επιτυχία στον διαγωνισμό είτε η προϋπηρεσία. Όσοι λοιπόν πληρούν τη μια από τις δύο αυτές προϋποθέσεις, θεωρούνται διοριστέοι. Απλό είναι!

Συμφωνώ με την Ιωάννα,Τα πράγματα είναι απλά...
Υπάρχουν δύο τρόποι για να διοριστεί κανείς τώρα(που για κάποιους πήγαν και σε συνδιασμό).Ο κάθε ένας απ'τους δύο έχει και τα αρνητικά του και τα θετικά του.Λίγο από επίλογη λίγο από τύχη,όσοι διοριστήκαμε,διοριστήκαμε με τον έναν η τον άλλο.Δεν υπάρχει κάποιος "καλύτερος" ή πιο αναγνωρισμένος :D διοριστέος,το ίδιο είμαστε.Κι εγώ (όπως και όλοι) θα ήθελα να διαλέξω πρώτη περιοχή 8),αλλά και μόνο ανθρώπινα να το σκεφτούμε αξίζει να προηγηθούν αυτοί που έχουν περάσει ήδη από "δύσκολα" μέρη.Έτσι δεν είναι??
(να σημειώσω ότι κι εγώ διοριστέα από ΑΣΕΠ είμαι)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.