*

Αποστολέας Θέμα: Φτου κι από την αρχή...  (Αναγνώστηκε 6143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Φτου κι από την αρχή...
« στις: Ιούλιος 06, 2012, 10:16:54 πμ »
Καλημέρα.. καλημέρα!!

άνοιξα το θέμα περισσότερο λόγω των προσωπικών μου προβληματισμών, παρά για να πάρω κάποια πληροφορά, προβληματισμοί που πιστεύω δεν αφήνουν το κεφάλι πολλών ήσυχο... Αισίως έκλεισα και την τρίτη μου χρονιά ως αναπληρώτρια στο δημόσι νηπιαγωγείο! Μέχρι και φέτος τον Σεπτέμβρη έκανα το σταυρό μου και είπα Δόξα το Θεό που διορίστηκα, κι ας βρέθηκα για μια ακόμα φορά πάνω από 400 χλμ μακριά από το σπίτι μου σε ένα χωριό που δεν το έχει ούτε ο χάρτης... Η απόσταση ποτέ δεν με πειραξε (περιπέτεια έλεγα μέσα μου, νέες γνωρημίες, κτλ..)

Όλη αυτή η χαρά μετατράπηκε σε πρόβλημα διαβίσωσης όταν είδα τον μισθό μου να προσγειώνεται στα 550 ευρώ!!! κι αντε είπα, χρονιά είναι θα περάσει κι έβαλα χέρι και στις οικονομίες μου των περασμένων χρόνων (διότι κακά τα ψέμματα, ο μισθός που παίρναμε και τον αξίζαμε και ήταν αρκετός για να ζήσουμε με αξιοπρέπεια, να κινούμε την αγορά, να αποταμιεύουμε...).

Η απογοήτευσή μου έφτασε στο αμήν, οταν είδα το ποσό της αποζημείωσης... τα χρήματα τα οποία αποταμίευα για να ξεκινησω την επόμενη σχολική χρονιά (όπου κι αν με έστελναν) και να περάσω τους 3 πρώτους μήνες (φέτος πληρωθήκαμε 15 Νοεμβρίου!!!!!)...

Εν όψει λοιπόν της προκύρηξης για την ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών σκέφτομαι ότι μετά από τρια χρόνια αναπλήρωσης από βουνά σε νησιά και τουμπαλιν, με διακαή πόθο την συλλογή μορίων και προυπηρεσίας (που πουθενά πλέον δε λογίζεται) και με μισθό 550 ευρώ, τι αίτηση να κάνω???

Δεν ξέρω αν θα χτυπησω το κεφάλι μου στον τοίχο αργότερα, αλλά ειναι η πρώτη φορά που στις επιλογές μου θα υπάρχει μόνο μια περιοχή, η ιδιαιτερη πατρίδα μου, οποου και θα μεινω στο σπίτι των γονιών μου, αλλιώς ταμείο ανεργίας κι έχει ο Θεός.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2012, 10:21:38 πμ »
Yπάρχουν και οι περιπτώσεις συναδέλφων που φέτος δεν δούλεψαν πουθενά και επομένως ούτε επίδομα ανεργίας θα πάρουν το καλοκαίρι. Αυτοί, που μπορεί να μην κληθούν καν τον Σεπτέμβρη όπως εσύ αλλά Οκτώβριο, Νοέμβριο ή Δεκέμβριο, πως υποτίθεται ότι θα ανταπεξέλθουν στα πρώτα έξοδα αν ξαναπάνε αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2012, 10:24:27 πμ »
Και δεν είσαι η μόνη που κάνει αυτή τη σκέψη!


adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:13:06 πμ »
Μία ψήφος κι από μένα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:14 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2012, 11:27:28 πμ »
Κάπως έτσι σκεφτόμαστε οι περισσότεροι!Ήμουν 7 χρόνια ωρομίσθια και 1 αναπληρώτρια μειωμένου ωραρίου ως καθηγήτρια γερμανικών και 2 χρόνια αναπληρώτρια δασκάλα!!! Τα χαρτιά θα τα κάνω, γιατί δύσκολα βρίσκεις δουλειά έστω και με 550 ευρώ τον μήνα, απλά θα βάζω μόνο τον νομό στον οποίο βρίσκεται και το σπίτι μου, βασικά όχι για τίποτε άλλο, αλλά για δεύτερη χρονιά μακριά από τον άντρα μου και με δυο παιδιά δεν παλεύεται!

Το να είμαι τυχερή και να με πάνε κάπου κοντά δεν το πιστεύω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Κάνε λοιπόν τα χαρτιά σου, εκτός αν έχεις βρει κάτι καλύτερο και με μεγαλύτερο κέρδος.Βασικά έχει να κάνει και με το τι επιλογές σκέφτεσαι να βάλεις μετά από τόσα χρόνια σε βουνά και λαγκάδια.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2012, 12:20:30 μμ »
 Συμφωνώ κι εγώ παιδιά. Το ίδιο θα κάνω κι εγω φέτος.4 χρόνια αναπληρώτρια με 2 μωρά κ μακριά απο το σπίτι σου....πολυ δύσκολο!
Υγεία μόνο να έχουμε κ εχει ο Θεός!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2012, 01:14:18 μμ »
Προσυπογράφω! 4  1/2 χρόνια και 2 παιδιά. Στο μέρος μου και μόνο!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:06:31 μμ »
Εν όψει λοιπόν της προκύρηξης για την ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών σκέφτομαι ότι μετά από τρια χρόνια αναπλήρωσης από βουνά σε νησιά και τουμπαλιν, με διακαή πόθο την συλλογή μορίων και προυπηρεσίας (που πουθενά πλέον δε λογίζεται) και με μισθό 550 ευρώ, τι αίτηση να κάνω???

Δεν ξέρω αν θα χτυπησω το κεφάλι μου στον τοίχο αργότερα, αλλά ειναι η πρώτη φορά που στις επιλογές μου θα υπάρχει μόνο μια περιοχή, η ιδιαιτερη πατρίδα μου, οποου και θα μεινω στο σπίτι των γονιών μου, αλλιώς ταμείο ανεργίας κι έχει ο Θεός.......
Δεν ξέρω αν σε παρηγορώ λίγο αλλά ο μισθός θα είναι 750 ευρώ. Βέβαια, με το ταμείο ανεργίας και σπίτι σου (έστω κι αν είναι 360 ευρώ) θα σου μένουν πιο πολλά λεφτά στο χέρι απ' το να ήσουν σε μια τουριστική περιοχή με 750 ευρώ.

Εγώ, για να πω την αλήθεια δεν έχω δουλέψει ακόμα και θα το ήθελα πολύ μετά από 4 χρόνια καθισιό. Θα έβαζα, λοιπόν, το κουτάκι κι ας έτρωγα ψωμί κι ελιά. Μόνο και μόνο για να δουλέψω και να μπω στην τάξη. Αλλά από το Σεπτέμβριο θα γραφτώ σε ένα μεταπτυχιακό στο Βόλο, που ήταν όνειρο χρόνων, οπότε θα δηλώσω μόνο Θεσσαλία (αν και δεν είμαι από 'κει). Βέβαια, δεν πρόκειται να με καλέσουν εκεί αλλά σκέφτηκα ότι το μεταπτυχιακό είναι και μία επένδυση για το μέλλον, οπότε η αναπλήρωση απομακρύνεται για 2 χρόνια τουλάχιστον...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2012, 05:37:57 μμ »
Συγγνώμη αλλά γιατί μόνο 550 ευρώ; Εγώ έπαιρνα 850 και τους 2 τελευταίους μήνες, αφού αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία μου, 920. Μήπως κάνεις κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:20:33 μμ »
ηθελε να δραματοποιησει λιγο την κατασταση μαλλον
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:24:09 μμ »
Ίσως βέβαια από Σεπτέμβρη να παίρνουμε τόσα. Αλλά όχι τη χρονιά που μας πέρασε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 08, 2012, 11:53:26 πμ »
Το θέμα ξεκλειδώθηκε αφου διαγράφηκαν κάποια μηνύματα.
Ευχαριστώ
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2012, 04:12:35 μμ »
Ίσως βέβαια από Σεπτέμβρη να παίρνουμε τόσα. Αλλά όχι τη χρονιά που μας πέρασε.
550 έγινε ο μισθός για κάποιους μήνες (σε μόνιμους και αναπληρωτές) λόγω των περικοπών λόγω μείωσης του αφορολόγητου και λόγω της αναδρομικής μείωσης των μισθών. Η κοπέλα όντως έπαιρνε 550 για μερικούς μήνες, απλά της λέω ότι από την επόμενη χρονιά ο μισθός θα είναι 750-800 ευρώ, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Φτου κι από την αρχή...
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2012, 06:48:45 μμ »
Κι εμένα έκαναν αναδρομικές μειώσεις αλλά δεν έφτασα ποτέ στα Γενάρη μέχρι και τον Απρίλιο έπαιρνα 850. Αφού τελείωσαν με τις αναδρομικές κρατήσεις και αναγνωρίστηκε η προϋπηρεσία μου πήρα δυστυχώς μόνο για τον Μάιο 920.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161864
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 178
Σύνολο: 187

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.