*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 08, 2012, 01:19:32 μμ »
Σας ευχαριστώ.
Τελικά μίλησα με το Παιδείας και μου είπαν ΟΧΙ.
Στην Δ/νση Β/θμιας η υπάλληλος δεν είχε διαβάσει προφανώς την εγκύκλιο, η οποία έχει αλλάξει με τον νόμο Διαμαντοπούλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2012, 01:22:02 μμ από Άστρο »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 08, 2012, 01:42:50 μμ »
1.δεν εχει αλλαξει με νομο διαμαντοπουλου. Αμα ανατρεξεις στις παλαιες εγκυκλιους δεν αναφερει κατι διαφορετικο....
2.εγω πηγα να κανω αιτηση σημερα και μου ζητησαν να τους δειξω τα χαρτια μου που επιβεβαιωνουν τα στοιχεια των οσων υπαρχουν στο συστημα....γιαυτο ας τα εχετε μαζι σας το αναφερει η εγκυκλιος στον πινακα Δ....
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 08, 2012, 01:56:06 μμ »
Σχετικά με την κατάθεση των δικαιολογητικών για τους παλιούς[/u]: Να έχετε μαζί σας επικυρωμένα όλα τα δικαιολογητικά που αναγράφονται στην εγκύκλιο (εναλλακτικά: μια υπεύθυνη δήλωση).  Δε θα τα κρατήσουν , απλώς θέλουν να ελέγξουν αν όλα τα προσόντα είναι καταχωρημένα στο σύστημα. Μόνο σε περίπτωση  που άλλαξε κάτι στα στοιχεία σας ή στα προσόντα σας (απόκτηση πιστοποίησης ΕΝΓ ή braille, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού κλπ) θα κρατηθεί το επικυρωμένο αντίγραφο αυτού.


Αποσυνδεδεμένος athinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 08, 2012, 01:59:40 μμ »
Να ρωτήσω κάτι; Η προϋπηρεσία της ειδικής αγωγής προσμετράται στην γενική αγωγή (βέβαια όταν γίνει ΑΣΕΠ και ξεκλειδώσουν οι πινάκες) Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:16:11 μμ »
διάλογος σε διεύθυνση ενω προσπαθούσαμε με συναδέλφους να δούμε τελικά οι παλαιότεροι τι δικαιολογητικά να έχουμε μαζί μας

υπάλληλος: όλα πρέπει να τα φέρετε

εγώ: ακόμα και το πτυχίο? μα πριν λίγες ημέρες εδώ ήμασταν και έγινε η καταχώρηση! (μιλούσα εκ του ασφαλούς βέβαια γιατί είχα αντίγραφα επικυρωμένα μαζί μου, μαθημένη απο την γραφειοκρατεία και τα διάφορα ευτράπελα)

υπ: έχουν περάσει απο τα χέρια μου τουλάχιστον 600 πτυχία, που να θυμάμαι αν έχετε φέρει εσείς?

εγώ: αν δεν το είχα δεν θα μπορούσα να υποβάλλω την αίτηση, σωστά?

υπ: και που ξέρω εγώ αν έκανες αίτηση και για την γενική? τόσος κόπος σας είναι να τα φέρετε όλα τα δικαιολογητικά

εγώ: μα γιατί στο κουτάκι "είστε υποψήφιος και σε άλλο κλάδο" φαίνεται ότι είμαι και στη γενική!

ευτυχώς που με θυμόταν η υπάλληλος που είχε κάνει την καταχώρηση για την γενική και είχα και όλα τα αντίγραφα μαζί και ήρθε η σειρά μου, διαφορετικά θα τραβούσε πολύ ο διάλογος-έστω και για να περάσει η ώρα!

το ωραίο....τηλεφωνούν συνάδελφοι και απαντά το ίδιο άτομο όταν ακούει ότι ενδιαφέρονται για τα δικαιολογητικά των αιτήσεων.

υπάλληλος2: ναι, απο σήμερα οι αιτήσεις

υπάλληλος: πες τους να φέρουν όλα τα δικαιολογητικά! ΟΛΑ

υπάλληλος2: ρωτά ακόμα και οι παλιοί?

υπάλληλος: εννοείται, το αναφέρει η εγκύκλιος!!!!

τι να πει και αυτός? λογικό, ηταν στην εγκύκλιο, με το υπουργείο πρέπει να τα βάλουμε! δεν τον αδικώ τον άνθρωπο αλλά ούτε εκείνος ούτε και εμείς αυγουστιάτικα θέλαμε να'μαστε στην Αθήνα (με τη μόνη διαφορά οτι εμείς όλοι όσοι βρισκόμασταν για τις αιτήσεις είμαστε για δουλειά και στη δουλειά)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:40:48 μμ »
Επομένως λύθηκε το θέμα: όλοι ξαναπάνε τα δικαιολογητικά, για εμένα εννοείται κακώς δεν θα τα κρατήσουν, μιας και κανονικά πρέπει να ξαναγίνει έλεγχος από το Υπουργείο, άλλα τέλοσπάντων.

Αυτό που παρατήρησα εγώ και άλλος συνάδελφος είναι το εξής: οι διαγραφέντες στους πίνακες ειδικής αγωγής, δεν είναι και διαγραφέντες στους πίνακες γενικής αγωγής.
Όμως αν δεν κάνω λάθος, πουθενά ο νόμος δεν αναφέρει και κάνει διάκριση μεταξύ αναπληρωτών ειδικής και γενθικής αγωγής. Δηλαδή ο νόμος λέει απαξ και αναπληρωτής εκπαιδευτικός αρνηθεί πρόσληψη διαγράφεται για το έτος πρόσληψης και το επόμενο. Επομένως το πιο σωστό θα ήταν να διαγραφούν και από τους πίνακες γενικής αγωγής.

Στα αλήθεια με πιο κριτήριο οι υπεύθυνοι του Υποιυργείου δεν τους διέγραψαν και από τους πίνακες της γενικής;; Με πιο κριτήριο, όταν΄πουθενά στην νομοθεσία δεν ορίζεται με σαφήνεια ότι οι αναπληρωτές που αρνούνται πρόσληψη στην ειδική μπορούν να κάνουν τα χαρτιά στην γενική.

Mπορεί κάποιος να μου αναφέρει ένα κομμάτι της εγκυκλίου ή του νόμου που θορίζει κάτι τέτοιο;;

Aν επομένως δεν ορίζεται κάτι τέτοιο απορώ πραγματικά ΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΕΦΑΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, απορώ πραγνατικά αν το υπουργείο παρανομεί, απορώ πραγματικά ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 08, 2012, 02:50:24 μμ »
Μήπως κατάλαβε κανείς από την εγκύκλιο ποιες βεβαιώσεις braille γίνονται δεκτές; Δουλεύω με braille 2 χρόνια αλλά η πιστοποίηση της γραφής είναι το 2008, αν κατάλαβα καλά μετράει χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 08, 2012, 03:29:31 μμ »
Φιλε μου foibos81 Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου Αν εγω αρνηθω στην ειδικη αγωγη γιατι να διαγραφω απο εναν πινακα που δεν κληθηκα να αναλαβω υπηρεσια Με ρωτησε το Υπουργειο αν εγω ηθελα να παω στην Κρητη π.χ να διδαξω σε Γυμνασιο γενικης παιδειας και ειπα οχι; Αν εμενα με καλεσαν απο τον πινακα Braille και για τους χ ψ λογους εγω εκρινα πως δεν θελω να διδαξω σε τυφλο μαθητη φετος γιατι να διαγραφω απο την γενικη εκαπιδευση;

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 08, 2012, 04:01:20 μμ »
Φιλε μου foibos81 Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου Αν εγω αρνηθω στην ειδικη αγωγη γιατι να διαγραφω απο εναν πινακα που δεν κληθηκα να αναλαβω υπηρεσια Με ρωτησε το Υπουργειο αν εγω ηθελα να παω στην Κρητη π.χ να διδαξω σε Γυμνασιο γενικης παιδειας και ειπα οχι; Αν εμενα με καλεσαν απο τον πινακα Braille και για τους χ ψ λογους εγω εκρινα πως δεν θελω να διδαξω σε τυφλο μαθητη φετος γιατι να διαγραφω απο την γενικη εκαπιδευση;

Διότι πολύ απλά ο νόμςο αναφέρει ξεκάθαρα:
"Εκπαιδευτικοί οι οποίοι προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψης και για το επόμενο σχολικό έτος, εφόσον δεν αναλαμβάνουν για οποιονδήποτε λόγο υπηρεσία εντός πέντε ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους ή αναλαμβάνουν υπηρεσία και παραιτούνται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους."

Ο νόμςο λοιπόν λέει ξεκάθαρα ότι διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών, όχι γενικής ούτε ειδικής ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ. Επομένως υπάρχει πολύ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΑΦΗΝΕΙΑΣ. Εσείς βγάζετε συμπεράσματα με βάση το γράμμα του νόμου αν αναφέρει ξεκάθαρα ότι διαγράφονται από τους πίνακες αναπληρωτών μόνο της ειδικής; Όχι βέβαια, λεέι γενικά πίνακες αναπληρωτών και μιας και της γενικής είναι και αυτιί εκπαιδευτικοί και εφαρμόζονται ακριβώς οι ίδιες διατάξεις, σύμφωνα με την κατά λέξη ερμηνεία τουνόμου πρέπει να διαγραφούν και από τους πίνακες γενικής

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 08, 2012, 04:07:03 μμ »
Δε σου φαίνεται πιο λογικό να εννοεί ότι διαγράφονται από τον πίνακα από τον οποίο τους κάλεσαν και αρνήθηκαν την πρόσληψη ε;;
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 08, 2012, 05:01:19 μμ »
Δε σου φαίνεται πιο λογικό να εννοεί ότι διαγράφονται από τον πίνακα από τον οποίο τους κάλεσαν και αρνήθηκαν την πρόσληψη ε;;

Το γράφει κάπου συγκεκριμένα, για να μου φαίνεται πιο λογικό;; Mε ακριβώς το ίδιο σκεπτικό σου, η εγκύκλιος αναφέρει πιο πάνω, ότι επίσης δεν μπορούννα διοριστούν αυτοί πουαρνήθηκαν π΄ροσληψη μόνιμου εκπαιδευτικού. Άρα αν λάβουμε υπόψην το τρόπο σκέψης σου, μάλλον η εγκύκλιος εννοεί και πάλι αυτούς που αρνήθηκαν πρόσληψη μόνο σε ειδικά σχολεία. Μόνο που κάτι τέτοιο δεν εννοεί η εγκύκλιος φυσικά. Εννοεί όλους τους εκπαιδευτικούς που αρνήθηκαν πρόσληψη είτε στην γενική είτε στην ειδική. Άρα με το ίδιο ακριβώς τρόπο ερμηνείας του νόμου, γιατί να μην εννοεί και εδώ ότι διαγράφονται από όλους τους πίνακες αναπληρωτών;; H απάντηση είναι δεδομένο ότι κανείς σας δεν μπορεί να την δώσει.

Και την πρώτη φορά tttzzz σου φαινόνταν λογικό να μην χρειάζεται να προσκομιστούν όλα τα δικαιολογητικά για τους παλιούς, ενώ εγώ επέμενα ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ και όπως έγινε, μιας και οι διευθύνσεις τα ζητάνε πάλι από την αρχή. Για αυτό διαβάστε προσεκτικά κατά γράμμα τι γράφει και μετά σχολιάστε.
Πολύ απλά η εγκύκλιος νομικά μπάζει. Και εννοείται ότι και πάλι τίθεται θέμα πραγματικά με πιο σκεπτικό οι υπάλληλοι του Υπουργείου διέγραψαν μόνο επιλεκτικά σε ένα κλάδο τους εν λόγω εκπαιδευτικούς. Μάλλον οι υπάλληλοι θα έκαναν το ίδιο αν είχαν έναν εκπαιδευτικό που αρνήθηκε πρόσληψη μονίμου στην γενική αγωγή;; Θα ερμήνευαν πάλι όπως θέλει ο καθένας την εγκύκλιο;;
Θα παρακαλούσα επειδή έχω μεγάλη εμπειρία σε προκηρύξεις, ο καθένας πρωτού σχολιάζει ειρωνικά κάτι, ας κοιτάει πρώτα την νομοθεσία και αυτά που γράφονται πιο πάνω. Γιατί από ότικατάλαβα ελάχιστοι τα κοιτάμε.
Για εμένα τίθεται και πάλι θέμα μείζωνος σημασίας και αξιοκρατίας. Μεγάλες ασάφειες που αφήνουν μεγάλα περιθώρια παρερμηνείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2012, 05:03:50 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 08, 2012, 05:12:44 μμ »
Και για την ακρίβεια αναφέρεται:

"Στις διατάξεις του άρθρου 13 παρ. 45β του ν.3149/2003 (ΦΕΚ 141/10.06.2003 τ.Α΄)
ορίζεται ότι δεν εντάσσονται σε πίνακα αναπληρωτών όσοι δεν έχουν αποδεχθεί διορισμό τους σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών."

Άρα σύμφωνα με έναν υποκειμενικό τρόπο σκέψης και παρερμηνείας που είναι ακριβώς αντίστοιχη με αυτή που αναφέρεται στους πίνακες αναπληρωτών, ο υπάλληλος θα μπορούσε να πει: μα εδώ μιλάμε για ειδική αγωγή, είναι διαφορετική η εν λόγω προκήρυξη από την γενική, (άσχετα αν το ίδιο εδάφιο υπάρχεικαι στην εγκύκλιο της γενικής), άρα ο Παπαδόπουλος Χ που αρνήθηκε πρόσληψη μονίμου στην γενική ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΟΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ, μιας και η προκήρυξη είναι διαφορετική.

Έχει κάτι λάθος το σκπετικό μου, σε αντιστοιχία με το προηγούμενο;; Και όμως είναι λάθος. Άρα για εμ΄να λάθος είναι και το γεγονός που δέχονται τους εκπαιδευτικούς της προηγούμενης κατηγορίας που μιλούσα και στους πίνακες αναπληρωτών της γενικής


Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 08, 2012, 05:42:55 μμ »
Ξέρω πολύ καλά τί γράφει η εγκύκλιος για τα δικαιολογητικά,διάβασε κι εσύ λίγο πιο προσεκτικά και την εγκύκλιο και τί έγραψα.Δεν τα κρατάνε τα δικαιολογητικά εάν δεν είναι καινούρια,ζητάν απλά να τα δουν.Έχει μια διαφορά δε νομίζεις;Εφόσον έχουν κατατεθεί μια φορά στο υπουργείο και από εκεί γίνεται ο έλεγχος,ποιός ο λόγος κάθε χρόνο να καθυστερούμε στις διευθύνσεις;
Όσο για τη διαγραφή από τους πίνακες μπορείς με ένα τηλέφωνο στο υπουργείο να λύσεις τις απορίες σου,ή να κάνεις καταγγελία για κάποια παράβαση που εντόπισες  ;)
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 08, 2012, 05:49:45 μμ »
Και για την ακρίβεια αναφέρεται:

"Στις διατάξεις του άρθρου 13 παρ. 45β του ν.3149/2003 (ΦΕΚ 141/10.06.2003 τ.Α΄)
ορίζεται ότι δεν εντάσσονται σε πίνακα αναπληρωτών όσοι δεν έχουν αποδεχθεί διορισμό τους σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών."

Άρα σύμφωνα με έναν υποκειμενικό τρόπο σκέψης και παρερμηνείας που είναι ακριβώς αντίστοιχη με αυτή που αναφέρεται στους πίνακες αναπληρωτών, ο υπάλληλος θα μπορούσε να πει: μα εδώ μιλάμε για ειδική αγωγή, είναι διαφορετική η εν λόγω προκήρυξη από την γενική, (άσχετα αν το ίδιο εδάφιο υπάρχεικαι στην εγκύκλιο της γενικής), άρα ο Παπαδόπουλος Χ που αρνήθηκε πρόσληψη μονίμου στην γενική ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΟΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ, μιας και η προκήρυξη είναι διαφορετική.

Έχει κάτι λάθος το σκπετικό μου, σε αντιστοιχία με το προηγούμενο;; Και όμως είναι λάθος. Άρα για εμ΄να λάθος είναι και το γεγονός που δέχονται τους εκπαιδευτικούς της προηγούμενης κατηγορίας που μιλούσα και στους πίνακες αναπληρωτών της γενικής

Με τι ασχολείσαι βρε άνθρωπε; Βλέπεις πουθενά να μιλάει για διαγραφή από όλους τους πίνακες;
Τι σχέση έχει ο πινακας ειδικής και αυτός της γενικής;
Με καθολική διαγραφή των συναδέλφων πόσες θέσεις θα κέρδιζες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 814
Σύνολο: 826

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.