*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 948071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4746 στις: Ιούλιος 11, 2013, 07:51:03 μμ »
  Ο αιρετός του Κ.Υ.Σ.Π.Ε Βασίλης Παληγιάννης μας πληροφορεί πως η εγκύκλιος Αποσπάσεων των εκπαιδευτικών, επιτέλους, εκδίδεται αύριο Παρασκευή 12 Ιουλίου 2013.
Επίσης σε ενημερωτικό της σημείωμα η Π.Ο.Σ.Ε.Ε.Π.Ε.Α αναφέρει για την εγκύκλιο Αποσπάσεων του Ε.Ε.Π/Ε.Β.Π πως  "...φυσιολογικά δεν θα υπάρξει καθυστέρησηκαι η εγκύκλιος των αποσπάσεων θα ανακοινωθεί σύντομα...".
 
Όσον αφορά στην εγκύκλιο των Αναπληρωτών Ε.Ε.Π/Ε.Β.Π η Π.Ο.Σ.Ε.Ε.Π.Ε.Α στο σημείωμα της αναφέρει πως "....η εγκύκλιος δεν θα έχει ανακοινωθεί πριν το πρώτο 15νθήμερο του Αυγούστου...".

Και η Παναγία να βάλει το χέρι της...λέμε εμείς.

Βασίλης Βούγιας
11/7/2013


Oπότε καταλαβαίνουμε πότε θα βγεί η εγκύκλιος για αναπληρωτές Ε.Α.......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:15 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4747 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:06:06 μμ »
Ας γίνουν και 1η Σεπτέμβρη οι αιτήσεις, αρκεί να βρίσκονται οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία στις 11/9 (που αμφιβάλλω) και να μη μειωθεί ο αριθμός των αναπληρωτών σε σχέση με πέρσι.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4748 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:34:14 μμ »
Να αναφέρω κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό και ίσως να είναι μια ελπίδα για όχι μεγάλη μείωση προσλήψεων αναπληρωτών στην ειδική αγωγή. Οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής που προσελήφθησαν φέτος από τον τακτικό προϋπολογισμό, έμαθα πως κατά τη διάρκεια της χρονιάς σταμάτησαν να "επιβαρύνουν" τον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά εντάχθηκαν σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Αν αυτό όντως έγινε (θεωρώ 99,9% βέβαιο οτι έγινε) σημαίνει οτι υπάρχει η δυνατότητα να ενταχθούν στο ΕΣΠΑ και οι προσλήψεις τους από το Σεπτέμβρη, οπότε να είναι πιο εύκολο ο αριθμός των προσλήψεων να είναι αξιοπρεπής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2013, 09:38:08 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4749 στις: Ιούλιος 11, 2013, 09:56:26 μμ »
Πολύτιμη πληροφορία και αισιόδοξη, ευχαριστούμε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:15 »

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4750 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:17:58 μμ »
Να αναφέρω κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό και ίσως να είναι μια ελπίδα για όχι μεγάλη μείωση προσλήψεων αναπληρωτών στην ειδική αγωγή. Οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής που προσελήφθησαν φέτος από τον τακτικό προϋπολογισμό, έμαθα πως κατά τη διάρκεια της χρονιάς σταμάτησαν να "επιβαρύνουν" τον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά εντάχθηκαν σε πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Αν αυτό όντως έγινε (θεωρώ 99,9% βέβαιο οτι έγινε) σημαίνει οτι υπάρχει η δυνατότητα να ενταχθούν στο ΕΣΠΑ και οι προσλήψεις τους από το Σεπτέμβρη, οπότε να είναι πιο εύκολο ο αριθμός των προσλήψεων να είναι αξιοπρεπής.
Δε νομίζω ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Τα κονδύλια του κρατικού προϋπολογισμού αλλά και του ΕΣΠΑ κόμα περισσότερο είναι πολύ συγκεκριμένα και δεν μπορεί να γίνει μεταπήδηση από το ένα στο άλλο. Και εγώ αλλά και άλλοι συνάδελφοι που δουλέψαμε φέτος με τον κρατικό προϋπολογισμό, δεν ακούσαμε κάτι τέτοιο. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να γνωρίζω τι έχει γίνει με όλους τους συναδέλφους της ειδικής αγωγής. Πάντως αυτό που έχω ακούσει κι εγώ είναι ότι του χρόνου ΌΛΕΣ οι προσλήψεις της ΕΑΕ θα γίνουν μέσω ΈΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4751 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:43:19 μμ »
Συνάδελφε δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αυτό έγινε άσχετα αν εσείς δεν το μάθατε ποτέ. Εδώ δεν το μάθαμε εμείς που βγάζαμε κανονικά τη μισθοδοσία στέλνοντας την κανονικά στην ΕΑΠ (δηλαδή με επιβάρυνση του προϋπολογισμού). Από σπόντα έμαθα οτι  εκ των υστέρων και μόνο για τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής κινήθηκε διαδικασία να τραβηχτούν αυτά τα χρήματα από το ΕΣΠΑ.

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4752 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:54:09 μμ »
αγαπητοι συναδερφοι της ειδικης αγωγης και εγω πιστευω οτι φετος θα δουλεψουμε απο νωρις και ολοι μεσω εσπα.Ο συμβουλος που ειχαμε φετος στο νομο μας,που ειναι ενα πολυ φερεγγυο ατομο μας το ειπε σαν δεδομενο κατα την διαρκεια μιας επιμορφωσης.Αποκλειεται να επερνε το ρισκο να ελεγε μια κοτσανα και να εκτεθει.Να ειστε λοιπον αισιοδοξοι ολοι.Αυτο προσπαθω να κανω κ εγω.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4753 στις: Ιούλιος 11, 2013, 10:59:33 μμ »
Συνάδελφε δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αυτό έγινε άσχετα αν εσείς δεν το μάθατε ποτέ. Εδώ δεν το μάθαμε εμείς που βγάζαμε κανονικά τη μισθοδοσία στέλνοντας την κανονικά στην ΕΑΠ (δηλαδή με επιβάρυνση του προϋπολογισμού). Από σπόντα έμαθα οτι  εκ των υστέρων και μόνο για τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής κινήθηκε διαδικασία να τραβηχτούν αυτά τα χρήματα από το ΕΣΠΑ.
Τώρα σαν να καταλαβαίνω τι λες. Μπορεί όντως να έγινε.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4754 στις: Ιούλιος 11, 2013, 11:29:54 μμ »
αγαπητοι συναδερφοι της ειδικης αγωγης και εγω πιστευω οτι φετος θα δουλεψουμε απο νωρις και ολοι μεσω εσπα.Ο συμβουλος που ειχαμε φετος στο νομο μας,που ειναι ενα πολυ φερεγγυο ατομο μας το ειπε σαν δεδομενο κατα την διαρκεια μιας επιμορφωσης.Αποκλειεται να επερνε το ρισκο να ελεγε μια κοτσανα και να εκτεθει.Να ειστε λοιπον αισιοδοξοι ολοι.Αυτο προσπαθω να κανω κ εγω.

Και γω πιστεύω ότι οι προσλήψεις ειδικής αγωγής θα είναι όλες από το ΕΣΠΑ. Για το λόγο αυτό ψηφίστηκε και ο νόμος ΣΔΕΥ-ΕΔΕΑΥ, ώς καινοτόμος, ώστε να χρησιμοποιηθούν κονδύλια από το πρόγραμμα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι τα ειδικά σχολεία και τα τμήματα ένταξης θα στελεχωθούν με κονδύλια του ΕΣΠΑ και όχι από τον κρατικό προϋπολογισμό.
Ό,τι περισσέψει θα πάει στις παράλληλες εκπαιδευτικών και ΕΒΠ.
Δυστυχώς, όμως, δε νομίζω ότι οποιαδήποτε πρόσληψη θα γίνει νωρίς. Θα καθυστερήσει, όπως πάντα!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4755 στις: Ιούλιος 12, 2013, 01:10:36 πμ »
Συνάδελφε δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά αυτό έγινε άσχετα αν εσείς δεν το μάθατε ποτέ. Εδώ δεν το μάθαμε εμείς που βγάζαμε κανονικά τη μισθοδοσία στέλνοντας την κανονικά στην ΕΑΠ (δηλαδή με επιβάρυνση του προϋπολογισμού). Από σπόντα έμαθα οτι  εκ των υστέρων και μόνο για τους αναπληρωτές ειδικής αγωγής κινήθηκε διαδικασία να τραβηχτούν αυτά τα χρήματα από το ΕΣΠΑ.

δεν γίνονται αυτά ειδικά με κονδύλια της ΕΕ. Υπάρχει αιτιολόγηση του κάθε τι, αν γινόταν κάτι τέτοιο θα ήταν η απόλυτη λαμογιά   και θα το μάθαιναν αργά ή γρήγορα οι αρμόδιοι, ούτε για πλάκα δεν έχει γίνει.

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4756 στις: Ιούλιος 12, 2013, 08:35:06 πμ »
Καλημερα,μια ερωτηση : φετος θα παρουμε αποζημιωση για την αδεια που δεν πηραμε;παιρνουμε τιποτα η μονο τον μισθο;κοπηκαν;

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4757 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:07:24 πμ »
Ναι, παίρνουμε αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4758 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:48:28 μμ »
@perastikos_kav είχες δίκιο. Όπως δίκιο είχα και εγώ στην υπόθεση που έκανα στο μήνυμα που σου έστειλα.

Λοιπόν παιδιά εξηγούνται πολλά πράγματα, όπως εξηγείται γιατί είχαν γίνει φέτος τα σεμινάρια για τις ΤΠΕ στην ειδική.
Το πρόγραμμα ΕΤΡΕΞΕ από φέτος!!!α καλό έ!!!

Αρκετοί από εσάς θα βρείτε το όνομα σας εδώ

Μπορεί να προσληφθήκατε ως αναπληρωτές από τον κρατικό προϋπολογισμό όμως στην πορεία (1η Μαρτίου) καταλήξατε ΕΣΠΑ. Ποιος σας ρώτησε θα μου πείτε..... το υπουργείο φέτος δίνει ρέστα στις αλχημείες.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #4759 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:57:16 μμ »
πέφτω απο τα σύννεφα γιατί κανείς δεν μας ενημέρωσε, δεν υπογράψαμε κάτι κ δεν είμαι η μόνη που αν δεν έβλεπα τη λίστα δεν θα το πίστευα. μα ούτε και οι σύμβουλοι ειδικής αγωγής δεν μας είπαν τίποτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159826
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.