*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 953280 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1078 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 05:40:31 μμ »
Λέμε συνέχεια για τα μεταπτυχιακά που όποιος έχει λεφτά τα πληρώνει κτλ κτλ. Δηλαδή τα σεμινάρια ήταν τσάμπα??? Τα 1300, 1400 ευρώ που κόστιζαν τι είναι? Μήπως όμως προτιμήσαμε λιγάκι και τις 400 ώρες έναντι των 2 ετών και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο? Όπως και να το κάνουμε, καλώς ή κακώς, το μεταπτυχιακό είναι  ένας τίτλος σπουδών και το σεμινάριο μια βεβαίωση παρακολούθησης, αν θέλουμε να δούμε στυγνά τα πράγματα...  Τώρα για τα μαιμού μεταπτυχιακά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και δεν έχει να κάνει με το αν πρέπει να προτάσσονται τα μεταπτυχιακά ή τα σεμινάρια... Ικανοί και μη ικανοί μπορεί να έχουν είτε το ένα είτε το άλλο.... Επίσης, ακούω συνέχεια για την προυπηρεσία... τα 10 και 11 χρόνια σε κάνουν καλό στη δουλειά σου?? Γιατί έχουμε δει και άλλους με 25ετία και τους έχουμε κατατάξει στην κατηγορία των εγκληματιών. Ο καθένας βλέπει και λέει τα πράγματα όπως τον συμφέρει και δε βγάζω τον εαυτό μου απέξω! Αυτή η σφαγή δε θα σταματήσει ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:39 »

Αποσυνδεδεμένος pe02.5

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Τα καλύτερα είναι τώρα, μην τα αφήνεις για αύριο.
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1079 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:09:34 μμ »
Ρε παιδιά, τι έλεχγος να γίνει; Φαγωθήκαμε 100 φορές μεταξύ μας και τι έγινε; Το αποτέλεσμα ήταν να αναγνωριστούν οι Τορινέζοι σε 13 ημέρες και οι Βούλγαροι εντός ολίγο παίρνουν και αυτοί το βάπτισμα του πυρός..Μόνο που τελικά αυτοί ήταν οι πιο αδικημένοι από όλους, γιατί δεν πρόλαβαν σαν τους μάγκες τους Τορινέζους τους πίνακες..
Αυτά.
Ό, τι και να λέμε εμείς, έτσι λειτουργεί το μοίρασμα της τράπουλας.
Δείτε τώρα τουλάχιστον να βρούμε τρόπο να μαθαίνουμε ημερομηνία κτήσης και χώρα προέλευσης.
Από πού στο καλό ήρθαν τα νέα 97 μεταπτχ στους Φιλολόγους (αφού δεν ήταν μέσα οι Βούλγαροι);
Την Αγγλία και την Ελλάδα μην την πιάσουμε στο στόμα μας;;;
"Οι πιο αδικημένοι από όλους" ;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να ΄σαι καλά, μ' έκανες και γέλασα!!!
Και κάτι άλλο σχετικό - άσχετο: επειδή χθες κάποιος από εδώ μας προέτρεπε - υποδείνκυε να "εμπεδώσουμε" τα λεγόμενά του σαν να είναι ευαγγέλιο, ας εμπεδώσουμε λοιπόν αυτό: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63681020
Οι υπόλοιποι δεν έχουν τίποτα να φοβούνται...

Ναι! Αν δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα μου, λυπάμαι.
Αλλά σίγουρα ΑγγλογαλλοΙταλοί δεν είναι καλύτεροι..Και πρόσεξε σου τα λεω εγώ, που είμαι από τους χαμένους της υπόθεσης, γιατί και μετπτχ έχω και σεμινάριο και braille κι από όλα...
Χαμογέλα!

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1080 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:14:43 μμ »
Σπατάλησες είπες 20000Ε;
Κοπίασες;

Δες κι αυτό..(πηγή www.esos.gr). Δίνω ιδέες, θα μου πείτε...

Μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή - σχολική ψυχολογία εξ αποστάσεως.
WEBPASSΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΡΩΜΗΣ-UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TOR VERGATA
Το μεταπτυχιακό απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Είναι εξ αποστάσεως και η διάρκεια του είναι 12 μήνες.
Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται με ευέλικτο τρόπο (εξετάσεις των μαθημάτων on line και με μόνο δυο φυσικές παρουσίες στην Ιταλία).
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει αναγνωριστεί πριν δυο χρόνια από τον ΔΟΑΤΑΠ( το πρώτο εξ αποστάσεως ειδικής που αναγνωρίστηκε επίσημα) με Α.Π 48-243 ,15/07/2010 και συνεχίζει με επιτυχία για τρίτη χρόνια.
Παρέχει παιδαγωγική επάρκεια και επάρκεια αρίστης γνώσης της ιταλικής γλώσσας.
Το κόστος των διδάκτρων ανέρχεται στο ποσό των 2000 ευρώ, τα οποία καταβάλλονται σε 3 δόσεις.
Αναλαμβάνουμε υπεύθυνα την προεγγραφή ,την εγγραφή καθώς επίσης και την προετοιμασία όλου του προγράμματος (γλώσσα -ορολογία),μιας και δικοί μας συνεργάτες έχουν αποκτήσει τον συγκεκριμένο τίτλο.
Είμαστε οι μόνοι που μπορούμε να αναλάβουμε υπεύθυνα την προετοιμασία.
Υπεύθυνος ενημέρωσης στην Ελλάδα :  ΚΕΝΤΡΟ ΙΤΑΛΙΚΩΝ-ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑΝΝΙΚΑΚΗ.
Καλέστε μας άμεσα στα παρακάτω τηλέφωνα επικοινωνίας 210 6000161- 6937857924.

Στα 2.000 περιλαμβάνονται και τα όσα θα σκάσει κανείς για να μάθει πρώτα ιταλικά?  :P

Αποσυνδεδεμένος Σαχρύ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1081 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:23:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες!Βρε παιδιά να πω και εγώ κάτι;Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας στο pde και δεν μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία κάποιων...Πότε θα σταματήσει αυτός ο πόλεμος με τα μεταπτυχιακά;Αναφέρομαι κυρίως στον κλάδο των φιλολόγων. Όλη μας η ζωή και ολόκληρη η κοινωνία βασίζεται στο θεμιτό ανταγωνισμό. Προς τι όλη αυτή η μιζέρια, η κακία και η αρνητική διάθεση απέναντι στους συναδέλφους;Ο καθένας πολεμάει με ότι μέσο έχει στη διάθεση του. Τί σημασία έχει αν το μεταπτυχιακό αποκτήθηκε στην Ελλάδα ή στο Τορίνο ή στη Βουλγαρία ή στην Αγγλία; Ο καθένας ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα που είχε επέλεξε και την αντίστοιχη χώρα! Ας σταματήσουμε πια τον πόλεμο μεταξύ μας! Ας δώσει ο καθένας τον προσωπικό του αγώνα. Εδώ γίνονται περικοπές στο μισθό, τίθεται πρόβλημα επιβίωσης και εμείς κοιτάμε πώς θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου;Έλεος πια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:26:39 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1082 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 08:40:58 μμ »
Λοιπον ξεκαθαρισα οτι οι 4 τελευταιοι στον πινακα αναπληρωτων ειδικης αγωγης αν και εχουν αρκετα μορια σωστα ειναι στις τελευταιες θεσεις μια και ανηκουν στο τελευταιο κριτηριο καταταξης δηλαδη μπαινουν στον πινακα μονο με το οτι εχουν τουλαχιστον 10 μηνες προυπηρεσια και τιποτα αλλο. Σε αυτη την κατηγορια προτασσονται οι γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες Αρα τα μονα λαθη ειναι οι αναπληρωτες γενικης που προσληφθηκαν και δεν αφαιρεθηκαν καθως και 2 ατομα που ειναι γονεις παιδιων με ειδικες αναγκες και καταταχθηκαν λαθος

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1083 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:00:15 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και όλες!Βρε παιδιά να πω και εγώ κάτι;Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας στο pde και δεν μπορώ να καταλάβω την ψυχολογία κάποιων...Πότε θα σταματήσει αυτός ο πόλεμος με τα μεταπτυχιακά;Αναφέρομαι κυρίως στον κλάδο των φιλολόγων. Όλη μας η ζωή και ολόκληρη η κοινωνία βασίζεται στο θεμιτό ανταγωνισμό. Προς τι όλη αυτή η μιζέρια, η κακία και η αρνητική διάθεση απέναντι στους συναδέλφους;Ο καθένας πολεμάει με ότι μέσο έχει στη διάθεση του. Τί σημασία έχει αν το μεταπτυχιακό αποκτήθηκε στην Ελλάδα ή στο Τορίνο ή στη Βουλγαρία ή στην Αγγλία; Ο καθένας ανάλογα με την οικονομική δυνατότητα που είχε επέλεξε και την αντίστοιχη χώρα! Ας σταματήσουμε πια τον πόλεμο μεταξύ μας! Ας δώσει ο καθένας τον προσωπικό του αγώνα. Εδώ γίνονται περικοπές στο μισθό, τίθεται πρόβλημα επιβίωσης και εμείς κοιτάμε πώς θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου;Έλεος πια!!!

Έχει μια βασική διαφορά. Όλοι ξέρουμε ότι στην Αγγλία και Ελλάδα τα μαστερ δεν τα παίρνεις έτσι, πας από εκεί και παρακολουθείς και τελοσπάντων είναι πιο σοβαρά. Τα εν λόγω της Βουλγαρίας και Ιταλίας όλοι ξέρουμε τι λογής είναι. Δεν διαφωνώ, από την στιγμή που είναι αναγνωρισμένα. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ:

ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ έχει δικαίωμα και μπορεί ανά πάσα στιγμή να κάνει ανάκληση της αναγνώρισης για μαστερ και προτυχιακά πτυχία, εφόσον διαπιστωθούν παραβάσεις και παρατυπίες. Πιστέψτε με ότι στη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ τα πρώτα πανεπιστήμια που φιγουράρουν στα οποία έγινε ανάκληση της αναγνώρισης είναι της ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ. Π.χ. κάποια τμήματα Ιατρικής πλέον δεν αναγνωρίζονται, ενώ παλιά αναγνωρίζονταν. Μπείτε στο site του ΔΟΑΤΑΠ και θα δείτε και τις ανακλήσεις.
Επομένως εγώ θα σκεφόμουν πραγματικά να τα στάξω σε αυτά τα 2 μαστερ, διότι πραγματικά δεν ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει, όσο αφορά την αναγνώριση.

Είναι σίγουρο πάντως ένα: το Υπουργείο πρέπει να βάλει ένα τέλος όχι στη βιομηχανία των μαστερ (μιας και τα μαστερ πάντα θα υπάρχουν), αλλά ναβάλει ένα τέλος στο να θεωρεί ότι ένας από Βουλγαρία και Ιταλία και ένας από αυτό το εξαποστάσεως πρέπει πραγματικά να προηγείται έναντι όλων. Πρέπει παραγματικά να αναλογιστούν και τα ελληνικά πανεπιστήμια για πιο λόγο έχουν προσκολήσει σε τόσες απαρχαιωμένες μεθόδους, π.χ. εισαγωγή κατόπιν διαβάσματιος ένος ΤΕΡΑΣΤΙΟΤΑΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ η ανόητη πρακτική κάποια μαστερ εδώ στην Ελλάδα να μην δέχονται ειδικότητες που διδάσκουν στα ΕΕΕΕΚ.

Όλα αυτά οδηγούν σε αυτά τα τραγελαφικά π.χ. ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΑΣΤΕΡ ΙΤΑΛΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΡΙ ΙΤΑΛΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!! Ναι εσείς τι νομίζατε;; Xρειάζεται να ξέρετε Ιταλικά;; πως είναι δυνατόν το Υπουργείο να επιτρέπει διαφήμιση μαστερ από κέντρο ξένων γλωσσών ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΣΤΑ ΙΤΑΛΙΑΚ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΣΔΑΖΘΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΙΤΑΛΙΚΑ !!!!!!!!!!!!

ειναι αλητεία όλο αυτό.

Πραγματικά το Υπουργείο και το ΔΟΑΤΑΠ πρέπει άμεσα να επέμβει σε αυτό το άθλιο φαινόμενο. Είναι σίγουρο ότι αν όλοι αυτοί με τα αμφισβητούμενα μαστερ πήγαιναν Αγγλία να βρουν δουλειά, θα γελούσαν μόνο και μόνο αν έβλεπαν τη προέλευση του μεταπτυχιακού τους και με πιο τρόπο το πήραν. Υπάρχουν πολλοί νόμιμοι τρόποι παρέμβασης για όλα αυτά, αρκεί να θέλει το Υπουργείο. Απλά το θέμα είναι ξεφτίλα, μιας και όλοι αυτοί θα πάνε να διδάξουν σε δομές ειδικής αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:20:49 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1084 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:26:02 μμ »

Μέσα στο καλοκαίρι υπήρξαν παρα πολλές πιέσεις προς το υπουργείο και το ΔΟΑΤΑΠ για  να μην αναγνωριστουν  τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά ή για να αλλάξει ο τρόπος κατάταξης (προτάθηκε η μοριοδότηση προσόντων). Παρόλα αυτά δεν υπάρχει καμία πρόθεση να αλλάξει κάτι...προφανώς πέφτουν τρελλές μίζες σε όλα τα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1085 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:08:47 μμ »
katerinal
Αντιλαμβάνομαι το παράπονό σου και σε καταλαβαίνω. Ωστόσο να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει μέλλον ως προς τη δημόσια εκπαίδευση. Αν πραγματικά είσαι καλή και αξίζεις υπάρχει ακόμα δουλειά στον ιδιωτικό τομέα ή ακόμα και ιδιωτικά που μπορείς να το κυνηγήσεις. Σκέψου ότι αν παραπονιέσαι που έβαλες στον πάγο για 1,5 χρόνο την προσωπική σου ζωή, πώς θα ήταν αν ξεκινούσες και έτρεχες αναπληρώτρια κάθε χρόνο και κάπου αλλού, πιθανόν μακριά από το σύντροφό σου και με τέτοιες απολαβές που θα σου επέτρεπαν να τον βλέπεις όσο και όταν ήσουν στην Αγγλία. Στο σημείο που έχουμε φτάσει το μόνο ελκυστικό είναι να είσαι αναπληρωτής και μάλιστα στον τόπο σου. Οτιδήποτε άλλο είναι φθορά, ιδίως στις ηλικίες που φτάσαμε εμείς που θα έπρεπε να κάνουμε άλλα (οικογένεια και παιδιά)  και κάνουμε άλλα (συγκεκαλυμμένο φανταρικό). 'Εχουν ανατραπεί τόσο πολύ τα δεδομένα πια που κινείται ο κόσμος καθαρά λόγω της επιθυμίας εκπλήρωσης του στόχου χωρίς να εξετάζει συνειδητά τις παράπλευρες απώλειες.
 
Και για όσους θα αναρωτηθούν "γιατί το κάνεις αφού σε χαλάει;" η απάντηση είναι ότι ακολουθώ μία σειρά στην οποία πρόλαβα και μπήκα χωρίς όμως να έχω ξεκαθαρίσει πλεόν αν θα βγάλει σε αδιέξοδο ή αν θα οδηγήσει κάπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:32:30 μμ από newseditor »
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1086 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:10:36 πμ »
Sp. Educator
Νομίζω πως περιγράφεις άψογα αυτό που συμβαίνει σε όλους μας και τους προβλημστισμούς που έχουμε ή θα έπρεπε να έχουμε....Κι εγώ κάπως έτσι σκέφτηκα και έχω παρατήσει όντως το θέμα με το Υπουργείο Παιδείας και όντως στράφηκα στην αυτοαπασχόληση και με ιδιαίτερα και μέσω της ειδικής αγωγής. Βασίστηκα στις ικανότητές μου και μόνο και δεν το μετάνοιωσα...όχι γιατί βγάζω κανα τρελό εισόδημα,αλλά γιατί "κάνω παιχνίδι" με τους δικούς μου και μόνο όρους και έχω το ίδιο ακριβώς ρίσκο με το να δούλευα αναπληρώτρια...γιατί τα τελευταία 3 χρόνια είδα πολλούς ανθρώπους τη μια χρονιά να δουλεύουν και την άλλη να μη δουλεύουν καθόλου αναπληρωτές...γιατί η κατάσταση με το Υπουργείο πλέον είναι απρόβλεπτη και χωρίς κανένα εχέγγυο για τη ζωή μας....ίσα ίσα...μπορούν ανά πάσα στιγμή να σε αφήσουν ξεκρέμαστο και εσύ παράλληλα να έχεις εγκαταλείψει ιδιαίτερα (κι ας είναι και 3 ιδιαίτερα μόνο...κι αυτά χρήσιμα είναι στις εποχές που ζούμε) ή να έχεις αφήσει το ψάξιμο για ιδιαίτερα ή κάτι άλλο....
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του και κάνει όπως κρίνει,αλλά τα πράγματα είναι κάπως έτσι και η στυγνή αλήθεια είναι αυτή....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:33:03 μμ από newseditor »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1087 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 01:56:39 πμ »
Κουράγιο και υπομονή, παιδιά. Μόνο έτσι θα την παλέψουμε. Χτίζαμε για να είμαστε αξιοπρεπείς και να κάνουμε αυτό που γουστάραμε, αλλά την πατήσαμε. συνεχίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος demi83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1088 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:35:01 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα παρακαλώ  να με διαφωτίσετε σε θέματα μορίων.
Δούλεψα 2 χρόνια σε παράλληλη στήριξη και τώρα που βλέπω τους πίνακες, αναρωτιέμαι πως γίνεται άτομα που ενώ το έτος 2010-2011 είχαμε ίδια μόρια προϋπηρεσίας στον πίνακα και την ίδια ημέρα μας προσέλαβαν από το Υπουργείο το έτος 2011-2012, βλέπω ότι προηγούνται τώρα με 0,033 μόρια.
Να προσθέσω ότι μόνο μία μέρα απουσίασα από το σχολείο την χρονιά που πέρασε και πήρα αναρρωτική άδεια, απλώς στο μέρος που βρισκόμουν  ο γιατρός του ΙΚΑ λειτουργούσε από την 1η μέχρι την 10η ημέρα κάθε μήνα...είχα αρρωστήσει κάποια άλλη ημέρα και δεν μπορούσε να με εξυπηρετήσει. Αναγκάστηκα λοιπόν να πάρω χαρτί από αγροτικό γιατρό και το είπα αυτό στην Πρωτοβάθμια μαζί με το παρουσιολόγιο που απέστειλα για εκείνον τον μήνα...δυσανασχέτησαν παρόλο που τους εξήγησα ότι ήταν αδύνατον να πάρω χαρτί από το ΙΚΑ εκτός αν περίμεναν να το πάρω τον επόμενο μήνα (από 1η μέχρι 10η). Τελικά δεν κατάλαβα αν μου την χρέωσαν ως αναρρωτική ή αδικαιολόγητη.
Για να μην μακρηγορώ (απλώς για να καταλάβετε πάνω-κάτω την περίπτωση ανέφερα τα προηγούμενα), θα ήθελα να μάθω αν αυτά τα 0,033 μόρια που μου στέρησαν μπορεί να είναι από αυτή την ημέρα. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1089 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:40:18 πμ »
Μήπως παρουσιάστηκες στη Διεύθυνσή σου τη δεύτερη μέρα αφότου έγινε η πρόσληψη?

Αποσυνδεδεμένος demi83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1090 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:49:05 πμ »
Μήπως παρουσιάστηκες στη Διεύθυνσή σου τη δεύτερη μέρα αφότου έγινε η πρόσληψη?

Η ανακοίνωση έλεγε: "Οι προσλαμβανόμενοι οφείλουν να παρουσιαστούν στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης για την υπογραφή σύμβασης και ανάληψη υπηρεσίας από τη Δευτέρα 3-10-2011 έως και την Τετάρτη  5-10-2011."

Εγώ πήγα στην Διεύθυνση και έκανα ανάληψη υπηρεσίας στις 4-10-2011.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1091 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:51:17 πμ »
Προφανώς κάποια άλλα άτομα έκαναν ανάληψη υπηρεσίας στις 3/10 γι' αυτό έχουν λίγα παραπάνω μόρια. Έχουν μία παραπάνω ημέρα εργασίας από εσένα. Οι άδειες απ' όσο ξέρω δεν έχουν σχέση με τα μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2012, 09:55:07 πμ από loella »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 728
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.