*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία  (Αναγνώστηκε 124847 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zoi_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • ΠΕ60, M.Ed
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 02:48:44 μμ »
@gogapina άλλη λύση είναι να το ψάξεις μέσω eures ή  του αντίστοιχου γερμανικού ΟΑΕΔ (Startseite-http://www.arbeitsagentur.de)
Auf jeden Regen folgt auch Sonnenschein!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 03:31:38 μμ »
Κορίτσια ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.. από την κοπέλα που αναφέρει παραπάνω ότι πήγε έχουμε κανένα νεο? όχι ε?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 03:41:01 μμ »
μιας που ανεβηκε το θεμα, σας ειχα αναφερει για μια φιλη φιλης που πηγε περσι Μοναχο. συζητουσα προσφατα με την φιλη μου, για αυττη φιλη της, κ μου ελεγε οτι απο τη δουλεια ειναι ικανονποιημενη, εχει καταφερει να βρει κ σπιτι γιατι αρχικα εμενε με τις αλλες συναδελφους νηπιαγωγους που ειχαν παει μαζι απο Ελλαδα. το μονο αρνητικο ειναι η κοινωνικη ζωη. δεν εχει καταφερει ακομα να κανει ενα "κυκλο". αν δεν κανω λαθος απο αγγελεια γραφειου ειχε βρει τη δουλεια κ εφυγε.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 07:14:04 μμ »
μιας που ανεβηκε το θεμα, σας ειχα αναφερει για μια φιλη φιλης που πηγε περσι Μοναχο. συζητουσα προσφατα με την φιλη μου, για αυττη φιλη της, κ μου ελεγε οτι απο τη δουλεια ειναι ικανονποιημενη, εχει καταφερει να βρει κ σπιτι γιατι αρχικα εμενε με τις αλλες συναδελφους νηπιαγωγους που ειχαν παει μαζι απο Ελλαδα. το μονο αρνητικο ειναι η κοινωνικη ζωη. δεν εχει καταφερει ακομα να κανει ενα "κυκλο". αν δεν κανω λαθος απο αγγελεια γραφειου ειχε βρει τη δουλεια κ εφυγε.
Κι εμένα ακριβώς κάτι τέτοιο αναμένω να μου συμβεί αν πάω!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 02:50:17 μμ »
Κι εμένα ακριβώς κάτι τέτοιο αναμένω να μου συμβεί αν πάω!

να πάμε τότε όλες μαζί να έχουμε η μία την άλλη !!!  :D :D
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 02:30:11 μμ »
να πάμε τότε όλες μαζί να έχουμε η μία την άλλη !!!  :D :D
Χαχα! Ακριβώς!

Παρεμπιπτόντως ζητούνται 25 νηπιαγωγοί αυτή τη στιγμή από ένα από τα δύο γραφεία που συνεργάζονται με Γερμανία: http://www.axia-personal.com/index.php/el/all-our-job-posts-hr/238-code1035-gr.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 03:08:48 μμ »
Τελικά κατέληξα ότι οι εταιρείες αυτές που προσφέρουν τις θέσεις στη γερμανία είναι αρκετά αξιόπιστες. Οπότε είναι μια καλή ευκαιρία για όποια κοπέλα επιθυμεί να πάει έξω για δουλειά και έχει τα προσόντα.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 05:17:03 μμ »
Τελικά κατέληξα ότι οι εταιρείες αυτές που προσφέρουν τις θέσεις στη γερμανία είναι αρκετά αξιόπιστες. Οπότε είναι μια καλή ευκαιρία για όποια κοπέλα επιθυμεί να πάει έξω για δουλειά και έχει τα προσόντα.
Ναι, κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει. Κι εγώ σκέφτομαι σοβαρά να πάω Γερμανία του χρόνου μέσω αυτού του γραφείου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 05:47:54 μμ »
Συγγνώμη, να ρωτήσω; Πρόκειται για μόνιμη απασχόληση ή με συμβάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:54:09 μμ »
Συγγνώμη, να ρωτήσω; Πρόκειται για μόνιμη απασχόληση ή με συμβάσεις;
Είναι σύμβαση αορίστου χρόνου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:57:54 μμ »
Η (τάδε εταιρία) αναζητά για μόνιμη εργασία σε μεγάλους και σημαντικούς εκπαιδευτικούς φορείς της Γερμανίας (17/10/2013)

ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ
25 ΘΕΣΕΙΣ


Απαραίτητα Προσόντα

Απόφοιτοι ΑΕΙ (Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών)
Γνώσεις γερμανικών τουλάχιστον σε επίπεδο Β1
Αγγλικά , Γαλλικά προαιρετικά


Οι πελάτες μας προσφέρουν:

Σύμβαση αορίστου χρόνου
Αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας, ευχάριστο, σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον
Αξιοποίηση των δυνατοτήτων σας, συνεχείς μετεκπαιδεύσεις, εξέλιξη.
Υψηλούς μισθούς.
 

Εμείς προσφέρουμε:

Παρέχεται η δυνατότητα ταχύρρυθμης εκμάθησης γερμανικών σε ειδικές τιμές μέσω συνεργαζόμενων φροντιστηρίων.

Είμαστε κοντά σας πριν, στην όλη διαδικασία αξιολόγησης, πρόσληψης αλλά προπαντός και μετά την πρόσληψή σας.


Οι υπηρεσίες μας είναι για εσάς χωρίς χρέωση.

http://www.axia-personal.com/index.php/el/all-our-job-posts-hr/238-code1035-gr
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 01:19:57 πμ »
Νηπιαγωγοί και Βρεφονηπιοκόμοι ζητούνται από το άλλο γραφείο για Βερολίνο και Μόναχο: http://www.grecruitment.com/jobs/education-and-university/.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:34:23 μμ »
Μόλις επικοινώνησα με μία κοπέλα που γύρισε από Γερμανία γιατί την κάλεσαν αναπληρώτρια φέτος (έχει καλή σειρά). Μου είπε ότι αν δεν ήταν αυτή η δουλειά θα σκεφτόταν δύο φορές να επιστρέψει. Μου έγραψε, λοιπόν:

Οσον αφορά το Μοναχο σαν εμπειρία πολύτιμη αλλα όχι για πολύ. Είναι πολύ πιο δύσκολο απο όσο μπορούσα να φανταστω όλο αυτο το εγχείρημα. Η γλώσσα είναι βασικό με την έννοια οτι παρότι είχα ένα πολύ καλο επίπεδο, το να καταφέρω να ανταπεξέλθω στην επικοινωνία με τα παιδιά σε δραστηριότητες όπως ένα πείραμα η κάτι πιο εξεζητημένο δεν ήταν ούτε εύκολο ούτε απλό. Σκέψου οτι αντιμετώπιζα φυσικούς ομιλητές της γλώσσας οι οποιοι δεν μου χαριζόντουσαν ποτέ. Και οκ εχει πλάκα να σε διορθώνουν γιατι μαθαίνεις κιολας, αλλα συνηθως οι δάσκαλοι μαθαίνουν απο τα παιδιά όσον αφορα τη γλώσσα και οχι το ανάποδο. Για αυτό και απο ότι είδα τις κοπέλες που έχουν Β1 τις βάζουν στους παιδικους και όχι στα νηπιαγωγεία.

Σχετικά τώρα με το οχτάωρο που οφείλεις να δουλεύεις καθημερινά υπήρξε για μένα κάτι παραπάνω απο εξαντλητικό. Δεν έχεις δική σου τάξη με συγκεκριμένο αριθμο παιδιων ετσι ωστε να τα βάλεις σε μια σειρα. Υπηρχαν μεγάλα δωματια, εμεις ειχαμε τρια και ήμασταν σε ενα δωματιο καθε φορα και τα παιδια απλα αναλογα με το τι θελουν να κανουν μετακινουντουσαν σε ολα τα δωματια καθολη τη διαρκεια της μερας. Εχεις ενα γκρουπ  με το οποιο ειστε αποκλειστικα μαζι μονο την ωρα του φαγητου και αλλα δυο μισαωρα μεσα στη μερα. Τωρα στη περιπτωση που θες να κανεις κατι με τα παδια, απο το να ζωγραφισετε η να φτιαξετε η να διαβασετε κατι παιρνεις εναν αριθμο παιδιων γυρω στα 5-6 και πηγαινεις σε ενα δωματιο για να ασχοληθειτε μεσα σε 45 λεπτα περιπου. Ο υπολοιπος χρονος αναλωνεται με το να εισαι με όλα τα παιδια που πηγαινουν απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Ειναι αρκετα διαφορετικό ολο αυτο οπως καταλαβαινεις με το πως δουλευουμε στην Ελλαδα. Το να πρεπει να συνεργαστεις σε ολο αυτο καθε μερα με αλλες 7-8 συναδερφους γερμανιδες εχοντας ουσιαστικα ολοι λογο μπορει να αποδειχτει πηγη συγκρουσεων και γκρινιας. Κατα τα αλλα δεν μας βλεπουν με το καλυτερο ματι και αυτο ειναι κατανοητο να σου πω την αληθεια. Σκεψου οτι για τα δεδομενα της γερμανιας το επαγγελμα της νηπιαγωγου ειναι κακοπληρωμενο και δεν χαιρει της εκτιμησης που ισως αναμενεις. Εκει οι σπουδες μας δεν ειναι πανεπιστημιακες ειναι κατι σαν ιεκ, ουτε καν τει δηλαδη και ουσιαστικα το κάνουν κοπελες που δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο. Φυσικα ο κλαδος ζητα επιμονα αυξηση μισθων και μειωση ωραριου αλλα η... λυση που βρηκαν καθως φαινεται είναι η εισαγωγη προσωπικου απο χωρες οπως η Ελλαδα.

Μισθολογικα τώρα να σου πω οτι έπαιρνα 1700 ευρω καθαρα. Πεντακοσια εδινα στο ενοικιο μιας μικρουλας γκαρσονερας 19 τμ που ηταν σαν δωματιο ξενοδοχειου. Ο φιλος μου οταν ερχοταν κοιμοταν στο πατωμα σε στρωμα δηλαδη! Αν καποιος θελει να νοικιασει σπιτι με δυο δωματια δηλαδη χωριστη κρεβατοκαμαρα σαν να λεμε, πρεπει να δωσει τουλαχιστον 900 ευρω το μηνα... Γενικα το Μοναχο ειναι πανακριβη πολη. Με εξαιρεση τα σουπερμαρκετ. Ο μισθος για την Ελλαδα ακουγεται καλος αλλα για τα δεδομενα της Γερμανιας πιστεψε με δεν ειναι.
Παρολα αυτα θα το ξανακανα γιατι ηταν ομορφα σαν εμπειρια και βελτιωσα πολυ τα γερμανικα μου. Αν θα ξαναπηγαινα για δουλεια... Μονο αν δεν ειχα καμια αλλη επιλογη εδω και ο συντροφος μου μπορουσε να με ακολουθησει. Αλλιως οχι δεν θα το ξαναεκανα.



Αυτά μέχρι στιγμής. Θα μιλήσω ξανά μαζί της και θα σας ενημερώσω. Α, επίσης, είχε να πει τα καλύτερα για το γραφείο με το οποίο συνεργάστηκε, ότι την βοήθησαν πολύ κ.λπ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί στη Γερμανία
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 30, 2013, 11:53:20 μμ »
είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω... ότι θα πρέπει να μην έχεις πια τίποτα άλλο να κάνεις εδώ και επιλέγεις να φύγεις. πιστεύω ότι αν είσαι γύρω στα 25 το κάνεις πιο εύκολα. αλλά όσο μεγαλώνεις θέλεις ποιότητα ζωής. και όταν λέω ποιότητα δεν εννοώ τον μεγάλο μισθό (που δεν θα βρεις πουθενά) εννοώ να είσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς, διεκδικώντας τη ζωή που ονειρευόσουν, γιατί και όσο προοδευτική και αν είναι μια κοινωνία εκτός Ελλάδας... δεν θα μπορείς να αποφύγεις ίσως την ταμπέλα του μετανάστη. θέλω να ελπίζω πως δεν συμβαίνει αυτό σε σύγχρονες ευρωπαϊκές πόλεις βέβαια. αλλά αυτό σε συνδυασμό μιας γκαρσονιέρας 19τμ μόνη σε μια ξένη χώρα... θα το έκανα μόνο για μία πολύ πολύ δελεαστική θέση τελικά.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.