*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2012-2013  (Αναγνώστηκε 52540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
μια ερωτηση...εριξα μια ματια στην προκηρυξη μόλις και έχω μια ερωτηση εκει που λεει"..Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι που υπέβαλαν αίτηση το σχολικό έτος 2011-2012 και μοριοδοτήθηκαν, θα υποβάλλουν μόνο τα δικαιολογητικά προϋπηρεσίας (διδακτική ή και επαγγελματική) που βεβαιώνουν την προϋπηρεσία και τους τίτλους που αποκτήθηκαν από 28 Μαϊου 2011 έως τις 15 Ιουνίου 2012 και δεν έχουν προσκομιστεί,  καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης..."δηλαδη όσοι είχαν κάνει τα χαρτιά πέρυσι 11-12 αλλα δεν τους πήραν θα πρέπει να καταθέσουν μόνο τα δικαιολογητικά για την καινουργια π.χ προυπηρεσια αν έχουν και οχι αυτην πριν τον Μαιο του 11?και αν είναι τους τελευταιους π.χ 3εις μηνες άνεργοι πρεπει να προσκομισουν και την κάρτα ανεργια?παιζει κάποιο ρόλο?ή μονο αν εισαι απο 12 μήνες και άνω?άρα πιο κουτάκι τσεκάρουμε?και κάτι τελευταίο τα χαρτια τα στελνουμε π.χ Περ/κή Δ/νση Θεσσαλίας και οχι π.χ στην διευθυνση του επας Λάρισας ή Βόλοου κτλ?Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Lasid....................καλησπερα.Οπως ειπες παλι θα τρεχουμε για την προυπηρεσια , μιας και δεν απολυθηκαμε ακομη.Αλλα οσο αφορα την φορολογικη δηλωση νομιζω δεν χρειαζεται να βιαστουμε, αφου για μας που καναμε περσι αιτησεις και μοριοδοτηθηκαμε, θα δωσουμε μονο τις καινουργιες βεβαιωσεις προυπηρεσιας.Σωστα  το καταλαβα..........φιλε μου Lasid?????
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
ήμουν αναπληρωτής σε σχολεία της δευτεροβάθμιας. Εννοείται ότι οι βεβαιώσεις προυπηρεσίας των αναπληρωτών δεν γράφουν ώρες διδασκαλίας που ζητάει η εν λόγω προκήρυξη. Τι κάνει κάποιος, δεδομένου ότι ούτε οι Δευτεροβάθμιες μπορούν να κάνουν την αναγωγή σε ώρες, εννοώ να σου δώσουν ένα επίσημο χαρτί με ώρες.

Τι κάνει κάποιος λοιπόν;; Tην βάζει όπως είναι την προυπηρεσία και περιμένει να του κάνουν αναγωγή αυτοί;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αρα θα απορριφθεί ...σωστά Lasid ? Οπότε εφόσον θα με απορρίψουν δεν υπάρχει λόγος- όπως και να'χει...Είμαι σωστή ? :'( :'( :'(
Ε ναι θα απορριφθεί, αφού δε θέλουν γενικά ΠΕ02. Θέλουν απόφοιτο Φ.Π.Ψ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid....................καλησπερα.Οπως ειπες παλι θα τρεχουμε για την προυπηρεσια , μιας και δεν απολυθηκαμε ακομη.Αλλα οσο αφορα την φορολογικη δηλωση νομιζω δεν χρειαζεται να βιαστουμε, αφου για μας που καναμε περσι αιτησεις και μοριοδοτηθηκαμε, θα δωσουμε μονο τις καινουργιες βεβαιωσεις προυπηρεσιας.Σωστα  το καταλαβα..........φιλε μου Lasid?????
Σωστά το κατάλαβες Φωτεινή. Ωστόσο όσοι δουλεύουν στον ΟΑΕΔ απολύονται νωρίτερα από τους αναπληρωτές του Παιδείας και για να κάνουν αίτηση για ταμείο ανεργίας πρέπει να έχουν υποβάλλει τη φορολογική τους δήλωση.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ήμουν αναπληρωτής σε σχολεία της δευτεροβάθμιας. Εννοείται ότι οι βεβαιώσεις προυπηρεσίας των αναπληρωτών δεν γράφουν ώρες διδασκαλίας που ζητάει η εν λόγω προκήρυξη. Τι κάνει κάποιος, δεδομένου ότι ούτε οι Δευτεροβάθμιες μπορούν να κάνουν την αναγωγή σε ώρες, εννοώ να σου δώσουν ένα επίσημο χαρτί με ώρες.

Τι κάνει κάποιος λοιπόν;; Tην βάζει όπως είναι την προυπηρεσία και περιμένει να του κάνουν αναγωγή αυτοί;;
Το έντυπο αίτησης θέλει ημερομηνία πρόσληψης και ημερομηνία απόλυσης. Μετά έχει μια στήλη που λέει ώρες και λογικά πρέπει να τη συμπληρώσεις εσύ. Κάνε την αναγωγή με βάση τα παρακάτω.
1 μήνας = 87,5 ώρες.
1 μήνας = 25 μέρες.
1 μέρα = 3,5 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
μια ερωτηση...εριξα μια ματια στην προκηρυξη μόλις και έχω μια ερωτηση εκει που λεει"..Οι υποψήφιοι ωρομίσθιοι που υπέβαλαν αίτηση το σχολικό έτος 2011-2012 και μοριοδοτήθηκαν, θα υποβάλλουν μόνο τα δικαιολογητικά προϋπηρεσίας (διδακτική ή και επαγγελματική) που βεβαιώνουν την προϋπηρεσία και τους τίτλους που αποκτήθηκαν από 28 Μαϊου 2011 έως τις 15 Ιουνίου 2012 και δεν έχουν προσκομιστεί,  καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης..."δηλαδη όσοι είχαν κάνει τα χαρτιά πέρυσι 11-12 αλλα δεν τους πήραν θα πρέπει να καταθέσουν μόνο τα δικαιολογητικά για την καινουργια π.χ προυπηρεσια αν έχουν και οχι αυτην πριν τον Μαιο του 11?
Ακριβώς έτσι. Αυτό γίνεται γιατί έχουν ήδη μοριοδοτηθεί όσοι έκαναν πέρυσι αίτηση και απλά θα προσθέσουν μόνο τα καινούρια μόρια.
Αν είναι τους τελευταιους π.χ 3εις μηνες άνεργοι πρεπει να προσκομισουν και την κάρτα ανεργια?παιζει κάποιο ρόλο?ή μονο αν εισαι απο 12 μήνες και άνω?άρα πιο κουτάκι τσεκάρουμε?και κάτι τελευταίο τα χαρτια τα στελνουμε π.χ Περ/κή Δ/νση Θεσσαλίας και οχι π.χ στην διευθυνση του επας Λάρισας ή Βόλοου κτλ?Ευχαριστω!
Δεν παίζει ρόλο αν είσαι 3 μήνες άνεργος, διότι μοριοδοτείσαι μόνο αν έχεις πάνω από 12 μήνες ανεργίας.
Τα χαρτιά για Θεσσαλία αναφέρει ξεκάθαρα ότι τα υποβάλλουμε ή τα στέλνουμε στη Διεύθυνση:
Περ/κή Δ/νση Θεσσαλίας:  Στην ΕΠΑ.Σ Μαθητείας Καρδίτσας, υπόψη Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Αξιολόγησης Ωρομίσθιου Εκπαιδευτικού Προσωπικού της Περ/κής Δ/νσης Θεσσαλίας, Δ/νση : Τέρμα οδού Τρικάλων 226, Τ.Κ. 43100, τηλ. 24410-71560, 24410-71561.

Αποσυνδεδεμένος sofi@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω ελπίζω.........
    • Προφίλ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!Να ρωτήσω ρε παιδιά θα είναι η πρώτη φορά που θα κάνω τα χαρτιά μου, δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία αλλά έχω 3 χρόνια την κάρτα ανεργίας, μπορώ να τα κάνω έτσι? Δεν είναι απαραίτητο να έχω προϋπηρεσία..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις προϋπηρεσία. Το τυπικό προσόν είναι το πτυχίο σου. Απλά τα μόνα μόρια που θα έχεις θα είναι από την τριετή ανεργία σου!

Αποσυνδεδεμένος sofi@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όσο ζω ελπίζω.........
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αυτό το ξέρω και οι πιθανότητες είναι ελάχιστες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Η προυπηρεσια απο πρωτοβάθμια εκπαιδευση μετράει;η μόνο απο δευτεροβάθμια;
Αν κάποιος είναι π.χ. ΠΕ19-20 (ή ανήκει σε οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα που διδάσκει στην πρωτοβάθμια και ζητείται στην προκήρυξη του ΟΑΕΔ) η προϋπηρεσία του μετράει κανονικά. Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
μόνο από δευτεροβάθμια μετράει από όσο γνωρίζω.


edit ...
Παράθεση
8. Βεβαιώσεις ιδακτικής Εμπειρίας
Η διδακτική εμπειρία που βεβαιώνεται πρέπει να έχει αποκτηθεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στην ειδικότητα του βασικού πτυχίου και απαραίτητα μετά την κτήση του πτυχίου.
Η διδακτική Εμπειρία για να αξιολογηθεί θα πρέπει να έχει αποκτηθεί σε μαθήματα της ειδικότητας του βασικού πτυχίου και οπωσδήποτε μετά την απόκτηση του πτυχίου αυτού.
Η διδακτική εμπειρία που μοριοδοτείται πρέπει να έχει αποκτηθεί από 15 Ιουνίου 1997 έως 15 Ιουνίου 2012.
Η διδακτική εμπειρία σε αναγνωρισμένα Ιδιωτικά Σχολεία Β΄/θμιας εκπαίδευσης πρέπει απαραίτητα να βεβαιώνεται για την ακρίβεια του περιεχομένου της από δημόσια εκπαιδευτική αρχή.
Σε κάθε Βεβαίωση Διδακτικής Εμπειρίας θα πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρονται:
- Το χρονικό διάστημα (έναρξη-λήξη) διδασκαλίας.
- Οι συνολικές ώρες διδασκαλίας στα μαθήματα της ειδικότητας του βασικού πτυχίου στο χρονικό διάστημα που αναφέρεται στη βεβαίωση ή προκειμένου για αναπληρωτές το εβδομαδιαίο ωράριο διδασκαλίας τους.
- Η ιδιότητα, ο κλάδος και η ειδικότητα με την οποία πραγματοποιήθηκε η διδασκαλία από τον ενδιαφερόμενο εκπαιδευτικό.
Βεβαιώσεις στις οποίες δεν αναφέρονται ή δεν δύνανται να υπολογιστούν ακριβώς οι αναγραφόμενες συνολικές ώρες διδασκαλίας, δεν θα λαμβάνονται υπόψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2012, 03:00:00 μμ από le »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10838
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σωστά. Ευχαριστώ le. Βλέπεις η δική μου ειδικότητα διδάσκει μόνο στη δευτεροβάθμια.
Βασικά πολλές από τις ερωτήσεις μπορούν να βρούν απαντήσεις αν διαβάζετε την προκήρυξη.
Κανονικά εδώ θα έπρεπε να εξηγούμε μόνο κάτι που δε διασαφηνίζεται στην προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Επειδή και οι δυο ΕΠΑΣ που ζητούν την ειδικότητά μου είναι αρκετά μακριά από το σπίτι μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει οικονομικά. Δηλ. εφόσον επιλεγώ (ΠΕ02 ειδικότητα) μέχρι πόσες ώρες θα μου αναλογούν και ποιο θα είναι περίπου το ποσό σε μηνιαία βάση (καθαρές αποδοχές); Επιπλέον, μετά από πόσο καιρό πληρώνεται κανείς κι επιπλέον το ωράριο που θα πρέπει να καλύπτω αφορά σε απογευματινές μόνο ώρες;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, είμαι της αγγλικής κι έχω προϋπηρεσία σε δημοτικά και σε ΙΕΚ. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτή η προϋπηρεσία δε μετράει στον οαεδ ως διδακτική, σωστά? Μπορεί να μετρήσει ως επαγγελματική ή ουσιαστικά θα κάνω αίτηση με μηδενική προϋπηρεσία? Σας ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161412
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.