*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση κόστους διαβίωσης  (Αναγνώστηκε 44916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:30:57 μμ »
Διαβάζοντας όλο το τόπικ απ' την αρχή, νιώθω σαν άστεγο τσιγγανάκι.
Ευτυχώς που είναι δωρεάν ακόμα το να ανασαίνουμε το πρωί, να χαιρόμαστε τον ήλιο και να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:36:30 μμ »


ΔΕΗ. Δείτε μήπως έχετε νυχτερινό ρεύμα και προγραμματίστε πλυντήρια, μαγειρέματα εκείνη την ώρα. Το χειμώνα έχει φτηνό ρεύμα και το μεσημέρι. Δείτε στη σελίδα της δεη.


νυχτερινό ρεύμα χρησιμοποιούμε εδώ και χρόνια στο πατρικό μου
τώρα το καλοκαίρι είναι 11 το βράδυ με 7 το πρωί νομίζω
τον χειμώνα 3-5 το μεσημέρι(δεν θυμάμαι τις βραδινές ώρες)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:38:14 μμ »
τα είπε παραπάνω νομίζω ένα μέλος...

Σημασία έχει να περιορίσουμε τις άσκοπες μετακινήσεις(7ετία μου ακούγεται ;D),φαγητό για 2-3 μέρες,καφές ελληνικός στο μπρίκι στο σπίτι με φίλους και τάβλι στη βεράντα(άμα υπάρχει) ;) ;)...
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:39:44 μμ »
σωστά τα λες Μάρκο!! Τόσα χρόνια στην κραιπάλη ξεχάσαμε ποιοί ειμαστε....

προσωπικά εχω κάνει τα εξής για οικονομία :
χρησιμοποιώ το δημοτικό στάδιο και γυμναστήριο και γλυτώνω 50€ το μήνα
μοιράζομαι το αυτοκίνητο με συναδέλφους και έτσι αντί για 400€ έχω πέσει στα 200€
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν πληρώνω ΚΑΝΕΝΑΝ μονιμά για ιδιαίτερο. Αν χρειαστεί έχω στο νου μου εξαιρετικό αδιόριστο. ( που και εξαιρετική δουλειά κάνει, και φθηνότερα μου ρχεται και δεν κλέβει το κράτος γιατί μου δίνει απόδειξη)
ΕΝΝΟΕΤΑΙ παίρνω απόδειξη ακόμα και για τσίχλες.
κάνω έρευνα αγοράς πριν αγοράσω ο,τιδήποτε. άσε που πλέον λέω απροκάλυτα = στο τάδε μαγαζί το βρήκα τόσο.
ό,τι επώνυμο αγόρασα, αγόρασα. τώρα ψωνίζω λιγοτερα και αρκετά ποιοτικά πράγματα.
αγοράζω τα προΙόντα αλυσίδας σούπερμάρκετ αντί για τα γνωστά διαφημιζομενα προϊόντα.
αγοράζω ακριβώς τις ποσότητες που χρειάζομαι και όχι παραπάνω ( ειδικά σε λαχανικά πετούσα άπειρα που χαν τελικά σαπισει).
κάνω λίστα με το τι θέλω να αγοράσω στο σούπερ   και δεν ξεφεύγω χιλιοστό απο εκεί.
κάνω λίστα με τα φαγητά της εβδομάδας.Έτσι ξέρω και τι θα φάω και ποσο θα μου κοστίσει εκ των προτέρων.
έχω ελαττώσει κατά πολύυυυυυυυυυυυυ το τσιγάρο.

σκέφτομαι να αλλάξω το αυτοκίνητο και απο 2000 βενζινη να πάρω ένα 1700 ντήζελ το οποιο και λιγότερο θα καίει, και λιγότερα τέλη θα έχει, και μικρότερο τεκμήριο. Το μόνο που με φρενάρει κάπως είναι ότι μιλάμε για οκτώ χρόνια δόσεις και η μικρή μου έχει σπουδές μπροστά της.... θα δούμε....

α και επισης, χουβαρδαλίκια τύπου " ελάτε να φάμε όλοι μαζί εικοσιπέντε άτομα" ή "κερνάω γιατί η μικρή πήρε βαθμούς" και τέτοια κομμένα πλέον...ό,τι φάγαμε, φάγαμε!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:12:33 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:40:20 μμ »
Ξενοφώντος, Οικονομικός ΙΙ, παρ. 9-11
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2012, 11:42:22 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:41:44 μμ »
Ξενοφώντος, Απομνημονεύματα Α,VI, παρ 2-4
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:42:23 μμ »
σωστός,δις! ;D ;)
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:47:50 μμ »
Επισης, εκτος των άλλων που αναφερει ο Ξενοφώντας,
Σαπουνι πρασινο 0,15 λεπτα του ευρω η πλακα, για να πλυνετε τα πιατα και τα ρουχα σας στη σκαφη ή στη μπανιερα. Κανετε και γυμναστικη...
επισης καρβουνα για τον πύραυνον (=μαγκάλι)....ψηνεις εναν ωραιοτατο καφε....μούρλια....
Λυχνία αντι λαμπτήρα,....

τωρα που το σκεπτομαι διαβαστε Παπαδιαμαντη, θα βρειτε πολυ καλες ιδεες....

και κοψτε και τα 3ημερα σε ταξιδια αναψυχης,
τα σουρτα φερτα σε παραλιες απο τον Απριλη μηνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2012, 11:49:39 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2012, 11:58:56 μμ »
Με 700 ευρώ πάγια έξοδα για τα 2 σπίτια που συντηρούμε και 800-900 ευρώ μισθό ούτε μεταξύ μας δεν πιστεύουμε τι κάνει ο καθένας μας για να τη βγάλει όσο γίνεται πιο ανώδυνα.
***
Σε νησί και εγώ, κάθε Κυριακή μετά την εκκλησία πίνουμε το καφεδάκι μας όλοι μαζί, τρώμε τα κόλυβά μας και παίρνουμε και τσουρεκάκι το οποίο εγώ το κρατάω για το κολατσό της άλλης μέρας. (γεμίστε το με νουτέλα και θα με θυμηθείτε).

Μαγείρεμα μια φορά την εβδομάδα και κατάψυξη και τις υπόλοιπες συνεστίαση με τους συναδέλφους (πρέπει βέβαια να σου "κάτσει"). Φέτος στάθηκα πολύ τυχερή και ενώ ήμουν ένα βήμα πριν την παραίτηση βρέθηκα κοντά με ανθρώπους που δε γνώριζα και με τους οποίους δημιουργήσαμε δεσμούς που δύσκολα θα χαλάσουν με την πάροδο του χρόνου. Με τη στάση τους με βοήθησαν να αποβάλω σύντομα το συναίσθημα ντροπής και ταπείνωσης και κατάφερα στο τέλος να αυτοσαρκάζομαι.

Ντρέπομαι που το μοιράζομαι δημοσίως αλλά είναι η αλήθεια! Και επέλεξα να το γράψω εδώ μόνο και μόνο για να μην ξεχνιόμαστε και εμείς: ΥΠΑΡΧΟΥΝ και αυτές οι περιπτώσεις...


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2012, 12:08:43 πμ »
καλέ καθόλου να μην ντρέπεσαι!!
άλλοι πρέπει να ντρέπονται που μας έφεραν σε αυτό το σημείο.
( το τσουρεκάκι με μερέντα είναι όντως όλα τα λεφτά...α να χαθείς νυχτιάτικα, λιγουρεύτηκα τώρα και πάω να χτυπήσω μια κοντούλα να μου φύγει η λιγούρα... )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 31, 2012, 01:24:30 πμ »
Στο τέλος να δεις που θα αναρωτιόμαστε τι τα θέλαμε προηγουμένως τόσα χρήματα ! Σαν το ναυτικό που όταν ίσως και  δυο φορές στη θητεία μου δεν είχα σκοπιά τη νύχτα, έλεγα πω - πω πως θα περάσουν τόσες ώρες ύπνου ως τις 7 το πρωί , ή μου φαινόταν το ΣΚ τεράστιο και το ΠΣΚ μεγαλείώδες ! Σε κανένα χρόνο που όλοι θα μάθουμε να ζούμε έτσι, θα ξαναρχίσει και η ζωή στην παραλιακή οδό που είναι άδεια, ενώ θα αρχίσουν και τα ανέκδοτα: Βάζει ο Τομσεν μέτρα 20 δις Ευρώ στην Ελλάδα, έρχεται Ελλάδα και βλέπει τις καφετέριες και τα ρεστωράν τίγκα, τα μαγαζιά γεμάτα ενω χαρούμενος κόσμος περπατά στους δρόμους ... Θυμωμένος βάζει μέτρα και άλλα 40 δις Ευρώ, έρχεται μετά από ένα μήνα, προσγειώνεται στις 4 το βράδυ της Δευτέρας και τί να δει ;  Την παραλιακή μποτιλιαρισμένη, κόσμο να διασκεδάζει, μουσικές από τα αυτοκίνητα στη διαπασών, δεν μπορεσε να κλείσει μάτι στο ξενοδοχείο του από το θόρυβο ενώ όλοι του μιλάνε ευγενικά κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος eleni_as

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΜΠΕ 03!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:34:40 πμ »
Λοιπόν, στο θέμα της υγραεριοκίνησης:

Ένας φίλος μου που έβαλε αέριο είναι γενικώς ικανοποιημένος και δεν το μετανιώνει. Αυτό που παρατηρεί στον ένα μήνα τώρα είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του κλιματιστικού του, το οποίο βέβαια λύνεται αλλά θέλει χρήματα (και επειδή τώρα δεν τα διαθέτει, απλώς ανοίγει τα παράθυρα) . Επίσης, γενικώς υπάρχει μια μικρήηηηηηη διαφορά στις ανηφόρες, τόσο μικρή που σχεδόν ούτε και ο ίδιος δε θα την παρατηρούσε, αν δεν ήταν παθιασμένος με το όχημά του. Πάντως, ακόμα και όταν η μηχανή δεν μπορεί να αποδώσει το "γυρνάει" από μόνη της στη βενζίνη. Ο ίδιος με συμβούλεψε ότι μάλλον δεν είναι καλή ιδέα για το νησί στο οποίο βρίσκομαι, μιας και ανεβαίνω συνέχεια ανηφόρες και δε γράφω και τόσα χιλιόμετρα πια!!!   Άλλο θεματάκι, ότι δεν έχει χώρο για τη ρεζέρβα και αναγκάστηκε να τη στριμώξει στον υπόλοιπο χώρο.

Η δεύτερη που γνωρίζω και που έχει κάνει την αλλαγή, είναι τρις-ευτυχισμένη και δεν την πειράζει καθόλου η ανυπαρξία ρεζέρβας (ναι, ναι, ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕ ΤΕΛΕΙΩΣ και το έλυσε το πρόβλημα)...καμία διαφορά στην απόδοση, μεγάλη οικονομία στην τσέπη λέει...

Γυναίκα η μία, άντρας ο άλλος...τα συμπεράσματα δικά σας
Έβαλα υγραέριο σε Toyota yaris 1300 και μου κόστισε 1100euro..Αν κάποιον δεν τον ενοχλεί να του τρώει η ρεζέρβα (μικρή στην περίπτωσή μου) χώρο, το συνιστώ. Έχει μια μικρή διαφορά στην απόδοση σαν να έχεις βάλει κλιματισμό. Κι όταν επίσης βάλω κλιματισμό το συγκεκριμένο αμάξι δεν έχει πρόβλημα. Υπολογίζω ότι το κέρδος είναι 35-40%. Άλλες πληροφορίες που μου έδωσε ο κύριος που το έβαλε είναι ότι όσο πιο μεγάλο το αμάξι τόσο καλύτερη η απόδοση κι επίσης υπάρχει οδηγία η τιμή του υγραερίου να μην ξεπερνάει το 55% της τιμής της αμόλυβδης τουλάχιστον μέχρι το 2018. Η δεξαμενή προσαρμόζεται σε όλα τα αμάξια γιατί βγαίνει σε πολλά μεγέθη, έχει 10 χρόνια εγγύηση και ο μηχανισμός 2 χρόνια(στο δικό μου). Γενικά είμαι ικανοποιημένη και ως αναπληρώτρια όλο και κάπου χρειάζεται  >:(

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:00:34 μμ »
Διάβασα όλο το θέμα, και τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που έδωσε ο schmichael3, αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετη από τεχνολογία μπορεί κάποιος να μου πει ποιός είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να έχει κάποιος γρήγορο internet σε περίπτωση που δεν θέλει ή δεν έχει σταθερό τηλ εκεί που θα πας; Με στικάκι; και πόσο κοστίζει. ( εκτός από την περίπτωση να υπάρχει wi-fi. Δεν ξέρω αν θέτω και σωστά την ερώτηση αλλά ξαναλέω είμαι εντελώς άσχετη από τεχνολογία).

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:17:56 μμ »
υπάρχει οδηγία η τιμή του υγραερίου να μην ξεπερνάει το 55% της τιμής της αμόλυβδης τουλάχιστον μέχρι το 2018.   >:(

μακάρι να ισχύει αυτό.ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 586
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.188 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.