*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση κόστους διαβίωσης  (Αναγνώστηκε 45356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:18:44 μμ »
Αυτό με το internet και εγώ το σκέφτομαι..Αλλά το στικάκι δεν πιάνει παντού... Και στις 3 περιοχές που ήμουν ή δεν έπιανε ή σερνόοοοοοοταν(από ό,τι μου είπαν, δεν είχα εγώ). Φαντάζομαι θα πιάνει καλά σε μεγάλα μέρη.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 31, 2012, 03:52:44 μμ »
Όλοι όσοι γνωρίζω που είχαν στικάκι δεν έμειναν ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημένοι, αναξάρτητα από τον πάροχο που είχαν. Ταχύτητα αργή, σήμα μια γραμμούλα με το ζόρι και τα διαθέσιμα μπάιτ πέφτουν γρήγορα. Αν το θέλετε για σκάιπ δεν είναι λύση. Μιλάω για Β.Α Αιγαίο, Κυκλάδες και Δωδ/σα, δεν ξέρω τι ισχύει στα μεγάλα αστικά κέντρα.

Εγώ το πρόβλημα του ίντερνετ το έλυσα  ζητώντας από το σπιτονοικοκύρη μου να του καταβάλλω το μισό ποσό του πακέτου κάθε μήνα για να μου δώσει καλώδιο από τη γραμμή του δικού του ίντερνετ.  Ηλεκτρολόγος ο άνθρωπος το δέχτηκε με χαρά και συνδέθηκα γρήγορα και χωρίς πάγια, συνδέσεις, αποσυνδέσεις, διακοπές συμβολαίου κτλ...Η μόνη του διαφωνία ήταν στο ποσό, δεν δέχτηκε να του δίνω το μισό γιατί ο ίδιος είχε και σταθερό τηλέφωνο και δωρεάν κλήσεις και δε θα ήταν δίκαιο, οπότε καταλήξαμε στα 5 ευρώ/μήνα!!!  Στους 8 μήνες που ήμουν στο σπίτι, μία φορά είχα πρόβλημα ταχύτητας και δε νομίζω καν να έχει σχέση με το ότι και ο ίδιος ήταν μέσα.

Εάν έχετε το θάρρος μη διστάσετε να το προτείνετε, συμφέρει και τους μεν και τους δε. Καλή θέληση να υπάρχει :)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 31, 2012, 04:00:23 μμ »
Θα συμφωνήσω με Erofilaki. Ενσύρματο ίντερνετ, δικό σας, χωρίς σταθερό τηλέφωνο (και άρα κάποιο πάγιο) δεν υπάρχει. Δεν στο συνδέουν. Οι λύσεις είναι α) για τους πολύ περιστασιακούς χρήστες ένα πρόγραμμα mobile broadband internet και β) για πιο συχνούς χρήστες το μοίρασμα της γραμμής με κάποιον άλλο στην πολυκατοικία.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 31, 2012, 04:20:52 μμ »
Erofilaki - Hapiness ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το "mobile broadband internet" είναι η γνωστή κάρτα που λέμε; Συγγνώμη και πάλι γι΄αυτά που ρωτάω αλλά είμαι εντελώς άσχετη από τεχνολογία. Εγώ για να εξηγήσω το internet εκεί που θα πάω, το θέλω απλά για να μπαίνω (ναι μπαίνω κάθε μέρα)  σε διάφορες σελίδες. (δεν το θέλω για κατεβάσμα, ούτε το skype με ενδιαφέρει). Ποιά είναι η καλύτερη λύση για μένα; Αυτό με το καλώδιο που είπατε και το μοίρασμα της γραμμής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:34 »

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 31, 2012, 04:33:09 μμ »
Erofilaki - Hapiness ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το "mobile broadband internet" είναι η γνωστή κάρτα που λέμε; Συγγνώμη και πάλι γι΄αυτά που ρωτάω αλλά είμαι εντελώς άσχετη από τεχνολογία. Εγώ για να εξηγήσω το internet εκεί που θα πάω, το θέλω απλά για να μπαίνω (ναι μπαίνω κάθε μέρα)  σε διάφορες σελίδες. (δεν το θέλω για κατεβάσμα, ούτε το skype με ενδιαφέρει). Ποιά είναι η καλύτερη λύση για μένα; Αυτό με το καλώδιο που είπατε και το μοίρασμα της γραμμής;

vickym για 'μένα προσπάθησε ενσύρματο, μοίρασμα γραμμής. Ακόμα και απλά φυλλάδια με ασκήσεις να θέλεις να κατεβάζεις σε καθημερινή βάση πιστεύω θα υπερ-καλύψεις τα διαθέσιμα μπάιτ που σου δίνουν τα στικάκια. Εάν μάλιστα είσαι στην Πρωτοβάθμια, όπου αυτά τα φυλλάδια συνοδεύονται από εικονούλες, βιντεάκια κτλ., σίγουρα δε θα σου φτάνουν τα μπάιτ. Δεν το συζητώ!

Το mobile broadband internet είναι σχεδόν το ίδιο με το στικάκι...ε; Δεν το ξέρω αυτό, ας μας βοηθήσει κάποιος που το γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 31, 2012, 04:35:22 μμ »
μια κολλητή μου διορισμένη στα μακρινά δωδεκάνησα διαπίστωσε ότι σε μια συγκεκριμένη εκκλησία μετά τον εκκλησιασμό πρόσφεραν καφέ και κουλουράκια και κέικ... έτσι τις Κυριακές την έβγαζε τζάμπα....

Παρακαλώ το thread να μετονομαστεί σε:"AΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού".

Ευχαριστώ.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 31, 2012, 04:55:35 μμ »
Εμείς προσπαθούμε να κόψουμε από δω κι από κει μήπως και βγεί ο λαγαριασμός και περάσουμε το μήνα... Κάποιοι άλλοι προκαλούν σπαταλώντας το δημόσιο χρήμα με τη σέσουλα σε περίοδο κρίσης. Μέχρι που τους πήραν χαμπάρι οι ξένοι και τους έκαναν πρωτοσέλιδο.
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=469157

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 31, 2012, 05:05:04 μμ »
Εμείς προσπαθούμε να κόψουμε από δω κι από κει μήπως και βγεί ο λαγαριασμός και περάσουμε το μήνα... Κάποιοι άλλοι προκαλούν σπαταλώντας το δημόσιο χρήμα με τη σέσουλα σε περίοδο κρίσης. Μέχρι που τους πήραν χαμπάρι οι ξένοι και τους έκαναν πρωτοσέλιδο.
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=469157

Τα ίδια Παντελάκη μου , τα ίδια Παντελή μου :(
Και η ζωή...συνεχίζεται :-\
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 31, 2012, 05:52:02 μμ »
Erofilaki ευχαριστώ πολύ. Ναι στην πρωτοβάθμια είμαι, νηπιαγωγός και θέλω να βλέπω βιντεάκια και τραγούδια π.χ στο youtube. Θα κοιτάξω να κάνω αυτό που προτείνατε με το σποιτονυκοκύρη. Σε ποιό μέρος ήσουν αν επιτρέπεται; Όντως υπάρχει και μια αξιοπρέπεια!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 31, 2012, 06:02:38 μμ »
@όσους τους απασχολεί το ζήτημα ίντερνετ:
Η πιο φτηνή και καλή λύση είναι ΣΙΓΟΥΡΑ να μοιραστείς μία ενσύρματη broadband γραμμή με κάποιον γείτονα. Για να μην σπάτε όμως το κεφαλάκι σας, αυτό για να γίνει προϋποθέτει ΓΕΙΤΟΝΑ που να έχει ήδη σύνδεση στο ίντερνετ (ή να θέλει να κάνει). Οπότε, αν δεν βρείτε τέτοιο άτομο σε απόσταση το πολύ ενός ορόφου από το διαμέρισμά σας, το παρατάτε σαν λύση και πάτε παρακάτω. Αν πάλι βρείτε, τα πως και τα γιατί θα σας τα εξηγήσει ή ο ίδιος αν ξέρει ή θα απευθυνθείτε και οι δύο μαζί σε ένα κατάστημα που να πουλάει ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και ΟΧΙ ίντερνετ. Δλδ Πλαίσιο ναι, e-shop ναι, otenet όχι, hol όχι. Αυτοί που πουλάνε ίντερνετ δεν θα σας εξηγήσουν πως μπορείτε να μοιραστείτε την γραμμή γιατί δεν τους συμφέρει. Οι άλλοι που πουλάνε μόνο υλικό και καλώδια κτλ , σκασίλα τους γιατί αυτοί κάτι θα σας πουλήσουν για να κάνετε την δουλειά σας.
Για το τι είναι το "mobile broadband internet" απευθυνθείτε σε κάποιο κατάστημα που πουλάει ΚΙΝΗΤΑ. Χοντρικά μιλώντας, ναι, είναι τα "στικάκια". Αλλά για να ήσαστε πιο σίγουροι ότι καταλάβατε καλά, καλύτερα ρωτήστε στα καταστήματα αυτά.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 31, 2012, 06:28:32 μμ »
Επίσης, στα μικρά νησιά, οι κάτοικοι, όταν συμπαθήσουν κάποιον καθηγητή ή δάσκαλο, τον γεμίζουν με καλούδια δυο φορές τη βδομάδα...Μην το θεωρήσετε ελεημοσύνη, τους δίνει χαρά και, μεταξύ μας, έχει πλάκα...Μου έφερναν φαγητά που δύσκολα θα έφτιαχνα λόγω κόπου, όπως επίσης αυγά, κηπευτικά και ψάρια...

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 31, 2012, 06:32:45 μμ »
Όσοι βρεθείτε διορισμένοι ή αναπληρωτές στην επαρχία, σκεφτείτε και το ενδεχόμενο της... συγκατοίκησης! Αλλωστε, ουδέν κακόν αμιγές καλού... :P
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5746
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 31, 2012, 06:37:00 μμ »
Για να σκάσετε και ένα χαμόγελο, δείτε τη Μαντάμ Σουσού να εκπαιδεύει το προσωπικό της.
Να ξέρετε ποιες είναι και οι πρέπουσες απαντήσεις...

Εκπαίδευση προσωπικού
http://www.youtube.com/watch?v=mzir5U4fM_I&feature=related
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 31, 2012, 06:56:38 μμ »
 ;D ;D ;D ;D  apri πολυ καλο!

Τη δικη μου αποψη για το θεμα, αν μου επιτραπει θα την εκφρασω, αλλα πολυ φοβαμαι πως δεν θα ειμαι καθολου "γλυκος".....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 536
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.