*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση κόστους διαβίωσης  (Αναγνώστηκε 45353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 31, 2012, 07:31:21 μμ »
Μάρκο σου επιτρέπω και σε προτρέπω  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 31, 2012, 07:53:18 μμ »
και γω το ίδιο ::)

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 31, 2012, 08:11:30 μμ »
1. Θα στήσουμε ένα αντίσκηνο σε ένα πάρκο, δάσος, χωράφι κτλ... ;D Τι πιο όμορφο από το να κοιμόμαστε κάτω από τα αστέρια:::: ;D ;D ;D
2. Θα κάνουμε μπάνιο στο ποτάμι... ;D ;D ;D ;D
3. Θα κόψουμε το φαγητό........ακολουθώντας πιστά τις τεχνικές της γιόγκα θα τρεφόμαστε με την ηλιακή ενέργεια.. ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 31, 2012, 08:19:01 μμ »
Μάρκο, περιμένουμε εναγωνίως!
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος ducati

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 31, 2012, 08:29:56 μμ »
Εγώ πάντως προτείνω μηχανή+τέντα (για το καλοκαίρι). Και μηχανή για κοντινές αποστάσεις (χειμώνα-καλοκαίρι)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 31, 2012, 08:50:05 μμ »
1. Θα στήσουμε ένα αντίσκηνο σε ένα πάρκο, δάσος, χωράφι κτλ... ;D Τι πιο όμορφο από το να κοιμόμαστε κάτω από τα αστέρια:::: ;D ;D ;D
2. Θα κάνουμε μπάνιο στο ποτάμι... ;D ;D ;D ;D
3. Θα κόψουμε το φαγητό........ακολουθώντας πιστά τις τεχνικές της γιόγκα θα τρεφόμαστε με την ηλιακή ενέργεια.. ;D ;D ;D ;D

ήδη κάποιοι έχουν σταματήσει να επισκέπτονται αυτό το topic... ;D ;D
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 31, 2012, 09:00:53 μμ »
Παντοφλες Θαλασσης 6 ευρω απο το Ebay , 15 το μαγαζι στην γωνια.Βαλε και 4 ευρω μεταφορικα 10 συνολο απο το Ebay.Μονο τροφιμα απο Ελλαντα και ολα τα υπολοιπα δοξα το ebay... ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 31, 2012, 09:31:40 μμ »
Η απάντηση που θα δώσω καποια στιγμή θα κινηθει σε 2 αξονες:
 Ι. "φαινεσθαι" - "είναι"
ΙΙ. αλόγιστη σπατάλη - συνετή διαχείρηση.

Σε καθε περιπτωση,μάλλον δεν μάθαμε να εκτιμούμε σωστά αυτα που με κοπο κερδιζαμε.
(ηδη παρεπεμψα στον Ξενοφώντα, διαβαστε στο ιντερνετ, θα υπαρχουν)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Erofilaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 31, 2012, 09:54:05 μμ »
@όσους τους απασχολεί το ζήτημα ίντερνετ:
Η πιο φτηνή και καλή λύση είναι ΣΙΓΟΥΡΑ να μοιραστείς μία ενσύρματη broadband γραμμή με κάποιον γείτονα. Για να μην σπάτε όμως το κεφαλάκι σας, αυτό για να γίνει προϋποθέτει ΓΕΙΤΟΝΑ που να έχει ήδη σύνδεση στο ίντερνετ (ή να θέλει να κάνει). Οπότε, αν δεν βρείτε τέτοιο άτομο σε απόσταση το πολύ ενός ορόφου από το διαμέρισμά σας, το παρατάτε σαν λύση και πάτε παρακάτω. Αν πάλι βρείτε, τα πως και τα γιατί θα σας τα εξηγήσει ή ο ίδιος αν ξέρει ή θα απευθυνθείτε και οι δύο μαζί σε ένα κατάστημα που να πουλάει ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ και ΟΧΙ ίντερνετ. Δλδ Πλαίσιο ναι, e-shop ναι, otenet όχι, hol όχι. Αυτοί που πουλάνε ίντερνετ δεν θα σας εξηγήσουν πως μπορείτε να μοιραστείτε την γραμμή γιατί δεν τους συμφέρει. Οι άλλοι που πουλάνε μόνο υλικό και καλώδια κτλ , σκασίλα τους γιατί αυτοί κάτι θα σας πουλήσουν για να κάνετε την δουλειά σας.
Για το τι είναι το "mobile broadband internet" απευθυνθείτε σε κάποιο κατάστημα που πουλάει ΚΙΝΗΤΑ. Χοντρικά μιλώντας, ναι, είναι τα "στικάκια". Αλλά για να ήσαστε πιο σίγουροι ότι καταλάβατε καλά, καλύτερα ρωτήστε στα καταστήματα αυτά.



Όσον αφορά το "μοίρασμα" υπάρχουσας γραμμής εγώ δε χρειάστηκε καν να πάω σε κατάστημα για καλώδιο. Είχα από πιο παλιά ένα κλασικό ίθερνετ 3 μέτρων που κάποτε το χρησιμοποιούσα στη μόνιμη κατοικία μου, διότι δεν υπήρχε ασύρματο (παλιά...πολύ παλιά  ;) ). Επειδή μάλιστα έτυχε ο άνθρωπος να είναι ηλεκτρολόγος, μου έφερε τη γραμμή ακριβώς μέσα στο σπίτι, στην πρίζα δηλαδή. Σε διπλανό χωριό ένας άλλος συνάδελφος έβγαλε καλώδιο ίθερνετ από το παράθυρο στο μπαλκόνι του πάνω ορόφου.

Για να βγάλουν περισσότερο νόημα όλα αυτά μην ξεχνάτε τον παράγοντα μικρός τόπος: στα νησιά και στα μικρά χωριά είναι θέμα τιμής έως αυτονόητο για τους ντόπιους να εξυπηρετήσουν όσο μπορούν. Τον πρώτο καιρό δυσκολεύτηκα να το καταλάβω, όντας συνηθισμένη στο μοντέρνο τρόπο ζωής της μεγαλούπολης όπου όλοι είμαστε ξένοι μέσα στους ξένους. Μετά τον 4/ο χρόνο σε νησί έμαθα...προσαρμόστηκα!

Όλα αυτά προϋποθέτουν καλή θέληση και από τις δύο πλευρές και φυσικά καλό γείτονα :) Αρκεί να μην πάει κάποιος σε ένα μέρος και παραπονιέται συνεχώς για την άδικη μοίρα του και το πού τον έριξε το άδικο Υπουργείο. Αυτή τουλάχιστον η φιλοσοφία με έχει δικαιώσει τόσα χρόνια :)

Βρέθηκα πέρσι κατά "λάθος" στη Λέσβο και εκεί επέλεξα να πάω ξανά φέτος. Ένα από τα καλύτερα "λάθη" της ζωής μου τελικά...

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 31, 2012, 11:10:01 μμ »
Με 10 ευρω εχεις ασυρματο στικακι με 1 GB διαθεσιμα για σερφαρισμα .Μια χαρα φτανουν και περισσευουν και να κατεβασεις οσες ασκησεις θες κτλ,αρκει να μην μπαινεις σε youtube και παρομοιες ιστοσελιδες..Συγκριτικα με  το στικακι η πλοηγηση απτο κινητο ειναι σιγουρα καλυτερη.Προγραμματα πολλα αναλογα με το τι χρειαζεσαι.Πρεπει να εχεις βεβαια και το αναλογο κινητο..Την ιδια καρτα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και στο λαπτοπ ή ταμπλετ εννοειται.Μονο μειονεκτημα η χαμηλη αποδοση στα νησια αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικα.Μην πνιγεστε σε μια κουταλια νερο..λυσεις φθηνες υπαρχουν..Τωρα αν καποιος θελει να να σερφαρει με ταχυτητες ε...

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 31, 2012, 11:26:48 μμ »
Απ'ότι έχω ακούσει κι εγώ, ισχύει το κλείδωμα της τιμής σε αναλογία με το πετρέλαιο μέχρι τα τέλη του 2017-αρχές 2018, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα βάλουν επιπλέον τέλη κυκλοφορίας ή κάποιο φόρο για την υγραεριοκίνηση. Ξέρετε πόσο εύκολα ψηφίζονται αυτά τα νομοσχέδια. Τους έχω ικανούς για όλα και τα περιμένω όλα!! Για μένα η υγραεριοκίνηση είναι μία λύση, αλλά όχι φτηνή λύση, ούτε τόσο συμφέρουσα όσο την παρουσιάζουν.

Για μετακινήσεις καθημερινές ή σαββατοκύριακου, προτείνω ανεπιφύλακτα carpooling. Το έχω δοκιμάσει και το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Αυτό είναι και μια ανοιχτή πρόταση προς το pde να δημιουργηθεί μία ενότητα στο site για συνοδήγηση εκπαιδευτικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2012, 03:53:50 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 01, 2012, 12:39:19 μμ »
ή κάποιο φόρο για την υγραεριοκίνηση. Ξέρετε πόσο εύκολα ψηφίζονται αυτά τα νομοσχέδια. Τους έχω ικανούς για όλα και τα περιμένω όλα!!

Κάποια στιγμή ακούστηκε ότι θα έμπαινε φόρος πολυτελείας 500 ευρώ τον προσεχή Σεπτέμβριο.. ???  :o
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι μείωσης κόστους διαβίωσης εκπαιδευτικού
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 01, 2012, 03:33:18 μμ »

Απ'ότι έχω ακούσει κι εγώ, ισχύει το κλείδωμα της τιμής σε αναλογία με το πετρέλαιο μέχρι τα τέλη του 2017-αρχές 2018, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα βάλουν επιπλέον τέλη κυκλοφορίας ή κάποιο φόρο για την υγραεριοκίνηση. Ξέρετε πόσο εύκολα ψηφίζονται αυτά τα νομοσχέδια. Τους έχω ικανούς για όλα και τα περιμένω όλα!! Για μένα η υγραεριοκίνηση είναι μία λύση, αλλά όχι φτηνή λύση, ούτε τόσο συμφέρουσα όσο την παρουσιάζουν.


για τα έξοδα της εγκατάστσης το λες?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2012, 03:53:12 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Μείωση κόστους διαβίωσης
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 02, 2012, 02:04:30 πμ »
Ναι εννοώ, τα έξοδα εγκατάστασης σε συνδυασμό με 2 σέρβις επιπλέον το χρόνο μόνο για το υγραέριο (που θα ήταν καλό να το συμφωνήσεις από πριν να σου τα κάνουν δωρεάν οι αρχικοί εγκαταστάτες τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο) και συνυπολογίζοντας τη μείωση του χώρου αποσκευών (δεν θα άφηνα το αυτοκίνητο ποτέ χωρίς ρεζέρβα) και αύξηση του μόνιμου βάρους του αυτοκινήτου (μεγαλύτερη κατανάλωση και μεγαλύτερη φθορά στις αναρτήσεις). Το βασικότερο κατά την άποψή μου είναι το ρίσκο που παίρνεις για τη διάρκεια ζωής του κινητήρα. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει από πριν και να σου εγγυηθεί ότι ο κινητήρας θα αντέξει να κάνει πολλά χιλιόμετρα. Το πιο πιθανό είναι να βγάλει τα χιλιόμετρα για την απόσβεση του κόστους, όμως πόσο ακόμα θα κρατήσει; Κατά την άποψή μου, αξίζει μόνο αν κάνεις πάνω από 25.000 χλμ το χρόνο και αν έχεις αυτοκίνητο από 1400 κυβικά και πάνω. Πάντως αν είναι να το κάνεις, κάν'το γρήγορα πριν βάλουν επιπλέον φόρους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162204
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.